Për kokëcepat, që kanë zaptuar qytetet bregdetare!

Nga Ilir Metaj

Krahas lirimit  te plazheve publike, duhet vazhduar patjeter me zbythjen e kokecepave qe kane shnderruar siperfaqet publike, ne parkime private!

Ne gjithe vijen bregdetare jugore, situata eshte mëse acaruese!

Disa pyetje naive, qe kerkojne pergjigje te thjeshta jane:

1- Sa te ardhura humbasin bashkite e jugut nga mosmenaxhimi i parkimeve pergjate gjithe vijes bregdetare, nderkohe qe keto te ardhura perfundojne ne xhepa kokecepash te caktuar, qe ligjin e shkelin me kembe ne mes te dites?

2.Bashkite qe thjesht bejne sehir kur kokecepat anonime abuzojne me pronen publike, jane te korruptuara, te paapafta, apo te dyja bashke?

3.Sa te ardhura humbet buxheti i shtetit, kur keta perdhunues te prones publike, nuk kane as licence per ushtrim aktiviteti, nuk paguajne asnje takse dhe nuk shtypin as gabimisht ndonje kupon tatimor?

4.A e kane luksin bashkite e jugut, te indiferentojne te ardhurat nga menaxhimi i parkimeve ( sikurse ne gjithe Europen), sidomos ne sezonin turistik veror?

Menaxhimi i parkimeve nga bashkite (sikurse cdo prone publike), pervec te tjerave, nuk lejon abuzime cmimesh, ofron standard te pranueshem dhe krijon imazh rregulli!

P.S. Kur them kokecepa, nuk e kam te forma e kafkes. E kam te permbajtja e saj.

REMOTE_ADDR:[]

24 komente në “Për kokëcepat, që kanë zaptuar qytetet bregdetare!”

 1. Adriana Bushati says:

  sikur me ke lexuar mendimet o Ilir. na e sollen ne maj te hundes nuk durohen me. i shkreti popull nga te mbrohet me pare.

 2. Eli says:

  Fjalet e tua n vesh t Perndis jalla !

 3. Gjoksi shperthyes cmend rrjetin dhe rrit temperaturat ne Miami kur kapet mat me .. dhe rrëfen: njihuni me nje rob seksi X says:

  Quhen “kokepatate”. Mos i lajkatoni me “cepa”.

 4. Altung says:

  Zotëri i dashur. Nqs bashkitë janë aq të korruptuara sa tja lënë këtyre njerëzve këto para, atëherë, edhe kur të marrin paratë nga parkimet do t”i vjedhin me ndonjë tender.

  Parkimet duhet te jene te lira për të gjithë jo me para per ti vjedhur, as kokëcepi i rrugës e as kokecepi i bashkisë.

  1. Sinolian says:

   Une jetoj ne Itali prej 22 vjetesh. Kam shetitur shume shtete, po nuk di te kem patkuar makinen ne ndonje qytet pa paguar parkimin. Po shqiptqret duan xhungel se nuk duan te paguajne asgje. Pa hajde njehere ketej ne Evropen qe do or shoku dhe parko pa paguar bashkine. Pa provoje njehere.

 5. Jozi says:

  E keni thene sh. mire. Jam ne Himare dhe nje kokeceprruat, qe nuk eshte nga Himara, te mer 4 mije leke nata parkimi. Eshte nje shesh mbas pallateve dhe bashkia ben sikur nuk sheh.
  Ketu jane te pakten 50 makina here 4 mije leke, 200 mije leke per 24 ore. Per 30 dite, 6 milion leke, i fut ne xhep kokceprruari, duke tallur bythen dhe pa harxhuar asnje lek.
  Ndoshta mdonje rryshfet ketij Gorros…

  1. Fran says:

   Kur kishte lojra fati ky kokcepi i linte atje te gjitha, edhe shteti merrte takse edhe mblidheshin para per pune publike. Por pa lloto kto kane te gjitha para informale.
   Lojrat e fatit mire bene qe i mbyllen se njerzit i shijojme parate ne menyra te tjera, por taksat duhet te vilen njesoj sikur ti prishnin ne lloto.
   Pastaj sikur nuk shkon, me parking privat pse ke koken me cepa?? Apo shtet kokcepash thuj.

 6. cuni says:

  Kush tha qe bashkite jane te paafta te mbledhin taksat. Kryetaret e bashkive duhen proceduar penalisht si shkeles te ligjit me shume se keta kokecepat qe kane uzurpuar hapesirat publike. Nuk ka justifikim tjeter dhe nuk mund te pretendohet se keta kryebashkiake nuk na paskan patur dijeni per sa ka ndodhur ne territorin e tyre. Duhet te pergjigjen per demin financiar ne dem te te ardhurave per qytetaret.

 7. Alfred Mali says:

  Per koketepsite qe lejuan kokecepat, a do kemi ndonje shkrim me tru apo do merremi me ata qe nuk paguajne taksat dhe energjine elektrike por shperblejme ata qe vjedhin milionat e rruges dhe bankes se shtetit?

  Ku ishte Brace dhe Kryeministri dy muaj me pare, nje muaj me pare po ne 6 vitet e fundit? Pse fushata e spastrimit po ndodh vetem ne plazhet e vogla dhe jo ne Vlore apo Durres?

  E kuptoni qe keta nuk e kane seriozisht dhe populli vazhdon te mbetet bageti me coban nga Cepani e sekretar partie nga Surreli.

 8. Vk says:

  Nuk ka ca menaxhon bashkia, kur me letra ska asnje parking. Dhe me ate foto qe keni vene, sic thonin dikur, nje foto vlen sa mijra fjale. Shikon rrugicen e piktorit qe ske ku hec jome te parkosh makinen. Mire qe jan privatet se me kete piktorin makinat do i varnim ne mur

 9. Futja kot says:

  E more Ilir, u fute ne valle. Para se te fliste qeveria nuk shkruante kush. Tani beni vrejtje e jepni dhe mendje, si te behen parkimet me pagese. Pse, nuk mund te vendoset rregulli pa pagese? Apo meqe dalin disa horra dhe marin leke, atehere ti mendon qe ato leke ti mare bashkia. Logjike eshte kjo?

  1. soni says:

   pyet. iher si osht jasht shtetit mer jahu po duket q nuk ke dal nga alliasi ti. ju fshataret e doni ylyver ngado ju shoft raca se ju na e bot xhungel

 10. Timi says:

  Me ne fund nje gazetar me kembe ne toke, qe shkruan dhe proteston per nje gje shume te drejte. Jo si kazani qe vetem hedh llum mbi Edi Ramen…

 11. a.f. says:

  “Kokecepat” qe na permend artikull shkruesi jane prodhim vendi, i mafies se pushtetit. Ata nuk jane vetem ne plazhet e Jugut por ne te gjithe Shqiperine. Te fortet e lagjeve jane shperblyer nga pushteti (qendror dhe lokal) ne kembim te vjedhjeve dhe manipulimit me votat, qe te administrojne ne menyre abuzive infrastruktura publike.

 12. arti says:

  Jo ke te drejte jane megjithemend kok cepa hahaha.

 13. a.f. says:

  “Kokecepat” qe na permend artikull shkruesi jane prodhim vendi, i mafies se pushtetit. Ata nuk jane vetem ne plazhet e Jugut por ne te gjithe Shqiperine. Te fortet e lagjeve, jane shperblyer nga pushteti (qendror dhe lokal) ne kembim te vjedhjeve dhe manipulimit me votat, qe te administrojne ne menyre abuzive infrastruktura publike.

 14. Doni me per Belulin? says:

  Gazetaret e kazanit jane hedhur ne terren per ti bere jehone fjalimeve “programatike” te udheheqesit..
  Ky sharlatan udheheqes tani e paska kuptuar qe te fortet e lagjeve (kokecepat) kane zaptuar Shqiperine..

 15. Doni me per Belulin? says:

  Gazetaret e kazanit jane hedhur ne terren per ti bere jehone fjalimeve “programatike” te udheheqesit..
  Ky sharlatan udheheqes tani e paska kuptuar qe te fortet e lagjeve (kokecepat) kane zaptuar Shqiperine.

 16. vlora.vlora says:

  Shkrim i mire ,por gazetar fotua eshte para se te behej korsia e bicikletave ,dhe eshte ne vlore ,tani bashkia dhe policia duhet ti godasin me teper sidomos makinat me targa te huaja ,dhe sidomos ato me italiane sepse s ka nje ligj se si t jua vjelin gjobat

 17. cccp says:

  Keto bashkite e jugut e kane ndritur ne dimer dhe do presesh ne vere; ketu ne Vlore vertete qeveria investoi dhe ndryshoi dicka; por kryetari yne
  nuk eshte ne gjendje te pastroj bulevardin e ri ku qarkullojne mijra njerez cdo dite ; cdo mengjes mbeturinat presin mbeturinat e nje dite me pare ; sa per parkimin e automjeteve ” as mos e fol fare” thone ketej nga Vlora, kryetari do ta zgjidh kur te mbaroj pushimet, apo te sjelle familjen nga kryeqyteti.

 18. Intelektuali says:

  Shumë e drejtë tema/problematika e ngritur, por këta kryetarë Bashkish janë për në burg, sidomos ky i Vlorës, që sa erdhi i vuri gjobë kompanisë së parkimeve dhe i përzuri. Tani do paguajë populli me lekët e taksave dëmshpërblim! Edhe u rizgjodh prapë…! Paradoks…!

 19. mik says:

  Mendoj qe autori asht ma kokecep se ato kokecepa per te cilet e ka fjalen. Asht kokecep hipokrit.
  Kokecepat ne fjale jane te fundit ne hierarki te cilet shperblehen per kontributet e tyre. Kjo dihet nga te gjithe.
  Ky artikull ka qellim tjeter.

 20. Agron says:

  Heh pune kokecepash thuj ,une them qe duhet fillu me kokekarin numer 1 qe me pas te vijme te kokecepat qe jane shtrire kudo neper shqipni per ata qe duan te shofin 😉 ne e kena kok karin a koke cepin, si te doni vinjani emrin mu ne mes tie tiranes ene ti shko ne himare zgjohu or ti bablok .

 21. Demo Gropa says:

  Koktigan dhe kokcep u thone shqiptareve neper bote.ke te drejte.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *