«Turqit po e pushtojnë Gjermaninë si kosovarët Kosovën»: Socialdemokratët gjermanë duan të përjashtojnë nga partia ish-funksionarin Thilo Sarrazin

Nga Enver Robelli

Ka disa vite që Thilo Sarrazin tërheq vëmendjen e opinionit gjerman me akuza të ashpra kundër të huajve në Gjermani. Sarrazin është anëtar i Partisë Socialdemokrate (SPD), e cila tradicionalisht angazhohet për të drejtat e emigrantëve dhe integrimin e tyre. Qëndrimet e tij nuk përputhen me ato të partisë. Me intevistat e tij skandaloze, librat kritikë mbi të huajt, sidomos ata që vijnë nga Turqia dhe bota arabe, Sarrazin është bërë yll i qarqeve të djathta jo vetëm në Gjermani.

Aktualisht SPD po përpiqet për herë të tretë ta përjashtojë nga partia provokatorin e madh. Vendimin për largimin e tij tani e ka marrë një seksion i SPD-së në Berlin, ku Sarrazin është anëtar. 74-vjeçari është qe 45 vjet anëtar i SPD-së. Përpjekja e fundit për përzënien e tij nga partia filloi pasi Sarrazin botoi një libër mjaft kritik ndaj islamit. Avokati i Sarrazin ka paralajmëruar se klienti i tij do të kundërshtojë vendimin në të gjitha instancat.

Për herë të parë SPD tentoi pa sukses ta përjashtojë nga partia Sarrazinin në vitin 2010. Atëbotë ai i dha një intervistë revistës «Lettre International», ku mes tjerash thoshte: «Turqit po e pushtojnë Gjermaninë si kosovarët Kosovën: me natalitet më të lartë». Kjo deklaratë e tij është historikisht e paqëndrueshme, por Sarrazin nuk i shikon aq faktet. Përpjekja e dytë për largimin e tij nga SPD përfundoi me një dakordim të dyanshëm. Sarrazin premtoi se nuk do t’i diskriminojë më emigrantët dhe nuk do t’i shkelë parimet socialdemokrate. Atëbotë shkas për nisjen e procedurës për përjashtim nga partia ishte libri i Sarrazin me titullin: «Deutschland schafft sich ab» (Gjermania po e shpërben veten).

Sarrazin ka qenë senator për financa i Berlinit dhe anëtar i bordit të Bundesbankës, bankës kombëtare gjermane. Ai është tepër kritik sidomos ndaj komunitetit turk në Gjermani, i cili, sipas tij, nuk është i gatshëm të integrohet. «Unë nuk duhet ta pranojë askënd, i cili jeton nga ky shtet, e refuzon këtë shtet, nuk kujdeset si duhet për arsimimin e fëmijëve të tij dhe vazhdimisht prodhon vajza me shamia», ka deklaruar Sarrazin. Ai po ashtu ka thënë: «Një numër i madh i arabëve dhe turqve në këtë qytet (mendohet për Berlinin) nuk ka funksion produktiv, përveçse ndoshta në tregtinë me pemë e perime, dhe me gjasë as nuk do të zhvillojë një perspektivë».

Në librin «Feindliche Übernahme» (që afërsisht domethënë «Kapja armiqësore») Sarrazin shkruan: «Shpesh edhe vajzat tetëvjeçare (myslimane) në shkollë e dinë se cilin kushëri do ta martojnë dikur». Sipas Sarrazin në Gjermani ekziston problemi se 40 për qind e të gjitha lindjeve ndodhin në shtresën e ulët, e cila nuk arrin t’i përkasë elitës që kontribuon për shoqërinë. Ai supozon se në vitin 2050 në Gjermani 40 për qind e lindjeve do t’i përkasin myslimanëve. Nga kjo Sarrazin nxjerr përfundimin se dalëngadalë myslimanët do të «pushtojnë» Gjermaninë.

REMOTE_ADDR:[]

12 komente në “«Turqit po e pushtojnë Gjermaninë si kosovarët Kosovën»: Socialdemokratët gjermanë duan të përjashtojnë nga partia ish-funksionarin Thilo Sarrazin”

 1. SHQIPETARI-BERLIN says:

  Me Keqaedhje e them se si Z.Sarazin MENDEOJNE 60% e Gjermaneve por nuk e Shprehin…
  Ka te Drejte kur thote per Turqit dhe Arabet ne Gjermani qe nuk jane PRODUKTIV, NE Lagjet ku Banojne Arabet,p.sh te cilsuar si Magreb-Viertell-shikon vetem Shisha -BAR disa Dyqane te vogla Frutash, Cajtore….
  Nje Arabe nga Emiratet e Bashkuara Arabe me Pyeti nje Dite :Pse ne Restorantin ku Punoja Nuk Shkruhej ne Tabele te Dukshme “ONLY-Hallall”….
  1-jane “Prodhues” VETEM TE Femijeve…beje nga 10-te Femije dhe me shume..Nuk kane INTERESE TE PUNOJNE se marrin (Kinder-Geld)-Leke per Femijet…
  2-Jane Keqeperdoruese te Sistemit Socjal, dhe te Dhunshem…ku ka Turqe dhe Araba Kriminalitetei eshte i Madhe..lol

  1. S.Krasniqi says:

   Shumë e vërtetë kjo që thua.Në të gjitha vendet përëndimore vetëm shamija prodhohen.
   Fatkeqsishtë ka edhe shumë shqiptarë nga Kosova dhe Maqedonia që prodhojnë dhe kultivojnë shamija!

 2. Fizikani kimist says:

  Tamam ashtu esht.
  Ky thit t drejten.
  A nuk pjellin shqiptart si lepujt,nga dy her n vit?!
  Kosovaret pjellin nga kater her n vit
  Kurse arapt,cdo muaj…
  Mjer bota qe do mbushet me “zeshkan” si bubrreca t kaft.
  Dhe,kur t shofin kto dokumentaret e t sotmes ne nji t ardhme myslo arabe t perendimit,do kujtojn se bjondet me sy bojqelli kan qen alienet qe “kan etu dikur n Tok”
  Kshtu do jet e ardhshmja..
  Mjafton vetm nje pik boje e zezvne nji liter boj t bardh,per ta nxi komplet bojen.
  Fut sa t dush boj t bardh n nji kuti me boj t zez.
  Si bo dot gjo,vecse shtohet sasija e bojs s erret…

 3. beni says:

  Ka then një të vërtet që se luan as zoti!
  Un me bukë e Turqit apo kosovarët me gurë!
  Integrimi është veçse në letër kosovarët po radikalizohen kështu edhe Turqit!
  Një pakicë ndoshta shum përqindje e vogël as minimalisht jan integruar,të tjerët analfabetë që qelbin xhamitë!

 4. Kev says:

  Sarrazin eshte vete me prejardhje nga Sarazinet e Frances (Marseje) dhe jane fis Arab i perzene ne meshete nga Arabet ! Pra Sarrazin eshte Arab dhe Abti Arab!!! Njesoj si Arvanitet Ortodox qe urrejne Shqipfolesit myslimane!!!!
  Ai me Tezat e tije ka plotesisht te drejte por nuk e pranon korrektesa politike.
  Myslimanet (edhe Shqipot) jane shtresa me e ulet Sociale dhe prodhojne vete Myslimanizem e injorance. !

 5. Ben says:

  Te verteta thote ky tipi.Nuk shoh ndonje genjeshter.

 6. Hahahaha says:

  Me krahasimin e Kosoves ja ka fut pordhes…por persa o perket turqve e arabeve ne Gjermani ka te drejte…por me e bukura eshte se Sareazin vete ka preardhje nga fiset arabe…i ardhur para 400 vjetesh nepermjet Frances e Zvicres ne Gjermani…dhe kujton se eshte tani i tille…gjerman….por harron se cfare u ndodhi cifutetevf qe ishin 1000 vjet atje…..

 7. Iliria e bashkuar says:

  Kjo nuk eshte e vertete o vrases te europes

 8. Alban Dega says:

  SARRAZIN SOCIAL DEMOKRAT!?

  Sarrazin eshte nje Nacional-Sicialist i kulluar!
  Nje bastard i Gebels- Himlerit !
  Kosovaret paskan pushtuar Kosoven!?
  Ptu pjelle e Pashic Cubrillovic Rankovic Milloshevicit!?

 9. o tourkos nuk ka vend ne Evrope..... says:

  e VERTETA mbi sumqiret muslims…………….vonon por nuk harron!

 10. labi says:

  Kur i kan marr Turqit e Arabet nuk na kan pyt neve Shqiptareve,megjithse normalisht e ardhmja Europes eshte ne interes te te gjithe banoreve te saj,kshu ben ne rastin konkret Gjermanet,Francezet e te tjere.Me ka ndodhur ne kufirin Slloven te shikoj se si maltrajtohej nje familje Shqiptare dhe i kontrollohej makina deri dhe te xhepat e femijeve te vegjel,nderhyra pasi e pas qe personi ne fjale nuk dinte te fliste dhe kishte frike,ju kaluan Sirian e te tjere Arab ne Slloveni ne menyre te dhunshme nuk mundet jo pasaportat po as fytyren ti shikoni e merreni me nje Shqiptar familjar,nga maltrajtimi me shpetoj vetem pasaporta Zvicerane,eshte dhe pergjegjesi e shtetit qe i ka leshuar qytetaret si bageti pa zot.

 11. Dod Gjinari says:

  Pjesa mè e madhe e kètyre qè komentojnè ose janè vèrtetè idiotè ose bèjnè si tè tillè. Ajo qè ky Sarrazin e tejkalon realitetin nuk janè turqit e as muslimanèt. por qè shembulli i tijè qè lidhet me shqipètarèt e Kosovès. Janè dy realitete dhe dy paralelizma komplet tè kundèrt. Eshtè e thjeshtè pèr tu kuptuar afferet e tijè prej sharlatani. Gjermania ka njè amalgamè racash tè niveleve tè ndryshèm por shqipètarèt duhet tè qèndrojnè larg tyre, tè ruajnè identitetin sa mè larg tyre e sa mè afèr me shtetin dhe rregullat e tijè.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *