Myslim Murrizi: Meta nuk është “hero” dhe shpëtimtar i demokracisë e demokratëve, ai është një hajdut, vrasës dhe i ka bërë gjithë të zezat PD

Nga Myslim Murrizi

Nuk kam patur kurre ndermend te shkruaj apo te perfshihem ne njeren ane apo anen tjeter, mes luftes per pushtet e per qindra miliona euro qe ka kapur politiken Shqiptare prej 25 vitesh.

Aq me shume ne luften e fundit mes ps dhe ish themeluesit te saj Ilir Meta, e ndoshta te vetmit socialist qe prej vitit 1991 i ka shijuar dhe provuar te gjitha pushtetet politike partiake dhe shteterore si asnje Shqiptar tjeter i kujdo force politike.

Qe te jem i sinqerte ,nuk me ngacmoi as “gjygji” brenda godines se ish komitetit qendror te ppsh, as shpallja e tij “ hero” nga vemje politike pa personalitet qe kerkojne te kapen si i mbyturi pas fijes se flokut.

“Gjygji” i Tij ne godinen e komitetit qendror nuk eshte i pari ,e sa te kete komuniste ne politike nuk besoj qe do jete i fundit.

Kane filluar me koçi xoxen, beqir ballukun, todi lubonjen petrit dumen hito çaken kiço ngjelen e fadil paçramin, kane kulmuar me mehmet shehun e ne fund me kadri azbiun e feçor shehum.

Po te njenjtat pale me te njenjtin skenar, por me aktore te ndryshem

Keshtu qe kjo pjese jo qe nuk me ben fare pershtypje por ndjej neveri se si po e percjellin mediat.

Ajo qe me habit shume eshte shpallja “ hero” dhe shpetimtare i demokracise dhe i DEMOKRATEVE nga nje tufe e vogel individesh pa pigment politik, pa personalitet ,pa dinjitet dhe pa asnje kontribut e sakrifice ne PD ,te cilet e shohin si anije shpetimi per menderen e tyre.

Dhe ajo qe ndjej keqardhje eshte mashtrimi qe i behet asaj pjese te militanteve te PD qe aspirojne kthimin e PD ne pushtet per te mare nje vend pune ose polic ose kryeplak, qe prej 6 muajsh i sorollasin neper bulevardin e Tiranes duke i mashtruar se do ta permbysim me 16 shkurt e me 16 mars, pastaj ju thone me 16 prill e me 17 maj, pastaj me 8 qershor e me 21 qershor, pastaj i thone qe fundi eshte me 30 qershor.

Pastaj i tallin perseri duke i sjelle me date 8 korrik per proteste por i flasin per fitore.

Gjithsesi prap nuk eshte as puna ime e as halli im, halli i perbashket qe kane nje tufe e vogel hajdutesh te medhenj, qe kane vjedhur miliona euro e dollar prej 29 vitesh postkomunizem gjoja duke luftuar njeri tjetrin.

Ajo qe me ngacmoi shume ishte shkrimi i nje gazete ku Meta evidentohej si vjedhes i votave te vitit 2001, i fenomenit te DUSHKUT ku ne fakt “ VIKTIMA” isha une

Populli thote qe me mire vone se sa kurre.

Ata qe nuk lane gje pa shpifur e sajuar per mua tek Berisha per dushkun e famshem te vitit 2001, sot per here te pare jane realist

Pra dushkun me 10 deputet e organizoi kryeministri META, nen llogarite e Kaç Islamit dhe nen mbikqyrjen e policis ,shikut dhe te gjithe funderrinave te asaj kohe

Qellimi ishte i qarte!

Meta merte partine socialiste, Nano behej president

Por ata qe sot jane qepur me buke ne traste Metes dhe nje tufe hajdutesh per ti qeruar nga politika, edhe ne ate kohe i ben synet nga gjuha dhe nuk jua lane ta realizonin “ endrren”

Po po kryeministri Meta i vodhi zgjedhjet e vitit 2001

Ai i dha 3 deputet Cekes qe mallkon neper stdudio si kanidati tevegjel i Permetit

Ai i dha 3 deputet Xhuvelit qe u konvertua me vone ne demokratikas derisa ja shiti partine Dukes

Ai i dha 3 deputet edhe te ndjerit Vasil Melo qe pas nje viti nderroi jete dhe erdhi deputet Vangjelis Dulesi

Ai ja vodhi votat Ful Kalidhopullit dhe Halit Shamates ku me figure e me ze police kokepalare mbushnin kutite ne fushat e Dropullit dhe ne arat me jonxhe te Peqinit

Ai ja hoqi mandatin Llesh Koles e ja dha nikolle lesit

E jo pak nga keto “ heroizma” per te cilen keta ,qe nuk e di ,se ku ne te semes ishin atehere, sot jane kupola mender drejtuese e PD

Me vjen per te vjelle kur degjoj dallkauk politik qe i thone “ student i dhjetorit”

Individe te rendomte qe per 2 vjet kane ndryshuar 3 parti e qe çfar peshtyjne ne mengjes e lepijne ne dreke, pastaj çfar mender dhj… ne dreke e hane ne darke e qe nuk kane asnje lidhje me LEVIZJEN E DHJETORIT 90 qe solli krijimin e PD

Meta ,por jo vetem ai, bashke me Majkon apo plot bij sekretaresh partie, bij spiunesh apo spiune vete, sekretar rinie neper fakultetete dhe leva te ppsh e sigurimit ,nuk kane asnje lidhje me DHJETORIN 90

Ata ishin aty sepse ishin student ne ate kohe

Ata ishin tek ramiz alija sepse u perzgjodhen nga partia

Por ata ndejen aty dhe e “gezuan “statusin e STUDENTIT TE DHJETORIT vetem 3 dite

Pra nga data 8-11 dhjetor o debile e dallkauk poltik, sepse qysh me date 12 dhjetor kur u krijua PD ata jo qe nuk paten me pune me levizjen dhe PD por u shperndane neper rrethe dhe flitnin neper tribunat e antimitingjeve te enveristeve

Meta nga viti 1992-2003 ka qene ne kryesine e ps

Nga viti 1992-2017 ka qene deputet i ps

Nga viti 1993-1996 ka qene nenkryetar i partise socialiste Shqiptare

Nga viti 1999-2002 ka qene kryeminister i ps

Nga viti 2002-2003 ka qene zv kryeminister i ps

Meta ka qene kryeminister kur me date 28 netor 2000 u vra Syl Lusha ne Tropoj

Meta ka qene kryeminister ne date 2 dhjetor 2000 kur u ndalua Sali Berisha ne drejtorine e policis Tirane dhe une bashke me 5-6 deputet shkuam ne zyren e pashk tushes

Meta ka organizuar i pari greven ne gusht 1992 te Poliçanit qe moren peng forcat speciale

Meta ka qene deputeti i pare qe i eshte hequr imuniteti per kete ngjarje

Meta ka qene opozitare i qeverise Berisha nje,ne vitet 2005-2009

Meta ka bere greve urie brenda parlamentit ne prill 2008 e i verviste vazo lulesh kokes te gjithe qeverise se PD-s

Meta mori 30% te administrates ne qeverine Berisha 2 ne vitet 2009-2013

Meta me bllokun e famshen ne dore si minister i jashtem shkoi ne zyren e ministrit te ndjere Dritan Prifti ne dhjetor 2010 e per rrjedhoje ndodhi 21 janari i viti 2011

Meta tradhetoi DEMOKRATET ne prill 2013 duke krijuar aleancen e qelbesirave ne gjirin e lalzit

Meta qeroi nga puna dhe flaku ne rruge minjera demokrat ne vitet 2013-2017

Meta mbajti ne kembe qeverine e Rames nga shkurti 2017 deri ne 17 maj kur ne demokratet hyme ne proteste ne çadren e lirise dhe ai u be president

Per Meten Monen dhe Tit Vasilin çfar nuk na tha Basha ne qershor 2017

Ky eshte “ heroi” i DEMOKRATEVE??????

Ehhhh sa te “ zeza” ju ke bere DEMOKRATEVE prej 29 vitesh more Ilir Meta ( FIZI)

Tani DEMOKRATET po “ marin hak” duke te goditur me top, por jo Ty por mullaret me bare ne oborrin Tend.

Por Ti ke ikur me vile nga fshati dhe ke ardhur tek qendra e bllokut, ke ardhur tek kodra e diellit dhe tek gjiri i lalzit, dhe nuk ke me mullare byku ne oborr por mullare servilesh e debilesh qe te kane shpallur “ hero” prej 1 muaji

Nga une rri pa merak o i “ madhi” i Meta-Fizeve, se une nuk gjuaj mullare bari apo byku por as “ mullare” prej mishi qe vijne verdalle neper bulevarde per te mare “HAK” ndaj teje, per te gjitha ato te zeza qe ju ke bere SHTEPISE SE MADHE TE DEMOKRATEVE SHQIPTARE prej 29 vitesh.

REMOTE_ADDR:[]

19 komente në “Myslim Murrizi: Meta nuk është “hero” dhe shpëtimtar i demokracisë e demokratëve, ai është një hajdut, vrasës dhe i ka bërë gjithë të zezat PD”

 1. Adi says:

  Myslym Murrizi duhet te jete luderi I nje partie demokratike ne Shqiperi dhe jo spiunet e UDB-se tropojan dhe te Asfalise si Genc Pollo e Arben Imamos qe e dogjen Shqiperine

 2. Doktori says:

  O shef,Myslymi,po pse mor shok nuk thu qe asnje dite nuk pati P.D,po pse s’thua qe ajo vdiq palindur,po pse thua,qe udheheqsit e medhej te P.D dhe P.S,i emroi Ramizi dhe dashnoret e grave te tyre,po pse s’thua qe keta mostra dhe kellysh ,ishin fatkeqesia e ketij populli keto 30 vjet.Do zoti qe ditet e tyre politike dhe ekonomike,SE BOLL MA

 3. Haki Stermilli says:

  Pershendetje Z Murrizi. Cirrua masken te gjithe funderrinave sepse atyre po u vjen fundi. Veru shkelmin felliqesirave ne fyt se Ndoshta shpeton ai popull njehere E Mire . Mblidh ose kerko nje takim me Ata qe E meritojne te jene demokrate te vertete dhe behuni nje te krijoni krahun E vertete Demokratik. Pershendetje Nga krahu I majte dhe Respekt

 4. Xhizus W Krajst says:

  Sa turp.
  Ku ishin gjer dje kta qe e shajn sot.
  E zgjodhen edhe president.
  Tash qe po bje nga froni i sulen ta shqyejn si hijenat.
  Problemi s osht Lir Hajni ,se ai po iken.
  Ceshtja esht kush do vij pas,kta qe a presin rastin qe t rreshqet kemba ta vejn shqelmin n fyt ???
  Kshtu erdhen n pushtet pasi vdiq Dulla,po kshtu erdhen padi ra komunizmi,po te till vijn e do vijn gjithnji.
  Nga e keqja vijm
  Drejt te keqes shkojm
  Me zell ligesine
  Fort konkurojm
  O sa te keqinj
  Keta shqipetaret
  Me i lig femija
  Sesa gjith te parët,
  Nje dit Universi
  Do shuhet,do vdes
  Ligsija shqiptare ama
  Gjithnji do te mbes.

 5. andoni says:

  tI TREGON ME SE MIRI QE NJE NGA ARESYET QE BERISHA ESHTE AKOMA NE FUQI E KOMANDON POLITIEN ESHTE SE “TE GJITHE PD-istat JANE RRYPA,POR KUR PERMEND METEN VERTETON QE JO TE GJTHE RRYPAT JANE PD-ista!PRA TI VERTETEON SE KY VEND DO TE VUAJ AKOMA NGA JU RRYPAT QE E KENI PER NDER TE TREGONI VIDEOT E 97 SE SI KENI TMERUAR POPULLIN NEPER RRUGE ME KALLASH NE DORE!MBAS METES I KERKOJ QYTETARIT RAMA QE TE ZHDUKI NJEHERE E MIRE EDHE FSHATARESINE NGA POLITIKA E DREJTIIN DUHET TA MARRE QYTETARIA E BREZI I RI JO KAPONJT E DETIT QE JANE RRITUR ME FARA LULEDIELLI!JU ME SIGURI JINI KRENAR PER 1992 KUR VRATE KATER HERONJT E SHKODRES,JINI KRENAR PER KUSHTETUTEN E 94,JINI KRENAR PER VJEDHJET E 96 KU PER RRJEDHOJE U BE EDHE 97,JU JENI KRENARE PER KRIMET E 98,vrasjet e 2011 ORE PLEHRA QE KENI QELBUR KETE VEND E MENDONI SE U KA ARDHUR KOHA PASI MEMORJA NUK ESHTE ME!ILIRI SOT ESHTE NJESOJ SI JU PLEHERAT E KETIJ KOMBI QE ERDHET ME OPINGA E GAMOR NE TIRAN E U GDHITE ME VILA E DOLLARE!NDAJ O MURRIZ BEU MOS BEJE TE DITURIN SE AKOMA NUK TE KA IKUR GJURMET E CIZMEVE NGA KERCINJTE PAVARESISHT KOLLARES E KOSTUMIT QE KE VESHUR!NDAJ MOS I HAPNI BARKUN E PLAGET KETIJ VENDI JU VEMJET E KESAJ SHOQERIE QE MBAHENI MEND VETEM PER DJEGJE,SHKATERIME,VJEDHJE E VRASJE!ILIR META ISHTE NJE PD BRENDA FOCAVE TE MAJTA PROGRESISTE KU NGAQE SOT SHQIPERIA U BE BORDELLO JU KOPILAT U BETE TE LEGJITIM E LEGJITMET TANI QUHEN KOPILA!IRONI FATI OR BEU I LUSHNJES!

 6. Kjo eshte Shqiperia o murriz pa gjemba…
  Keta jane politikanet tane hipokrit e hajdute qe ti i ke sherbyer e i ke perkrahur dhe nuk ta mbante ti dilje perball si sot..
  Sot eshte teper vone si per ty edhe per ne sepse ata e ben gjemen i moren milionat dhe ja shplan trurin popullit.

 7. Edi says:

  PROBLEMI ESHTE SE TI SULMON METEN DHE KE TE DREJTE POR TI MBRONE BERRISHEN QE ESHTE ME I KEQ SE MÉTA ? SI TA KUPTOJME DISCURIN TUAJ

 8. loni says:

  Perpara ka qene femija dilte ne jete me i mire se prindi,sot e kunderta.E kane fajin OMGJ qe po hame,rrezikon të dëmtojë ADN njerëzore,pra po kthehemi ne kafshe.

 9. juliani says:

  Megjithe mendimet e pa thelluara te disa komentueseve ne drejtim te Murrizit, do t’ju thoja ne menyren shum miqesore, se, njeriu qe i thote gjerat balle per balle dhe kur kundershtari mban goxha post, nuk eshte frike. Gjithkush e din se ç’te ben Meta nese nuk i shkon ne kanalin e tije, mos e shikini sot, qe luan me qen e mace, se sot ai ka shkuar per lesh nga frika e frikes se asaj qe sot Murrizi ja numeron. Nje e vertete e madhe por me kohe te shkurter, ku vete Meta thishte se,, çudia me e madhe zgjat vetem tre dit. Keshtu e shtyri ky plere Meta, se vriste apo shantazhonte, çudia e tij vertet tre dit zgjaste. Ky njeri eshte i rrezikeshem per shoqerine, pangopesia e tij shkon deri aty sa, mer dhe jete njerezish. E pershendes Murrizin , per sinqeritetin,

 10. Fadili. Malesi e Madhe says:

  Teksa degjoja fjalorin tend te varfer e teper banal, nga foltorja e parlamentit, te kam menduar nje ordiner, nga ata qe sillte Berisha nga humbetirat e ketij vendi, per te mbajtur pushtetin e tij kriminal. Por sot, duke lexuar shkrimin Tend, ndryshova mendim. Per mua je nje “Tramp”(ne miniature), ku gjerat i thua haptas, pa “vrare”mendjen, nese u pelqejne te tjereve, me ekonomine (siç me kane thene), te rregulluar me se miri, vetem me djersen tende. Uroj qe edhe ne te ardhmen te mbetesh i tille…

 11. A.F. says:

  Duket në opozitë filloj përçarja e madhe. Sipas parimit “larg nga bytha ime”, Berisha po i jep duart Ilir Metës. Ndryshe nuk ka si shpjegohet kurdisja e këtij altoparlanti nga Berisha. Murrizi është i njohur si zagar sulmi i Berishës, që e përdor sa herë i del nevoja. Ose, (por kjo është mundësi teorike) Murrizi ndjen se pas një farë kohe mund të ketë lëvizje për të futur në binarë institucional opozitën dhe do që të tregojë se është njeri i PD, i cili nuk duhet flakur. Sidoqoftë këtë të dytën, dmth dashurinë për PD, ai mund ta tregonte në një formë tjetër, pa qënë e nevojshme të sulmonte kaq ashpër Ilir Metën. Kurse, të mendohej që derdhjen e gjithë kësaj llave urrejtje kundër Metës tja ketë kërkuar Rama, kjo më duket si shumë e ekzagjeruar. Por çfarë nuk mund të presësh nga një fshatar….

 12. tomorraku says:

  O “Murriz”! thelle , shume thelle ja ke ngulur gjembin Ilir Metes !Ndoshta ky gjembi yt e infekton per tere jeten dhe te mos kete Rame jo se jo por as Salinj e Lulzim qe ta sherojne !

 13. tomorraku says:

  Pershendetje Murrizi! “Gjemba” shume helmus i ke futur Ilir Metes!Druaj se nuk do te mund ta shpetojne as mjeket me te mire , pa “mjelu”Sali “jo se jo! 102 votat e Parlamentit e kane shkarkuar me kohe “Presidentin”e LSI Ilir Meta,por zvarritjet do te vazhdojne ,sic ,duket edhe ca kohe ,por fundi eshte i sigurte!

 14. tomorraku says:

  Pershendetje Murrizi! “Gjemba” shume helmus i ke futur Ilir Metes!Druaj se nuk do te mund ta shpetojne as mjeket me te mire , pa “mjeku”Sali “jo se jo! 102 votat e Parlamentit e kane shkarkuar me kohe “Presidentin”e LSI Ilir Meta,por zvarritjet do te vazhdojne ,sic ,duket edhe ca kohe ,por fundi eshte i sigurte!

 15. BOBBY says:

  Ti je burre me te vertete qe te thirresh Demokrat .Ne fakt une i votova 2 here ne fillim por si dua aspak dhe na kane zhgenjyer , Ja numerove atije krijese te veshtire Burrat duhet te kene te pakten Yndyre ,Por jo yndyre Derri qe ka ai bastard Komunist qe ka bere aq sa te gjithe sebashku skane bere sa ai luftenxitesh ,madje kur flet per dashuri dhe qetesi Une shkoj ne Hale dhe mbyll veshet te mos ta degjoj Kurre nuk kerkoi ndjese or nje te falur nga Populli qe i mashtroi dhe VOLLI gjithcka Gopsek i ndyre FUTENI ME SPAK .NETTING dhe DREJTESI BRENDA PER JETE .MJAFT ESHTE DEGJUAR KY KAMELEON

 16. Komentuesi says:

  Bravo zoti Murrizi.Je nje demokrat i vertete dhe i drejte.Ke shkruar shume bukur.

 17. Koço says:

  Deputetët e rinj të ish PD , të cilët janë sot në Parlament janë shumë herë me dinjitozë , shumë herë me të devotëshëm , me atdhetarë dhe më shumë me integritet se të qënët e Atyre qenërve të rrugëve të sotëm , të cilët për gjithë kohën për sa ishin në parlament vetëm kane hangullirë e kanë mjallullirë në mënyrën me kriminale e sjellje horrash e halabakësh të cilëve mos ja u pafshim shuratin më në politikë ketyre këllirave e fëlliqësirave . sot parlamenti shqiptar në saj edhe të kontributit të këtyre deputetëve të ardhur nga listat shumë emërore po mundesojnë realizimin e reformave të mëdha si atë ne Drejtësi , Zgjedhoren , Shkarkimin e Krye mafjozit Meta dhe garantimin e çeljes së Negociatave në muajin Tetor . meritojnë nderim e respekt .

 18. Fredi says:

  Murrizi i vetmi demokrat dhe i djathte ne parlament.Te tjeret jane bajga pa ideale.

 19. POPULLI says:

  KY MURRIZI KA DALE PA GJE NGA TEPSITE E PD-PS DUKET QARTE QE I KA NGEL HATRI …..APO IPLAS PER POPULLIN…????

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *