Si u bë Holanda “frikacakja kokë ulur” përballë Srebrenicës

Pak ditë para se të shënohej 20-vjetori i përkujtimit të masakrës së Srebrenicës, ish-ambasadori boshnjak në OKB i bëri një pyetje pikante qeverisë holandeze, duke u thënë se nëse tashmë e kanë kuptuar se janë vënë në “kurth” për të marrë përsipër dështimin e mbrojtjes së civilëve të Srebrenicës?

Pyetja që shtroi ambasadori Muhamed Sacirbey ishte një lajm ekskluziv për gjithë botën. Të gjithë kishin kthyer kokën kah Holanda, si një dhe e vetmja dështake që nuk bëri asgjë për të ndihmuar boshnjakët e rrethuar më 11 korrik të vitit 1995.

Sipas daljeve të mëvonshme të informacioneve, ka pasur një marrëveshje mbas shpine në Uashington.

Ka pasur shumë informacione që nuk i ka kapur truri lidhur me gjërat që ndodhën më shumë se dy dekada më parë.

Ngjarjet prekën gjithë Evropën, e, edhe kryeministrin holandez të asaj kohe, Wim Kok, i cili dha dorëheqje për shkak të përgjegjësisë kombëtare që ndjente lidhur me tmerrin boshnjak.

E gjithë enigma e Srebrenicës asnjëherë nuk u sqarua mirë, aq sa të kuptohej dhe përjetohej denjësisht.

Pas disa vitesh kanë dalë në dritë informacionet se trupat holandeze kanë kërkuar ndihmë ajrore jo njëherë, por 10 herë në pesë ditë.

NATO tha se këto “thirrje” nuk arritën kurrë sepse ishin dërguar në formë të gabueshme.

Edhe pse 40 aeroplanë të NATO-s ishin mbi qiell, vetëm disa arritën, duke mos pasur thuajse asnjë ndikim.

Ndërsa serbët avanconin në kasaphanë, ndodhi ajo që për të cilën Hollanda mban vulën e famëkeqes; ushtarët hollandezë detyruan burrat muslimanë që punonin për ta, që të zbrazin hapësirat e mbrojtura dhe jo të evakuohen së bashku me ta. Kjo bëri që ata të gjithë të gjejnë vdekjen.

Për këtë, shteti hollandez u shpall ligjërisht përgjegjës në vitin 2013.

Për këtë rast ka shkruar edhe ish-ambasadorja amerikane në OKB, Samantha Power në librin e saj “Një problem ferri”, ku thotë: “Komandanti holandez Thomas Marremans u raportoi eprorëve të tij në OKB se muslimanët që ishin mbledhur jashtë bazës së tyre ishin në gjendje jashtëzakonisht të rëndë, atë të ekzekutimit.”

Ashtu sic thuhet, detyra e hollandezëve ka qenë e rëndë që nga fillimi: të mbrohen 10 kilometra katror me disa trupa të armatosura lehtë, përballë tankeve të fuqishme të serbëve të çartur, ata që kishin tmerruar botën me nofkën “Skorpionët”.

Ajo që ndodhi pasi ushtarët hollandezë kthyen kokën, u bë kasaphana më e rëndë në dheun e Evropës për gjenerata të tëra.

Më shumë se 8000 burra muslimanë, të moshave nga 16 deri 60 vjeç, u ngarkuan në kamionë dhe autobusë, u vunë në fusha të izoluara dhe u vranë një nga një.

Në vitin 2015 dolën ato që u quajtën poshtërsitë diplomatike të tri fuqive të mëdha: Amerika, Britania dhe Franca.

Në një dokumentar televiziv të quajtur “Pse duhej të ndodhte Srebrenica”, thuhej se më 28 maj të vitit 1995, presidenti amerikan Bill Klinton, pas konsultave telefonike me homologun francez Zhak Shirak dhe kryeministrin britanik John Major, vendosën të ndalojnë “për momentin” sulmet e NATO-s ndaj forcave serbe.

Kjo, pasi ata ishin në frikë për jetët e 450 paqeruajtësve të OKB-së atje, kryesisht britanikë dhe francezë, të cilët ishin marrë peng nga serbët.

Në një moment që kujtohet në histori, helmetat e tyre u vendosën në vende strategjike, në trajtë pengjesh, për t’i kujtuar NATO-s së çfarë do të ndodhte nëse do të sulmoheshin më tutje serbët.

Shtëpia e Bardhë u pushtua nga heshtja, edhe nga deklaratat. Kjo, pasi as që mundej të shpjegohej për publikun pozicioni që ishin SHBA-të, Britania dhe Franca.

Komandanti famëkeq i serbëve të Bosnjës, Gjenerali Ratko Mladiç, e dite fare mirë se nuk do të kishte sulme ajrore mbi kokat e tyre kur ata të kryenin gjenocidin mbi Srebrenicën.

Edhe vet njëri nga këshilltarët e presidentit Bill Clinton deklaroi se sulmet ajrore do ta ndërronin tërësisht historinë.

Ai tha se në rast të tyre, Mladiç do të ndryshonte planet, do të rrethonte enklavën, por nuk do të bënte atë që bëri.

Mbase po, e mbase jo.

Pas asaj që ndodhi, Hollanda u bë një nga investitorët më të mëdha për rindërtim në Bosnje.

Faji që nuk shlyhej me para po përpiqej të shlyhej ndryshe; procesi i identifikimit të viktimave ishte pothuajse tërësisht i paguar nga qeveria hollandeze. Ashtu edhe ndërtimi i memorialit përkujtimor të Potoçarit.

Por dhimbja boshnjake dhe turpi holandez kurrë nuk pushuan. Palët mbetën të skuqura, njëra anë boshnjakët nga dhimbja e lotëve, dhe në anën tjetër holandezët, nga pozita e frikacakëve të turpëruar. /tesheshi/

REMOTE_ADDR:[]

7 komente në “Si u bë Holanda “frikacakja kokë ulur” përballë Srebrenicës”

 1. am says:

  Hollandezet jane komb agresiv , injorant dhe per fat te keq shume te pasur!

  1. Gillette says:

   Dy arsye kryesore se perse Europa u pasurua ne keto afro-1000 vjetet e fundit.

 2. Martini says:

  Hollandezë janë kombësi mutin.Po po ata i vranë 8000 boshnjakët.Raca më e ndyrë në globe.Vodhën kolonitë përtej në lindje për 500. Vjet.Ndërtuan lumturinë e tyre mbi fatkeqësinë e kolonive dhe pasurive që çuan në Hollandë e që skamë të mbaruar.Të mësuar me perversitete kështu vepruan dhe në vitet 40 ndaj.hebrenjve.Perversët dhe portatorët e perversiteteve seksuale.kryebordellot e Evropës të mbytur nga sida e gonore.Aktualisht ata nëpërmjet Roterdamit dhe aeroporteve të Amsterdamit prej vitesh janë bërë koka e gitimit nga prodhimi,transportit dhe shitjes së narkotikëve sidomos sintetikë në gjithë botën.Të mësuarit tërë jetën parazitët perverse hajdutë u erdhi keq që disa kriminelë shqiptarë u kanë hequr ezkluzivitetin e.fitimit.nga.droga.Ata aktivizuan perversët deputetë dhe qeveri të cilët kërkuan dhe votuan vendosjen e.vizave për shqiptarët që evropa nuk e miratoi.Duhet të marin nga një fuçi me mut e ta hedhim tek oborri i ambasadës holandeze që duhet të zhduket nga Tirana.Ndryshe do na infektojnë kryeqytetin me mikrobet e hollandezëve.

  1. undefined says:

   Nuk ka kombesi hollandeze….ata jane popull gjermanik….mund ta degjosh edhe ne himnin etyre….Nassauer von Oranjen eshte themeluesi i tyre nje gjerman nga Landi i Hessenit (Frankfurt)

 3. american16al says:

  Nqs nuk eshte America, NATO eshte vetem nje emer dhe nuk ka asnje fuqi apo garanci paqeje.
  Trump ka te drejte kur thote se NATO eshte e kushtueshme per USA, europianet jane qaranane dhe frikacake.

 4. shqiptarinehollande says:

  hollandezet jane robqira, nuk na e bene presionin per viza per punen e droges, na bene per punen e naftes. Ata duan eskluzivitetin e Shpiragut.
  Vetem te jemi popull legen tua japim atyre robqirave.

 5. Marku says:

  Ky artikull duket se eshte shkruar me ate tendencen glorifikimit te forces dhe ” trimerise” se ushtrise gjenocidiale serbe. Keta dordolece serbe me uniforme ushtarake ishin kriminele ordinere dhe hajdute ,qe me se shumti benin krime makaber ndaj popullsise se pambrojtur civile , por kur kishin perballe grupe ushtarake te mirefillta keta ” trima”
  Ja mbathnin nga te kater anet. Fatkeqesisht Bosnia
  martire ishte e izoluar nga e gjithe europa , ndersa
  Furnizimi me armatim ishte pothuajse I pamundur .
  Kanibalet serbe faktikisht po luftonin kunder nje populli te pa armatosur , ndersa frikacaket holandez
  dhe europiane e vertetuan se Jane liberale te llastuar te rritur ne lirine e dhuruar nga SHBA te dhe Britania e Madhe . Njohesi I mire I “trimerise” se serbeve gjenocidiale si dhe Gjenerali I lavdishem shqipetare
  Bekim Berisha I cili I luftoi serbet ne cdo front per me shume se 10 vite e kishte nje shprehje te tijen per serbet kur thoshte :
  ” jo nuk ikin kto kriminela
  Pa ja u cue gjamen te dera”.

Lini një Përgjigje te Martini Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *