Thirrja e Ismail Qemalit ndaj regjimit turk: Të zyrtarizohet gjuha shqipe, taksat e shqiptarëve të shërbejnë për Shqipërinë dhe të krijohet një sistem gjyqësor i paanshëm

Nga Aurenc Bebja*

“Le Matin” ka botuar, të hënën e 7 majit 1900, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me kërkesat e Ismail Qemalit ndaj regjimit turk, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar:

Qemal Beu

Urimet e Mahmud pashës – Reformat në Turqi.

Athinë, 6 maj.

Mahmud pasha i telegrafoi nga Gjeneva Qemal beut, për ta uruar atë për largimin e tij nga Konstandinopoja.

Qemal beu është në favor të reformave serioze në Shqipëri, duke thënë se ndryshe situata në atë zonë mund të çojë në komplikime serioze.

Shkurtimisht, ai bën thirrje për njohjen e gjuhës shqipe si gjuhë zyrtare, përdorimin e taksave të paguara nga populli shqiptar për Shqipërinë dhe krijimin e një sistemi gjyqësor të paanshëm.

Si rezultat i shkresave të shpeshta që ai mori nga Yildiz-Kiosk, ministri turk ka pasur shkëmbime të shumta me Qemal beun; ai përpiqet ta bindë këtë të fundit që të kthehet në Turqi, por Qemali refuzon kategorikisht këto këshilla.(darsiani)

REMOTE_ADDR:[]

7 komente në “Thirrja e Ismail Qemalit ndaj regjimit turk: Të zyrtarizohet gjuha shqipe, taksat e shqiptarëve të shërbejnë për Shqipërinë dhe të krijohet një sistem gjyqësor i paanshëm”

 1. millosh kopiliqi says:

  Ne fund te perandorise Osmane , krejt prishtina , vushtrria, prizereni (kurdistani i kosoves) si dhe shumica neper qytetet tjera kane folur turqisht. Evropa nuke e ka dite se ne jemi shqiptare , prandaje e ka lene kosoven nen serrbi. Shpetimi i shqiptarise eshte ne pastrimin, ngritjen dhe perhapjen e gjuhes shqipe ne ballkan.

 2. Iliro Pellazg Azilant pa Bukë ne Gjermani says:

  Hahaha Gazete Frances? Prandaj jetonte ne Stamboll ky Ismaili? Paramento Qe Kosoven ta kishe Perandoria Sllave mos te Kishin Ardhur Osmanet ne 1389. E Imagjinoni dot Ku e Kishe Mbreterine Serbi? E kishe ne Kosove.Kur be Kishat Kishin Liturgjine Sllave Dhe Greko-bizantine.Po Shqipja Ku ngeli?

 3. ''kurre mos'' luftoni'' me derrat[sunitet],sepse ju leroseni ndersa derrat[sunitet] zbaviten......''[G.B. Shaw] says:

  Kemal Izmael,nje turk per turqit……..rrace perverse,pafytyresia juaj nuk njef limit!

 4. Flm says:

  O Shqiptar ju genjejn kaq hapur duke lozur me injorancen, ose me gjysem dijen tuaj historike.
  ###
  Ne periudhen qe dha I. Qemali kete intervist, ne pushtet ishin Xhon Turqit te cilet rezuan Sulltanatin Otoman (ne te cilin I. Qemali ishte 38 vite nenpunes i Perandoris Otomane.
  ###
  Dmth, I.Qemali jo se nuk donte Turqit Otoman por nuk donte Xhon Turqit dmth konkurenc fraksionesh politike Turke per pushtet, sic ndodh sot.
  ###
  I. Qemal Turko-sperma ishte me Otoman se vet Turqit, per tu bindur lexoni intervisten e me poshte dhe jo ato qe ju servirni gazetat.
  #######
  Intervista e I.Q. dhene ne gazeten “The morning Post”
  Titulli i artikullit “I.Q. besnik i perandoris Osmane perplaset me Italianet”
  Lexoni se c’far thote dhe do te lebetiteni.
  ###
  “…. Në bisedën me një përfaqësues të “The Morning Post”, Ismail Qemali hodhi poshtë theniet e xhonturqë se shqiptarët janë pasiv në besnikërinë e tyre ndaj kauzës otomane.
  1- …. “Si një otoman patriot, unë protestoj me gjithë zemër kundër Italisë per fyerje e integritetit të Perandorisë Otomane.
  2- “Opinioni im nuk është lëkundur asnjëherë në drejtim të kësaj.
  3- Shqiptarët, pro-Otoman.
  Sigurisht, unë mund ta them këtë: Shqiptarët myslimanë, pavarësisht shumë vuajtjeve të rënda të shkaktuara viteve të fundit, nuk do të rrinë duke pritur nëse është e nevojshme do të bien në llogoren e fundit për mbajtjen e perandorisë.
  4- “Por, nëse unë e ndiej aq fuqishëm sa çdo otoman tjetër, në drejtim të çdo sulmi të bërë ndaj Perandorisë.
  5- Personalisht kundërshtova pranimin e një dëmshpërblimi në para, siç ishte gjithashtu, i njëjti rast në Bosnjë, në vitin 1908.
  Perandoria Otomane nuk mund të qëndrojë e vetme, ajo ka nevojë për mbështetje.
  …..
  ###
  Per keto te verteta absolute (nga goja e I.Q.) c’fare keni per te thene.

  1. Gaqi says:

   Ik mbaj rradhen e 300 se Qirjako Qirjaqi do jua prese korromanen. Do i haje per vete te tona. Harrojeni Qiprasin tani erdhi harbuti Qirjaqi. Tere me wi jane dmth me u qi juve o jdvgj anadolli e afrike.

 5. Erdi says:

  Rregjimi turk??!! Ne kohen e Ismailt Qemalit??!!Turqia eshte krijuar ne 1923 ore idiote.

 6. h says:

  Sistemin gjyqesor e kemi me traditë të forte,Ismail Bey.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *