Genc Pollo: Edhe mua më bënë presion, por unë i tregova vendin Turqisë dhe Erdoganit

Genc Pollo ka botuar sot një koment, pas debatit për ngritjen e një memoriali turk në Tiranë.

Ai thotë se ambasadori turk, në emër të Erdogan, i ka bërë presion edhe atij për mbylljen e shkollave të Gylenit në Shqipëri, por ai i ka treguar atij “vendin”.

“Ambasadori turk, Hidajet Bajraktar, një burrë shtatmesëm, i qeshur e shoqëror erdhi të më takonte pak kohë mbas 15 korrikut 2016, ditës kur segmente të Ushtrisë tentuan pa sukses e përgjakshëm të rrëzonin organet kushtetuese të Turqisë.

Zoti Bajraktar, për të cilin kisha dëgjuar se i përkiste rrymës politike Republikane të themeluesit të Turqisë post-otomane, Mustafa Qemal Ataturkut, ishte një njeri i hapur e i përzemërt; me të mund të flisje fare mirë përtej zhguallit zyrtar që mund të kishin bashkëbiseduesit.

Kështu folëm edhe kur erdhi të më takonte në Kuvend si kryetar i Komisionit për Edukimin dhe të përcillte kërkesën e Ankarasë për mbylljen e institucioneve arsimore, që mund të ishin të afërta me lëvizjen Hyzmet të Fetulla Gylenit. Në vijim, ai do t’ia paraqiste këtë kërkesë qeverisë tonë.

Përgjigjen time mund ta merrni me mend: megjithëse Komisioni kuvendor, si dhe opozita brenda tij, nuk kishin rol në një procedurë eventuale, ligji parashikon rregulla të qarta për mbylljen e institucioneve private të arsimit të lartë, kryesisht me natyrë arsimore e financiare.

Ligji duhej respektuar dhe në bazë të tij zor se mbylleshin shkollat e Gylenit; ose duhej provuar se këto shkolla përbënin rrezik akut për sigurinë kombëtare e më gjerë, çka prapë dukej e vështirë. E informova gjithashtu, për të dalë nga ndonjë konflikt i mundshëm interesi, se një pjesë syresh ishin licencuar nga unë kur shërbeja si ministër Arsimi.

Me ambasadorin Bajraktar u ndava miqësisht dhe në takime të tjera folëm sërish edhe për gylenistët e Turqisë, dhe ai kishte vërtetë goxha antipati për ta, por nuk diskutuam më mbi shkollat e tyre në Shqipëri.

Dhjetë ditë më pas, gjatë seancës plenare, ne kafenenë e deputetëve fola veçmas me ministren e Arsimit; i tregova për bisedën time me turkun dhe e pyeta nëse e njëjta qasje ishte bërë ndaj asaj. Ajo e konfirmoi kërkesën e ambasadorit duke shtuar se shkollave në fjalë nuk mund t’u ndodhte, pasi ligji i mbronte dhe se ky ishte qëndrimi i qeverisë”, shkruan Pollo në komentin e tij.(TemA)

REMOTE_ADDR:[]

11 komente në “Genc Pollo: Edhe mua më bënë presion, por unë i tregova vendin Turqisë dhe Erdoganit”

 1. emigranti says:

  Per gjera qe nuk varen kryesisht prej tij ky legen ben trimin sikur ishte vendosmeria e tij qe nuk u realizua kjo padrejtesi.
  Po ne rastet e tjera si varrezat greke etj. qe ju I kishit ne dore dhe vepruat ne dem te kombit pse nuk I thua.

 2. undefined says:

  Ik o b…q ..ti je zagare i azereve te Athines….ju jeni te gjithe njesoj plera….dikush i lepin bithen Erdoganit….e dikush tjeter bithen azereve te Athines….na u hiqni qafe hale te ndyra…

 3. Lul kamarieri milardieri says:

  Jevgu bjond i Permetit

 4. E po ti je i biri stefanaqit dhe je dhjerokrat i oreve te para…

 5. Minstri says:

  O geci bolja po largojini gylenistet erdoganistet tiken alsarin marifin eshte moment shume i bukur qe te zhduken nga shqipria. Plehrat osmane po pse kto do na japin kulture ne kto injoranta. Kto callmaxhi qe vetem xhami ndertojne se per kulture art dhe shkence jane zero

 6. ilir says:

  PO MORE BYTHE CPUAR ,SE TI JE FARE GREKU ,MIRE ESHTE TE IKESH NGA KE ARDHUR.

  1. Juristi says:

   O te qifsha grekun serbin dhe turkun

 7. juristi says:

  Genc Pollo nese kjo ka ndodhur nuk do te thote qe je patriot pasi ju si politikane e keni hequr dhe dhjere me kohe nga fjalori e veprimet tuaja kete fjale.Ti thjeshte e ke bere per baba Grekun te cilit i sherben me devocion

 8. ''kurre mos'' luftoni'' me derrat[sunitet],sepse ju leroseni ndersa derrat[sunitet] zbaviten......''[G.B. Shaw] says:

  Pollo,eshte turp e cmenduri qe nje kristian [aq me shume nje orth/ox ]te jete pjese e nje org .islamikesh si PD.
  Omonia ose Partia Dimokristiane duhet te jete vatra e kristianeve greke dhe shqiptare ne Shqiperi,duke luftuar dhe mbrojtur KRISTIANIZMIN e te pareve tane,G.Katriotit,Mavromatit,K.Bojaxhi apo edhe mundin dhe perkushtimin e shkelqesise se Tij k.Anastasio.KRISTIANIZMI ne patrida Alvaia rrezikohet nga hordhite turkoarabe,xhamia,teqe,hale,memoriale apo buste sulltanesh,aerodhromio arab,muzike dhe telesehire turke,citjane,bourka,zorre e kocka cjapesh therrur per kurbon barjom qelbin gjthndj…………

 9. Lani says:

  Ja e rregulloi dhe Polloja biografine nga mut u be kak.Ik o Pollo mbytu ne lume o lafarak muti.

 10. Labi says:

  Ja dhe nje ortodox Shqiptar qe i ka dale hapur vellait te tij me gjak Erdoganit, si duket babai nuk i ka treguar se keta jane meleze te sofijeve qe osmanet i mbanin ne haremet e tyre, Enver Hoxha i cilesonte si njeret plastike qe mund ti kthesh si te duash, spiune komuniste e intrigante.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *