Publikohet letra e rrallë, e nënshkruar nga dora e Skënderbeut

Historiani i shquar shqiptar nga Peja, prof. Dr. jahja Drançolli ka publikuar dje (08 Gusht 2019) një letër të rrallë dhe të vjetër saktësisht 568 vjet, e të firmosur nga vet dora e Gjergje Kastriotit – Skënderbeut.

Drançolli ka dhënë edhe shpjegimin përmbajtësorë të letrës autografe të cilën Skënderbeu i dërgonte Bujarisë së Republikës së Sienës në Itali.

Postimi i plotë:

“568 vjetë më parë (8 gusht 1451): Letër e rrallë autografe e Skënderbeut dërguar Bujarisë së Republikës së Sienës në Itali…!

Letra autografe në fjalë është e njohur për njërën ndër 10 letra autografe (të nënshkruara) nga vetë dora e Skënderbeut, që ruhën në arkiva të njohura të botës (Romë, Venedik, Milano, Napoli, Paris, Dubrovnik, Zagreb dhe Beograd).

Kjo letër autografe e shkruar sipas shkrimit humanistik të kohës në latinisht dhe italisht, është një fragment i shkurtër i shkëputur nga një histori madhore.

Ky dokument i çmueshëm i dërguar nga Lazri, abat i Arbrit, është shkruar në një kartë të rëndomtë bombagine të kohës, dhe siç shihet nga faksimili, në të dy anët e fletës (folio) ruhën shënjat e vulës (sigillum) të Skënderbeut, që mban datën, 8 gusht 1451, ndërsa Bujarisë së Republikës së Sienës u kishte ra në duar më 13 shtator 1451…! Burimi: Archivio di Stato di Siena.”-shkruan Drançolli.

47 komente në “Publikohet letra e rrallë, e nënshkruar nga dora e Skënderbeut”

 1. Pellasgos says:

  Duket qe eshte shkruar ne gjuhen greke.NO COMENT

  1. Shqiptari says:

   Eshte Gjuha e bizantit qe shkruhet ne greqishten teknike qe ska lidhje me Greqin inekzistente si komb dhe shtet

   1. Flm says:

    Hahaaaaaaa o Shqipo je i pa pare, ….. Gjuha Bizante Greke ne Greqishten Teknike mesjetare te moderuar nuk eshte Greke por Shqipe.
    Pa fytersia tuaj s’ka kufij.
    ###
    Lexoni o shkerdhata ne Shqip “vula e Skenderbeut ne Danimark” e zbuluar ne muzeun e Kopenhagenit nga Ambasadori Shqipetar dhe lajmin e zhduken shpejt e shpejt.
    ###
    Eshte vula e Skenderbeut ne gjuhen Greke dhe me alfabet Grek. Kerkojeni ne internet ta lexoni.

    1. undefined says:

     Nuk ka alfabet “grek” o kolere e Anastasit….eshte alfabet fenikas hap librat pic derr mjaft me propaganden europiane….edhe gjuha “greke” eshte artificiale….ishte gjuhe zyrtare per shkak te Fese ne Bizanz flittej vetem nga besintaret lindore….armene…sirian..ne Greqine e sotme flitej shqip deri kur Europa e nxorri nga sirtaret e Kishes per tja mesuar pic derrave arvanitas (permendesh) si majmunet e Cirkut …prandaj mjaft o carac se dihet historia asaj gjuhe qe nuk e ka folur asnje popull deri me 1830…..

    2. Jovan Reposh Stanish says:

     Alfabeti eshte Fenikas o Plehre, Madje dhe Matematiken Dhe Artikteturen E kane Vjedhur nga Egjiptasit e Lashte.

    3. Shqiptari says:

     Shtetin e greqis e krijuan te krishteret vetem si BASHKIM fetar ,ska lidhje si komb, ata ishin Shqiptare me gjak te perzier dhe Ca popullata te tjera,plus ata qe erdhen me shkembimin e popullsis me Turqin nga anadolli u krijua nje SHTET artificial ku ne parlament nuk dinin Greqisht dhe populli fliste SHQIP, GREQIASHTJA E VJETER SHPJEGOHET VETEM ME SHQIPEN DHE FARE ME GREQISHTEN MODERRNE,SEPSE SHKRONJAT SHKRUHEN GREQISHT POR FJALET DHE GRAMATIKA ESHTE SHQIP ILIRISHT APO PELLAZGJISHT THUAJI SI TE DUASH VETEM NGA KOHA I NDRYSHOJNE KETO PERCAKTIME PER TE NJEJTEN GJUHE E KOMB ME GJAK DHE ME ZEMER.

  2. Kujdesi says:

   E ke gabim shihe me kujdes…

  3. Martin Iden says:

   Po, po, edhe trojanet para pushtimit greqisht flisnin dhe shkruanin. 🙂 Juve çdo gje greqisht ju duket me lupat tuaja, edhe pse studiuesi jua thote cope dhe thjesht (latinisht dhe italisht). Sa per sqarim: fjala e dyte eshte “nobilix”. Di te me thuash nese eshte greqisht?

   1. Greqiku me shkolle. Llogarit te tjert pastaj. says:

    Nobilix ne greqikisht dmth oxi bile. E ka fjalen qe “nuk jane burra italjant”.

  4. Alban says:

   Sa mjeran qe je! Edhe Merkel shkruan ne Anglisht me shume mundesi eshte angleze. Eshte fatkeqesi ti shpjegosh trurit te vogel dhe te kalbur qe ne ate kohe perdorej ‘lingua franca’, si mjet komunikimi ndermjet liderave boteror.
   Sidoqofte kjo leter eshte shkruar ne Latinisht, e jo ne ‘gjuhen greken’, por nje injoranti e trushplari si ty, rrezik dhe m.ti qe bera sot ne banje i duket si greke.

   p.s. ndaj e ndalonte kisha Grek dhe Perandoria Osmane gjuhen shqipe dhe persekutonte atdhetar shqiptar, se e dinte qe delet e verbera si puna jote, i besojne teorise qe kush flet greqisht eshte grek i lashte. Njesoj si ata 2 milion emigrante afrikanoverior qe kane ardhur tani ne Greqi e flasin greqisht.

   1. Flm says:

    Jo o Nallban nuk e bene Merkelin Angleze, por te pakten nuk eshte armike e gjithckaje Angleze, sic jeni ju Turk-Arnautet fanatik armiq te gjithcakje Helene.
    ###
    Te pakten Merkeli e pranon qe eshte gjuhe Angleze, ju perse nuk e pranoni qe Jeorgj Kastrioti e njfte Greqishten por e dridhni si Kurvat.

    1. undefined says:

     Kolere e Anastas kancerozit nuk kane si ta mohojn shqiptaret qe Gjergji e dinte ate kishtare kur ajo eshte e publikzar kaq te ndyre nuk jane shqiptaret mps i ngaterro me ato halet e asaj bordello te quajtur Greqi qe mbahen ne “kembe” me …histori te vjedhur…e leka borxh….si dhe me paftyresi ku mohojn elementin shqiptare dhe gjuhen e Zotit…shqipen….ne ate bordello….aty shko kerkoj kurva…bucet…se i ke me kile…

  5. Dibrani-UK says:

   Shteti fqinj Greqia i ndertuar nga jevgjitet hiqet si ndershtetet e vjetra te botes duke mohuar e deformuar historin. Ca qobane qe jetojne ne greqi dhe idjota pa shkolle u besojne prallave grene. Ato pedrea greke nuk benen kurre njerez

  6. ben says:

   Pellazgos-cdo gje e beni greke juve te 300 evrove.
   Pellumb Xhufi, ne vepren e tij madhore “Arberit e Jonit” flet per fallsifikimet qe greket kane bere duke perkthyer ne greqisht dokumente veneciane ku permendeshin ngjarje te ndryshme ku fjalet “shqiptar” apo “shqiptere” ishin perkthyer ne “grek” apo “greke”. Profesor Xhufi ka dhene ne kete liber te dy variantet e te njejtit dokument, ate te origjinalit, te shkruar nga venecianet, ku shprehimisht permenden shqiptaret dhe ate te perkther ne greqisht ku fjala “shqiptar” eshte zevendesuar me fjalen “grek”.
   Kete pune keni bere historikisht juve duke fallsifikuar historine e antikitetit, duke jua marre shqiptareve duke e quajtur si greke. E keqja eshte se sot ne epoken e internetit, cdo dite po ju del boja dhe shume shpejt bota do e mesoje te verteten e genjeshtrave qe keni propoganduar ne gati 200 vjet.

  7. Tarrasa says:

   Domine Albani e ka titullin ne “greqisht” 😁

  8. lana says:

   A shikon ndonje germe greke aty more cope e injorantit. Njerez si ty dru me pre shfrytezon greku i pabese dhe ti ushqehesh me 300 evrot e tyre te helmofshin ty me soj e sorrollop qe shet vatanin.

  9. Gjirokastriti says:

   Pellazgos ti dhe kur del si idiot nuk vjen turp e nuk terhiqesh, se aq mbush. Eshte njesoj si te flasesh me nje te semure psiqik. Po c’faj kemi ne qe duhet te lexojme traplliqet e tua.

  10. dritan says:

   Je shume interesant( injorant) , sepse me siguri ti nuk ke pare ndonje shkrim greqisht dhe si linguist poliedrik ti i vure vulen , se Skenderbeu meqenese shkruan greqisht atehere eshte me origjine greke , duhet ta mesosh se ne ate kohe gjuhe Greke ishte gjuha zyrtare e Bizantit i cili ra ne vitin 1454 dhe nuk ishte herezi apo anti patriotizem te shkruaje ne kete gjuhe ne ate kohe , por duke u bere kurioz nga zbulimi yt e zmadhova shkrimin dhe ai ishte shkruar me germa latine dhe me sakte ne gjuhem latine dhe kjo ka logjike sepse Principata e Senes eshte ne Itali ku shkrimi zyrtar ka qene latinisht o pseudopatriot injorant , sipas teje do te ishte me mire qe Skenderbeu te shkruante ne Shqip dhe atehere ti do te ngazelleheshe

  11. Drenova says:

   Kjo leter duket qe eshte e shkruar nga nje kaligrafist i kohes se lideret nuk kane nge te shkruajne kaq bukur!
   Lerini prrallat mashtruese!

 2. Koba says:

  O Shkerdhate Diabolike.Letra eshte shkruar Latinisht.Plasi Syte.Ndyresire Pa Bosht.

 3. jo per gje... says:

  E ku eshte gjuha greke ketu, ajo eshte turko-arabe. Aman, nga e ke nene ti pellazgos se babai s’ka rendesi, hodhi faren ne toke dhe iku?

 4. BRSS says:

  KU E KE GJUHEN GREKE TE QIFSHA MOTREN DHE GRUAN PO PATÉ MOR SHKERDHATE SA PER GREKUN JA U SHKERDHEU GRAT DHE MOTRAT ALI PASHAJ MOR FELLIQSIR

 5. Gota says:

  O pellazgo , Skenderbeu nuk ishte b.q. si aleksandri apo si leonidha ( qe vrau 300 ushtaret e vet se nuk ishte strateg), ti si injorant qe je, nuk njeh gjuhe tjeter pervec asaj të pjeshkes se kalbur të sateme!

 6. VICTOR says:

  Sa mirë e njihje latinishten mor kodosh. Në fakt ju motrave ju duket çdo gjë greqisht. Po nji pyetje kam unë, më gjej një tekst qoftë dhe greqisht që thotë fjalën shteti grek përpara vitit 1821? Sa për dijeni, gjuha Latine dhe ajo Greke janë gjuhë që fliteshin nëpër zyra dhe jo në popull prandaj dhe gjuha e popullit mbijetoi dhe ajo e zyrave kemi gjuha e re dhe gjuha e vjetër. Ju zagarët grekë thoni, që arvanitët janë grekë por që flasin shqip. Gjithashtu dhe Parlamenti i parë Grek ka folur Shqip dhe jo greqisht.

 7. juristi says:

  dikush nga keta mender akademiket tane duhet te pronocohet ne cfare gjuhe eshte shkruar kjo leter

  1. Flm says:

   T’ja leme ne doren e pseudo historianit Xhufka, qe ne luften Italo-Greke deklaroj qe nuk ishin me shume se 1 mij ushtar Grek, kurse statistikat Italiane e nxjerin numrin ne 9 mij e 400, kurse Greqia ne 10 mije e 800.
   Saktesia 900% e gabuar.

 8. Historiani says:

  Eshte ne italisht e latinisht sepse i drejtohet Sienes. Po t’i drejtohej Bizantit, do ishte shkruar ne greqisht

 9. Njutoni says:

  Me dhimbje vllazen por m duket se osht shkrujt n turqishte t vjeter,dicka midis arabishtes dhe gerqishtes…
  Aha !
  Edhe Skenderi I Beut e dashuronte gjuhen e bab sulltanit…
  Shqiptar mo !
  Si gjith shqiptart e tjer.
  Mretnesha Teuta e iliris diten bente shoping tu ble brek e sytjena thonga n pazaret e Romes,naten delte dhe grabiste anijet romake neper Adriatik si sqiftere e vertet😂
  Enveri,diten puthej buz m buz me Hrushov e Tito e Mjao Ce Tung,e naten mblidhte Byron e Partis me jua fut mas krahve atyne…
  Edhe Skneri,Beu Yn,diten dashuronte gjuhen otomane, te msume n shkollat e sulltan turkut,naten i binte mas shpine turqve me cetat e pabesa te malokve te tij.

  1. Shqiptaret e bashkuar says:

   Kuje o Zot Ca Jane keta NJEREZ qe flasin Shqip o Zot si i le njerez kaq te padobishem dhe te demshem te flasin GJUHEN E ZOTIT GJUHEN SHQIPE

 10. fcb says:

  Po me duket si shkrimi i Elises se doganave.

 11. USA says:

  Latinisht eshte shkruajtur. Greqishtja nuk ka germa Latine.

 12. Dingo says:

  Shiko mbetjet Turke ne dhierje totale kunder kristianeve..
  Te gjithe juve Kastriotis ju qiu sulltanet…njihet boterisht si Princ I Epirit.arabania nuk ishte ripjerdhur athere.
  Te Shahet Greqia &gjuha Helene qe eshte djepi I qyteterimit perendimor vetem ne nje hale turke si juve ndodh…
  Shko faljuni xhamive dhe nderoni emrat si kurvat …70% e albananias jane moterqire turkie.

  1. undefined says:

   Mos u acaro o jevgjit se mps na dhjesesh nga goja….hahahahahaha turms te poshtra bastardo-jevgjito-anadollake qe qelbeni era sufllaqi…..nuk ka europian ….jevgjit…dhe as dogma fetaro-jevgjite e cifuto-arabeve nuk ju ben europian….mjaft pellitet paranoiden…eshte GENI ai qe te ben rrace e bardhe europoane….GENI i cili tek ju eshte jevgjito-aziatik….more vesh mor Qen bodrumesh qe jargavitesh….

   1. Dingo says:

    Ik ore Hasan koketigan ta ka qire fisin turku.Greku nuk fshihn loqen me ty ..Ti je Dobic turk me emer Elton me mbiemer hasani apo islami te qifte Turku gruan qe te behesh me Hasaner te vegjel ….

    1. undefined says:

     Turku ka shkerdhyer te gjithe Ballkanin 500 vjet keshtu qe edhe fisin tim e tendin bashke….ne rregull deri ketu injorant 24 oresh por ndryshimi eshte se une mbeta po ai qe isha i BARDHE….ndersa ti mbete po ai qe ishe…JEVGJIT…dhe kolon mbi te gjitha….mos i harro keto gjera te identitetit tend…..

     1. Dingo says:

      O koketigan une jam i bardhe si bora,ja ku jam para pasqyres.Po ti si je?

      1. Berisha Largohu says:

       Edhe une i bardhe si bora jam ahaha

       1. Kuje says:

        Rracizmi eshte shenj e semundjes se shpirtit dhe thartisjes se trurit, nuk ngaterrohet ngjyra e lekures me identitetit kombetare,

   2. Martin Iden says:

    Asnje fjale me teper nuk shtoj.

 13. Alban says:

  Komenti im, s’doli?

 14. ina says:

  Une nuk e kuptoj perse shqipetari shan perpara se e kuptoj???? secili ka mendimin e tij dhe jam e bindur qe te gjithe kuptojne nje lesh se ne c`gjuhe eshte shkruar …. popull injorante dhe shpirt zi

 15. Spartak Avukat Anglosakson Ngjela says:

  Ore kete Letren qe Ka Shkruar Skender bej, ky Gjeneral Osman per 25 Vjet, Letren e Kane importuar Arabet ne Europë, Keshtu Dhe fale Arabeve Skenderi jone i ka cuar Letren ne Siene, ore sa Gjuhe dinte Skenderbi per Osmanishtes Qe e thante m Dialekt.

 16. TOMAS says:

  GAZETA ESHTE MIRE QE TE BOTOJE NJE ARTIKULL TE VECANTE PER KETE DOKUMENT,PA U NXITUAR .VETEM RRAHJA E MENDIME TE SPECIALISTEVE TE GJUHEVE TE VJETRA ESHTE E VLERESUAR.

 17. Bledi says:

  Emri i tij nuk është Vasil Laçi por Vasilit Llaqis

  Kjo skenë i përmbledh të gjitha.
  Ah se harrova edhe ajo skena kur i shkulen pllaken e varrit te babait dhe ja hodhën në det.

  Ger-qia vjen nga togfjaleshi shqip verr-qia qe do te thote qija vrimen
  Ky shtet bythqimash është e vërtetë ka lënë emër në histori për bythqimlliqe dhe historia ja njef kete kulturë të lashtë sa vetë njerzimi.

  1. Zigur Qarri says:

   BQimlliku ne Greqine e lashte ka qene privileg i aristocracis..Edhe Akilin me Patroklin i kane nxjerre BQ tek seriali Troy Fall of a City.Leonidha Spartes po ashtu.Sot shumica e priftrinjve greke punohen nga mbrapa.

 18. Sarandioti vorio epir says:

  Po ju tregoj një histori të vërtetë.
  Isha në Australi ca koh, ku ka shum të ashtëquajtur Grekë. E urrenin sh njëri tjetrin dhe për suksein e ndonjē të ashtë quajtur Grek villnin vrerë.
  Vetëm Grek nuk mu dukën.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *