Pse dha dorëheqjen ambasadori i Britanisë së Madhe në SHBA?

Ambasadori britanik në Shtetet e Bashkuara Sir Kim Darroch, ka dhënë dorëheqjen vetëm një ditë pasi presidenti i SHBA Donald Trump e quajti atë një “ambasador i një lloji” dhe “djalë shumë budalla” në Twitter

Sir Kim Darroch, shkroi në një letër për Sir Simon McDonald, nënsekretarin e përhershëm në Zyrën e Jashtme, se situata aktuale po bënte të pamundur që ai ta kryente rolin e tij ashtu sic ai donte.

“Edhe pse postimi im nuk është për shkak të përfundimit deri në fund të këtij viti, besoj në rrethanat e tanishme kursi përgjegjës është të lejojë emërimin e një ambasadori të ri,” shkroi ai.

Mesazhet e Sir Kim ishin derdhur në Daily Mail duke e përshkruar administratën e presidentit amerikan si “të paaftë”.

“Meqë rrjedhja e dokumenteve zyrtare nga kjo Ambasadë ka pasur shumë spekulime rreth pozicionit tim dhe kohëzgjatjes së mandatit tim të mbetur si ambasador. Unë dua t’i jap fund këtyre spekulimeve. Situata aktuale po e bën të pamundur që unë të kryej rolin tim si unë do të doja,” vazhdoi Sir Kim në letrën e tij.

Një zëdhënës i Theresa May kishte thënë më parë gjatë javës se Sir Kim vazhdoi të kishte “mbështetjen e plotë” të Kryeministrit Theresa May.

Por presidenti amerikan Donald Trump tha të hënën se administrata e tij nuk do të merrej më me të.

Sekretarja e jashtme e Mbretërisë së Bashkuar dhe kandidati për udhëheqjen e Tory Jeremy Hunt shkruajnë se janë të pikëlluar kur dëgjuan për dorëheqjen dhe se ky vendim nuk duhet të ishte marrë.

Sindikata për nëpunësit publikë gjithashtu reagoi në Twitter duke postuar një deklaratë nga sekretari i përgjithshëm i sindikatës, Dave Penman.

“Sir Kim Darroch është vendosur në një situatë të pamundur, së pari nga rrjedhja e komunikimeve konfidenciale dhe pastaj nga dështimi i Boris Johnson dhe mbështetësve të tij për të siguruar mbështetje të qartë. Ambasadori britanik pranoi dorëheqjen me keqardhje të thellë personale”.

Euronews

REMOTE_ADDR:[]

1 komente në “Pse dha dorëheqjen ambasadori i Britanisë së Madhe në SHBA?”

  1. Shqiperia e Para says:

    Po ky kryeministri yne qe e fyu boterisht me ze e figure pse nuk jep doreheqje? Apo cpune ne me standartet britanike kur kemi ato afrikane?!!!!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *