Ndahet nga jeta në moshën 56-vjeçare regjisori i njohur Gjergj Xhuvani

Është ndarë nga jeta në moshën 56-vjeçare regjisori i njohur shqiptar Gjergj Xhuvani.

Bashkëshorti i aktores Luiza Xhuvani ka ndërruar jetë ditën e sotme në një spital në Romë, ku ndodhej i shtruar prej disa kohësh si pasojë e një sëmundje të rëndë

Ai lindi në vitin 1963 në Tiranë dhe në vitin 1986 u diplomua në Akademinë e Arteve në Tiranë dega Artet dramatike. 

Që nga viti 1986 deri në vitin 1990, punoi si asistent regjisor në shumë filma dhe në vitin 1991 realizoi filmin e tij të parë “Bardhë e zi”.

BIOGRAFIA

Gjergj Xhuvani, një regjisor, skenarist, producent shqiptar, lindi në vitin 1963 në Tiranë.

Në vitin 1986 u diplomua në Akademin e Arteve në Tiranë dega Artet dramatike.

Që nga viti 1986 deri në vitin 1990, ai punoi si asistent regjisor në shumë filma dhe në vitin 1991 realizoi filmin e tij të parë “Bardhë e zi”.

Autori i filmave të suksesshëm pas viteve ‘90, ndër të cilët “Lindje, Perëndim, Lindje”, “I dashur Armik” dhe “Dashuria e Fundit”.

Regjisor

Në kërkim të kujt – (2011) telefilm me 5 seri

Lindje, perëndim, lindje – (2008)

I dashur armik – (2004)

Parullat -(2001)

Funeral Business – (1999)

Dashuria e fundit – (1995)

Një ditë nga një jetë – (1994)

E diela e fundit – (1993)

Bardhë e zi – (1991)

Skenarist

Në kërkim të kujt – (2011) telefilm me 10 seri

I dashur armik – (2004)

Parullat -(2001)

Funeral Business – (1999)

Dashuria e fundit – (1995)

Një ditë nga një jetë – (1994)

E diela e fundit – (1993)

Bardh e zi – (1991)

Producent

Funeral Business – (1999)

Një ditë nga një jetë – (1994)

Aktor[redakto | përpunoni burim]

Edhe ne luftuam – (1981) (TV)

Hije që mbeten pas – (1985)

REMOTE_ADDR:[]

15 komente në “Ndahet nga jeta në moshën 56-vjeçare regjisori i njohur Gjergj Xhuvani”

 1. Vojo Spahiu says:

  Ngushellime familjes.

 2. abc says:

  Burri i Luiza Papanastasiu Xhuvani, ngushellime te thella familjareve.
  Zoti ti jap fuqi Luizes pas kaq shume peripecish familjare.

  1. Glauk says:

   Po flasim per humbjen e jetes se Xhuvanit dhe jo gruas se tij vllehe.

   1. vang says:

    ngushellime familjes dhe shpresojme qe Luiza mbas kesaj humbje te madhe te perballoje problemet e medha familjare qe jeta i parashtron.Edhe nje here ngushellime per humbjen e bashkeshortit ne moshe akoma te re qe nuk i rezistoi fatkeqesive qe i ndodhen.Shoqeria shqiptare humbi nje regjizor te talentuar.

   2. Lilo says:

    O Glauk mos harro gjithe ata vlleh qe nga Veqilarxhi e me shoke te te mesuan sot te shkruash shqip. Trap me Zile.

  2. Pantera says:

   Jo Papanastasiu , por mbiemri saj eshte Papathanasi , Luiza Papathanasi dhe me vone Xhuvani ….

 3. 1962 says:

  Udhe te mbare GJERGJ, jam i sigurt qe do shkosh ne nje bote me te mire se kjo qe le pas, me miret ikin gjithmone te paret.

 4. Alban says:

  E hengri i biri mavrin! I qofte dheu i lehte.

 5. Polo Mihali says:

  Polo&Katerina Mihali percjellim per Familjen Xhuvani ngushellimet tona te sinqerta e vellazerore per humbjen shume parakohe te Njeriut me te dashur,artistit te talentuar, qe veprat qe la pas jane me vlerate shume te kerkuara per Vendin tone dhe me gjere. Le t’i lutemi Zotit qe shpyrti i ketij Artisti te Math, te prehet ne paqe prane te Madhit Zot

 6. B says:

  Shume ngushellime zonjes Xhuvani. RIP.

 7. Meri says:

  Ngushullimet e sinqerta familjes Xhuvani per humbjen e njeriut te dashur.
  Meri

 8. ehh says:

  Ja hengri shpirtin I biri. I qofte I lehte dheu! Ngushellime familjes!

 9. K. M. Tusi says:

  Ngushellime familjes!

 10. Qytetari says:

  Ate qe ta ben femija nuk ta ben as perendia. Njeri me seder. Ngushellime families. Shume I ri.

 11. Tom says:

  Ngushellime familjes. I pa harruar qofte .
  Nje pyetje per gazeten, ajo semundja e rende qe I ndjeri vdiq nuk ka emer ?!
  I lutem gazetes jepeni lajmin sakte.
  Thanks

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *