Ministri i Jashtëm grek: Rama është grek nga gjyshja, habitem që ka qasje anti-greke

Kryeministri i Greqisë Qiriakos Micotaqis i ka besuar drejtimin e politikës së jashtme një prej njerëzve të tij më të afërt nga radhët e partisë “Demokracia e Re”, Nikos Dendias,  me qëllim forcimin e pozitave të vendit  në arenën ndërkombëtare.

Në dosjen e përgatitur me prioritetet në fushën e diplomacisë për mandatin që sapo nisi, kryeministri Micotaqis synon rritjen e bashkëpunimit me  aleatët tradicionalë.

Por kryefjala e diplomacisë greke pritet të jetë ripërcaktimi i marrëdhënieve  me Turqinë, si dhe perspektiva europiane e vendeve të Ballkanit Perëndimor.

Në platformën e qeverisë së partisë “Demokracia e Re” theksohet dhe “nevoja për të kufizuar ndikimin negativ të marrëveshjes së Prespës”.

Por kush është Nikos Dendias dhe cfarë roli do të luajë në marrëdhëniet me Shqipërinë?

60-vjecari me profesion avokat ka lindur në ishullin e Korfuzit, ka ushtruar detyrën e ministrit të Drejtësisë, të Mbrojtjes dhe te Rendit Publik.

Dendias ka deklaruar shpesh me krenari  origjinën e tij nga Shqipëria. Disa herë në studiot televizive ai eshte shprehur se të parët të tij ishin nga Himara.

Një vit më parë kur Dendias ishte një nga zërat më të fortë të opozitës dhe ngrinte dyshime mbi politikën e jashtme të Aleksis Tsiprasit kritikoi në distancë dhe kryeministrin Rama.

“Me ben pershtypje te jashtezakonshme  që kryeministri Rama nuk ka qendrime pro greke.

Me ben pershtypje sepse zoti Rama eshte çerek grek, gjyshen e tij Anagnosti e njihja ne Korfuz.

Duhet te mbrojme dhe te drejtat tona, minoritetin grek ne vendin fqinj por nuk mund te lejojme qe vendi te behet terren per kercenime.

Shqiperia ka nevoje per marredhenie te mira me Greqine, edhe me BE. Kemi shume menyra dhe mjete per ti bere presion Shqiperise qe te ushtrohet e drejta ne Shqiperi.

Nuk duhet tu leme te besojne se mund te bejne ç’te duan”, shprehej ai.

Athina dhe Tirana duhet t’u japin zgjidhje shume çështjeve te mbetura pezull mes dy vendeve, por tashme Greqia pritet te beje ndryshime ne kursin diplomatik.

REMOTE_ADDR:[]

53 komente në “Ministri i Jashtëm grek: Rama është grek nga gjyshja, habitem që ka qasje anti-greke”

 1. askush nuk urrehet me shume se ai qe thote perhere te verteten......[PLATO] says:

  keshtu katandiset robi kur rron mes sunitesh………………malaka den ektima oute to aima tou,oute tin katagogi tou!

  1. Hoxh Armandi says:

   Je i madh turkofagos. Na mbyten turkoshqiptaret!

  2. vang says:

   Edi Rama nuk eshte antigrek zoti Dhendia dhe kete e ka deklaruar hapur.Propaganda dhe media shpesh i shtremberojne faktet.Ne se ndodh qe z.Rama te mbroje nje te drejte te Shqiperise kjo nuk do te thote aspak qe eshte anti grek dhe e ka faktuar kete me konsideraten e larte per kulturen dhe gjuhen greke.

  3. u dhime duke qesh says:

   Pershendes Plato sunitin me nje kenge origjinale greke, direkt nga helenet e lashte :
   kappadokia karamanlidika
   (burrat te veshur me shallvare dhe me callma me kapuc te kuq, grate me tumane dhe shami te lidhura ne versionin tyrceli, natyrisht gjuha e kenges eshte turqishtja)
   https://www.youtube.com/watch?v=as7xs1wZBV4

  4. populli says:

   mos u cuditni kaq shume me eddramen , se ai mezi njojti djalin e tij jo me te njohe gjyshen OOO UUUU sa larg shkoni dhe ju te medias

   1. uhahahaaaaaa says:

    C’thua bre lalke, ne stan i ke dhite o, ik bre mblidhi apo ke lojtur nga mende e kokes!
    Te te vije rende …

 2. Labinot says:

  Himara eshte shqiptare,prandaj edhe ne habitemi se si nje minister i jashtem me origjine nga Himara ka qendrime antishqiptare.

  1. Flm says:

   Ai nuk ka shprehur as nje here qendrime anti-shqiptare, por e kunderta miqesie dhe bashkpunimi.
   ###
   Sa per “shqipot” e Himares, lexo biografin e Nr1 te CIA-s Xhorxh Tenet (Jorgo Qirjako Teneti) nga Himara, “jam krenar qe babai im eshte Grek nga Himara”.

   1. undefined says:

    Tenet eshte nje shkerdhate qe per ….karrier..eshte vetequajtur “grek” si shume e shume zagare himarjote….keto historira i dime prandaj na u kurse keto pislliqe te dala boje o kallare 300…

   2. Hahahaha says:

    Babai “grek” nga Himara me ….mbiemer..Koka…

 3. ..te jesh rote kari. says:

  ..edhe une qe flas italisht jam italian.

  1. Flm says:

   Po e ke gjuhen e nenes … pa dyshim qe je 1/2 Italian.

   1. Tanguli says:

    Ti je rumun, c’mutin do ketu!?

 4. e verteta says:

  Eshte e vertete qe ky zoteria e ka thene perhere ne media dhe pa komplekse qe eshte me prejardhje shqiptari.
  Rendesi ka dicka : ne zgjedhjen e qeverise se re ne greqi, ka ndikim direkt Merkel.
  Shpresojme qe diplomacia jone te ndryshoj, se deri tani me te gjithe jemi prishur…

 5. skelari says:

  Nese veren me vemendje retoriken nacionaliste te ketyre debilave (brenda e jashte kufirit), eshte e paqarte se kush eshte shqiptar per ta:
  ortodokset i quajne greke, muslimanet i quajne turq, kusurin sllave…
  Jane aq te zhytur ne absurdin e genjeshtrave pa fund ku mbajne ne kembe “krenarine helene”, sa duken qesharake ne mungesen e theksuar te realizmit e sensit logjik.
  Me thene te drejten keshtu duken ne pergjithesi ekstremistet nacionaliste kudo ne bote, por keta jane kampione.

  1. askush nuk urrehet me shume se ai qe thote perhere te verteten......[PLATO] says:

   arapi mou dukesh qe je bith e zgjuar[te pakten keshtu mendon],por verteto te kunderten e atyre qe themi ne,per:ortho/xet,myslot ,sllavet……………!! dhe ne do te ta ”mbeshtesim”[madje der ne rreze] argumentin tend,ok!

   1. Maverick says:

    Jevgu mou!
    Ti vërteto njehere, ç’ne ti lekurezi në Evropi?!!!
    Me gjithe respektin per njerezit me ngjyre, po te them:
    O rrk, ate fene tende mbaje, por mos ia impono kujt o 300 €vro i stazhionuar!!! Flet dhe shqip ti. BQ.

   2. Black Eagle says:

    E ashtuquajtura grekia skane qene kurre komb por vetem gjuhe e mpleksur me fe e kultur Helene edhe kjo per tu vertetuar Pasi Kane dale fakte te reja dhe do rishkruhet historia , ne 1800 nuk ekzistonte me grekia normalisht sepse skishte ekzistuar kurre ne forme NATYRALE , thesht nje grumbull popujsh me gjuhe e tradite te VETESHPALLUR grek, shqiptaret kuptimin e kombit nuk e kane te feja poor te AUTOKTONIA dhe te gjaku qe rrjedhimisht qe nga pellazgjia iliria dhe epiri pastaj na pushtoi Roma …deri turqia ku fituam luften e fundit e nje beteje 2100 vjecare pa u asimiluar dhe Duke u konservuar gjithmon gjak e shqirt shqiptari, greqia qe ska ekzistuar si komb ASNJEHERE ne 1800 me ali pashen e me pase me arvanitet mori pamvaresiine dhe nuk flitej ne paralmentin e Shqiperise kurre greqisht,si ka mundesi ne PARLAMENTIN e pare te greqis flitej SHQIP, ju shqiptaret e asimiluar do ju zeri gjaku i cameve te pafajshem dhe i gjith shqiptareve qe Jane masakruar nga nazistet rrugve dhe burgje te greqis, SHQIPERIA GJIMONE DO TE RROJE SEPSE ESHTE E BEKUAR NGA ZOTI ME VAZHDIMSINE DHE LLOGJIKEN E POPULLIT ZOT QE I PRANON TE GJITH POR NUK FAL ASNJE TIRANE APO PUSHTUES

   3. skelari says:

    Tfg, rrote kari mbete 😂😂😂
    I palodhur deri ne absurd!

 6. Qirjako Micotaqi says:

  Po mire more qirie Dendia, Rama e paska gjyshen greke dhe eshte anti-grek, po ti qe ke gjyshin arvanitas dhe je antishqiptar?!
  Po Qirjakoja kryetari i partise tende dhe i biri Marika Mitsotaqit (shqiptarke nga Ermioni) perse eshte antishqiptar?!
  Si jangllesh ija fillyat punes or ditezinj. Shikoni mortjen Elladhe qe ka vajtur per lesh dhe pastaj shihjani topet Rames.

 7. Ben says:

  Politika Greke nuk ndryshon kurs ne lidhje me Shqiperine. Ajo eshte kunder per shume arsye, qe dihen: e para kur flasim se Rama eshte Grek me origjine le shume per te deshiruar ne konceptin historik, kur orìgjina e cdo individi eshte fakt i kryer.
  Pyetja qe ne duhet te shtrojme eshte a ka Grek ne Shqiperi? Jo nuk ka. Ata jane Epirot. Kush jane Epirotet? C’fare gjuhe flasin? Dhe ne Greqi duhet qe ketij ministri ti thuhet, se ish Ministri i brenshem
  Toska, Koxhija dhe Ciprasi jane me origjine Shqiptare dhe shume te tjere. Por perfaqesojne shtetin Grek. Duhet pak lexim historie i nderuar minister. GEORGE FINLAY, The history of Greek revolution, do tju mundesonte kush ne te vertete jeni, nga e keni prejardhjen, edhe pak dhe besoj ne Shqiperi te merni pergjigjen epike te Fallmeyerit qe Grek nuk ka ne Athine e jo ne Epir. Sa per politiken jone ajo le shume per te dishuar kur analfabetet behen ministra keto do presesh, ne menyre qe ne greme zerin per camet per shtetet fiktive si Maqedonia apa Mali i zi ku pjesa dermuese eshte Shqiptare. Lejome keto histori hibride te kolone anadollak, arumun, roma dhe ruso pont.

  1. Tanaj says:

   Hajde gabel neo grek hajde….. ky komb bastard dhe perzieje 5 etnish te ndryshme, me nje pjese te madhe sperme shqiptare eshte edhe me i neveritshem ne idiotsite qe percjell.

   Nje nga gjysherit e tij vertet eshte nga Piluri, qe eshte ffhati i krahines se Himares, por si Piluri, si vet krahina e Himares dhe qyteza e Himares jane 100% shqiptare o hajvan gabel neo grek.

   Prandaj eshte e kunderta e asaj qe thua ti, Jo eshte Rama pjeserisht grek, por je ti shqiptar nese je nga Himara o hajvan.

   Sa per Fyromin, eshte shtet falco i krijuar nga perendimi, por 40% jane shqiptare dhe jo me shume.

   Nje pjese e konsiderueshme e malazezeve jane shqiptare te asimiluar, por jo te gjithe.

   Pastaj ajo pune ka ikur me kohe tani.

 8. Greku says:

  Ok , Rama eshte Greek, po ti qe je shqiptar ??

 9. faro says:

  Ju grekët e dini fare MIRË se cfar jeni, se cilët bënë ju
  bënë revolucionin pas 1821, cilët ua dhuruan shtetin dhe së fundi pse pastaj, vijuat me sulme antishqiptare, që arritët kulmin me luftën e egër për shkatërrimin e gjuhës shqipe, për të cilin qëllim, U bashkua, për çudi prifti juaj me hoxhën në një betejë gjakatare. Sa kisha na keni djegur, c fshiheshin në dorëshkrimet e djegura, sidomos në bibliotekën e madhe të OherJustinianit, materiale greke apo shqiptare?
  Ky unitet I çuditshëm fetar është rast unik në gjithë historinë e botës dhe që është dëshmi lapidare për xhelozine historike ndaj trashëgimisë së çmuar të këtij popli historik.
  Ndaj dhe Rama e di fare mirë se cfar përfaqëson dhe nuk mund t’u nënshtrohet presioneve tuaja absurde.
  Nëse Ramen e nxorret me 1 gjysh grek, t’i vetë je me te tere gjyshërit Shqiptar, se je nga Korfuzi.

 10. undefined says:

  Nuk eshte Rama “grek” por je ti shqiptare more hale…mos ngaterro…dollarin..me kkkk o kacurrels i Korfuzit…..

 11. faro says:

  Ju grekët e dini fare MIRË se cfar jeni, se cilët ju
  bënë revolucionin pas 1821, cilët ua dhuruan shtetin dhe së fundi pse pastaj, vijuat me sulme antishqiptare, që arritët kulmin me luftën e egër për shkatërrimin e gjuhës shqipe, për të cilin qëllim, U bashkua, për çudi prifti juaj me hoxhën në një betejë gjakatare. Sa kisha na keni djegur, c fshiheshin në dorëshkrimet e djegura, sidomos në bibliotekën e madhe të OherJustinianit, materiale greke apo shqiptare?
  Ky unitet I çuditshëm fetar është rast unik në gjithë historinë e botës dhe që është dëshmi lapidare për xhelozine historike ndaj trashëgimisë së çmuar të këtij popli historik.
  Ndaj dhe Rama e di fare mirë se cfar përfaqëson dhe nuk mund t’u nënshtrohet presioneve tuaja absurde.
  Nëse Ramen e nxorret me 1 gjysh grek, t’i vetë je me te tere gjyshërit Shqiptar, se je nga Korfuzi.

 12. Kaonia says:

  Veni nga veni te gjithe shqiptare na dilni.

 13. Tanaj says:

  Hajde gabel neo grek hajde….. ky komb bastard dhe perzieje 5 etnish te ndryshme, me nje pjese te madhe sperme shqiptare eshte edhe me i neveritshem ne idiotsite qe percjell.

  Nje nga gjysherit e tij vertet eshte nga Piluri, qe eshte ffhati i krahines se Himares, por si Piluri, si vet krahina e Himares dhe qyteza e Himares jane 100% shqiptare o hajvan gabel neo grek.

  Prandaj eshte e kunderta e asaj qe thua ti, Jo eshte Rama pjeserisht grek, por je ti shqiptar nese je nga Himara o hajvan.

 14. eli says:

  A ju qekeni karna t’gjithe!

 15. Grigor says:

  Keta debilat te quajne grek ne qofte se je ortodoks.
  Na doli tere Rusia greke per zotin.

 16. lisi says:

  GREQIA ESHTE BORDELLO E EUROPES. ..GREKE NUK KA AS NE ATHINE E JO ME NE KORFUZIN TONE………

 17. Hahahahaha says:

  Ene ket b..zi kishim mongut….na u hiq qafe mor zullap….se me jeni bo si Lul kkk me i brim i bini ene ju ..psikopaten

 18. Pd rrumpalla says:

  Me keto mendje do te besh politiken e perjashtme te Gerqisë o Dendja? O po nuk beheni ju, jo, nuk beheni, jini per ibret e mysybet

 19. A says:

  Per Ramen(kryeminstrin) ,ministrine e jashteme dhe komentuesit( lexuesit)
  Per aq sa e njohim Dhendian( ministrin e jashte) ndremjet televizorit…eshte nje BURRE qe nuk merret me llafe kazanesh mediatik dhe eshte mese mese i sinqerte.
  Ne krahasim me Koxhiane( ish ministrin) eshte nata me diten…eshte dallim i madh.
  Koxhja-ja ishte racist…Dhetia nuk e njeh racizin brenta vetes se tija dhe kjo tregon burreri.
  Shpresoj qe zoterinjet e ministrise se jashteme dhe rama te jene ne nivelin e duhur dhe te mos shfaqin asnje dallim( racizem) kundrejt dhendias…jo se nuk kane te drejte ne ata cfare iu kane degjuar veshet nga ana e greqise…por me dhentian eshte komplet ndryshe…dmth mund te krijosh nje mardhenie bazuar ne fjale burrash.
  Mos harroni:
  Per shtetin grek…shqiperia thjesht nuk egziston.
  Per dhendian( ministrine e jashteme greke),prap nuk egzistojme por egziston njerzimi pa racizem ne koken e ti dhe kete duhet ta “kapim” sa seshte vone.

 20. LORA says:

  Faktin e pakundershtueshem,qe Kryeministri i shqiptarve eshte patriot dhe mbrojtes ekselent i interesit kombetar
  nuk do te thote aspak se ka ndonje qasje anti -rajonit tone fqinj.
  Perkundrazi, e tere politika e jashtme e Rames permban rekorde perpjekjesh te spikatura per bashkepunim rajonal per interesa te perbashketa.
  Nese lajmi eshte i vertete (nuk dua t’a besoj) eshte nje deshmi e nje vizioni te mjere te titullarit te ri ne punet e jashtme te Greqise.
  Tung.

 21. LORA says:

  Faktin e pakundershtueshem,qe Kryeministri i shqiptarve eshte patriot dhe mbrojtes ekselent i interesit kombetar
  nuk do te thote aspak se ka ndonje qasje anti -rajonit tone fqinj.
  Perkundrazi, e tere politika e jashtme e Rames permban rekorde perpjekjesh te spikatura per bashkepunim rajonal per interesa te perbashketa ekonomike dhe te sigurise.
  Nese lajmi eshte i vertete (nuk dua t’a besoj) eshte nje deshmi e nje vizioni te mjere te titullarit te ri ne punet e jashtme te Greqise.
  Tung.

 22. shqiptari i ilirise says:

  Ore koqe kanari!
  Akoma nuk e keni kuptuar se jeni shqiptarë?!
  Rama e ka kuptuar dhe dalë ngadalë po e kupton gjithë greqia.
  Ndërsa Evropa e ka ditur gjithmonë.

 23. John says:

  Po pali kari do ju ike Cameria.

 24. Pellazgos says:

  Per Hamzate,Sulejmanet,Idrizet,Qemalet,Naimet,Samite,Abdyllahet shkuan dhe luftuan per kombin e tyre Osmane,kurse Arvanitasit jipnin para,pasuri,jeten per Greqine,Epiri ,Ilyrine,kjo este diferenca.
  Ilyrios eshte pjese e Mithollogjise dhe Historise Greke,kurse Hamzate dhe Sulejmanet thone qe edhe Homeri eshte turk,se atje tani jane Turqit.
  Heroi yne Epirote Kastriotis i thoshte Kostandino-Polis qe miri edhe flamurin Greke,kurse Naimet,Sulejmanet,Ismailet qe luftuan per Sulltanin dhe i thone Stamboll.
  I thoshin Polis,kurse tradhetaret dhe spiunet (Traitor and Spy) i thone Qitet nga Cita italisht.
  Arvanitasit e kane per Nder qe jane pasardhes te Pirros,kurse Sulejmanet,Elviset,Eltonet,Eduartet jane me armiqte e Tij,ndryshe do bashkoheshin me Greket dhe Arvanitasit dhe te vazhdonin luften e Pirros per clirimin e Magna Grecias.
  Po keshtu edhe per Kostandinopolin e Jeorgios Kastriotit,por ju qe skini breke,nder,dignytet jini pro atyre qe ju perdhunoi,mori pengje ju shker…….eu 500 vjet.
  Ata jini ju.

  1. i relaksuar says:

   Po ti cobani mou Pillazgos, kush je 😛 😛 😛
   Ik o budall pi ilacet e depresionit …

 25. vojoepirjoti 300 evro says:

  Zoti qirje palikari ti je shqiptar apo vorioepirjot apo alva itas ,pershendes te gjith ato qe ndihen grekafon me kengen tope tope o palikari

 26. Ilir says:

  E keqja e ketyre hajvaneve eshte se politiken ne kete shtet te pjerdhur e ben kisha,dhe politika i vete pas,

  1. Marko Bocari says:

   Ceshtja eshte qe edhe kishen atje e drejtojne shqiptaret qe hiqen si “greke”! Hipokrizia ne ate vend eshte pa limit …

 27. Rozi says:

  Ketu kemi nje Art te vitit 1878 ku tregon sa ishte shqiperia ose iliria ne kete vit. Dhe mund te shikoni sa ishte greqia, dhe kaq e vogel sa ishte atere perseri ishte me pjesen me te madhe te populluar me shqiptare.

  Eastern europe 1878 Evropa lindore 1878
  https://www.flickr.com/photos/[email protected]/6907776569

 28. janullina says:

  pseudo diplomati grek nuk kerkon marrdhenie reciproke me shqiperine por ulje koke i kerkon rames ti shitet se paska gjyshen greke
  shtet fashist

 29. Berisha ha mut says:

  Saliu ka qasje pro-shfarosje-shqipetare-alla-Millosheviç

 30. DRENICA E KUQE says:

  “Grekerit” duhet ta dine se ata qe sot quhen “greke” jane te teret shqiptare dhe iliro-shqiptare te asimiluar nga kisha orthodokse greke. Greqia, Serbia (tere ish-Jugosllavia), Bullgaria, Rumania… jane toka te pushtuara e te coptuara iliro-shqiptaresh te asimiluar e te konvertuar me dhune kishtare e policoro-ushtarake ne “serbe”, “greke”, “maqedone”, “malazez” etj.
  T’i biesh fyllit te shqyer, eshte te thuash se Edi Rama eshte greke, kur te gjithe “grekerit” jane shqiptare.

  DRENICA E KUQE

 31. Asd says:

  Gjyshja e rames ka qene vajze veneziane.

 32. Messerschmitt says:

  arrixhiu rracedhjere e gjakdhjere nuk ka pse thote se eshte shqiptar ! ai eshte vetem thjeshte nje gjakdhjere si krieministri jone e shume te tjere bashke qe paten fatin te lindin ne nje komb ka madheshtor si Shqiperia !!!

 33. Samiu says:

  Edhe ju te ter arvanitas SHQIPTAR jeni , çamer , pse mohoni kombesin tuaj dhe urreni SHQIPERIN.

 34. Samiu says:

  Edhe ju ta ashtuquajturit grek , te ter arvanitas SHQIPTAR jeni , çamer , pse mohoni kombesin tuaj dhe urreni SHQIPERIN.

 35. ta says:

  nuk kuptoj edhe ne qofte se njerzit mund te jene greke po himara eshte ne shqiperi dhe greqia e ka gabim sepse njerzit do ti binden qeverise shqiptare c’jane keto eshte grek,turk,rumun derisa jetojne ne shqiperi jane qytetare shqiptare…..

Lini një Përgjigje te skelari Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *