Për ata që derdhën lotë, për dorëheqjen e Haradinajt

Nga Mero Baze

Pak më shumë se një muaj më pare, Ramush Haradinaj dha dorëheqjen si kryeministër i Kosovës, pas një fletëthirrje nga Gjykata e Hagës. Në përpjekje për të marketizuar politikisht dorëheqjen e Haradinajt, Sali Berisha dhe Ilir Meta në Tiranë, dhe aleatë e tij në Kosovë, u përpoqën ta paraqesin dorëheqjen si një “akt burrërie” të një shtetari që nuk donte të “turpërohej” Kosova, duke u paraqitur si kryeministër në Hagë.

Madje Sali Berisha më pat sulmuar dhe mua, që e quajta dorëheqjen një truk elektoral, duke më bërë bashkëpunëtor më dajat e fëmijëve të tij në Serbi.

Tani situata është pak më shumë se qesharake.

Ramush Hardinaj është zyrtarisht kryeministër dhe zyrtarisht kandidat për kryeministër. Pra jo vetëm që nuk dha dorëheqje nga posti, jo vetëm që po merr vendime si kryeministër, por është dhe pretendent për kryeministër.

Çfarë ka ndodhur që ky nuk e turpëron më Kosovën në Hagë, se procesi sa ka nisur dhe nuk dihet si mbaron?

Ky që vrapoi të jepte dorëheqjen për 24 orë, se mos i prishte punë Kosovës, jo që nuk iku, por po tenton të jetë sërisht kandidat për kryeministër.

E gjitha çfarë ndodhi ishte taksa 100 për qind ndaj Serbisë, e cila më shumë se sa mekanizëm fiskal kundër Serbisë, ishte një përpjekje e tij për t’iu imponuar amerikanëve dhe europianëve, për të qenë edhe ai faktor në marrëveshjen me Serbinë, duke ua sabotuar procesin e nisur me Thaçin.

Nëse vërtet do të jepte dorëheqje për procesin që i ka rinisur në Hagë, ai nuk ka pse rikandidon për kryeministër, pasi së paku shqiptarët nuk e dinë se çfarë ka në dosjen e Hagës për të.

Nëse ai e di çfarë ka, meqë është marrë në pyetje, le ta thotë, se ndoshta nuk është ndonjë gjë e rëndë, por rikandidimi i tij për kryeministër, e bën qesharake gjithë euforinë patriotike kombëtare që shoqëroi dorëheqjen e tij, që nuk ndodhi kurrë. Akoma më banal e bën rikandidmin e tij.

Dhe një njeri që guxon të gënjejë për një diçka që verifikohet publikisht, merre me mend çfarë guximi ka të gënjejë për gjëra që mund të verifikohen pas katër vjetësh, kur të vijnë zgjedhjet e tjera.

REMOTE_ADDR:[]

28 komente në “Për ata që derdhën lotë, për dorëheqjen e Haradinajt”

 1. Koba says:

  Ky Herifi eshte i sojit “DRU ME PRE”.Per meritat ne lufte le te shperblehet si duhet ,po nuk duhet te jete me ne Politike.Nuk ka pse hyn Kosova ne Telash Nderkombetar per TE.Ai nese eshte vertete Bur(r)e duhet te dale nga skena .Boll ma me Telashe.

  1. Raimond vlonjati says:

   Ky arsyetim ne kete artikull ka llogjike qesharake
   C’esht kjo , meqe dhe dorehqje mos kandido ? Wow !
   Mos kandido se s’ka lezet ,
   se i prish pune Rames me serbet e tij , dhe kjo nuk ju pelqen sazexhinkve te Ei Rames me 40 hajdute

   Ramushi e dha doreheqjen zyrtarisht
   dhe te ri-kandidoje eshte normale . Ketu nuk ka as genjeshter as gje fare
   Por ka nje proces te vertete demokratik

   Pse nuk e ben kete qe beri Ramshi ky hajduti Kryeminister qe i lepihesh ti Mero ?
   Edhe pastaj le te ri kandidoje , prape?

   Por ja frike se ai e di qe humbet ne ri jandidim

 2. Koba says:

  Ky Herifi eshte i sojit “DRU ME PRE”.Per meritat ne lufte le te shperblehet si duhet ,po nuk duhet te jete me ne Politike.Nuk ka pse hyn Kosova ne Telash Nderkombetar per TE.Ai nese eshte vertete Bur(r)e duhet te dale nga skena .Boll ma me Telashe.
  po ku e kam perseritur O Z.MD?

 3. beni legeni says:

  Haradinaj dhe Mustafa me 21 janar 2011 derguan ne Tirane gangsteret e tyre ne mbeshtetje te Sali Berishes.

 4. SHKELZENI says:

  mero je i forte complimenteeee

 5. Koba says:

  Ky Herifi eshte i sojit “DRU ME PRE”.Per meritat ne lufte le te shperblehet si duhet ,po nuk duhet te jete me ne Politike.Nuk ka pse hyn Kosova ne Telash Nderkombetar per TE.Ai nese eshte vertete Bur(r)e duhet te dale nga skena .Boll ma me Telashe.
  po ku e kam perseritur O Z.MD?
  Nuk eshte e vertete o Z.MD!!!

 6. Koba says:

  Ky Herifi eshte i sojit “DRU ME PRE”.Per meritat ne lufte le te shperblehet si duhet ,po nuk duhet te jete me ne Politike.Nuk ka pse hyn Kosova ne Telash Nderkombetar per TE.Ai nese eshte vertete Bur(r)e duhet te dale nga skena .Boll ma me Telashe.
  po ku e kam perseritur O Z.MD?
  Nuk eshte e vertete o Z.MD!!!
  Mero ke bo analize te sakte.Boll ma me kete Herif.

 7. Analisti Amator says:

  Eshte nje shkrim i shkurter, por konciz. Eshte jo vetem i sakte per dhe shkrim i guximshem. Eshte i guximshem pasi Saliu, Iliri dhe Bushati dolen kunder bisedimeve dhe mbeshteten hapur Hajredinaj per te sabotuar bisedimet. Eshte i guximshem edhe per faktin se populli yne akoma niset ne politike nga mithet dhe trimeria. Kur Saliu dhe Iliri e shpallen Hajredinaj herojin shqiptare, qe po mbron kufijte e Kosoves, si ketej dhe vecanerisht andej kufirit shperthyen gjokset fshatareske ne thirrjet :Rrofte Mic Sokoli qe sapo lindi ne trevat shqiptare! Keta qe thirrnin as qe u shkonte nderment se kemi te bejme me trikun populpulist te fabrikuar ne zyrat serbe per te bere fajtore shqiptaret per deshtimin e bisedimeve. Kete fabrikim, maqina armiqesore serbe dhe ruse e llogarisnin qe do dobesonte pozitat e Thacit ne bisedime. Praktikisht ashtu ndodhi. Thacit ju zu fyti dhe Hajredinajt ju hap gurmazi. Hajredinaj si tip nuk eshte dalluar per mencuri por Sala e perpunoi deri ne detaje. Sala ja paraqeste kete muteri si patriotizem dhe Hajredinaj fryhej si gjel. Fryhej si gjel kunder Amerikaneve qe jane garanti i shtetit shqiptar por edhe qe i sollen lirine Kosoves. As qe i vente ndermend qe politika eshte shkenca e cudive. Sala dhe Iliri si skile sabotuan gjithcka per inat te Amerikaneve qe ngulnin kembe per reformen ne drejtesi, pra per te bere shtet Shqiperine. Ne thelb Hajredinaj eshte patriot por jo ne mencurine e duhur. Sala me mjeshteri ja shfrytezoi koketrashesine e tij dhe i spjegoi qe taksa ndaj Serbise do i ngrinte vlerat e tij si Mic Sokoli.
  Keshtu beri Hajredinaj dhe vuri Amerikanet para dilemes. Amerikanet kane interesa jetike ne Shqiperi dhe Kosove dhe nuk duan qe keto dy vende te kethehen ne rrumpalle. Nuk ishte e lehte per ta, por ja arriten: Hajredinaj ne Hage dhe Sala ne hale! Nuk kaloi shume dhe Hajredinaj prape u ngrit nga pluhuri, i lyer me patriotizmin berishjan kandidoi prape. Historia vazhdon…
  Sot ne Serbi jane per vizite dy kongresmene Amerikane Ron Xhonson dhe Krisam Moritijeu. Ata ne Konference per shtyp flasin edhe per bisedimet me Kosoven dhe permendin qe te dy palet do humbasin dicka qe te fitojne te teren. Keto ligjerata te tyre u kane ngritur nervat Serbeve qe mendojne se Kosova eshte e Serbise…..E rendesishme ketu eshte te kuptohet qe megjithese sabotimin qe Hajredinaj i beri bisedimeve duke i dhene Vucic armen e akuzuesit, Amerikanet nuk kane hequr dore nga plani. Per mua historia eshte e thjeshte. A do vazhdoje Hajredinaj, Saliu dhe Iliri te mbrojne interest e tyre personale dhe te shesin Kosoven dhe Shqiperine per 5 aspra, apo do bashkepunojne me Ameriken per te bere shtet me prespektive bashkimin tone kombetar. Ndersa per Salen e di qe nuk ka zgjedhje, sepse do beje ate qe i thote Serbi, per Ilirin dhe Hajredinaj kane mundesi te ngrihen ne nivelin e interesave kombetare. Koha do tregoi te verteten.

 8. A says:

  Saktë
  Me e saktë Mero do ishte te beje te mundur publikimin e asaj qe mendon te beje amerika me kosove-serbi.
  Te dinim te pakten disa gjera kyce …se disa gjera “te thjesha” i keme kuptuar

 9. Vjosa.al says:

  Te jesh amator dhe te besh sinoptika politike eshte nje guxim qe duhet inkurajuar.
  Sidomos, kur analizat i ben per nothing.
  Dmth kur i ben free.
  Por mos i lesho freret.
  As mos e merr Meron si model, sidomos kur ai shkruan per Kosoven dhe per UCK-ne.
  Sepse kur Mero shkruan per Kosoven dhe per UCK-ne dhe komandantet e saj, gjysmen e shkrimeve ja paguan Beogradi ose Russia Today dhe gjysmen tjeter ja financon Ambasada Amerikane.
  Njelloj sic financojne Janulla dhe Ministria e Jashtme e Greqise shkrimet e Meros per Kishen Autoqefale Shqiptare dhe gjumevenjen e publikut shqiptar ndaj rrezikut iminent grek per copetimin e Shqiperise.

 10. era! says:

  Thaqi,HARA(m)DINAJ.VESELI,MUSTAFA,PAQOLLI,JASHTEQITJA E LVV ME SHPEND AHMETIN NE KRYE E PUSHTAT E TYRE DUHET TE COHEN NE BURG. Vetem ALTIN KURTI MUND TE JETE SHPRESA E KOSOVES.Po doli kallp edhe ai -Kosova ka mbaru.

 11. ALBAN DEGA says:

  KRYEHAJDUT I STERKORRUPTUAR !

  QINDRA MILIONE EURO TE VJEDHURA PER AUTOSTRADEN E DECANIT
  MUSHK NE POLITIKE!
  E PSHURRI GJAKUN E VELLEZERVE TE TIJ SI ASKUSH NGA LUFTETARET E LIRISE ME KUSARINE E TIJ QE E BASHKON ME SALIKE RAMOLLAH AJATOLLAH MILLOSHEVIC PUTANININ!
  +++
  ASNJE ZYRTAR I MESEM OSE I LARTE AMERIKAN
  NUK E TAKOI ASNJEHERE!
  E VETMJA FTESE PER “VIZITE ZYRTARE” NE SHBA ISHTE NGA KISHA KATOLIKE SHQIPTARE TE “SHEN PALIT” NE DETROIT….
  +++*

 12. ALBAN DEGA says:

  KRYEHAJDUT I STERKORRUPTUAR !

  QINDRA MILIONE EURO TE VJEDHURA PER AUTOSTRADEN E DECANIT
  MUSHK NE POLITIKE!
  E PSHURRI GJAKUN E VELLEZERVE TE TIJ SI ASKUSH NGA LUFTETARET E LIRISE !

 13. gjyshi says:

  Mero dhe të tjerët, një gjë të më sqaroni: Thirrja në Hagë ishte e prositur nga Haradinaj dhe Haga i bëri sherbim atij, apo si ?
  Jam dakord me të tjerat që thoni, por del se Haradinaj pati konsiracion me Hagen, në çka s’munt të besoj.

 14. luli says:

  Z. Mero njitu ja ke fut kot . Problemi i Haradinajt qendron ndryshe : Haradinaj i ra ndesh Amerikes dhe çfare beri Amerika si “demokratike ” qe eshte i tha Hages ” si gjykat e pamvarur ” qe eshte therrisne qe ti bejme presion , sepse gjykata e Hages e ka thirr dy here dhe nuk ka qene ne gjendhje me e denu se nuk ka prova por e kercenon sa here qe gjendet ngushte Beogradi , kjo eshte e verteta i dashur Mero .

 15. emigranti says:

  Shkrim per te ardhur keq, por i deshirueshem per serbet.
  Mosterheqja e Haradinajt nga taksa, vetem ne kembim te njohjes se Kosoves qe solli per pasoje thirrjen e tij te stisur ne gjyq, e pasuar nga doreheqja madje 2 here nga pozicioni i kryeministrit e ben ate nje burre te vertete shteti, i cili nuk ju tremb ballafaqimit me gjykaten.
  Por kjo nuk do te thote se ai nuk duhet te marre me pjese ne politike.
  Edhe per kete aresye sot serbet jane kthyer nga masakrues te popullit shqiptar te Kosoves ne viktima te ” terroristeve shqiptare ” sic e konsideronin ata U.C.K.
  Propoganda e tyre e mbeshtetur edhe nga opinione te tilla si ky fajesojne luften e Kosoves per liri e pavaresi nga Serbia.

 16. Ton says:

  Mero mos harro…Haradinaj eshte i fundit we Serbet duan te fitoje….ti e sulmon.keq. Ai beri ate qe duhet te beje cdo ktryeminister….reciprocitet…jo kokeulur…..

 17. Taci says:

  Te kesh guxim ti o Mero Bytha te flasesh per Ramush Haredinajn esht per te ven duart ne kok.
  I sherbeve Berishes me shpirt duke shpif e ven gjoba,nxorre Edvinin nudo ne plazh e faktove qe djalin ja ka ber babai me Matilden e shkret,faktove me dokumente vjedhjet e Erion Veliajt ne levizjen mjaft,pasi berisha te hodhi si pler ne rrug,kalove tek rama e veliaj qe dikur i quaje kririminel e hajduta.
  Rezultati; Aldioni djali yt gagac e me te meta merr 100 € burs studimi pasi Erioni e mbajti 2 vjet ne bashki,Ram nudisti te ofroj si keshilltar,te paguan nga taksat e popullit te manipulosh publikun.
  Ti je nje felliqesir qe edhe Alman nenen e femijeve te tu ma shite mu shum lir.Nuk cuditem pse keta horra politik tremben nga pabesit e tua.
  Po vjen koha te qerrohesh nga media Shqiptare o pler e ndyr,pasi dhe qelbesirat e politikes qe ti gjobit e paguhesh me ndihmen e BE dhe USA se shpejti do jen jasht skenes politike apo pas hekurave.
  Mero edhe kur ishe i ri Alma thot se duhet te merrje medikamente per te ber sex,me von doli viagra e me to pallove edhe Fatjona Mezinin,vajzen e tezes se gruas tende qe ta solli ne redaksi per ndihm sapo ajo mbaroj shkollen,kjo ishte arsyeja qe Alma u nda nga ti,kur u be e dashura ime kishte 3 vjet qe nuk jetonte me ty o peder mashkull ,ndarja nuk esht ber vetem per te rrit femijet.
  Kur te fillojn arrestimet nga SPAK te politikaneve mafioz sigurisht rradhen e par nga palacot e mediave do e kesh ti.
  Do jem vigjilent te njoftoj ministrin e ardheshem te brendeshem,dhe prokurorin qe ty te dergojn ne burgun e grave,apo diku vec.
  Mero ti qelb ne cdo rresht qe shkruan.

 18. Taci says:

  Te kesh guxim ti o Mero Bytha te flasesh per Ramush Haredinajn esht per te ven duart ne kok.
  I sherbeve Berishes me shpirt duke shpif e ven gjoba,nxorre Edvinin nudo ne plazh e faktove qe djalin ja ka ber babai me Matilden e shkret,faktove me dokumente vjedhjet e Erion Veliajt ne levizjen mjaft,pasi berisha te hodhi si pler ne rrug,kalove tek rama e veliaj qe dikur i quaje kririminel e hajduta.
  Rezultati; Aldioni djali yt gagac e me te meta merr 100 € burs studimi pasi Erioni e mbajti 2 vjet ne bashki,Ram nudisti te ofroj si keshilltar,te paguan nga taksat e popullit te manipulosh publikun.
  Ti je nje felliqesir qe edhe Alman nenen e femijeve te tu ma shite mu shum lir.Nuk cuditem pse keta horra politik tremben nga pabesit e tua.
  Po vjen koha te qerrohesh nga media Shqiptare o ujpler e ndyr,pasi dhe qelbesirat e politikes qe ti gjobit e paguhesh me ndihmen e BE dhe USA se shpejti do jen jasht skenes politike apo pas hekurave.
  Mero edhe kur ishe i ri Alma thot se duhet te merrje medikamente per te ber sex,me von doli viagra e me to pallove edhe Fatjona Mezinin,vajzen e tezes se gruas tende qe ta solli ne redaksi per ndihm sapo ajo mbaroj shkollen,kjo ishte arsyeja qe Alma u nda nga ti,kur u be e dashura ime kishte 3 vjet qe nuk jetonte me ty o peder mashkull ,ndarja nuk esht ber vetem per te rrit femijet.
  Kur te fillojn arrestimet nga SPAK te politikaneve mafioz sigurisht rradhen e par nga palacot e mediave do e kesh ti.
  Do jem vigjilent te njoftoj ministrin e ardheshem te brendeshem,dhe prokurorin qe ty te dergojn ne burgun e grave,apo diku vec.
  Mero ti qelb ne cdo rresht qe shkruan.

 19. Taci says:

  Botoje komentin tim, ndryshe me vjen keq prej Almes e djemve,por do botoj gjithcka tek nje redaksi qe mezi pret tja aprovoj shkrimet e mia.

 20. Vjosa.al says:

  Pse nuk i shfaqni komentet e postuara per kete editorial mizerabel te Mero Bates?
  Ju thoni se jane tashme 17 komente te postuara, por qe prej 24 oresh, keni nxjerre vetem 7 komente, 4 nga te cilat jane te nje fare injoranti “Koba“ dhe dy te tjera thone vetem “ Compliments Mero, je njish, je i papame, je gjigand“
  E c’jane keto perversitete Zoti moderator?
  Nese beni editorial, sidomos per team te rendesishme me interes kombetar lini publikun te shprehet per to dhe t’ju vere etiketen per mallin e porositur qe servirni.

 21. Si gjithmon komplimente mero je taman pleher edhe me shume f.o.

 22. Shqiptar says:

  More Koba ,qe e perserit veten shume her,mos me pas qen ky Herifi sot e kishe coptimin e Kosoves fat te kryer. Dhe Mero, qe e di se çka nèntoka e Trepçes,do e shihnim beriun e pasur te Kosoves nen kontrolle te Serbise. Ekspertet e huaj kane ardhur ne perfundim qe kjo pjese ka miliarda papuri nentokesore [email protected]
  Prandaj per hiç gje Ramushi do duhej te rizgjidhej kryeminister perseri sepse te tjeret nuk kane kellçe..!
  Hajt me te mira

 23. Jugu says:

  Po pse o Mero mos duhet te perkrahim Thacin qe do te shese troje te Kosoves?
  Interesat tuaja personale dhe te Rames kuptohet se ju jeni nje trup tani, ju bejne te urreni dhe trimat e Kosoves.
  Nese ai kandidon cfare te keqe ka, Thaci jot apo te tjere le te bindin kosovaret te votojne per ta dhe ta len Haradinanjn ne punen e vet.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *