Jo vetëm Franca e Holanda: Mitsotakis ka gati veton kundër Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut

Pas ardhjes në pushtet se Kyriakos Mitsotakis, sinjalet nga Athina thonë se takimin e ardhshëm të Këshillit të BE-së në tetor, Greqia ka të ngjarë t’u bashkohet vendeve skeptike si Franca dhe Holanda, duke dalë kundër anëtarësmit të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut.

Kabineti i sapoformuar i kryeministrit grek u betua në një ceremoni të zhvilluar në pallatin presidencial në Athinë. Por vetëm pak pasi morën bekimin e Kryepeshkopit Jeronimo, ministrat e rinj dhe kryeministri grek deklaruan se mbetet të përkushtuar për të penguar hyrjen e Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Europian.

“Po marr detyrën mes ndjeshmërisë në rritje për shkak të marrëveshjes së papranueshme të Prespës. Ne do të përdorim veton në Bashkimin Europian për të reduktuar efektet e kësaj marrëveshjeve dhe për të shprehur kundërshtimin tonë ndaj këtij pakti”, deklaroi zv/ministri për Maqedoninë dhe Trakën, Theodoros Karaoglou.

Të njëjtin paralajmërim mori dhe Shqipëria gjatë periudhës së fushatës, me vetë liderin e Demokracisë së Re, Kyriakos Mitsotakis që kërcënonte të ndalonte procesin e integrimin me vendosjen e vetos nëse Tirana nuk do të respektonte të drejtat e minoritetit grek. Megjithatë qeveria e re ende nuk ka një qëndrim zyrtar për këtë çështje, për të cilën duhet pritur muaji tetor. Për të zgjidhur mosmarrëveshjet dhe çështjet e mbetura pezull, Shqipëria do të negociojë me ministrin e jashtëm të ri grek, Nikos Dendias, i cili është deputet i zgjedhur në zonën e Korfuzit.

Por ardhja në pushtet e Demokracisë së Re ka shkaktuar mjaft shqetësime në Bruksel, Berlin dhe Uashington lidhur me ndryshimet në politikën e Greqisë ndaj fqinjëve të Ballkanit.

Sigurisht, rreziku kryesor është fati i marrëveshjes historike të nënshkruar nga qeveria e Aleksis Cipras në qershor të vitit 2018 në Prespë, një ngjarje e cilësuar si lajmi më i mirë që vjen nga Ballkani i trazuar në vite. Megjithatë, sipas mediave europiane, Greqia ka të ngjarë të kërcënojë me veto edhe Shqipërinë.

“Euroactiv” shkruan se qeveria e re greke se është gati të bllokojë shpresat europiane të Shqipërisë në tetor dhe ndoshta të favorizon ndarjen, në rast se vendet e tjera arrijnë unanimitetin për hapjen e bisedimeve me Maqedoninë.

“Fokusi i Greqisë do të vazhdojë të jetë në krizën aktuale politike në Shqipëri dhe në forcimin e luftës kundër sundimit të ligjit dhe korrupsionit. Por mbi të gjitha, shqetësimet kryesore kanë të bëjnë me mbrojtjen e të drejtave të minoritetit grek, një çështje mjaft shqetësuese për Demokracinë e Re”, shkruan “Euroactiv”. Ajo që e ndërlikon më shumë këtë çështje është se trajtimi i pakicës greke në Shqipëri është një çështje shumë emocionale, duke tërhequr tej mase vëmendje mediatike të qytetarëve shqiptarë dhe është po ashtu një çështje shumë e rëndësishme për votuesit e krahut të djathtë të Demokracisë së Re”, shkruan media europiane.

Megjithatë, mbetet për t’u parë nëse qeveria e re do të vendosë kushte tepër të ngurta për anëtarësimin e Shqipërisë në BE dhe për caktimin e çështjeve dypalëshe.

“Ka shumë të ngjarë Mitsotakis të kërkojë ndryshime duke zbatuar taktikën e zakonshme të ‘shkopit dhe karot; në këtë rast, shkopi do të lidhej me të drejtat e minoritetit greke dhe karota do të ishin shancet e hyrjes së Shqipërisë në BE. Por një bllokim i mundshëm i hyrjes së Shqipërisë në BE nuk do të ishte në dobi të Greqisë, pasi do të minonte stabilitetin e Tiranës dhe do të dobësonte levën evropiane mbi politikën shqiptare. Për më tepër, Greqia do të ishte me siguri e shqetësuar nga lëvizjet drejt një bashkimi të Shqipërisë dhe Kosovës, të cilat sigurisht do të shtohen nëse shpresat e pranimit të BE shuhen në shtator”, thekson “Euroactiv”

Sipas saj, përgjatë muajve të ardhëm Greqia do të përpiqet të arrijë një ekuilibër mes mbajtjes së presionit të fortë politik mbi Shqipërinë dhe mbajtjes së gjallë të perspektivës evropiane.

Në këto kushte, ekspertët pyesin se nëse grekët do t’i rikthehen politikave të papërshtatshme kundrejt rajonit, pasi vetë Mitsotakis ka mbajtur deri më tani një qëndrim mjaft nacionalist ndaj Tiranës dhe Shkupit, duke e quajtur marrëveshjen e emrit “të turpshme”.

Në një farë mase, qëndrimi i tij është diktuar nga fakti se 80% e votuesve të Demokracisë së Re e kanë hedhur poshtë marrëveshjen. Megjithatë, shumë analistë në Athinë presin që Mitsotakis të mbajë një politikë të jashtme më të moderuar. Dendias, ministri i sapoemëruar i punëve të jashtme, konsiderohet gjithashtu një politikan i moderuar, edhe pse nuk ka përvojë të mëparshme në politikën e jashtme.

Nga njëra anë zyrtarët e partisë kanë argumentuar në mënyrë të përsëritur që marrëveshja është ratifikuar nga të dyja anët dhe se çdo përpjekje që Greqia për ta anuluar do të ishte në dobi të Shkupit në vend të Athinës. Por kjo nuk do të thotë që qeveria e re do të aprovojë nisjen e bisedimeve me Shkupin. Në tetor, kur Këshilli Evropian do të thirret për të vendosur nëse do të japë një datë për bisedimet e pranimit për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, Greqia ka të ngjarë të rreshtohet në krahun e vendeve skeptike.

“Ne do ta shohim situatën si do të zhvillet në atë kohë,” tha Mitsotakis, duke lënë të kuptohet se ai do të qëndrojë pas Francës, Holandës dhe pozitës së Danimarkës nëse ato vendsosin të bllokojnë hapjen e negociatave me Shkupin dhe Tiranën. Nëse arrihet një unanimet për nisjen e bisedimeve me Maqedoninë e Veriut, ai ka paralajmëruar se qeveria e tij mund të bllokojë hyrjen e vendit fqinj në kapitujt negociues.(Gazeta Si)

REMOTE_ADDR:[]

33 komente në “Jo vetëm Franca e Holanda: Mitsotakis ka gati veton kundër Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut”

 1. Lani says:

  si pjerdh kush gjypshit e greqise se ato te qi jane. i le merkeli pa buke po ben ndonje budallik

  1. ari says:

   Keta te dielen bene zgjedhjet te henen krijuan qeverine.
   Ne zgjedhjet lokale I kishim 1 jave para tyre dhe akoma nuk kane perfunduar.
   Mjafton kaq per te kuptuar sa larg jemi me greket.
   Po ta kuptonim do ishte gjysma e te keqes sepse kur e kupton nje gje edhe mund ta rregullosh.
   ne jemi akoma ne fazen qe nuk kemi kuptuar.

 2. Athina says:

  Vendosja e saksioneve dhe e vetos të Frances ,Hollandes , dhe së fundi Greqise , mbi hapjen e negociayave me bashkimin Europian . Shqiperise i bje të zgjedhe mbi Europën që do edhe 15 – 20 qe të antarsohet edhe bashkimit kombetarë me kosoven.
  Eshtë më e mundeshme një bashkim kombetare dhe një fuqizim rrojonaj . Duke kërkuar më pas të drejtat dhe bashkimin e zonave të shqipëtareve të kolonializuar si çamërise maqedonise malit te Zi dhe met vegje e bujanoce mbi të drejten e kartes se OKB
  Do bura ta drejtojnë drejtë bashkimit dhe identitetit të mohuar.

 3. #varijanullen says:

  Greku dihet qe eshte kunder Shqipterise. Takse 100% produkteve greki. Mjafton si fillim.

 4. Grigor says:

  Ku eshte ai Turkofagosi qe ka nderruar emrin me nje shprehje?
  Teodoros Karaoglou grek? Karaoglou? Ky eshte aq grek sa Emre Beloxoglou apo turku Ismail Kadjroglou.
  Pra mbylle gojen ti mbeturine e Arabise, as grek as shqipetar, gjysma-gjel gjysma-kapua.
  Por qe te vime tek artikulli, BE ja ka zbathur breket Greqise dhe e ka lene lakuriq. Ky bithekiri Mitzotakis kerkon te duket burre para grekerve, duke bere si patriot per Maqedonine. Nga Ohri dhe lart ka vetem sllavo-bullgare dhe shqipetare. Se ç’te semes kerkojne greket vetem dreqi e di, por ama nje gje dihet. Po deshi Gjermania dhe Franca, Gre-qine nuk e pyet njeri. Shteti me i dhjere i Europes do vere veton? Ha ha ha ha.
  Keta debilat kujtojne se feja e krishtere te ben grek. Shqipetaret e krishtere (ortodokse) Jane aq greke sa ç’jane italjane katoliket e Polonise. Apo edhe ruset ortodokse Jane greke?
  U mesuat me Saliun dhe Nanon qe ngriten bythen perpjete, por tani Serbia dhe Greqia hasen ne Shqipetarin Rama, qe vendosi midis Tre vendeve ballancen e te barabarteve. Kjo gje nuk u pelqen as grekerve, as serbeve, as Saliut dhe as agjenteve te tjere qe kane ata ne Shqiperi.

 5. Timi says:

  Një lajm i mirë për Lulin ky. Pasi dështoi në Berlin do i turret Athinës tash për lobim kundër Shqipërisë. Do e shohim së shpejti.

 6. o tourkos nuk ka vend ne Evrope..... says:

  VETO dhe kthim piso ne vatan gjithe bukeshkalet tourkalvanoi………..

  1. mb says:

   Ju ben mire, te gjithe largohen ne Evrope e Amerike. Greket pastaj te marrine arabet e pakistanezet se kane afanitet me ta!

  2. armand says:

   Micoja po’ pati bithe le te vere veton kunder Shqiperise dhe Maqedonise se V. Do ti kthehet si bumerang , thjesht do detyroje shqipot ne gjithe ballkanin te bashkohen jashte BE , kuptohet nen mbrojtjen e USA.
   Eshte pak e veshtire politika o jorgo dhe me barkun thate s’te menderos askush. Micoja po’ luajti rolin e mizes ne bithe te kalit vetem bishtin do kete peshqesh.
   P.S. Kali eshte Gjermania.

  3. Andrea says:

   Ti te parin do te vebe huckat ne bitha dhe o te kthejne ne stdhe dmth ne Egjypt mo magjip. Hucken ne sume… yyyytttt

  4. Vlora says:

   Sa mire do te ishte! Do ktheheshin me Arabi gjysma e helaqerve, te ardhur me 1924, pas Traktatit te Lozanes. I pari qe do kthehej ne Zikistan do ishte presidenti I tanishem i tyre. Por edhe ky Micotaqka, sepse duket qe ka nje gen nga Arabia.

 7. ARL says:

  Ky Micotakis eshte shume lojtar, padyshim qe do bej lojen…..
  Sa per “mikeshen” e Lulit , motren e ketij Doren , eshte qesharake, se ai as do t,ja di fare per motren e vet….mos shkruani budallalliqe

  1. Edi says:

   Dora është mamaja nuk është motra ta dish që këtë e ka bërë Kur ishte e vogël

 8. Karamjanulla says:

  “”Greku””i kulluar theodhoros karaoglou. ,,,,o pika ,,pika kur ka ngelur Europa me doren e mongoloevgjiteve””grek “”ne Hale Te derrave shkoft kjo europmongolo”greke”,,u bene mongolet “”europian”dhe te tundin edhe breket e derrit me tantelle grekomogolie o pika,,,,mu ne shpellen e doses more karam “”grek “”

 9. Oparaku says:

  Me sa duket nuk paska idene e komshise se mire.i cili nuk ka te paguar.Sa te vijne ne krah ato qe deshiron ti te tjeret kane mbaruar pune.Mos harro se ke patur dhe ke probleme me te dy fqinjetqe ti i quan si inferiore.Po perserit gabimet e mepareshtete para ardheseve tuaj.

  1. Tanaj says:

   Jevgjit neo grek dhe gabeli arrab mitskotais te qujae te tjeret inferior, apo fqinjet? hahahah
   ?Nuk ka rendesi cfare mendon ky gabel, greqia ehste nje vend jevgjish qe nuk i pjerdh kush.

   Unw gjithesi jam kunder Be-se, por je per shkak te jevtu me siper, por sepse do shkaktoje shperberjen e kombit shqiptar

 10. Tarasi says:

  Këto janë muhabete për gazetarë që nuk dinë çfarë të shkruajnë….. Kush e iq Greqinë apo ca shtete si Greqia apo Holanda apo ca te tjera që janë vl…. Po tha ALEMANIA edhe Franca ok çdo gjë është ok….
  Gabrielët nuk i pyet askush… Shkrimet e gazetave janë sa për tu shitur gazetat që ti blejnë injorantët

 11. Taku says:

  Eh kur nuk na u ndane keta turi mutet ne o Zot. Sa pa fat, ku na i sjell historia ne momente delikate.

 12. Alban Dega says:

  KUR DINASTITE MICOTAQIS KARAMANLIS PAPANDREU RRENUAN GREQINE ME MEGAKORTUPSIONIN E TYRE DHE TE KISHES SHTETE BRENDA SHTETIT GREK, CFARE MUND TE PRESISH NGA TE BIJTE

  Kali i Trojes mbetet Kale Troje kur eshte fjala kunder shqiptareve dhe Shqiperise !
  Vigjilence nga kuajt e tyre te Trojes ne politiken dhe oturak- mediat shqiptare !

 13. voriomicotaqis says:

  Flitet qe micocotacis do i kerkoi rames qe janulla te behet president dhe mico takitaki do japi viton per po me kryqin grek ne prapanic do ta firmosi

 14. Kuq e zi says:

  Nqs ka te ngjare nje gje e tille do propozoja nje federate me mv, kosove,shqiperi pastaj do shihnim nese ankesat e greqise do ishin personale dmth per perfitim personal apo ne kuader te be

 15. ¬ says:

  Greqia ka 30 vite që i lutet BE-së të antarsojë Turqinë.

 16. Pellazgos says:

  Une kam mendimin ti veme veton Greqise ne Organizaten Islamike,kesaj Organizate kaq te “dashur” qe luftuan qe nga Jeorgios Kastriotis deriiiiiiiii tek Arvanitasit.
  Kurse Naimi,Shemshedini,Abdyllahu,Ismaili dihet qe shkuan tek Dum Baba dhe nuk kishin “parashikuar” se nje dite Fuqite e Medha do krijonin nje State Myslimane te quajture Al-bania.
  Keta bashibozuke qe nuk kane breke dhe kane bashkepunuar me te gjithe kunder Greqise,kerkojne tani te duken “njerez” pa bisht.
  Luftoni per te drejtat tuaja te Pirros se Epirit dhe Atdheut te Tij Magna Grecian dhe mos tju degjeneroje Berluskoni.
  Po ashtu per Kostandinopolin e Kastriotis dhe mos u beni me turq se turqit.
  Italia,Anglia,Amerika etj e dinin mire qe po te ishim bashke ne Epirotet,Ikyret,Greket nuk do ta kishin te lehte as Italianet,as Turqit as Anglezet qe me varre dhe leva shkarerruan dhe vodhen Parthenonin.
  Ju ngeli mendja tek Camurjaja e Thesprotise qe ishin dhe jane Genicere te kthyer nga Orthodhoks ne myslimane.
  Apo “harruat” pengjet per nje mashkull per cdo shtepi qe atehere ishin Greke Orthodhoks,ndryshe nuk kuptohet pse shkruani keto ne “historine” e lavdishne tuajen.
  Mos harroni se Marreveshja e Korfuzit per polici dhe te drejta vetvendosje Greke ne Vorio Epir te firmosur nga Hamzate,Sulejmanet,Qemalet “Pellazge” eshte be Fuqi.

 17. Lani says:

  Duket fiks si „drejtori“ i portokallise😁

 18. mik says:

  Nje gja asht e sigurte, Greqia do e shesi shume shtrejte voten e vete ne BE per negociatat e Shqiperise. Pretendimi i pare i saj do jete te perfitoje ne ceshtjen e detit. Plus kesaj, do kerkoje edhe ” varreza ” te tjera, e kushedi se c’ka tjeter. Lideret tane te dobet e kane mesuar keq Greqine duke ja plotesuar cdo gja qe ka kerkuar nga ne. Vetem Edi Rama u paraqit me nje fare ‘ stoicizmi ‘ ne ceshtjen e kufijve por, edhe ai e komprementoj veten me rastin e ” shkembimit ” te teritoreve Kosove – Serbi.
  Ndersa per Maqedonine e Veriut, Greqia nuk ka asnji problem me to. Greqia nuk ka se ku te kapet me to, sepse M. e Veriut, e ka ble voten e vet me ndryshimin e emrit te saj. Masanej, Maqedonia e Veriut ka ma autoritet se ne. Biles edhe Evropa do pranoje negociatat me Maqedonine e Veriut , por jo me ne. Europa na ka dualitizu me Maqedonine si dy vende kandidate, vetem me ba zhurme e me kriju terren per fajsim per gjendjen ku jemi.
  Gjithsesi ! Greqia nuk asht e forte por, kur vjen puna me ne’, a mendoni ju se Evropa apo cilado superfuqi tjeter do mbaj krahin tone kundrejte Greqise ? Absolutisht jo. Greqia asht ma e fuqishme se ne ne te gjitha drejtimet. Kohezionin ne popull e ka shume ma te forte se na. Ka intelektual te fuqishem qe jane arsimuar te gjithe ne Perendim. Aleate ka shume ma teper se na dhe asht e perfshire ne te gjitha aktivitetet boterore, kurse na me zori marrim pjese ne Eurovizion, e cka asht ma e e keqja, cdo dite ofendojme njeri-tjetrin si shpellar e malok, e nga ana tjeter bertasim ‘ O sa mire me qene Shqiptare ‘ !! Cfar ironie !!

 19. Aleksander Thana says:

  Edhe ju korrofillaket e shkerdhyer duhet te qerrojeni nga toka shqiptare !
  Idiotet qeveritare dhe Kryeministri te ngrene zerin dhe te kerkojne Camerine, shkolla dhe te drejta per shqiptaret ne Greqi. Hapni gojen dhe MOS e hapni vetem per te mbushur barkun e trashur qafen. Ne esfel vafte Evropa para ceshtjes kombetare Po qe se duhet te marrin eren e bajgave greke !

 20. Tonny says:

  Karaoglou….?!?!
  Ky, me kte emer eshte po aq grek po aq sa ceshte toka e rrafshet:)

 21. MH says:

  Europa e turpit tradicional dhe historike.Ka anetaresue Greqin ne BE,kete shovinizem raciste qe ka kryer krime gjenocide ndaj kombasve autokton Cam.
  Vjen dita dhe Camet duhet te fitojne autonomi,ne prespektiv,pavarsi shkeputje nga teritori Grek.

 22. Pantera says:

  Do shikojme se si do vazhdojne shtetet si Franca dhe Hollanda po ashtu dhe Gjermania , ben vaki qe dhe te dhjeret ikonomikisht greket te ndjekin rrugen etyre , mbas tyre ama , qe mos teduken ata te keqinj , por dhe fshehin suratin e tyere mbas Frances dhe Hollandes , vetem ama nuk kane asnje shans, te thone Gjermania ,Franca dhe Hollanda ok ? Nuk ekziston asnje mundezi qe kaponjte e Athines te behen trima .
  Komenti i inicialit “Timi ” eshte teper i sakte , do shikoni se atje pikerisht ( Greqi ) Luli do gjej mbeshtetje shume te madhe me lobim apo pa ate .
  Eshte pothuajse e padiskutueshme qe Luli ne qeverine Micotakis , do gjej bashkepunimet e tij te ereta dhe te pista te viteve 2008-2009. Ata do ta ndihmojne me qellim te shumfishte , ate te vazhdimit te planeve te pista qe beri me te motren e kryeministrit grek .
  Kohe te keqia per Qeverine Rama , nuk mjaftonin Franca dhe Hollanda , po tani kemi dhe ruset dhe serbet, dhe greket kundra , me kaq shume armiq zor se ecen gjate ……..

 23. Dash says:

  Ta gezoje opozita …me jete te gjate ….tani po qe do forcohet Luli -Berrisha-Meta-Kokemadhi———–elektrocardiograma e Shqiperise ,po ra ne dore te ketyre

 24. Spinoza says:

  Po kush te le te dalesh kundra, Shqiperia eshte ne BE ne tetor mbas arrestimeve te banditeve politik majtas dhe djathtas

 25. spata says:

  Mos u shqetsoni fare .Jan deklarata emocjonale qe te jep karrikja .Populli grek i njeh mire shqiptaret per faktin se si te keqen e te miren e kane ndar bashke kur kjo Evrop nuk egzistonte .Tradita nuk ndryshon as me fjale e as me presjone .Si jemi pleksur do shahemi por kurr sdo ja bejme gropen njeri tjetrit .
  Mardhenjet greko-shqiptare nuk jane si ato politike .Rendesi kane ne praktike se cfare mendojne shqiptaret per grekrit dhe grekerit per shqiptaret .Deri me sot kane qene ekstremistet ata qe i kane krijuar probleme shqiptarve ku midis tyre ka element te kryqzuar shqiptar-grek. Inteligjenca greke ne dallim nga ajo shqiptare eshte me e ekujlibruar. Ata na i njohin cilesite tona dhe e vlersojne historine e popullit shqiptare. Nga c’lexoje ka nje lufte per kulturen qe s’eshte e domozdoshme te behet nga kendveshtrime te nje anshme. Grekerit kan historin e tyre qe dhe brezat tane jane frymezuar nga cilesit e nje populli te lashte sic jemi dhe ne .Nuk na taton neve qe gjukojme per lashtesine e tyre mbasi nuk eshte ky interesi yne aktual . Fakti, qe ne akoma spo konsolidohemi si shtet,nuk na bene mire te hapemi ne tema qe sna sjellin perfitime .Nga ana tjeter te mos harrojme se bashke me emigrantet shqiptaret ne kemi nje peshe te konsiderushme ne Greqi .Pa u ndalur tek minoriteti, qe shume here behet shkak per acarimin e mardhdenjeve, te dy popujt kane dhe shume arsye qe ne te shikojme afrimitetin e jo perplasjet .
  Micotaqi nuk do beje ndryesh nga i jati qe u hapi dyter shqiptarve ne momentet e anarshis kombetare .Edhe pse nuk deklarohet respekti qe kane per popullin shqiptare ajo ndihet ne shkembimin e shume mardhenjeve dy palshe .Te mos rendim pas faktorve te jashtem por te stabilizojme vendin qe cdo dite po shkon drejt krizave te pakuptimta politike .Fqinji behet i mire kur dhe ti je i tille .Kur kokat e politikes shqiptare haen si qente fqinje ligeshtohet dhe ska moral te perkrahi aspiratat e nje populli qe padrejtesishte politika i shkateron .

 26. Haka Tekizoti says:

  Nëse do të mbajnë qëndrimet që po shpallin, Qeveria shqiptare tē mos merret mē me kēta trudekompozuar të megaliidhesë. Madje do të ishte mirë të kërkonte heqjen dorë nga statusi i vendit kandidat. Pastaj, muçotaqisi, meqë e ka sëmundje etnike kundërshtimin e fqinjëve për gjithçka e për çdo gjë, do të na sulmojë për dorëheqjen, do na denoncojë dhe do vërë veton kundër dorëheqjes. Duhen lënë të lirë të masturbohen në delirin e tyre. Shqipëria e shqiptarët nuk do vdesin meqë këtë e dëshirojnë megalileshët.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *