E vërteta e 1 milionë turistëve shqiptarë në Greqi!

Nga Besnik Vathi*

Pas nje eksperience rreth 37 vjecare ne industrine e turizmit, erdhi dita te me cudisin edhe statistikat dhe lajmet e dhena ne media. Sapo degjova ne lajme qe nga Shqiperia kane shkuar ne Greqi per pushime si turiste mbi nje million shqiptare. Dhe komentet jane te paimagjinueshme.

“1 milion shqiptare  per pushime ne Greqi”, E habitshme, por statistikat jane rigoroze dhe s’genjejne. Numëroj sa kemi derguar ne dhe deshperohem. Si ka mundesi!?

Dhe si mosbesues, u futa ti shoh keto statistika zyrtare, pa komentet e  mediave andej apo ketej.

E verteta eshte se vjet ne Greqi kane hyre 987 mije shqiptare. Por c’jane  gjithe keta? Ne keto shifra zyrtare greke thuhet qarte qe keto jane hyrjet e shtetasve shqiptare ne Greqi per qellime turistike.

Se pari, duhet sqaruar se sipas percaktimit zyrtar te Organizates Boterore te Turizmit, vizitor nderkombetar eshte cdo person jo resident qe hyn ne destinacion per qellime jo punesimi.

Nisur nga qellimi i hyrjeve ne kufi, numri i atyre qe hyjne per qellime jo turistike ne cdo vend eshte shume i vogel. Dhe ne rastin e Greqise, numri i atyre qe hyjnë ga nga Shqiperia dhe deklarojne se hyjne per te punuar, nuk besoj se i kalon 0.1 per qind, pra te gjitha hyrjet qe deklarohen jane per qellime turistike.

Se dyti, duhet sqaruar se edhe vizitoret perfshijne dy kategori te ndryshme:

Vizitoret 1 ditor apo ekskursionistet, apo vizitoret tranzite dhe turistet, qe jane te gjithe ata vizitore qe kalojne se paku 1 nate ne destinacion.

Per kategorine e vizitoreve nje ditore apo tranzit, besoj qe jane me disa dhjetra mijera ata shqiptare qe shkojne ne Turqi nepermjet Greqise, nuk flene asnje nate ne Greqi dhe llogariten 2 here si vizitore.

Nga Shqiperia per ne Stamboll ka 2-3 autobuse linje ne dite, dhe pothuaj 4 – 8 autobuse ne jave me turiste qe shkojne per te vizituar Stambollin.

Ne kete kategori futen edhe me mijera shqiptare te tjere, kryesisht nga Jugu i Shqiperise, qe udhetojne transit nga porti i Igumenices per ne Itali, apo nga Aeroportet e Selanikut apo te Athines per ne Europe a gjetke.

Ndersa ne kategorine e turisteve futen te gjithe ate qe hyjne ne Greqi nga Shqiperia me autobuse apo mjete personale dhe qendrojne ne Greqi te pakten 1 nate.

Kjo eshte kategori mjaft e gjere dhe per te analizuar kete shifer, persa kohe nuk ka sondazhe apo studime te mirefillta, perseri duhet te nisemi nga konsideratat personale.

Me sa di une, nga Shqiperia drejt Greqise ka linja autobusi qe levizin kryesisht shqiptare drejt Greqise dhe jane rreth 20-30 autobuse ne dite.

Nisur nga lajmet dhe komentet, i mendoj te gjithe keta sikur zbarkojne te gjithe neper hotele, vila pushimi apo rezidenca, por besoj te gjithe e dine se cila eshte kategoria e turisteve qe jane ne autobuset e linjave.

Realisht, a jane per qellime turistike te gjithe? Te gjithe e dime se jane me mijera shqiptare qe shkojne tek njerzit e tyre te njohur apo te afrem ne Greqi disa here gjate vitit, qe shteti grek i llogarit si turiste dhe qe punojne te padeklaruar ne te zeze, si ne pune bujqesore, ashtu dhe ne famije greke per pune te ndryshme shtepiake.

Sa jane keta? Akush nuk i llogarit nga Greqia, sepse duhet te pranojne informalitetin e madh te ketyre personave qe punojne pa deklaruar te ardhura. A ka ndonje sondazh? Jo.

Po ne kete kategori jane te gjithe ata qe shkojne per vizita familjare tek njerzit e tyre te njohur dhe te aferm.

Keta natyrisht qe llogariten si  turiste dhe me te drejte, por nuk eshte zbarkim per pushime apo turizem ne  Greqi.

Le te kujtojme qe ne Greqi, nese s’gaboj, jetojne rreth 300 mije emigrante qe vizitohen nje apo disa here gjate vitit nga njerzit e tyre te  aferm ne Shqiperi.

Dhe mbërrijme tek turistet e “vertete”, pavaresisht se ne kategorine e turisteve futen te gjithe. Te gjithe ata qe shkojne per te vizituar Greqine apo per te pushuar ne Greqi.

Une nuk besoj se turistet e “vertete” e kalojne numrin e 100 -120 mije.

Natyrisht te kjo kategori mund te jene individet qe bejne rezervime online ne portalet nderkombetare, individet qe bejne rezervime npermjet miqve te tyre ne Greqi dhe individet qe bejne rezervime ne agjencite shqiptare.

Natyrisht qe kjo shifer eshte e konsiderueshme dhe jo e vogel, eshte rritur nga viti ne vit qe pas vitit 2011, vit kur per here te pare filluan shqiptaret te vizitojne Greqine si turiste dhe pushues.

Per te kuptuar me sakte pasaktesite qe ka ne lajme dhe komentet per kete shifer, mund te jap edhe nje shifer te nxjerre nga po e njejta tabele.

Sipas kesaj tabele, ne vitin 2010, vit kur shqiptaret rrinin me dite te tera ne radhe per te blere (me falni) per te marre vizen greke, apo vit kur ne Greqi shakaja me e shkurter ishte fjala “Turist shqiptar”, gjate atij viti ne Greqi kane hyre per qellime turistike 240 mije shqiptare.

Por te gjithe e dime se sa kollaj ishte ne ato vite te shkoje per turizem ne Greqi.

*Operator turistik

(TemA)

26 komente në “E vërteta e 1 milionë turistëve shqiptarë në Greqi!”

 1. AC/DC says:

  Edhe al-banistanasit qe mbledhin ullinj apo lajne halete e Greqise “turista”jane.Ghithsesi i erdhi dita,mbas shekujjsh qe pellazgo-iliro-ariano-sunitet(megjithse fare pak) te shijojne e te marrin pak arome jete. I iku jeta me koken ne mut te shkretëve!

  1. Glauk says:

   Ka ardhur dita o robqir vlleh, qe ti o moterqir jevg arumun( qe te kane qire shqiptaret motren dhe mamane) qe je rrit me buke shqiptare , dhe je rrit mes shqiptareve te peshtysh keshtu kunder atyre me te cilet u ke ngrene buken dhe qe me tolerancen e tyre te kane lene te jetosh dhe nuk te kane rrejp te gjall.

   Moterqirat vlleh te bere ” grek” si puna jote jane shembulli me i qarte qe minoritetet ne Shqiperi jane bastarde dhe bij kuvrash dhe qe shqiptaret duhe ti spastrojne keto morra qe jane ne kurrizin tone.

   Ata shqiptare qe sgkojne sot ne bordellon e madhe qe quhet greqi, ose shkojne per te takuar te afermit e tyre, ose shkojne per seks turizem ku i prezin 12,000 kurva greke, qe fatkeqesisht sic jane ne shumice femrat neo greke, edhe keto kurva jane hundrerre, te shendosha dhe leshatore.

   Shqiptaret sot ne halene e madhe qe quhet greqi kane 30,000 biznese, mbajne gjall sektorin e pronave, dhe qeveria shqiptare ben gabim te madh qe nik i sjell ketu qindra milione euro qe harxhojne shqiptaret ne ate veng gabelesh, ky eshte mekati me i madh.

   Iliro-pellasgo- shqiptaret, per 200 vite menaxhuan perandorine osmane dhe sunduan ballkanin per 400 vite, te shkerdhyen ty motrat dhe nenat per gjithe kete kohe, kolonizaun gjysmen e greqise se sotshme ne mesjete, dhe bene qe 1.4 e neo grekeve te jene sperm shqiptare, i dhanew jete perandorise romake te lindjes dhe i dhane jete edhe 350 vite perandorise romake ne teresi.

   Kur shqiptaret sundonin perandori dhe shihnin boten, vllehet si puna jote ne rastin me te mire nuk kishin dal nga cifligjet e bejlereve shqiptare dhe shpresonin se sot nkl do ju qi..hej gjyshja apo mamaja.

   Por sic e thashe me siper, me ben pershtypje pabesia jote.

   a ke guxim te thuash ku jeton ose kush je?

   Ke byth te takohesh ball per ball me mua?

   1. Tristan says:

    Kush je ti o njeri qe kercenon komentuesit? C’do besh po takove njerz qe mendojne ndryshe? Do kishe vajtur per lesh kaher!

    1. Jovan Reposh Stanish says:

     Me Sakte duheshe te Thoje, Kush eshte Ky Vlleh Arumun Qe Ofendon Shqipetaret.

   2. o tourk'alvanos nuk ka vend ne Evrope..... says:

    reeeeeeeeeee ouuuuuussssttttttt,vrromoarapi ”tourista” tourkalvane…………

   3. Theatrical says:

    hahahahaha..

  2. Adi says:

   Tani ket mikun pse nuk e ka zene gjumi per kete pune? Derisa kane shkuar 1 milion ca rendesie ka arsyeja?!! Ky do me nxjerr patjeter qe kane shku me mistri ne dore per pune sezonale dhe kane mashtruar?! Se edhe te vizitosh te afermit ne nje vend tjeter turist quhesh – nuk quhet vizite pune

  3. loni says:

   po ere se edhe ty ste pjerdh njeri ne greqi,hapu o shoku sa te duash bythve se je grek,por greket perseri te thojne pushti albani,ti vine edhe MADONA NAME tend por grek nuk do behesh kurre,edhe motren kur ta qijne greket,i thojne shoqerise,qiva motren e ketij albanozit po nuk ishte gje,edhe motren tende albaneze i thojne kur ta pallojne,prandaj ti vazhdo te pelqej vetja sikur je grek,por greku nuk do te thote kurre o grek,por gjithmon per grekun ti do ngelesh pith motre shqiptare,ajde tani o grek i vetshpallur vazhdo dhe beu si grek i vertete te qifsha ropt e shpise bythqim,bravo grekeve qe tall karin me motren tende qe i duket vetja si greke katnar.

  4. Pellazg says:

   Per ty edhe keta qe komentojne si ti- Grekejt (Graecus ) nuk kane lidhje me Greqine edhe nuk jane as Helene(Thessalischen ) as Pellazge as Akej(Achaier, Danaer, Argive)r as Spartan as Athinas ..Albanet shqiptare edhe nqs vene me pushime ose per pune ne Hellade shkojne tek kushirijte e vete pra qendrim ne familje ..por kur nje person qe ska lidhje me gjakun Alban-Pellazg na hiqet si Hellas apo trojan thrake kjo eshte se cfare eshte –

 2. Statistik says:

  Keto jane statistika zyrtare dhe kot ben gam gam. Si rregull edhe une kur vij ne Shqiperi quhem turoste pavaresisht se vij e mbyllem ne lagjen time tek familjaret e mi e nuk bredh hoteleve e plazheve.
  Atehere duhet te shkruash qe jane te paverteta dhe hyrjet e miliona turisteve ne vit nga Itali Franca etj etj
  E dyta o operator turistik po ku ka i dustri turizmi 37 vjeçare ke ne o plak. Me kete e vulose da perçart po flet

 3. Mendo 7 here e fol 1 here says:

  Problemi me shume sesa statistikat dhe realitetin qe ato nenkuptojne, e qe duhet te jesh idiot qe te mos e njohesh, qendron te numri i larte i idioteve, te cilet pikerisht sepse jane te tille, nuk e kane aparatin analitik per te kuptuar se ska asnje mundesi qe 1 milon shqiptaret qe kane kaluar kufirin grek te jene turiste.
  Ky problem behet akoma me i madh kur kjo kategori leshohet te komentoje ne median on-line. Ndoshta nuk jane aq shume sa duket. Uroj te jete keshtu. Por tashme, ne epoken e internetit, i gjen gjithandej, duke bere analistin per gjithcka, duke fyer me fjalor skandaloz, duke akuzuar.
  Ashtu te fshehur pas anonimatit, zbrazin portaleve urrejtjen qe kane per njerezit e tjere.
  Dhe eshte krijuar nje rreth vicioz: media online ushqehet nga klikimet e idioteve dhe idiotet ushqejne egot e tyre te semura duke ndare me boten mendimet e tyre “me vlere”. Po jetojme kohera banale.

 4. 👋 says:

  Asnje shqipetar nuk ka vajt ne Greqi, se une nuk kam vajtur.

 5. Andreas says:

  Fakti qe ne shume vende turistike, ne pergjithesi ne Epir, shume taverna e restorante publikojne jashte menute edhe ne shqip, tregon qe ka nje rritje te konsiderueshme te turisteve real nga shqiperia. Ndersa sa per satistikat e autobuzeve qe komenton autori, ato jane satistika qe nuk i mer njeri per baze ne llogaritjen e turisteve. Ministria e turizmit ka algoritmet e saja qe bazohen kryesisht ne prenotimet e hoteleve, aeroportet dhe strukturave te tjera turistike.

 6. Kiri says:

  Ti ac/DC qenke kokrra e jevgut ha ha do desha me dit nga brima kujt jevge ke dale qe hiqesh kaq i paster.

 7. Timo says:

  Barcaleta e verës: “turist shqiptar”

 8. PUSHUSI says:

  Edhe une kalova pushimet ne greqi. edhe pse dua qe te hollat ti shpenzoj ne vendin tim prap nuk mundem ka shume arsye.? se pari kualiteti i bregdetit eshte si nata me diten ndermjet 2 shteteve. papastertia phlera rreth errotull, ushqimi dhe sevirja e ushqimit, racioni,apo gangesterlleku i kamarjerve, a thua i shpenzon leket kamarieri apo klienti. menyra se si sillen me cmimet duke thene turistve jo lek te reja po lek tevjetra. pA NJE NDERGJEGJESIM TE SHOQERIS, QE TI SHERBEHET TURISTIT E JO TI SHITET PORDHE SE NUK VJEN TURISTI QE TE KALOJ PUSHIMET NE KETO LL RREMUJLLEKU. AQ SA DHE TURISTET SHQITAR PO IKIN.

 9. Free says:

  Po kujt i rruhet se ishin 1 mil apo 1 mij. Shqiptaret kane $ edhe do i tollovisin ne Greqi kurse greket lajne halet e europes

 10. Goni says:

  Nuk ka rendesi si e quan ti turizem o jo .un po te jap rastin tim .kam blere nje shtepi ne afersi te athines buz detit .aresyea ishin me lire ne ate kohe kur e bleva se cmimet spekrakolare te resorteve tona ne jug. Paguajtaksat rregullisht per kete prone pra keto para i shkuan ekonomise greke .mbaj dhe nje punetore qe me pastron shtepine e qe eshte shtetase greke e taksapaguese ne shtetin grek.me mesataren qe bej shkoj rreth 25-30 here ne vit me makinen time . Vetem taksa rruge jan 2 *42 pra 84 euro shku e ardhe .minimalisht duhen 150 euro karburant dy te mbushme sebaratorit .cmimet e karburantit jan pak a shum njelloj por cilesia ne Greqi eshte me e mire . Tashti a quhem turist une apo jo ??? Per statistikat greke po sepse un sjell te ardhura ne shum forma si taksa blerje e # ne ekonomine . Per nje injorant si artikullshkruesi jo sepse sdal ne plazh ( per aresye shendetesore ) .mos harro shpenzimet e tjera te nevojshme ushqime e mjete konsumi si mundte quhem ?

 11. MKUYTUGLI.UHN says:

  gazeta tema na a-ja te zhe-ja do beheni shpejt qymyr, ju qifsha motren, nonen e ca keni me fis e me fare, ju fashiste greke, qe ne adn keni vetem antishqiptarizmin,. artikullshkruesi , bastard grek me emer turk. kancer per ty dhe pjellat e tua o moterqir. me formen e kokes sI MBETJE ose greqisht BAZE.

  1. Glauk says:

   Artikull shkruesi eshte njeri normal dhe i aesyeshem dhe burr teper i mire, nuk e kuptoj pse e shan.

   Biles ishte i nevojshem ky sqarim, se nuk eshte nder qe 1 milione shqiptar te shkojne dhe te harxhoijen para nje nje bordello hale sic eshte greqia qe ka ende plot ceshtje te pazgjidhura me Shqiperine.

   Kjo gazete fajin kryesor e ka tek 3-4 komentues moterqira, vlleh neo grek te pabese qe komentojne ketu me pagese kunder shqipytareve si film, ac/dc apo nje tjeter fisqir si dingo.

   Keta duhet te ishin gjet me kohe dhe rrjepte gjall nga sherbimet sekrete shqiptare.

   1. Kompetent says:

    S‘ka nevoje M.Baze te mirret ne mbrojte nga tipa qe kerzenojne komentuesit ketu per t‘i therrur e rrjepur, keto mund t‘i praktikoni vetem andej nga keni ardhur. Rruge te mbare.

 12. arixhi grek says:

  gerqia vendi ideal per te zbrazur janullen bourdello e ballkanit

 13. AC/DC says:

  Emrin e kam Xhelal mbiemrin Mahmuti emrin e gruas Xhemile Kam12 kalamaj te gjitharracave jetoj ne Bulqiz falem(ngrej bythen) 5 here ne dite ne xhami. Takohemi te xhamia e rr. kavajes.Harrova kam dhe 3 bole,asaj qe varet kot ja kam vene emrin
  Glauk.Rrot kari!!!!

 14. tori says:

  Shqiptaret qe bejne turizem ne GREQI e kan nga FUKARALLEKU,”vuajn te shkretet” nuk kane “buken e nates” prandej shkoje ne Greqi .E kjo “vuajtje e shqiptareve” nuk mjafton me kaq.Nje milion turista shqiptar ne Greqi por sa asht numri I turisteve shqiptar qe shetisin ne te gjithe boten e ne vende teper te shtrejta?E shikoni cfar mashtrimi behet me “fukarallekun shqiptar” e nje I mencur I PD arrin deri aty sa qe “nga fukaralleku,shqiptaret nuk lindin femij e kjo kjo per shkak te “Rilindjes”.Ky fukarallek shqiptar besoj e deshron cdo qytetar europian.A mund te bej turizem ndonje emigrant????????.E megjitheate vazhdon mashtrimi mbi “fukarallekun”,por sic e tregojne tashma cdo statistic zyrtare kjo nuk eshte e vertete.Boll me rrena e mashtrime,hiqni dore nda keto e futjuni punes,se vetem ajo ju ben te “lumtur”.Merrni shembull nga emigrantet qe nuk refuzojne asnje lloj pune e si thot nje fjale popullore :”gur gur bahet mure” apo “ma mire pak se aspak”.Kapitalizmi ju hap mundesinat ne jete,por ne asje mendyr ai nuk asht FILANTROP”

 15. Messerschmitt says:

  nuk eshte rastesi qe rracedhjeret e gjakdhjeret te behen xheloze per nje zhvillim mese te arsyeshem te hapsieres se shqiptarve !

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *