Shkarkimi i presidentit, Ilir Meta do të thirret në shtator në Komision: Do merret me forcë, nëse nuk paraqitet

Komisioni Hetimor për shkarkimin e presidentit Meta zhvilloi këtë të enjte mbledhjen e tij të parë, i përqendruar totalisht në aspektet procedurale.

Sipas rregullores së Kuvendit dhe ligjit për komisionet hetimore, Presidenti i Republikës është i detyruar të paraqitet në një seancë kur të thirret nga Kuvendi.

Sipas të gjitha gjasave, Meta do të thirret në shtator për të mbrojtur qëndrimin e tij, e nëse ai nuk pranon të marrë pjesë, atëherë mund të thirret me forcë, raporton A2.

Në mbledhje u caktuan se relatorët do të jetën Halit Valteri dhe Alket Hyseni, ndërsa Klotilda Bushka do të jetë sekretarja e komisionit.

Raportin me gjetjet për shkarkimin e presidentit pritet që të mbërrijë kështu në Kuvend në vjeshtë dhe brenda pesë ditës nga votimi, për të cilin socialistët duket deri tani se i kanë votat, Gjykata Kushtetuese duhet të shprehet për verdiktin përfundimtar.

REMOTE_ADDR:[]

13 komente në “Shkarkimi i presidentit, Ilir Meta do të thirret në shtator në Komision: Do merret me forcë, nëse nuk paraqitet”

 1. FUNDI I ANTISHQIPTAREVE DUKET FARE PRAN

  VDEKJE ESADISTEVE QE DEGJENERUAN KTE VEND
  DUKE E MBAJTUR PENG PER 30 vjet

  ME NE FUND SHQIPTARET DUKEN TE VENDOSUR TI KTHEJNE DINJITETIN SHQIPERISE

  BRAVO JU LUMTE TREGOHUNI BURRA PARA CA NGORDHESIRAVE QE QELBEN JETEN E SHQIPTARIT

 2. Lato Çepani says:

  Kjo puna e THIRRJES FORCERISHT, sikur eshte njeçike si TALLJE BYTHE me burrin e Monkës.

 3. ka akoma budallenj e skllever ketu? says:

  Komisioni eshte molotovi me te cilin qeveria godet ndergjegjen e shqiptareve qw te mos e kene mendjen tek varferia, papunesia, tradhtia,pademokracia etj. Nuk ju leverdis shkarkimi se pasuesi mund te jete dhe me sfidant per qeverine.Po e hoqen e cfare? Koken e ilirit do haje mileti? Deputetet sa here qe jane pa pune u gjejne komisione ku ne fund te gjitbe komisionet perfundojne asgje.

  1. mik says:

   ka akoma budallenj e skllever ketu – emir identifikues i joti i thote te gjitha. Perfshije ketu edhe shprehjen e koheve te fundit te disa politikaneve : Shqiptaret nuk jane budallenj !! Ha ha ha … keta edhe tallin by… me ne, por na bajne edhe te zgjuar !! O Zot cfar ironie !!
   Me 30 Qershor, keta moren ma pak se 15% te votave, dhe me shprehjen kunder Presidentit ( jo kunder Ilir Metes ) do merret me force, keta kujtojne se do fitojne popullaritet duke mos zbatuar Kushtetuten !! Cili President ne detyre mund te merret me force ? Nuk ka imunitet ai, kaq e thjeshte asht ?
   Dhe shajne cdo dite qeverite pararendese !!

   1. Grigor says:

    Mos u mundoni te fajesoni te tjeret per faktin qe ju te dy jeni koqe kandari. Fajin e kane prinderit tuaj, qe kur lindet juve, ua perplasen koken diku oa dashje, dhe ti mor Mik, edhe ai Skllavi me siper flisni si papagajte e Saliut.
    Mos e oermendni me ate punen e 15 perqindshit, sepse 15% eshte vetem pjeasa qe shikoni juve jashte. Pjesen tjeter 85% e keni Brenda dhe vazhdon t’ju dhembe.
    Debila. Po na qani hallet e popullit tani. Madje e bete popullin budalla, kurse ju te dy nuk na qenkeni popull, dhe qenkeni shume te zgjuar.
    Ju jeni aq te zgjuar sa Andi Bejtja dhe Armand Shkullaku – zgerdhiheni si debila me ato qe thoni vete dhe pastaj i beni qejfin vetes “sa i zgjuar qe jam!”.
    Jo te zgjuar, por ju jeni ca debila, qe vetem kur tju vijne mendte do turperoheni nga vetja juaj.
    “Populli nuk ka ç’te haje” thoni pa pike turpi, dhe kerkoni qe “Partia te mbushe depot me grure” ose “te fuse njerezit ne pune.”
    Po nuk keni faj. Ju jeni po aq komuniste sa Saliu, dhe prisni nga Partia.
    O debila. Ky eshte kapitalizem, dhe eshte mbijetese. Kush eshte i zoti ha. Shqiperia natyrisht eshte shtet dhe vend i varfer, sepse me debila si puna juaj, te varfer do jemi.
    Po ç’ta zgjas. Sikur mbushni ju!

    1. mik says:

     Grigor – Po ti more vella ca pate ? Te ofendoj njeri, te shau njeri ? Kujton se duke share tjetrin i jep vetes te drejte ? Nuk mund te japesh mendimin tand pa share dike , apo e ban per kulture ?
     Idjot me patente.

 4. Tomori USA. says:

  Pune te mbare dhe urime komisjonit te ligjeve, per hetimin e nje presidenti qe snjeh e nuke di se ku i fillon e drejta kushtetuse dhe ku i mbaron.
  Specjalistet kushtetus theksojne me te madhe se i ashtuquajtur dekreti i dates 10 qershor, per anllimin e zgjedhjeve te 30 qershorit, sesht dekret, por akt administrativ dhe si i tille smundet te botohet ne fletoren zyrtare, se parashikon kushtetuta dhe as mundet ta shqyrtoi gjukata kushtetuse , akte te tilla cdekretimi.
  Prandaj, pd, lsi, jo vetem qe kane genjyer shqiptaret, per te cilin duhet te kerkojne ndjese, shqiptareve dhe nderkombetareve, SHBA, BE. qe isistuan per moszbatimine te ashtuquajturin, dekret te presidentit.
  Paste kemben e mbare, per ti hapur rrugen SPAKUT, BKH, qe Meta dhe me pas peshqit e medhenj ti nenshtrohen hetimit dhe gjukimit, per abuzimet me pushtetin, koorupsjonin dhe pasurimin e tyre me kariken e pushtetit.
  Mbasi te krijohet gjukata kushtetuse, te mare shembull nga gjukata kushtetuse e Kosoves, qe per shkelje fare te vogla kushtetuse , ka shkarkuar dy ish presidente. Z. Sejdiu dhe B. Pacollin, ndersa Ilir Meta si president duhej shkarkuar para aktit adminstrativ qe kerkonte anullimin e zgjedhjeve te dates 30 qershor.

 5. Malo says:

  Ore Pjelle e keqe,ju jeni Qen bir Qenesh 7 Breza,Po cfar po na Plase Fundi i Barkut se cfar bene komsioni juaj,o Te poshter deri ne Palce, rregulloni more kete vende more more se do vije sahati e shpagimin do te jete i paimagjinueshem per ju Qafira.

  1. Nul Noka dhe Paloka says:

   Ulu Malo, te dali hëna.
   Po ulu o Malo, ulu se Jane bere nderrimet.
   Ore nga kush pret ti ta rregulloje kete vend? Ta rregullojne te tjeret dhe ta gjesh gati ti?
   Ti or ti, une, ti, ne te gjithe se bashku duhet ta rregullojme kete vend.
   Ja fut nje pordhe ketu ne koment ti, dhe demek e rregullove Shqiperine. Persa kohe qe ne presim te na e bejne Shqiperine, keshtu do mbetesh, siç je sot.

 6. Xhaa Suloja says:

  po pse tregoni forcën parakohe xhanëm!. Përfundoni raportin pastaj shohim e bëjmë. kur pa mbaruar punën tregohet forca do të thotë se ky komision është tendencioz ose mëndjemadh. Ja çfarë.mund të bëjmë ne.
  Argumenta zotëri jo llafe dhe frikë.
  xha Suloja

 7. Ridi says:

  ; BEHENI PROVE DO HANI NDONJE CISME KOKES ;

 8. PS -PD-LSI KANCER I KOMBIT says:

  amane amane o llame ku thon kto te parlamentit do heqin gopin e gruas se Ramese gruas se Metes bashk me gruan e Berishes do bejn nje mut qe te han rop qirt vetem e vetem te zvarritin reformen ne drejtsi ,pritet marveshja e dyt basha rama fis e rop sh******r

 9. zhulsi says:

  QEVERIA E KAP LEPURIN ME QERRE.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *