“Shqiptarët nuk janë si boshnjakët, ata nuk durojnë, do të luftojnë”

Shqiptarët nuk janë si boshnjakët, ata nuk durojnë, do të luftojnë”.

Kështu mësohet t’i ketë thënë presidenti i Maqedonisë, Kiro Gligorov, në 1999-ën, ish-komandantit të lartë të NATO-s, Wesley Clark.

Clark, i cili drejtoi fushatën e bombardimeve të NATO-s kundër forcave serbe në vitin 1999, në një deklaratë për Zërin e Amerikës në gjuhën serbe tregoi një bisedë me presidentin Gligorov.

“Presidenti maqedonas, Kiro Gligorov, më thirri dhe më tha: ‘E dini, do të keni problem të madh në Kosovë.

Atje do të bëhet luftë, sepse shqiptarët nuk janë si boshnjakët: ata nuk durojnë. Ata do të luftojnë’. Dhe, kështu ndodhi, luftimet nisën”, thotë Clark.

Po ashtu, ai ka thënë se si ambasadori Richard Hoblrooke kishte shkuar në qershorin e vitit 1999 për takim me Slobodan Milosheviçin.

Më lidhi me telefon me Millosheviçin, të cilin e njihja nga koha e Daytonit dhe i thashë: ‘Ju lutem, mos ia bëni këtë popullit shqiptar’.

Ai më tha: ‘Gjeneral Clark, këta janë njerëzit e mi. Unë nuk do t’i lëndoj’.

Natyrisht, kjo ishte gënjeshtër, sepse spastrimi etnik tashmë po ndodhte”, tha Clark.

REMOTE_ADDR:[]

9 komente në ““Shqiptarët nuk janë si boshnjakët, ata nuk durojnë, do të luftojnë””

 1. Vl says:

  Mos i ka then, ata luftojn mes vetes jome me shkaun

 2. operacioni zjarri says:

  Gligorov ishte nje politikan i nivelit te larte. Per fat te keq ne nuk patem nje te tille qe te na udhehiqte ne rrugen e veshtire te tranzicionit

 3. Virusi says:

  Te lumte, gjeneral! Nuk harroet vepra jote. E mbyte ne raketa ate burracak (Milloshevicin) dhe si nderpreve, derisa e detyrove te pranoje humbjen dhe shkeputjen e Kosoves.

 4. Timi says:

  Më përpara shqiptarëve jepu armë dhe do nisnin luftë edhe me Kinën. Por tash kanë shijuar luksin nuk duan luftë vetëm po u erdhi tek dera. Tash shqipot duan lekë, makinë dhe dhip pa fund.

 5. Shqiptari says:

  Shihet qarte qe shqiptaret pervec gjuhes nuk i bashkon gje tjeter. Duket qarte qe nuk jemi e njejta rrace. Nderkohe qe shqiptaret e Kosoves dhe te Maqedonise marrin armet per te luftuar me nje armik shume here me te fuqishem se vete ata. Shqiptaret e Shqiperise marrin armet ne 97 duke vrare njeri tjetrin. Ose sot me bisht ndershale marrin rrugen e emigracionit te trembur nga qeveritare qe i fusin ne burg per hic gje.Sic eshte mospagimi i energjise elektrike. Ose mospasja ose mos dhenia e kuponit tatimor.

  1. Baliu says:

   Edhe n`tu Kosov* shum ish-ushtare te UQK-se ma par kan varur veten nga skamja, sesa ti luftojne “komandantat” e Rognerit qe i kan sjelle ne at gjendje. Pra ngjashmeria nuk eshte shum e vogel.

  2. shqipo says:

   Qe ti nuk ke nje race me shqiptaret, kjo eshte e dukshme, por qe je edhe kokrra e budalles edhe kjo eshte akoma me e dukshme 😀

 6. QYTETARI says:

  dhe ne si shperblim po lidhemi me Erdoganin e me rusin

 7. Lani says:

  shqiptaret jane dhjetsit me te medhej te ballkanit. ..ne na kan marr gjith tokat .se jemi luftetar hajde pall hajde👎👎👎👎

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *