Popullsia e Italisë do të përgjysmohet. Ja cila është zgjidhja

Sipas parashikimeve nga EUROSTAT, popullsia e eurozonës do të tkurret me 20 milionë njerëz deri në fund të shekullit.

Kjo tkurrje do të vijë kryesisht për shkak të ndryshimeve demografike në strukturën shoqërorë të Italisë.

Italia do të njohë një rënie prej 16 milionë njerëzish, si pasojë e një popullsie në plakje e sipër dhe rënies së numrit të lindshmërive.

Zgjidhja më e duhur për këtë ulje të popullsisë është imigracioni. Nëse nuk ka fluks nga jashtë për pjesën tjetër të shekullit, popullsia e Italisë parashikohet të bjerë në 30 milionë, gjysmën e nivelit aktual.

Gjithsesi, parashikimet janë skeptike për sa kohë që Italia drejtohet nga parti të djathta dhe konservatore që kanë paraqitur politika për zero imigracion.

Bloomberg

REMOTE_ADDR:[]

2 komente në “Popullsia e Italisë do të përgjysmohet. Ja cila është zgjidhja”

  1. Fredi says:

    Zgjidhja eshte emigracioni dmth te shkaterrohet etnia europiane italiane me Aziatike Afrikane etj…

    Po mire o te zgjuarit e botes vetem emigracioni eshte zgjidhje? Po sikur te behen politika nga shteti qe te inkurajohen lindjet? Apo kjo nuk shkon ne axhenden e atyre qe duan shkaterrimin e etnive dhe rraces europiane.

    Po edhe sikur 35milion te jene,me mire aq se nje Itali pa italiane apo nje europe pa europiane.

  2. Love Laberi says:

    Po cifutet si blombergu Pse nuk coine deve ne Israel refugjat po do te mbush Europen..eshte bere Italia si afrika..

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *