Zbulimi: Historia e një burgu famëkeq britanik të Luftës së Dytë Botërore

Historia e harruar e asaj që dikur ishte burgu më i madh i kampit të Luftës së Dytë Botërore në Britani është zbuluar nga arkeologët në rajonin Yorkshire.

Në kulmin e Luftës së Dytë Botërore, kampi Lodge Moor pranë Sheffield mbajti më shumë se 11,000 robër, kryesisht gjermanë.

Historitë e tij të jashtëzakonshme janë anashkaluar për më shumë se 60 vjet, ndërsa mbetjet janë mbuluar në një pyll të dendur.

Hulumtimet nga studentët e arkeologjisë tregojnë se kampi ishte përdorur për të mbajtur më fanatikët e të burgosurve gjatë Luftës së Dytë Botërore, shumë prej të cilëve ishin nga Gjermania, Italia dhe Ukraina.

Duke analizuar të dhënat e kampit, deklaratat e dëshmitarëve dhe vëzhgimin i mbetjeve, studentët e Universitetit të Sheffield-it gjetën se kampi mbante më shumë se 11,000 njerëz në kulmin e luftës, në vitin 1944.

Por më herët, gjatë Luftës së Parë Botërore, burgu, i njohur zyrtarisht si Kampi 17, mbajti të burgosurin më famëkeq, Admiralin Karl Dönitz. Ky i fundit ishte kapiten i disa anijeve gjermane që u kapën nga forcat aleate kur anija e tij U-68, u detyrua të dezertonte.

Admirali kaloi rreth gjashtë javë në kampin e Sheffield, përpara se të paraqiste dokumentet për sëmundje mendore për të mos u trajtuar si një kriminel lufte.

Dönitz u lirua dhe u kthye përsëri në Gjermani, ku ai u ngrit për t’u bërë komandant i anijeve të Hitlerit dhe kreu i marinës gjermane, përpara se të vazhdonte të pasonte Hitlerin si president i Rajhut Gjerman.

Lodge Moor ishte një nga rreth 1,500 burgjet në Britani gjatë Luftës së Dytë Botërore, por rëndësia për sa i përket madhësisë dhe llojit të të burgosurve, nuk ishte mjaft e trumpetuar.

Tani, ekzistojnë vetëm mbetjet e pjesshme të asaj që ishte dikur. Sot është shndërruar në një shëtitore për qen.

Historia e këtij burgu është diskutuar herë pas here nga banorët lokalë në forumet e internetit, por ky hulumtim është i pari i këtij lloji.

Në fillim të Luftës së Dytë Botërore, kampi u pushtua kryesisht nga të burgosurit italianë, të cilët u detyruan të punonin në fermat lokale dhe dukej se kishin marrëdhënie të mira me fqinjët e tyre të Yorkshire, të cilët do të ndanin me ta furnizimet e tyre të kufizuara. (Tesheshi)

REMOTE_ADDR:[]

2 komente në “Zbulimi: Historia e një burgu famëkeq britanik të Luftës së Dytë Botërore”

  1. mik says:

    Lodge Moor ishte nje nga rreth 1500 burgjet ne Britani gjate luftes se dyte boterore ….. ?
    A jeni te sigurte me shifrat ? Anglia asht e vogel gjeografikisht per te perballuar mbajtjen dhe organizimin e asaj shifre burgjesh.
    Asht komplet e pamundur.

  2. Orteku i Fekenit says:

    Ka dicka qe nuk shkon! Kampi ishte i luftes se pare se s’ka mundesi qe admirali gjerman te jete kapur gjate luftes se dyte dhe te jete liruar!!!!!!!!

Lini një Përgjigje te Orteku i Fekenit Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *