Maks Velo: Turqit na robëruan 500 vjet, na mësuan të mos punojmë e të mos duam Europën e krishterë, këta venë e ngrejnë memorial në Tiranë

Maks Velo ka dalë kundër ngritjes së memorialit turk tek Liqeni Artificial.

Duke folur për “Panorama”, ai thotë se Shqipëria nuk ka parë asnjëherë mirë nga Turqia, pasi për 500 vjet, na robëruan.

Pak ditë më parë u vendos pranë Liqenit Artificial një memorial kushtuar të rënëve gjatë grushtit të shtetit në Turqi, a duhej ngritur, ç’lidhje kanë shqiptarët me këtë ngjarje?

Sigurisht që nuk duhej ngritur, është pa kuptim, pa asnjë logjikë, fare pa dinjitet. Një vasalitet që na poshtëron. Ajo që duhej bërë është që Parlamenti të aprovonte GENOCIDIN TURK KUNDËR ARMENËVE, (në Luftën e Parë Botërore), që e kanë aprovuar parlamentet e Francës, Gjermanisë etj..

Nga ana tjetër, pse duhet të na bezdisë ky memorial?

Na bezdis sepse na kujton 500 vjet robëri, krime e vrasje për të shtypur popullin shqiptar, moslejimin e mësimit të gjuhës shqipe. Shqipëria u bë vendi më i prapambetur i Ballkanit dhe këto pasoja nuk po i kalojmë akoma. Osmanët na mësuan të mos punojmë, të mos duam Europën e krishterë. Pasojat e kësaj zezone po i shohim sot me këtë korrupsion, me këtë krim, me këtë vetëposhtërim.

A nuk është vetë grushti i shtetit një ngjarje e diskutueshme në vetvete?

Sa për grushtin e shtetit, kjo është shumë e errët dhe duhet të kemi parasysh që vendet europiane nuk janë dakord me mënyrën se si po e menaxhon Erdogani këtë problem.

Pse shteti shqiptar duhet të tregojë ndjeshmëri karshi kësaj ngjarjeje?

Shteti shqiptar nuk ka pse tregon ndjeshmëri ndaj kësaj ngjarjeje. Grushte shteti ka çdo javë nëpër botë, do u bëjmë nga një memorial nga Liqeni të gjithëve?!

REMOTE_ADDR:[]

38 komente në “Maks Velo: Turqit na robëruan 500 vjet, na mësuan të mos punojmë e të mos duam Europën e krishterë, këta venë e ngrejnë memorial në Tiranë”

 1. Zigur Qarri says:

  Shqipetare deklarohuni turq dhe votoni Lul Bashen. Vetem Lul Basha mund te bashkoje ballkanin. Mos degjoni max velon eshte kaur

  1. LILOLABJA says:

   Ka me turk se Basha ? Theri gjene e gjalle ne kembet e Bashkise per te fesruar fitoren ? Mos na hap barkun me kete lloj mesazhi ,blogu ketu nuk eshte Bathorja.Gjej shesh te besh pershesh ,me rracen tuaj populli ka kohe qe eshte ndare.Futi nje rruge nga Anadolli por pakthim ju lutem !

  2. Agmi Musa says:

   as Lulin e as Edin qe te dy duhet te ikin se bashku me Erdoqenin

 2. undefined says:

  Shko vejini bomben se mjaft na cate kokodanin me historira qe jane treguar e ster-treguar…dil njeri e hy tjetri po i njejti m…kur do te kuptojm ne shqiptaret se duhen fakte dhe jo llafe si bucet e Anastasit ne keto forume…verini bomben cfare prisni…neqoftese jo atehere te mbyllim halen se mjaft u beme gazi Botes…

  1. Glauk says:

   Nuk a perse ti vohet flaka… ne turqi ka pa fund monumente dhe rruge per shqiptaret.

   Shqiptaret nuk duhet tr tregohen te pabese dhe buk shkale

   1. Flm says:

    Turqia nuk rezzikon te Shqiptarizohet (kjo duket si anekdod), ajo qe rrezikon jo thjesht te Turqizohet por te asimilohet totalisht ne Turqi eshte Shqiperia.
    ###
    Perse ben sikur nuk e kupton, boll me kete karamele, te “vllazeris” e vetme e fituar eshte Turqia dhe as pak Shqiperia.
    ###
    Interesi shekullor i Shqiperis eshte ti “kthej kurrizin” Turqis ne c’do aspekt dhe te lidhet vetem me Europen.

 3. Koba says:

  Po rri urte O Plak i rrjedhur.per te gjitha gjerat do te japesh Xhevap ..E Fundja ja u ngrit nje memorial e pastaj????

  1. Zigur Qarri says:

   Shqiptare deklarohuni vlleh votoni kualicjonin e Lul Bashes,vetem ata mund ta bashkojne ballkanin me ndihmen e Shen Kozmait.
   O i madhi Shen Kozma/Na ndrico na jep drite/Na jep buke e pasterma/Erresiren bejna dite

   1. BERISHA LARGOHU. says:

    😂😂😂

 4. SHKELZENI says:

  MOS U BENI BUDALLENJE SE NUK I PLASI SHQIPES PER AZIATIKET E TURQISE .
  ESHTE POLITIKE DRIDHE TA DREDHIM SOT NJE PLLAKE NESER NJE KAZEM DHE HOPA .

 5. Eri says:

  Te flisje keshtu edhe kur Saliu lejoji ato shkollat greke ne disa zona te jugut edhe ato memorialet e ushtarve grek.Por jeni te nje mosbesues.C’pune ka nje piktor me memoriale?Pse nje piktor dhe arkitekt duhet te politizohet kaq shume.Kjo histeria per teatrin po kalon tek memoriali.

  1. ben says:

   Eri
   Ne jug te shqiperise ka greke te njohur nderkombtarisht dhe nga te gjitha qeverite shqiptare qe kur shteti shqiptar egziston.
   Ti ben mire qe kerkon te drejtat e turqve ne tirane.
   Po duhet njehere te njifen si te tille pastaj te ngrihen memoriale e shkolla.
   Sepse tashme eshte e qarte qe ne shqiperi ka turq te ngelur nga osmanet dhe kane te drejten per sa kohe jetojne ne shqiperi te kene edhe xhami edhe shkolla edhe memoriale.
   Problemi eshte se shqiptaret sa do I tolerojne, kuptohet nese ka ngelur ndonje pike gjaku shqiptar ne kete amalgame bastrdesh ne kete vend.

 6. Arben says:

  Duhet bere nje petcion 99% e Shqipetareve jane kundra memorialit te turpit.

 7. Lani says:

  shume e vertet. turp per Ram arabin e qelbur qe duhet shporrurr sa me.pare skandal

 8. EU-SHBA says:

  Jam plotesisht dakord me z. VELO. Tandemi Rama-Thaqi shoqerine shqiptare po e dergojne ne mesjete. Duhet sa me pare te ndalohen keta hora sa seshte bere vone.

 9. Love Laberi says:

  Po evropin e krishtere perse ta dua mor tqdt ne g…p apo se na bene si kembet e dhise..jemi i vermi kombe ne bote se kufizohemi me bashkekombasit tane…As turqi As evropin kurve nuk duhet te duam me shume se njeri tjetrin..mbylle gojen plak rrtk..

  1. o tourkos nuk ka vend ne Evrope..... says:

   ja dhe dobici turk i sulltan muratit………

  2. Tafut says:

   Evropa po te degjeneron dhe te shkaterron o Maks Velo. Amerika kujdeset me shume per paradat e pederasteve dhe LGBT sesa per familjet qe flene neper bunkere dhe femijet qe vdesin duke mbledhur krom neper miniera

 10. Astrit says:

  Antimyslimanizmi I Ortodoksit Maks Velo,gjeti shkak e filloi te pelliste, si zakonisht melodine e vjeter qe Osmanet e paskan fajin qe Shqiptaret Jane me bisht.Burgu eshte per burst E Maksi ska qene kurre burre por buce

 11. X says:

  Perse more RRUSH e kerkon te keqen vetem tek Turqia ? A nuk pushtoi ajo gjithe Ballkanin ? Ja psh Greqine, por me sa duket kombet e tjara i kane bythe.iret si puna jote ne minorance, ndersa kutu jane mazhorance

 12. Shek21 says:

  Me vendosjen e ketij memoriali ne parkun e tiranes, Rama ka tregu qe eshte lideri me gomar prej gjithe lidereve shqipetare. Kjo eshte kapaku i turpit. Kjo eshte turp per kombin. Deri kur shqipetaret duhet ti durojne keso poshterime dhe nenqmime te nje gomari sikurse eshte Rama. Zgjohuni o shqipetar, a s’po shihni se ku po ju dergon nje narkoman narcizoid ? Ne mesjete po ku tjeter.

  he
  S

 13. JKB says:

  Po ç’pret nga koqeprerët o Zoti VELO?

 14. Arberi says:

  Eshte qesharake te thuash qe jemi vellezer me turqit. Me ta mund te na bashkoje kuzhina e perbashket ballkanike si dhe turqizmat ne gjuhen shqipe. Ka dy rruge ose te jemi me heroin tone kombetar Skenderbeun ose me turqit.
  500 vjet pushtim eshte i veshtire te harrohet. Kesaj i shtohet edhe pushteti anadollak i Erdoganit, qe e ka kthyer Turqine prapa ne kohe. Memoriali dhe rruget qe i kushtohen grushtit te shtetit ne Turqi as qe i duhen Shqiperise.

  1. Ilirida says:

   E kush na ka faj .neve se pas Skënderbeut nuk qemë
   të zotët të organizojmë kryengritje për tu çliruar!
   Po më tregoni cili shtet ose principatë Europiane
   i doli në ndihmë shiptarëve për tu çliruar?
   Edhe venediku me nja 300-400 ushtarë të moshuar
   (pijanecë) që ndihmoi Skënderbenë i kishte për in-
   teresat e veta.D.m.th. europa prej kohësh ka qenë horospi!!!!!!!.

 15. Ilir says:

  Ky memorial pagihet ne konto sekrete te monstres tone ne Turqi!
  Erdogan eshte kasaforta e parave te familjes Rama.

 16. BK says:

  Maksi ketu ka bere nje gafe shume te madhe kur thote se turqit na mesuan te mos duam dhe te urrejme Europen e krishtere.
  Nuk jane shqiptaret qe urrejne europianet, por jane europianet qe urrejne shqiptaret, jo vetem shqiptaret muslimane, por shqiptaret ne pergjithesi.
  Po ne rast se Shqiperia nuk anetaresohet ne BE, kush do ti mbroje shqiptaret, Serbia, Greqia apo Rusia?
  Cdo qeveri shqiptare, e majte apo e djathte, e ka nje plan B, ne rast se nuk antaresohemi ne BE.

 17. xhino says:

  Nuk komentoj memorialin por burre me te shkerdhyer se maks velo nuk lind me!

 18. Kuq e zi says:

  Jo or max jo
  Gjenocidin armen mund ta bejne rivale te turqise ne nuk jemi ne ate nivel jane lojra qe si kuptojme
  Kuvendi jone duhet te miratoje gjenocidin çam dhe ate kosovar ato jane punet tona
  Ndersa turqise si kemi asnje borxh perkundrazi duhet tu njohe perkatsine etnike me gjithe te drejtat shqiptareve atje

 19. Velia Kryetari i Bashkise duhet te jap dorheqjen ! says:

  Velija duhet te jap dorheqjen si nje politikan pa vizion! Eshte eshte nje akt shume i ulet ngritja e nje memoriali turk ku Tirana dhe parku i liqenit nuk kane asnji lidhje asnji lidhje ! Asnji lidhje asnji lidhje ! Cdo shqiptar ndjehet i cuditur ! Nje permendore turke ne Shqiperi per nje ngjarje politike turke qe nuk ka lidhje me Shqiperine ?!!!!
  Turp per kryetarin e Bashkise !

 20. Aleksander says:

  Ma che cazzo dici?
  Shqiptart jetojn me pun ne çdo vend te botes qe jane, vetem partia e kotes ( DEMOKRATIKJA) u tha Shqiptarve qe nuk do te punoni, vjedhni e jetoni, me hajni ban rrug pak o njerez kot. Kush punon jeton, kush vjedh e han ne sum, si lulashi. Pushime te mara.

 21. Ilir says:

  Respekt zoti Velaj.

 22. ana says:

  po cfare flet budallalleqe o i rjedhur. Te paskan mesuar osmanet te mos punoni????? Te mos doni te krishtere????? Te mos mesohet gjuha shqipe -hahahahhaa. Po nuk ishte edhe Serbia edhe Hungaria edhe Bullgaria edhe Greqia nen sundimin otoman? A u muslimanizuan ato-JO, a kishin shkollat ne gjuhen e tyre – PO A punonin – PO. Epo atehere fajin ta paska pasur perandoria otomane?

 23. Tafut says:

  Evropa po te degjeneron dhe te shkaterron o Maks Velo. Amerika kujdeset me shume per paradat e pederasteve dhe LGBT sesa per familjet qe flene neper bunkere dhe femijet qe vdesin duke mbledhur krom neper miniera

 24. Glauk says:

  Nuk ka ngel njeri pa u bere historian ne shqiperi, dhe ky copa bajges Velo qe nje mut ka bere gjithe jeten e vet….

  Ngaterron Turqine e krijuar ne 1923 me Perandorine Osmane qe ishte perandori multi etnike dhe fetare pa idenitete etnike….

  350 vitet e perandorise osmane i ben 500 vite dhe nuk e di se shqiptaret ishin nder popujt me te rendesishyem te perandorise osmane….

  Flet per mos lejimin e gjuhes shqipe kur der ne 1850 nuk ka ekzistuar koncepti i gjuhes s eshkruar shqipe tek shqiptaret, sepse as ne koje te skenderbeut dhe as ne kohe te Ali Pashes nuk shkrhej gjuha shqipe….

  Flet per prambetje, por ajo ishte ne tere perandorine, biles hekurudha e pare kaloi ne trojet shqiptare…

  Flet er perandoria osmane i beri shqiptaret qe te mos punojne… nje shoikje nga koka e tij… dhe nese shqiptaret nuk punonin eshte sepse ose ishin mercenare ose ishin te dispozuar per te bere karriere ne perandori….

  Nje lemsh i madh injorance dhe paditurie masive, qe shqiptaret di te paditur qe jane , ndikohen shume nga injoranca e vet Maksit…

 25. vlonjati says:

  pikerisht u beme te ndare sepse Ishim vend myslyman ne europe prandaj e coptuan shqiperine, ja shiko sot cbehet europa dhe amerika cliroi kosoven dhe kosova u shumua me xhami dhe ushtare te isis. Ne jemi skandal boteror

 26. sillo says:

  Pune te thella keto o Maks Velo!Ke lojtur ndonje here dam kur ke qene adoleshent ,kur kundershtari te detyron te hash!Edhe kjo pune keshtu eshte ,jam plotesisht dakort me te gjitha ç’ka parashtron por kur mbi krye ke tabellen “Shtepi Publike” je i detyruar ta njohesh prostituimin deri ne mbylljen e saj,ndaj me shtruar se si eshte nje fjale e urte e vjeter:As Isai e as Musai akoma nuk i eshte gjendur faji!Nje pyetje te thjeshte do te te drejtoja:Perse do ta kerkonte Erdogani kete memorial kur ata ishin pjestare te grushtit te shtetit????????????????????????????????????????????Mos valle e ka kerkuar ndonje Erdogan tjeter ,qe heshte edhe opozita!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 27. meti says:

  KY KOKEPALARI PSE NUK E THA NJE FJALE PER KERDINE GREKE QE BEHET NE SHQIPERI ,PER VARREZAT E USHTRISE AGRESORE QE VRANE DHE PERZUNE SHQIPTARE JO ORTHODHOKS,PER JANULEN,PER DETIN…O KOKEPALARE TI JE ME KEQE SE ISIS,JE ORTHODHOKS ANTISHQIPTARE.TI TE PENGON CDO GJE QE VESHTIRESONE HELENIZIMIN E SHQIPERISE,PO SUN E SHEHE ATE ENDERR.FEJA E SHQIPTARIT ESHTE SHQIPTARIA.TORKOGREKET JASHTE…….

 28. Am says:

  Ne kemi memorial per gjermanet, greket, taljanet, tashti dhe nje per turqit. Te gjithe pushtues kane qene ketu. Jemi vend i vogel. Pushtohemi pa problem. Une ate qe s’kuptoj eshte kjo ndjeshmeri e madhe per ceshtje bosh. Nje pllake guri nga liqeni, e cfare pastaj? Po sa do me prishi pune mua kjo ne jeten e perditshme? Nderkohe qe nuk ka ndjeshmeri publike per ceshtje qe kane rendesi jetike per shume njerez, ngrihemi te gjithe oburra ne lajme gazetash e komento per hicin. Packa se varferia dhe analfabetizmi jane ulur kembekryq, pershembull ne gjithe shoqerine.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *