Rasti i Valdrinit: Besojeni, Rama prapë s’e ka ditur

Nga Andi Bushati

Sapo u bënë publike dokumentat e arrestimit të të përzgjedhurit të tij, Valdrin Pjetri, Edi Rama përzgjodhi mënyrën që tashmë është bërë bajat, atë të justifikimit. 

Në morinë e statuseve që botoi me këtë rast, më sinjifikativi ishte ai kur bënte të paditurin për të shkuarën problematike të atij që i la në dorë jo vetëm bashkinë e Shkodrës, por tani së fundi edhe PS në lokale.

Ai nxitoi të mbrohej duke thënë se kishte zgjedhur një profesionist të zotin dhe të edukuar, pinjoll të një familjeje të respektuar, për të cilin, as që i shkonte ndërmend se mund të kishte guxuar të fshihte të shkuarën e vet, duke shkelur ligjin.

Në thelb, reagimi i pritshëm i kryeministrit, i ngjan atij që bëri pasi dolën përgjimet për Saimir Tahirin. Të gjithë e kujtojnë se ai shkoi deri në aludimin për një bashkëpuntor që mund të rrezultonte një “vemje e padenjë për racën njerzore”, ndryshe nga ministri më i suksesshëm që pati njohur ai. Të tërë i mbajnë mend përbetimet hokarare se brenda xhuxhmaxhuxhmërisë të Ervis Roshit, nuk fshihej asnjë e fshehtë e madhe që ta penalizonte dekriminalizimi.

Askush nuk mund ti harrojë alibitë për përgjimet e Gjushit që s’kish bërë asgjë më tepër sesa një sallatë fjalësh.

Në të gjitha rastet kur Edi Rama është ndeshur me provat e pakundërshtueshme të lidhjes me krimin, të atyre që ka ngjitur në skalionet drejtuese të rilindjes, ai ka luajtur rrolin e të paditurit. Kështu ka bërë me Ndokën, Prengën dhe me mbi përmbi 20 të zgjedhurit që ia nxorri jashtë ligji i dekriminalizimit.

Por, pavarësisht se e shkuara që të ndihmon të lexosh të tashmen, të bën të besosh se ai gënjen edhe në rastin e Valdrin Pjetrit,  ka mundësi që këtë herë ai vërtet të mos e ketë ditur, të shkuarën e të përzdhedhurit për Shkodrën.

Nëse do të tentonim të bënim avokatin e djallit, do të gjenim më shumë se një arsye se përse Rama vërtet nuk ka pasur dejeni për ngjarjen e dy dekadave më parë në Firence, kur Pjetri në moshë fare të re, është arrestuar për çështje droge.

Nëse do e dinte ekzistencën e atyre letrave që sot i djegin duart, ai kishte mundësi mos e kandidonte Valdrinin. Në votimet moniste ku rrezultati ishte i sigurtë, ai në Shkodër mund të emëronte kë të donte. Aq më pak i obliguar qe që pas 30 qershorit, të bënte largimin mediatikisht të bujshëm të Ditmir Bushatit, për ta zëvendësuar me dikë që do ti plaste në duar si një eksploziv me prapaveprim.

Por, edhe nëse e besojmë  alibinë e stërpërdorur të Ramës, pra përbetimin se ai nuk ka qenë në djeni, në vend që t’a lehtësojë ajo është një gjë që e rëndon pozitën e kryeministrit. Sepse, në këtë rast kjo do të qe prova e kriminalizimit përfundimtar të PS, dëshmia se kjo organizatë ka humbur ç’do filtër skarcimi ndaj banditëve, sa ata tani depërtojnë në rangjet më të larta edhe nëse shefi nuk u a ka parë letrat. Ajo tregon se partneriteti me botën e nëntokës ka përparuar deri në atë shkallë, sa socialistët kanë humbur çdo lloj vetoje dhe kontrolli për këdo që u vendosin mbi krye.

Dhe megjithëse zgjedhjet i kishte të fituara, Ramës, ortakëria me krimin i duhej edhe në 30 qershor. Të mos harrojmë se përpara kësaj date opozita kërcënoi me shkatërrim të procesit dhe me veprime të dhunshme. Nëse Bashës dhe Kryemadhit ndërkombëtarët nuk do ti kishin nxjerrë para syve letrat për të cilat kanë djeni vetëm ata, ky skenar mund të kishte ndodhur.

Dhe ndaj kësaj përplasjeje Rama mori masat. Ai për Shkodrën bëri pakt me banditët që do ti ruanin kutitë dhe që i siguruan mbajtjen e mitingut në Shkodër. Ai kishte aleat të njëjtë njerëz që i servirën Pjetrin. Në këtë kontekst ai nuk kishte se pse të qe i informuar për letrat e atij që partnerët okultë do ia vendosnin për kandidat, sepse ai u pati dhënë atyre çekun e bardhë, për të pasur njeriun e tyre.

Pra në këtë histori, Edi Rama nuk është përgjegjës për faktin se ka parë apo nuk ka parë skedën e dekriminalizimit të Valdrin Pjetrit, por, ai është fajtor se u ka lënë fushë të lirë atyre që nuk mund të zgjedhin një profil të ndryshëm nga ai që zgjodhën.

Prandaj, rasti i kryebashkiakut të pakurorëzuar të Shkodrës, nuk është një histori personale, që mund të trajtohet në formën e një qiuz: e dinte apo se dinte kryeministri. Ai përbën një rastësi fatkeqe që vërteton të tërën. Ai është në vazhdën e mbi 20 rasteve të tjera të katapultimit të subjekteve të dekriminalizimit në politikë.

Prandaj shfajësimi i fundit i Ramës nuk ka asnjë vlerë, sepse edhe nëse nuk dinte historinë e Pjetrit, rininë e trazuar të tij, atë episod që e ka shnjuar për gjithë jetën, ai njeh mirë ata që ia kanë servirur.  Ai sot nuk akuzohet për fatin e Valdrinit, por se e ka përmbytur PS-në me të ngjashmit e tij. (Lapsi.al)

REMOTE_ADDR:[]

16 komente në “Rasti i Valdrinit: Besojeni, Rama prapë s’e ka ditur”

 1. Xeni pa qime says:

  NUK DUA TE MARE NE MBROJTJE VALDRIMIN SE NUK JAM AVOKAT PO PSE NUK KENI FOLUR ME PARE KUR PD I KISHTE BESUAR POSTE TE RRENDESISHME ?

  1. Tani says:

   Sepse nuk ka qenë subjekt i ligjit të dekriminalizimit atëherë , cili u miratua pas 2013. Thjesht dhe qartë.

 2. Qytetar says:

  Eshte e tmerrshme se si jetojmë akoma në një mentalitet komunist ku gabimet e të tjerëve duhet ti mbaj mbi supe persona të tjerë. Rama më shumë probleme që mund të jetë në këtë rast u distancua direkt…..në një vend demokratik kjo do të mjaftonte. Një analist si ky sipër është një kancer për vendin tonë…ne vend qe te edukoj më qytetari din vetëm të vjellë vrere….Rasti i Valdrinit mendoj se është rasti i shumë të rinjve që bëjnë gabime në emigracion …..nuk po flasim për trafikant të llojit avdylaj. 18 muaj dënim të japin edhe vetëm me një cigare hashash. Si gjithmonë të gjithë bëjnë moralistin e ndyre

 3. Zani says:

  PIÇKE e SATÈME dhe KURVÈS tjetèr Ylli Rakipi !!! Na ke Çarè Karin BYTHQIR Burrè !!! SKUTH HALEJE , qè do LEK QYL dhe pa DJERSÈ , prandaj je bèrè si QEN RRUGÈSH dhe LEH pèrditè!!! Vetèm Fatos Lubonja èshtè pak mè i SINQERTÈ dhe i Paanshèm , kurse ju KARAPUTANAT e tjerè , doni AFERA dhe doni TENDERA nga Edi Rama , prandaj jeni bèrè si KOPE HIENASH dhe KUÇEDRASH , nèpèr STUDIOT TELEVIZIVE tè KRIMIT tè ORGANIZUAR !!!! Andi HALE Bushati Njè MI HALEJE do ngelesh , sa tè jesh i gjallè !!! Plehrè , Fundèrrinè , HALABAK

 4. Tironci says:

  Shko mer gazetar.Cdo me teper,kur thote derisa te zbardhet ceshtja ska me lidhje me PS.Ju kurva gazetar per kaq vjet se hapet kurre gojen per shum e shum plera qe PD kishte perfshi ne politik apo institucione te larta,e tashme bytha jote bo ironikun,sepse ju buce e kuptoni qe tani shteti nuk ju djeg apo tju vras me si ne kohen e Saliut.Secili te pergj per vehten e tij nese ka shkelur ligjin ,por disave si ty e puna qe gojen e keni ne vend te bythes,vetem ere te keqe shperndani per mendjen se ky popull eshte budalla,dhe nuk kupton kush eshte PD dhe soji I gazetareve si puna jote.

 5. Une,Lubonja says:

  Po mjaft o spurdhjak! Cfare plehrash nuk mban kjo bote! Lerini te flasin organet kompetente! Nuk e lexova dhe nuk lexoj me se cfare shkruan ky pinjoll komunist!

 6. NjeQytetarOptimist says:

  Ste lexova shume se dukesh qe qenke frymezuar nga rasti.. Beri pakt me banditet.. Pse ja ul vlerat vendit tend mor mjekrrosh ISI ?!?!

 7. Gri says:

  Andi analisti! Dakort per tipin qe ke, te formuar nen ndikimin e origjines tende te nje familje orthodokse komuniste dhe te inerioritet qe ndjeje qe te behesh sic je sot! Problemi eshte se per shkak te njeanshmerise falco, nevojes per tu bere paralli, egos te nxjerrin servil dhe person i perdorur, ne syte e lexuesit te pabesueshem! Psh ky Valdrini ka dy pamje dhe nje foto! Ky ka dal nga burime e Pd jo serioze, populiste dhe eshte vijuar me PS.
  Por ti nuk flete per periudhen e Pd ku fillon kariera e besueshme e ketij tipi, nderkohe perflete mire e bukur kohen e PS!
  Po mire mer pordhac po ti pse fole para ca muajesh per ate KB burgaxhi me dokumenta te Ballshit ( asgje nga ty!) dhe sot i servir nje analize jo serioze publikut shqiptar! Si eshte e mundur qe ti merr pordhac na quan turme me mendjen tende fshataro_ maloke?
  Te gjithe analistet e tjere e bejne pasqyrim te plote, te dy pamjeve te ketij tipi mandaj kerkojne te gjejne pergjegjesine tek tre partit: PD, LSI dhe PS! Beji ndonje Pyetje Lulos se Pd , qe si e futi PD ne valle kete Valdrinin? Si e vete produkt karriere kete kriminel? Sepse ne se ka sjellje te ndyre te pd eshte edhe kjo! E fut ne adminstrate, e vene drejtor te axhensive te rendesishme kete njeri kriminel, e bene nuse dhe te “virgjer” dhe me tej Valdrini me nje cv ultra 5- vjecare te marre ne saj te PD dhe Lsi dine si te vijoj! Ne fund kur kjo partia qe e lancoi e shet per pushtet dhe jo per interesa te popullit! Une s’di po me maskarallek se ky nuk ka! Eshte thjeshte pabesi qe kjo parti disa here ka treguar qe i bene! Pa shtylle kurrizore, si puna jote Andi! Po Andi, Pd e ka ditur qe ne fillim kush Valdrin! Edhe ti e di ose e ke ditur kete fakt! Pritet rastin e perdoret dhe e shitet!
  PD mbane pergjegjesi kryesore per kete fakt!
  Eshte nje argument pse Pd dhe ti Andi nuk duhet te votoheni! Sepse jeni jo serioz! Nese Shkodranet jane te mencur duhet ti kthejne monedhen dhe ndeshkojne rend me vote pergjegjesit qe mbollen Produktin skarco te quajtur Valdrin!
  Andi behu serioz! Na lere ti analizojme vete gjerat! Mjafte bere pordhe se po qelbeni dynjan dhe po pengoni kete vend or ti i vetquajtur analiste!

 8. Ilmi says:

  Andi si bir pushti e nip i hysni kapos i rritur ne qyl ,nuk munde te jete tjeter vec zagar rrugesh per te siguru mbijetesen.

 9. Artani says:

  O lepurushi i Hysniut kërkon të bësh rolin e moralistit. Si mund të gjëndet e vërteta, kur dënimi i supozuar ka ndodhur 16 vite më parë në Itali. Gjithmon kërkohet dëshmia e penalitetit dhe personi bënë deklarim, për vërtetësinë e të cilit, mban vetë përgjegjësi penale.

 10. ILO says:

  Paske qené një KURVÉ e NEVERITSHME dhe njé GOJAÇ i FÉLLIQUR mor LEGEN BYTHQIR !??? Si NUK u Lodhét Njéheré juve ANAL-istét e KRIMIT té ORGANIZUAR , moj JU QIFTÉ KINA MOTRAT , GRATÉ dhe ÇUPAT . . . . . . . . . . Kérr kérr kérr kérr , na je bèr si Petrit KRYEKURVÉ Vasili pérdité: Edi Rama késhtu , Edi Rama ashtu !!! Edi Rama Kriminel , Edi Rama Bandit ?! ! EDI RAMA Ju ka QIRÈ juve PLEHRAVE nè BYTHÈ , Po Ju QI akoma , dhe T’ju QIJÈ edhe né té ARDHMEN dhe deri sa té merrni FRYMÉ !!!!!! SA heré qé ju KRYEKURVA dhe KARAPUTANA , dilni né TELEVIZIONE dhe Nxirrni VRER dhe HELM nga GOJA pér EDI RAMËN , aq më shumë ju PROSTITUTA GAZETARÈ dhe ANALISTÈ , do ta HANI KARIN nga POPULLI dhe EDI RAMA do t’ju SHKËRDHEJ LOPTHI !! BUDALLA e Quan POPULLIN ti URRITH ???!! POPULLI sado GABIME dhe PISËLLIQE të bëj EDI RAMA , përsëri e ka OBLIGIM të shkoj dhe ta VOTOJ si ÇEÇUA , sepse ata të PD KRRIMIT dhe LSI PLAÇKITJES , janè “RREZIK KOMBËTAR” !!?? PDja dhe LSIja është e mbushur me VRASËS me PAGESË , KRRIMINELË , HAJDUTË , KUSARË , KRYEBANDITË , HORRA , TRADHTARË , FUNDËRRINA , PLEHRA , dhe FEKALE si ti Andi HALEJA Bushati , prandaj QEPE HALENË Vetëm një ditë të Vetme !!!! BythQir Burrè ! ! Burrë HALE pa Dinjitet !!!! Do ju MBUSHËSH Mendjen ti MUT MUTI SHQIPTARËVE , që LUL KRRIMINELI dhe HAJDUTI qenka më i mirë sesa EDI RAMA !! SHKO QIU BYTHQIR !!! SHKËRDHATË XHUXH ma XHUXH !!! Apo do na Mbushësh Mendjen neve SHQIPTARËVE që Petrit KRYEHAJDUT Vasili është më i mirë se EDI RAMA !???!!!!! Po kush i HA këto Pallavra dhe këto Dokrra mor SHKËRLLATË Gazetar ??!!! Me Siguri që NUK I HA , dot as ti Andi HALE Bushati , por ti do të HEDHI EDI RAMA ndonjë “KOCKË” , prandaj ja bën GAM GAM si QEN dhe si PITHROB !!!

 11. Hason says:

  Kryeministri nuk vlereson as me fjale, as me pamje, as me familje, po ai ka detyrimin e verfikiimit te figurave para se t’i besoje keto poste te rendesihme publike, pse pret tani organet kompetente, keto organe duhet te konsultohen para procesit zgjedhor..

 12. Sara says:

  Analize shume e sakte . Nese gabimet e perseritura gjithmone do justifikoheshin kaq lehte atehere s,ka pse te kete shtet.Le te shkojme ne primitizem .

 13. Doni me per Belulin.. says:

  Analize e perkryer, por kujt ja thua?! Ne jemi nje shoqeri e genjeshtrave, perfshire kryemashtruesin Edi Rama.
  Dikur nje bari, genjeshtar patologjik, dilte e bertiste ne fshat se gjoja ujqerit kishte sulmuar stanin e deleve te fshatit. Fshataret vraponin qe te shpetonin delet dhe atje nuk shikonin as kembe ujku. Nje here, dy here, tre here, u lodhen fshataret me genjeshtrat e bashkefshatarit te tyre. Nje dite kopeja e ujqerve vertet sulmoi stanin dhe fshatari perseri bertiti per ndihme. Por kesaj radhe, fshataret nuk e besuan dhe ujqerit vertet qe bene kerdine..

 14. kujtimi says:

  Sa halabak, duke kujtuar se eshte shume i zgjuar. Qelbesire.

 15. Kris says:

  E neverisni sa te doni Andi n birin e vajzes se Kapos! Nuk do t’ja dije fare se eshte kurve! Ne kuptimin e shkrimeve qe ben por edhe ne jete! E keni degjuar “perdridhet si kurve”? Po te ndau gruaja se je kapur ne shtrat me nje burre si quhet ne shqip?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *