Presidenti ynë i turpit në Bosnjën e martirizuar: Karagjozi i kombit

Nga Brizida Gjikondi 

Presidenti shqiptar është në Bosnjë, por ai është karagjozi i kombit dhe epokes sonë.

Pikerisht ai, Presidenti i nje prej Kombeve qe kane provuar ne kurriz dhe ne shpirt genocidin serb, sot del ne rrjetet sociale me bluza futbolli dhe jo me dinjitetin e nje lideri ballkani me veshtim imponues nga e ardhmja dhe me mesazhe kombëtare që këto genocide nuk do lejohen më tëpërsëriten, këto qasje të Presidentit duhen, sidomos në kohët që vlojnë rrotull.

Pasi vërtet murtaja e genocidit është fikur do thoshte Primo Levi, por infeksioni vazhdon..

11 korriku i 1995 nuk ishte një ditë Korriku në Srebrenicë, nuk ishte një ditë vere, ishte një ditë ferri, ferri që kish filluar prej 1992, tragjedia flinte bashke me pabesinë, pjesë e përdhunimeve në mase dhe aprovimit në heshtje të maskarës përvec serbëve të Ratko Mlladiç ishin edhe trupat hollandezë të OKB’së.

Mbi 8 mijë boshnjak mysliman të vrarë, me mijëra femra të përdhunuara, dhe pikërisht ky genocid është një ndër njollat më të turpshme të Ballkanit, njollë që duhet ta mbajnë sidomos pikërisht ata që janë toka pjellore e nacionalizmit, agresionit dhe mos’reflektimit, serbët. Dhe të mendosh që ky genocide u fsheh mbrapa kurrizit të Zotit, por vec Zoti nuk ish atë ditë në srebrenicë, por as njeriu jo e jo. Kafshëri mbi të pambrojturit, në fund shekullin e XX.

Sot cerek shekulli nga ajo llahtarë, Presidenti shqiptar ndodhet në atë toke Ballkani të përgjakur, ku shqiptarët janë në një kah me të përgjakurit jo gjakatarët, por ai e ka pazarin e vogël, e ka sa një qen i mjerë që e mban dhe e tund si sheleg, sa një birrë me tifozë pijedashës rruge skocezë, sa një shqiponjë që e ka shndrruar në sorrë, ai është produkt pazaresh ndaj mëndjen e ka tek fati dhe pazari i tij.

Unë ndjehem e pafuqishme në këtë turpërim kombëtar, por unë të paktën shkruaj, flas, nxjerr zë, dhe se kam me Ilir Metën por me Presidentin, unë skam inate përsonale, kam dhimbje qytetare, ndryshe nuk do isha me penë në dorë por me erashkë ose pushkë përpara fytyrës së pushtetit të të dy kaheve.

Presidenti sot më shumë se kurrë, më shumë se cdo ditë tjetër është turpi jonë.

Srebrenica sot hesht,  hesht si ai lapidari i disa fëmijëve në Aushvic, ku shkruhet, “ këtu pllakon heshtja, por kur largohesh prej këtej ajo ulëret.

REMOTE_ADDR:[]

29 komente në “Presidenti ynë i turpit në Bosnjën e martirizuar: Karagjozi i kombit”

 1. Lani says:

  Bythqiri thuaj,cfare presidenti.Ai eshte nje cope bythqiri.

  1. Hoxh Armandi says:

   Pse u martirizua bosnja??? Apo se nje tufe turkoboshnjakesh thonin qe ne keni te drejte te ndahemi nga juhosllavia po 50% e njerezve qe jane jo turkoboshnjake nuk kane te drejte te ndahen nga bosnja??

 2. Atdhetari says:

  Bravo Brizida Gjikondi / Kolaneci!
  Te lumte dora edhe mendja o mbesa e Tekiut!

 3. Albana says:

  Nje Bravo e madhe!

 4. Olimpia says:

  Brisida,ne te gjithe boten ,edhe ne vendet me te zhvilluara ka plehra te helmuara si Meta .Ka gjithashtu gjithmone nje turme barbare,primitive me papion,tribale dhe anarkofashiste qe ndjekin pas mostra antikombetare si Berisha ,Meta apo zvarranike te qelbur si Mona dhe Basha .E keqja eshte se megjithese perendimi i njeh deri ne qelize,i toleron,bashkebisedon ,u jep rendesi .Vetem tani pas 30 vjet eksperimentesh kriminale u thane ndal dhe i kercenuan .Vone,shume vone ,por me mire vone se kurre.Gjithesesi Brisida,Duke qene njohese e shoqerise njerezore,MOS barazo barbaret Berisha,Meta dhe trustin e tyre kriminal me Ramen .Realisht ,Rama eshte nje liberale,jo i majte ,por gjithesesi forca e PS e shpetoi vendin nga katastrofa.Perfytyro,ne se do te kalonte rebelimi i haxhiqamilisteve ,vendi do te perfundonte ne rrethin vicioz te mbytjes perfundimtare.Natyrisht ishte perendimi qe u preu rrugen ,por PA Ramen kjo ishte e pamundur.

  1. meti says:

   nuk po lexoj ta kete share ramen kete here po ti ku e pe

   1. Beni says:

    Ke “met” per medet…
    Copa mishi si ty perdor politika qe ka 30 vjet si ky Muti e 50 Diktatura…

    1. Merita says:

     O Blusho ti je vlla po ku je o figur

 5. undefined says:

  Ke pefaqeson ky karaxhoz vetem familjen e tij perfaqson. Njeri ma debil, njeri kot nuk kam pare ne jeten time.

 6. timo says:

  Kurse unë e kam me Ilir Metën sepse sot President është ai. S’ka faj Presidenti por Iliri. Ç’do President ka emër të veçantë. E veçanta bën ndryshimin. Karagjozi është Iliri dhe jo Presidenti.

  1. Bureto says:

   Revolta e Briseidës, për karagjozin Ilir Meta, besoj se sot është e gjithë shqiptarëve. Dhe ajo me të drejtë ndjehet e turpëruar për presidentin që kemi dhe që na përfaqëson, përfat të keq edhe jashtë apo me të huajt. Nëse Briseida e ka kursyer si emër atë, mbase ka të drejtë, se dikush mund t’i përmendë se e ka patur kryetar të partisë LSI, ku dhe ajo ka milituar, edhe pse herët u divorcua me të. Gjithsesi ky fakt, kushdo që të ishte, e komplekson.

 7. Komentuesi says:

  Te lumt Brisida.Vertet kemi nje palaco president qe na turperon ne sy te botes.

 8. I pagabueshmi says:

  Dhe mua me vjen turp!! Po ty???

 9. FLUTURA says:

  Jam me Olimpian. T’i japim Cezarit cfare i takon Cezarit…

 10. Trimi says:

  Epo pervec se esht katunar skrapari esht dhe burri monikes…cfar turpi esht ky vend. Turpi i atyre qe e zgjodhen dhe qe jan edhe me keq se ky shtangisti.

 11. Likefloriri says:

  Ky hajdut president kok tul po ze shoqeri me qent e rrugeve dhe na premton se do i sjell ne Shqiperi te takojne sashen e munikes dhe te kafshojne kete popull budalla qe kane 30 vjet qe po e vjedhin dhe akoma i duan hajdute si iliri e kriminel si saliuu e lloj lloj plehrash qe na jane ber fytyrat me te urryera

 12. TURP PËR METÊN 👎 says:

  DO TA MARRË DÊNIMIN QË MERITON !
  META, S’NA PËRFAQSON !

 13. rexha 10 says:

  NE E DIME QE E KEQJA VJEN ME DY MYNYRA E PARA VJEN NE SAJE TE NATYRES ,QE NE E QUAJME DORA E ZOTIT OSE DESTINO I ZOTIT,DHE E KEQJA TJETER VJENE NE SAJE DORES SE NJERIUT. AJO QE VJEN NGA NATYRA NE NGUSHELLOHEMI ME LUTJET TONA TE DALA NGA THELLSIA E SHPIRTIT MBRENDA VETES DHE NE DARKE SHOHIM NJE YLLE QE SHKELQEN DHE MENDOJME SE ZOTI E NDIGJOI LUTJEN TONE DHE KESHTU JETA VAZHDON NORMALE.PORE AJO QE VJENE NGA DORA E NJERIUT QE MBARSE ME VETE EDHE VUAJTJEN E MADHE DHE DHIMBJEN SHOQEROHET EDHE ME NJE DIKURI TJETER QE ESHTE ME E KEQE SE SA E KEQJA QE KA KRIJUAR DORA E NJERIUT ,QE ESHTE URRETJA QE TE NDJEKE NE CDO HAPE TE JETES .PYETJA ESHTE SE CFARE DUHET TE BEJE NJERIU NE KETE MESE.AI NJERI QE ESHTE PERSEKUTUAR ,PERDHUNUAR,APO FAMILJATE POSHTERUARA??????HAKMARRJE ,APO GJAKEDERDHJE NE NUKE E DUAM ,KJO ESHTE MESE E SIGURTE,ATHERE U TAKON SERBEVE TE PAKTEN TE MARRIN MUNDIMIN DHE TE KERKOJNE FALJE PER ATE GENOCIDIN QE KA NDODHUR NE BOSNJE. NDERSA PRESIDENTIT TE REPUBLIKES I TAKON QE TE BENTE NJE NOTE PROTESTE PER KRIMET E PA NDESHKUARA NDAJE KETYRE MOSTREVE.
  MEQE POLITIKANET E KANE MENDJEN VETEM TE ZGJIDHEN ,ATHERE BEJNE KETO GABIME MOSTRUOZE DHE NUKE I BIE MENDJE PER VUAJTJET E NJERZEVE.AQE ME TEPER QE FLASIM PER FLORIRIN QE SHFAQET VETEM KURE KA INTERESA TE MEDHA PERSONALE .
  TE LUMTE PENA E DORA zonja BRIZIDA .KETE RADHE TE TAKON TE MERRESH ME PERSONIN .PROBLEMI TASHME DIHET.

 14. Roland says:

  Ky do lapur e do futur nje hell ne bythe ,,, po pasi ti kesh futur monik shurres hellin ne p.th

 15. lajmsi says:

  Nje bravo te madhe o ish anetarja e LSI! Nuk kam informacion nese aderon akoma apo je larguar nga partia e radhes ku me siguri ka ardhur koha te provosh edhe PD!Keta qe te lavderoje te njohin nga shkrimi i radhes e jo nga ecuria politike qe ke ndjekur me vizionin tend!

 16. njaci says:

  Ilir FLORIRI presidenti hajdut TURPI I KOMBIT.

 17. Hasoni says:

  O Brizida, po eshte katunar prandaj. Shife si del ne foto duke u ngerdheshur. As trupin drejt nuk di me mbajt.

 18. Aldo says:

  Brisida te pergezoj per kurajon qe ke.
  Te lumte Dora.
  Meta eshte nje terrone qe per atdhe ka floririn dhe eurot. Ndersa ne vend te kepuceve ka opingat.
  BRAVO

 19. dhembeli says:

  Ke shume te drejte o Brisida, na turperoi ne sy te botes maskarai.
  Edhe une jam me Ty.
  Ja ke qendisur bukur, por kujt i thua? Ai as skuqet as zverdhet.
  Kemi nje shprehje andej nga anet tona per keta lloj ;-“Nuk pyet haleja nga pordhet”.
  Do ta mbuloje turpi dhe urrejtja e njerzve te thjeshte,” se mallkimet e Hazbiut nga kelcyra deri tani nuk po japin efekt”!

 20. Nana says:

  O BRIZILDA E ARBANA, SA MALET JU PASTE NANA, MOS U LODHNI KOT ME HORRA SI SHTIREN POLITIKANA, SI META LYRZIMI E SALA.

 21. Detari says:

  populli ate nivel IQ ka ate president meriton.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *