SHBA “bën paqe” më Kinën, shtyn tarifat tregtare: Do të heqë nga lista disa produkte deri më 15 Dhjetor

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, u tërhoq nga afati i 1 Shtatorit për rritjen e tarifave ndaj mallrave kinezë të importit, duke vonuar barrierat për celularët, kompjuterat dhe mallra të tjerë të konsumit,  në mënyë që të zbusë ndikimin e tyre gjatë shitjeve të sezonit të pushimeve në SHBA.

Vonesa e tarifave, që do ndikojë thuajse gjysmën e 300 miliardë dollarë mallrave kinezë, solli rritjen e madhe të bursave dhe lehtësim mbi luftën tregtare.

Tarifat e Trump do të bëhen efektive nga data 15 Dhjetor, për mijëra produkte përfshirë veshjet. “Po e bëjmë këtë për sezonin e Krishtlindjeve, në rast se disa prej tarifave do të kenë ndikim te konsumatorët amerikan”, tha Donald Trump.

Zyra e përfaqësuesit të Tregtisë në SHBA, lajmëroi vendimin pak minuta pas një bisede në telefon të zv/Kryeministrit kinez Liu He me zyrtarët amerikan.(scan)

 

REMOTE_ADDR:[]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *