Raporti i OSBE/ODHIR për 30 qershorin i jep ‘shuplakën’ e dytë opozitës: Ndikoi vazhdimisht negativisht në proces, por korniza ligjore siguroi në përgjithësi baza të shëndosha për zgjedhje demokratike

Raporti perfundimtar i OSBE/ODHIR i ka dhene nje tjeter shuplake opozites, duke theksuar ashtu si ne raportin paraprak se thirrjet e opozites per bojkot ndikuan negativisht ne besimin ne procesin zgjedhor, por nga ana tjeter thekson se ” “Korniza ligjore për zgjedhjet, ndonëse kryesisht e pandryshuar që prej zgjedhjeve të fundit, siguroi në përgjithësi baza të shëndosha për zgjedhje demokratike.”

Me tej qarte dhe paster raporti shkruan se “Thirrjet e opozitës drejtuar elektoratit për të bojkotuar zgjedhjet, njëanshmëria politike e autoriteteve lokale dhe përbërja e paekuilibruar i administratës zgjedhore ndikuan të gjitha negativisht mbi besimin e publikut ndaj procesit zgjedhor.”

Duke identifikuar drejperdrejt opoziten si shkaktare te pengeses se votuesve, raporti thekson se
Listat e zgjedhësve në mes të qershorit u hoqën me urdhër të kryebashkiakëve të opozitës, duke privuar votuesit në këto bashki nga mundësia për të verifikuar të dhënat e tyre.”, shkruhet ne raport.

Por jo vetem kaq. Raporti identifikon punonjesit e administrates se bashkive te opozites qe tentuan te prishin procesin.

“Punonjësit bashkiakë ishin në mesin e atyre protestuesve të vëzhguar nga ODIHR EOM që penguan fizikisht administratën e zgjedhjeve në të paktën 13 bashki të qeverisura nga kryebashkiakët e opozitës“, thekson raporti.

Ndersa duke vleresuar punen e bere nga qeveria raporri thekson se “Në mënyrë pozitive, më 10 maj, qeveria miratoi dy vendime, që synonin parandalimin e keqpërdorimit të administratës dhe burimeve publike gjatë zgjedhjeve.”

Nje tjeter element i rendesishem qe ive vulen faktit se zgjedhjet ishin demokratike, shihet ne paragrafin ku raporti thote se “Korniza ligjore për zgjedhjet, ndonëse kryesisht e pandryshuar që prej zgjedhjeve të fundit, siguroi në përgjithësi baza të shëndosha për zgjedhje demokratike.”

REMOTE_ADDR:[]

6 komente në “Raporti i OSBE/ODHIR për 30 qershorin i jep ‘shuplakën’ e dytë opozitës: Ndikoi vazhdimisht negativisht në proces, por korniza ligjore siguroi në përgjithësi baza të shëndosha për zgjedhje demokratike”

 1. Operacioni Zjarri says:

  Po si shume shkurt i keni rene o TEMA. Apo ska me per opoziten se gjithe ai raport i binte pozites. Dini gje ju se c’thote raporti per mazhorancen, KQZ, Kolegjin Zgjedhor?

 2. Operacioni Zjarri says:

  Po si shume shkurt i keni rene o TEMA. Apo ska me per opoziten se gjithe ai raport i binte pozites. Dini gje ju se c’thote raporti per mazhorancen, KQZ, Kolegjin Zgjedhor?.

 3. prizem says:

  Lulushke moj, te fale sateme…dhe mos harro ti cosh fjale babasales gjithashtu.

 4. ideali says:

  Te te kisha prane do te te kisha dhene vetem nje gellboqe. E di c do te thote gellboqe? Njeri i paturpe.Mashtrues ordiner pa moral. Sherbetor zoterinjsh, por me shume i euros. Fundi yt po vjen. Zagar trotuaresh. Raporti jep vulen e zeze ustait ten te cmendur dhe pike.S meriton fjale te tjera Mero ziu nga vendi i Pasha Aliut.

 5. Tori says:

  Gazete leshi.Si nuk ju vjen turp qe kerkoni me cdo kusht te mbroni qeverine duke mashtruar ne kete menyre!Si nuk ju vjen turp te mashtroni ne kete menyre duke mos shkruar asnje fjale per ato qe shkruan OSBE-japer KQZ,PER QEVERINE,PER DEKRETIN E mETES PER VJEDHJET E VOTAVE KU SHUME VOTA JANE HEDHUR NGA I NJEJTI PERSON POR KENI GJETUR VETEM KU KRITIKOHET OPOZITA.Maskarenj,te shitur per nje kafshate.

 6. Durimi says:

  Nje pietje: perse gazeta Dita e trajton ndryshe kete raport apo eshte me afer me ish opoziten? Apo mos valle ka inat Edi Ramen? Gazep i pa varur!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *