Shqipëria drejt zhdukjes: Në fund të shekullit, popullsia do zbresë nën 1 milionë

Shqipëria është vendi që do të ketë tkurrjen më të madhe të popullsisë në botë deri në fund të shekullit. Parashikimi tronditës vjen nga Organizata e Kombeve të Bashkuara në projeksionin e fundit të popullsisë botërore.

Sipas projeksionit bazë të OKB-së, në fund të këtij shekulli popullsia e Shqipërisë do të rrudhet në vetëm 1 milionë banorë, me një rënie prej 62 për qind krahasuar me shifrën aktuale.

Kjo është rënia më e madhe në botë, e cila e projekton kombin shqiptar sa një lagje e një qyteti të zakonshëm europian. Sipas OKB, nga 5 shtetet që pritet të kenë rënien më të madhe të popullsisë në 80 vitet e ardhshme, 4 gjenden në Ballkan.

Më konkretisht në vendin e dytë, shteti që do të pësojë uljen më të madhe të popullsisë është Serbia me 52 për qindi, ndërsa në vendin e tretë dhe të katërt Moldavia dhe Bosnja, ku popullsia pritet të tkurret me 50 për qind deri në fund të këtij shekulli. Shteti që mbyll pesëshen e vendeve më krizën më të thellë demografike, është bullgaria për të cilën OKB parashikon se do të humbasë 48 për qind të popullsisë deri në vitin 2100.

Këto janë projeksionet sipas skenarit bazë, i cili ka probabilitetin më të lartë për t’u realizuar. Paralelisht OKB ka llogaritur projeksionet edhe sipas një skenari me negativ, i cili bazohet në një rënie më të shpejtë të lindshmërisë.

Rezultatet për këtë variant janë edhe më alarmante, duke e parashikuar rrudhjen e popullsisë së Shqipërisë në vetëm 500 mijë banorë në fund të shekullit. Një projeksion fatal, që praktikisht e projekton Shqipërinë drejt zhdukjes.(TCH)

REMOTE_ADDR:[]

16 komente në “Shqipëria drejt zhdukjes: Në fund të shekullit, popullsia do zbresë nën 1 milionë”

 1. sunitet nuk bejne shtet,lloji i kafshes......... says:

  hahahaha,shkuat per lesh o sumqira turkoshake……………gezuar ramazonin!

  1. Mo says:

   Jan kosovaret anej, pa merak se neve shtohemi si lepujt😃Mos te merakoset shqiperia per kte fenomen. Tragjike eshte qe ne kte pike duhet lavderuar enver hoxhen qe rriti natalitetin dhe zhduku analfabetizimin dhe popullsia kaloj shifren 2 milioneshe- nderkohe ne vitin 1928 ishin pak me shume se 800.000 banore.

   1. North says:

    Po c’na duhen kosovaret. Nuk jane e njejta gje me ahqiptaret nga pikpamja kulturore, ekstermizmi fetar, orientimi drejt Turqise.Thjesht flasin shqip ( e Jo te gjithe). Kosova rrezikon te behet province turke e te coptohet nga Serbia nese nuk ndryshon politike. Shqiperia duhet te perpiqet te mos e zevendesoj popullsine e vet me nje popullsi tjeter, qofte edhe kosovare. Ndalimi i emigracionit masiv dhe rritja e lindjeve nepermjet politikave sociale e zhvillimit ekonomik eshte celsi i zgjidhjes.

   2. Flm says:

    Shqipot per vec gjuhes nuk i lidh as gje me Arberit, pas pushtimit Otoman, Arberia u zbraz, sipas historis se dokumentuar qindra mijera Arberesh shkuan ne Itali dhe po aq Arvanitas ne Greqi.
    ###
    Popullata u zevendesua me famijlet e ushtarakeve dhe kolonve Otoman, aq ndryshim i madh demografik ndodhi qe as emri Arber nuk i perfaqesonte, por e kunderta e urrenin duke u vet-quatur ne Shqipetar.
    ###
    Imagjinoheni te ndryshohet sot emri i Kombit (e pa mundur), vetem nqs popullohet nga nje popullsi krejtesisht e huaj.
    ###
    Nuk eshte rastesi qe per 450 vite gjuha e Arberit nuk ka humbur tek Arbereshet, por as tek Arvanitasit, kurse tek Turk-Arnautet e Turqis, tek emigrantet e sotem neper Bote … nuk do me shume se 3 breza qe te zhduket.
    ###
    Kete “Arberi te semur” te klonuar ne Turk-Arnaut, kete Shqiperi sherbetore historike te Turqis nuk do dhe nuk pelqen as Greqia dhe as Europa, ku me nje “thirrje” te Erdoganit qindra Shqipo shkuan i Xhihadista vullnetar ne Siri.
    ###
    A e imagjinoni ne nje konflikt Turko-Helen (EU), sa kopila Turk-Arnaut do te rekrutohen, te cilet do te therren me Arvanitet dhe Emigrantet Shqipetar per interesat e Turqis, kjo ka ndodhur historikisht, prandaj detyrimisht beheni te urryer.

 2. irma says:

  Irma
  Epo ja, shikojeni, s’ka mënyrë më të mirë për të zhdukur kombet! Lerini në varfëri prej politikave mediokër, dhe rezultati “tkurrje” e popullsisë, ikin njerëzit nga sytë këmbët!

 3. LABI says:

  kjo klase politike 30 vjecare duhet larguar sa me pare,qe e degraduan gjithcka ne kete vend,poshte PS.PD.LSI…dhe te gjitha partickat e tjera …

 4. Sit back and relaks■●dkfjfjfyfud▪%^* says:

  ska gje se sjell Sorrosi bythezinjte e afrikes si pjese e multikulturalizmit nderkombetar..

 5. Deari says:

  dhe shum jane. me pak duhet te jene. perse na duhen mbi nje mil?

 6. Kuq e zi says:

  Nuk eshte tkurrje lindshmerie por emigrimi
  Politika duhet hedhur ne zjarr

 7. Lek Kondi says:

  JU DHJEFSHA ZBULIMET DHE PARASHIKIMET E SKIZOFRENAVE TE DEGRADUAR NGA DROGAT. SHQIPERIA DO ZHDUKET E FUNDIT NE EVROP SE BEHEN LIDHJE NORMALE MARTESORE NJE MASHKULL ME NJE FEMER DHE LINDIN SHUM FEMIJ, KURSE EVROPIANET BEJN MARTESA MUTDERRE BURR ME BUUR, GRUA ME GRUA, PLUS MARTESAVE ME QEN E LODRA SEKSI. EDHE AJO PAKIC QE BEJN MARTES NORMALE (SI SHQIPETARET) NUK LINDIN SHUM FEMIJ. KONKRETISHT SHQIPERIA TANI KA DYFISHIN E POPULLSIS QE KISHTE 30 VJET ME PAR NDONSE MBI NJEMILIONEGJYSEM KANE EMIGRUAR NEPER SHTETE TE TJERA. PO JU STAFI I MEDIAVE PSE PRANONI TE BOTOHEN SHKRIME QE JU EDINI MIR SE NUK PUQEN GJAKUND ME REALITETIN?

 8. NNP says:

  MALLKUAR POLIKMUTET DHE TRADHETARET!!!!!!!

 9. janullina says:

  lajm qesharak me 6 milion shqipetare ne ballkan dhe me 3 shtete nuk mund te flitet per zhdukje te popullsise kte gje vetem kurvica e janulles e beson. deri ne extase

  1. besnik says:

   Lajm cinik e i pabese nuk ka per te ndodhur kuurre me kombin tone vital shekullor kur dihe si jane sjelle pushtuesit e armiqte shekullore por nuk arriten te na coptojne e zhdukin

 10. EJ says:

  Ehuhaaa………….nga këtu
  deri atjeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee!!!!!😁
  Këta shkencëkarët nuk ‘kollandrisin’ dot parashikimin e motit për nesër shumicën e rasteve , jo më të dinë çfarë do ndodh pas 80 vjetësh ….🌺

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *