Katastrofë ekologjike në ishullin grek të shkatërruar nga flakët

Zjarrëfikësit grekë po luftojnë edhe sot për shuarjen e zjarreve që kanë përfshirë që prej 30 orësh një prej vendeve të ruajtura më mirë përsa i përket faunës dhe florës, në ishullin Eube, ku autoritetet shprehin keqardhje për një katastrofë të madhe ekologjike.

Zjarri, që ka përfshirë një front prej 12 kilometrash, nuk ka shkaktuar viktima por ka sjellë evakuimin e katër fshatrave në ishullin Eube, ishulli i dytë grek më i madh pas Kretës, që ndodhet 100 kilometra në verilindje të Athinës.

“Kjo është një katastrofë e madhe ekologjike në një pyll me pisha unik, që kishte mbetur i paprekur deri në këtë ditë”, deklaroi guvernatori rajonal në ikje, Costas Bakoyannis.

Zjarri, që u njoftua rreth orës 03:00 të mëngjesit, u përhap me shpejtësi për shkak të erërave të forta, bimësisë shumë të dendur dhe thatësirës së ishullit.

Ai ka shkaktuar evakuimin e fshatrave të Kontodespotit, Macrymallit, Stavros dhe Platanas, në qendër të ishullit dhe kërcënoi qytetin e Psachnas gjatë natës”, deklaruan autoritetet.

“Nga Psachna në Kontodespoti dhe Makrymalli, gjithçka është djegur. Kemi pasur fatin që nuk janë regjistruar viktima”, theksoi Thanassis Karakatzas, një zyrtar i mbrojtjes civile për agjencinë e lajmeve ANA.

“Rreth 200 zjarrfikës ishin në vendngjarje, ndihmuar nga 75 automjete tokësore, nëntë helikopterë dhe shtatë avionë ujëhedhës”, sipas shërbimeve greke të zjarrit.

REMOTE_ADDR:[]

11 komente në “Katastrofë ekologjike në ishullin grek të shkatërruar nga flakët”

 1. Flm says:

  O te trash o te pa shkolle, jo Eube por Evvia, ka 3.5 mije vjet e shkruar ne Greqisht me kete emer, te pakten kur nuk dini te lexoni, nuk keni vesh te degjoni se si e shqiptojne ata qe e lexojne ne Greqisht.

  1. Hahahaha says:

   Evvia…eshte ne greqishten e re mor mercenare….ne greqishten e vjeter quhet…Eubeä….nje ishull i banuar ne fillim e saj nga Fenikasit prej andej rrjedh edhe emri n e saj….dhe jo vetem emri i atij ishulli por e gjithe kultura e Greqise se vjeter…me alfabetin..me Mitologjine…si dhe gjuha e saj nje perzierje e fiseve autoktone me Fenikasit….si dhe egjipta ….a more vesh o “kompetent” i kkkk …mjaft hapeni b….per nje dicka qe nuk eshte e juaja o kolere hibridesh…

  2. tt says:

   Para 3.5 mije vjetesh “greqishtja” as qe pipetinte more derr i pa shkolle helenishtja filloj te cfaqet ne 400 p.e.s. perpara kesaj periudhe fliteshin dialekte pellazge….qe disa “studiues” europian e “greke” duan tja “veshin” patjeter greqishtes…edhe pse e dine qe nuk eshte e drejte….keshtu eshte ndertuar historia e atij vendi qe sot ju shitet takspaguesve europian

   1. Kam qef te shaj dhe shes mend says:

    O te shk te gjitha. Une di me shume se ty. Mua me tregon ti. Po une jam me i zgjuari. Po ik e rrot k.

  3. Moisi Golemi says:

   O trap FLM. Po si bënte delja, e dokumentuar në shkrim nga vetë grekët e lashtë para 2000 e ca vitesh?? Beeeee, apo Viiiiii??

 2. vang says:

  EUBE. Shume lehte thuhet shqip:EVIA,.Keshtu i thone greket dhe shqip eshte shume lehte te thuhet njesoj Por nga qe gjuhet perendimore e shkruajne dhe e shqiptojne ndryshe nga greqishtja e bejne nga halli se nuk ua lejon gjuha por ne skemi asnje hall.Ashu sic themi drejte ATHINE,mund te themi edhe THIVA dhe jo TEBA,EVIA dhe jo EUBE etj Hajde merre vesh.

 3. undefined says:

  Hahahahahaha del nje vlleh qe qelbet era bageti nje b…q…turmash endacake per ti “shpjeguar” shqiptareve se si na u lexoka emri i nje ishulli ne greqisht….harron ky qelbs qe ate gjuhe ketyre kolere hibride ja mesoj europa se si….shkruhet e lexohet….para 200 vjetesh…se keto analfabete as qe nuk ja kishin iden e asaj gjuhe….e jo me ta dinin ta shkruanin apo lexonin…..Cmenduri me keto kokrra injorantesh e fodulkesh te pa-breke

 4. Glauk says:

  Ku eshte komenti im ketu/?

 5. Alban Hamzai says:

  Shume injorante dhe shpertzinj jeni shumica e komentuesve .Ketu kemi te bejme me zjarre,me katastrofa ekologjike dhe ju diskutoni gjera per te cilat nuk keni idene .Ju nuk dini se nga vjen emri I qytetit ose I fshatit ku banoni ,ju nuk dini se cfare eshte bere ne periudhen 1939-1944 ne Shqiperi ,ju nuk dini sakte daten e clirimit te Shqiperise ,ju nuk dini sakte se kush jane autoret kryesore te shpalljes se pavaresise se Shqiperise ,ju nuk dini sakte se cfare ndodhi ne trazirat e v.1997 ku shqiptaret filluan te hane njeri-tjetrin etj etj dhe shkruani budallalleqe per historine mijra vjecare te Greqise per te cilen nuk keni lexuar asgje pasi libri eshte armiku juaj,por jeni kungullepsur nga bisedat televizo-kafeniane tipike shqiptare .Mesoni sakte historine e shek.20 pas krishtit te Shqiperise e me rradhe ate te shek.19 e ne vazhdim . Ne fakt keni nje te drejte :kush tjua mesoje sakte kete histori ,pasi Prof.dr. me 4-5 diploma te Shqiperise po hane koken e njeri tjetrit nese Celua I lagu apo nuk I lagu mustaqe kur kaloi lumen .

  1. undefined says:

   Ik o laparak 300 u bete ju sahan-lepirsa te na tregoni se “cfare dime e cfare nuk dime” ne shqiptaret….mbani fort ato ….iluzione…qe keni ne koke se nje dite do tju a “heqin” ato qe ju a dhane per interesat e tyre…legen

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *