Skënderbeu i pakapshëm për mëndjen e ngushtë të Hysamedin Ferajt e Vetëvendosjes

Nga Asdren Shala

Rreth figurës së Skënderbeut gjithmonë janë angazhuar historianë, filozofë, sociologë e njerëz të profileve të ndryshme që janë munduar të japin kontributin e tyre në krijimin e një portreti sa më të plotë të Skënderbeut.

Kështu, të gjithë në forma të ndryshme, janë përpjekur të prekin dimensione të ndryshme të veprimtarisë së tij përgjatë njëzetepesë viteve sa veproi ai. Në përgjithësi, sikurse të gjitha figurat e mëdha të historisë, edhe Skënderbeu ka kaluar në filtrin e tri fazave të vlerësimit pas vdekjes. Faza e glorifikimit, rënia dhe rivlerësimi i tij. Faza e fundit, ajo e rivlerësimit, është më e rëndësishmja, ku përgjatë këtyre njëqind viteve ka vënë në lëvizje pena të njohura të shkencës dhe letërsisë shqiptare dhe asaj evropiane.

Meqë faktet kryesore (dokumentet historike) me aq sa janë të zbuluara deri më sot, janë të njohura dhe të njëjtat kanë kaluar në duar të shumë studiuesve, atëherë gara se kush është më afër një Skënderbeu real ka kaluar në çështje interpretimi. Në këtë mes, edhe pse më i hershmi, interpretuesi më i madh me nivelin më të lartë shkencor mbetet peshkop Fan Noli, për disa pika kyçe rreth historisë së Skënderbeut.

Njëra nga pikat kyçe mbetet ajo e rikthimit të Skënderbeut në Krujë dhe qasja e tij ndaj kolonëve myslimanë, po e theksoj, kolonëve myslimanë, jo domosdo shqiptarëve myslimanë, dhe ky fakt duhet të jetë i mjaftueshëm që të heq shqetësimin edhe të atyre që e shohin me dioptrinë e sotshme Skënderbeun e mesjetës, se gjoja ka kryer krime ndaj popullsisë së tij.

Megjithatë, arsyeja që më nxiti të merrem me këtë problem është qarkullimi i një lajmi se kandidati i Lëvizjes VETËVENDOSJE!, HysamedinFeraj, paska thënë që, Skënderbeu ka kryer më shumë masakra ndaj shqiptarëve myslimanë se sa vetë Perandoria Osmane, për të vazhduar më pas me qasjen e filozofit kontrovers, se Skënderbeu ishte i vetmi që bëri përjashtim nga tradita e mirë e tolerancës, harmonisë dhe vëllazërisë fetare ndër shqiptarë, e kultivuar ndër shekuj.

Në këtë drejtim, nuk dua të hamendësoj për motivet e argumentuesit, edhe pse duke e njohur rrethin ku vepron në Tiranë, lehtë mund të futen edhe motivet e tij si arsye që e shtynë në një konstatim të tillë, megjithatë unë në cilësinë e një studenti të historisë, po merrem me argumentet e tij.

1.Së pari, konstatimi pa rezervë i HysamedinFerajt se Skënderbeu ka kryer masakër ndaj kolonëve myslimanë, tregon se ai nuk njeh fare dokumentet historike rreth periudhës së Skënderbeut. I vetmi burim i cili e konfirmon se Skënderbeu kreu masakër ndaj kolonëve myslimanë, është Marin Barleti. Por siç e cekëm, HysmedinFeraj nuk e njeh as Skënderbeun, e aq më pak Marin Barletin si profil ideologjik prej humanisti dhe prifti katolik.

Zoti Feraj duhet ta kuptojë njëherë e mirë se Marin Barleti librin e tij për Skënderbeun po e shkruante për lexuesin evropian, ku njëri nga qëllimet dhe shqetësimet bazë të tij (Barletit) ishte të krijonte një propagandë sa më të fuqishme antiosmane për ta mbajtur gjallë frymën e rezistencës dhe për ta mbrojtur atë Evropë ku mes tjerash Humanizmi dhe Renesanca kishin leshur shat, e cila ishte e rrezikuar nga egërsia osmane.

Në këtë drejtim, Barleti shpesh herë në librin e tij i vendos Skënderbeut atribute të cilat krijojnë profilin e një luftëtari të përbetuar të krishterimit ndaj islamit, por këto atribute (lexo: teza në këtë rast) nuk kanë gjetur mbështetje dokumentare, dhe si rrjedhojë mbeten të kontestueshme, e në mesin e tyre është edhe çështja e masakrës së Skënderbeut ndaj myslimanëve.

Dhe tjetra, zoti Feraj, është ndër ata që veprën e Barletit për Skënderbeun nuk e konsideron fare si burim i besueshëm historik. Ironik është fakti që rreth kësaj çështje, zoti Feraj i beson fuqishëm Barleti, e jo aty ku Barleti njëmend vërtetohet edhe nga burime tjera historike.

2.Edhe po ta marrim të mirëqenë faktin që Skënderbeu kreu masakër ndaj kolonëve msyliman, përsëri zotin Feraj, insistimi i tillë e bën minimalisht naiv, maksimalisht tendencioz. Lehtësia e padurueshme me të cilën arrin në përfundim HysamedinFeraj, se Skënderbeu kreu një masakër me motive të ngushta fetare, do të thotë të reduktosh figurën e Skënderbeut nga një profil i lartë prej politikani, ushtaraku e diplomati të madh në një kriminel të thjeshtë ordiner.

Skënderbeu si politikan i zoti dhe ushtarak i madh e dinte se përplasja e tij ndaj Perandorisë Osmane pa një kundërmësymje evropiane ishte e destinuar të dështonte. Kështu në funksion të këtij qëllimi, ai vë në lëvizje tërë kapacitetin e tij prej diplomati të madh për të shndërruar konfliktin e tij lokal në një konflikt global. Këtu qëndron zotësia e diplomatëve të mëdhenj, por mendja e vogël e HysamedninFerajt nuk sheh aq larg. Pra, për të vazhduar me Skënderbeun, ai e kishte të domosdoshme që iniciativa e tij të gjente përkrahje në Evropën e krishterë e cila e shihte me shqetësim zgjerimin e rrezes së ndikimit osman në Ballkan.

Për tu bërë misionar i një lufte antiosmane, për Skënderbeun ishte jetike të kryhej një mision, dhe nuk nguroi aspak, “pagëzim e ndëshkim” dhe “ndëshkim e pagëzim” ishte motoja tij në prag të krishtlindjeve të motit 1443. Ky akt i tij, është shpjeguar më së mirë nga peshkop Noli, i cili thoshte se: masakra e Skënderbeut e kryer ndaj kolonëve myslimanë, ishte një akt i nevojshëm në përputhje me standardet e kohës. Me këtë akt Skënderbeu konfirmoi pozicionin e tij duke i shpallur luftë të shenjët Perandorisë Osmane të shkruar me gjak. Këtu, Fan Noli i madh e sheh diplomatin, Hysamedini liliput e sheh kriminelin.

Eh pra, kjo është njëra ndër përpjekjet e kota që heroin e shqiptarëve ta ulin në nivelin e kriminelëve të përditshëm. E mira e kësaj pune është se çdo herë kanë ngelur vetëm përpjekje. Skënderbeu i ka mposhtur dy sulltanë sa ishte gjallë, dhe do ti mposht edhe shumë të tjerë të vegjël mesazhi i tij.

REMOTE_ADDR:[]

27 komente në “Skënderbeu i pakapshëm për mëndjen e ngushtë të Hysamedin Ferajt e Vetëvendosjes”

 1. Grigor says:

  Hysamedin Feraj ka ne fakt te drejte te komentoje ne menyre te tille Gjergj Kastriotin, sepse Feraj nuk eshte shqipetar, dhe nuk ka si ta shohe si heroin e tij kombetar.
  Hysamedin Feraj eshte nje mbeturine arabie ne Ballkan, dhe ka vene fene mbi gjithshka. Si rrjedhoje ai nuk eshte as Arab mysliman. Si eshte mysliman Arab.
  Ne Shqiperi ne kemi shqipetare myslimane dhe shqipetare te krishtere. Fjala shqipetar dhe kombesia shqipetare eshte ajo wq na bashkon fillimisht ndersa oerkatesia fetare nuk na ndan, sepse kemi.mesuar ta respektojme njeri tjetrin.
  Ky qeni Arab Feraj po kerkonte fuse ndasine fetare midis shqipetareve dhe kjo e ben ate antikombetar.
  Si duhet shpallur non-grata ne viset shqipetare dhe te degdiset ne Arabi, andej nga ka ardhur.

  1. eva.m says:

   komplimente Asdren Shala! i duhet thene ndal me te gjitha menyrat , zerave antishqiptare. kam kohe qe ndjej neveri per kete Hysamedin Ferraj.

  2. DS says:

   Nuk i heq asnje presje komentit tuaj, por dua te shtoj se veprimtaria e tij duhet te kaloje ne hetim nese eshte konform interisit mbareshqiptar dhe nqse gjehen elemente ne kete drejtim te denohen me burgim ekzemplare

 2. KORÇARI says:

  Një analizë e thellë dhe e përsosur ndaj figurës së Gjigandit GJERGJ KASTRATIT(KASTRIOTIT) “SKËNDERBEUT”
  FAKTI QË NË SHQIPËRI KEMI STUDENTË KAQ TË KUALIFIKUAR MË BËN TË NDJEHEM I LUMTUR ,sepse duket që në Llumin e ANALFABETIZMIT DHE IDIOTIZMIT që ka përfshirë Shqipërinë këto 29 vitet e fundit KA AKOMA SHPRESË PËR RIMËKËMBJE.

 3. Dash says:

  Jemi katandisur keq fare , …..shume i sakte Asdren Shala , do te shtoja dhe shume te tjera po sja vlen , kush ka ndare mendjen te behet antishqiptar nuk e kthen me..

 4. Illyria-Shqiperia says:

  Edhe nese ka kryer masakra, mire do kishte bere. Shume keq qe nuk I zhduku te gjithe e na bejne ham ham ham tani pas 500 vjetesh keta kolone turq, qe skane asgje shqipetare

 5. Fagu says:

  Hysamedin Feraj ka qene poliagjent. Domethene edhe i sigurimit te shtetit edhe i UDB’se jugosllave. Keto sjane thashetheme por dosja e tij dhe pseudonimi jane te verifikueshme. Eshte turp per Albin Kurtin qe figura qe poshterojne simbolet kombetare si Skenderbeu por edhe rezistencen e popullit shqiptar gjate luftes se dyte boterore i vendos si deputete ne listen e zgjedhjeve por dhe si simbole te tij ne Tirane.

 6. eva.m says:

  komplimente Asdren Shala! i duhet thene ndal me te gjitha menyrat , zerave antishqiptare. kam kohe qe ndjej neveri per kete Hysamedin Ferraj.

 7. Spartakos says:

  Eshte turp dhe injorance qe te shkruash keto genjeshtra dhe te njollosesh figuren dhe memorjen e Gjergj Kastriotit, heroit me te madh te kombit shqipetar dhe jo vetem por edhe te perandorise Bizantine. Nga meritat e tij dhe te Draganit te Rumanise Otomanizmi nuk u perhap ne Europe. Arberia ne epoken e tij dhe me pare akoma ishin aleate dhe kishin nje fqinjesi te perkryer dhe me Greqine si edhe me Serbine, nena e tij eshte nga principata Serbe. Mos valle duhet te rishikojme kush na futi ne sherr dhe ti tregojme rrugen qe te shkoje andej nga erdhi.

 8. Kiri says:

  Cfare mut emri husamedin muti ky mut flet per heroin tone kombetar ky mut muti.

 9. X says:

  Skenderbeu…i kurdisur nga vadikani per te udhehequt kryqyaret…😜heroi i krishterimit, por jo i kombit tone…🤪

 10. Sigjimi says:

  I mjerë është Gjegj Kastrioti (Skenderbeu )që ka ngelur të mirret gjo kush me jeten dhe veprimtarin e ti ne kemi Hisorian dhe Akademik shum të nderuar qe jan marrë dhe sod e kësaj dite merren me ket figur ma të ndritur të kombit . Veq ata jan të denjë te shkruaj dhe dhëjn mendime per të e jo gjdo rrugaq e gjakprisht që per 1000 lekë eshtë ne gjendje të shkruaj qka i kerkohet nga serbet greket dhe turqit !!!!!

 11. Artan Mane says:

  O “Asdren Shala” je pak i vogel nga mendja ti qe te kuptosh profesorin patriot Hysamedin Feraj, i cili ka nje jete qe vepron si nje shqiptar i vertete(nga te paktet qe kane mbetur) me perkushtim kunder politikave serbo-greko-orthodhokse asimiluese shkateruese per identitetin tone kombetar. Dokumentet jane aty, kush do i lexon dhe historia nuk eshte bardh e zi, por me e rendesishmja eshte te lexosh historin edhe para ardhjes se osmanve, ne ate kohe kur te “krishteret” serb me Stefan Dushanin i kishin masakruar dhe pothuaj asimiluar shqiptaret e Dardanis e jo vetem, pasi ishin shtrire deri ne Shqiperin e jugut me pushtime, por ne Dardani gjendja per shqiptaret ishte asfiksuese, ku perveç emri Dardani qe ishte kthye ne emertimin sllav Kosove po ashtu edhe shqiptaret e shkrete ishin ripagezuar me dhune ne kishat otodokse sllave duke u detyruar te merrnin emra sllav, kjo eshte egersi dhe shtazeri o student qe i kalon etapat e historis si ta do qefi dhe perfundimi gjithmon ngelet futja kot.Greko-Serbet na kane marre me dhune 2/3 e territorit te trungut Iliro-Dardan dhe sot e kesaj dite bashkepunojn per te na shkateruar, duke paguar media gazeta e portale per te na mjegulluar arsyen qe ne mos te shikojm sa shume po na demtojn por te merremi me kohen e para 500 vjeteve duke krijuar perçarje ndermjet shqiptareve.

  1. Millosh Gjergji says:

   Nëse ky qënka “profesor patriot” si ju, atëher le të mirret me gjërat shtruar e ta lë të madhin Gjergj Kastrioti të qetë, ngase po t’mos ishte lufta dhe suksesi i tijë luftarak që na bëri të mburremi për pesëqind vite me radhë, si të krishterët ashtu eshe ata që për lakmi materiale u bënë turq, sot nuk do ishim gjashtë milion në gadishullin ilirik, por nja dy milion ndoshta. Hysa Medin Feraj i indoktrinuar nga ideologjia çifuto-arabe, le të mirret me mentorët e tijë më shumë, që në kohën që jetuan lan pas “përralla me lesh” te të cilat për fat të keq me qindra miliona akoma besojn. Një jezu, ekzistenca e të cilit është e dyshimtë dhe një muhamed që derisa vdiq nuk ia doli as edhe një shkronjë të alafbetit ta mësojë, nuk duhej të ishin sëpatë e çarjes ndërshqiptare.

   1. KORÇARI says:

    Millosh Gjergji Të lumtë.

 12. Partia jo hajdute says:

  Ca eshte ky shkerdhat ky agjent serbturk grek ik mor legen spiun kto jane tradhtaret e kombit. Percares i kombit kto duan vetevendosje po nen turqine shkerdhata

 13. Pellazgos says:

  Jeorgios Kastriotis e kishte per Nder qe mbante simbolin e Zeusit te Olimpit Greke dhe mashtrime se ishte “atlet i krishterimit” jane nga armiqte e kombit tone Epirote.
  Mashtrime historianesh shqipetare qe gjoja Skenderbeu lindi Orthodhoks,u be myslimane dhe per aresye “strategjike” u be me vone katolike e ben kete fugure Kombetare te Epirit karagjoz qe per interesa qe ata i trillojne ata vete nuk ka patur as Karakter,as Dygnitet,as Nder per te paret e Tij dhe te Kombit.
  Kombi,Emrat,Feja (“E mire” apo e keqe” Orthodhokse ishte e Shenjte dhe mos mashtrojme veten.
  A nuk ishte Kostandini i Madh Ilyre? Atehere pse nuk e quani qytetin ne Emer te Tij Kostandinopolis por Stamboll?Apo me keq,Kostandinopoja pa kuptim.Kujt I sherben mashtrimet me qellime ofenduese,armike?
  Kush ka pak tru,nuk beson mashtrimet e historianeve myslimane apo katolike qe Iskander (Aleksander turqisht) qe Ai luftoi per Krishterrimin,por per Orthodhoksine,andej e mori edhe flamurin Greke te Bizantit.
  Barletti dhe Evropa e konsideronte Kastriotin Prijesi i Epirit d.m.th ishte Epir dhe jo Al-bania.
  A nuk fliste Kastriotis per Pirron per heronjte dhe luften e Tij per clirimin e Magna Grecias,pse historianet shqipetare e vene kufirin ne Prevezen turke?
  A nuk eshte Atdheu yne i Epiroteve jugu i Italise?
  Ku jane ata katolike “patriote” qe nuk kane bere asgje per Arbereshet qe jane asimiluar komplet?
  Apo duan ta asimilojne edhe Kombin tone me Terezen dhe tertipe te tjera cmimesh politike?
  A nuk jemi vend “Laik”?
  Ku jane ato figura Ilyresh dhe Perandoresh por na kini degjeneruar me nje misionare me qellime antikombetare si Tereza?
  Pirrua dhe Kastriotis nuk kane lidhje me Papen,per fat te keq edhe Fene tone para turke Orthodhoksine,me tradhetare dhe spiune.
  Kur historia dhe Kastriotis e tregon Epirotas pse mohoni Vorio Epirin ju katoliket apo myslimanet qe po degjeneroni cdo dite kete Komb historik per tu pasur zili?
  Po keshtu edhe myslimanet qe luftuan dhe luftojne per Sulltanin dhe jo per Kostandinopolin tone te Skenderbeut.
  Naimi Samiu,Abdyllahu,Ismaili nuk e “dinin” qe Arvanitasit kishin rreth 50 vjet qe luftonin per clirim dhe keta shkuan ne Stamboll per te ndihmuar te Semurin e Bosforit?
  Cfare lidhje kishin heronjte Greke dhe Epirote Arvanitas me keta qe moren tituj nga Sulltani,u betuan si Turq ne Parlamentin e saj,u bene Governatore kur Bubulina luftonte ne krye te betejes dhe kerkonte koken e prere te birit te Saj.
  Keto ngjarje historike jane te ndaluara dhe te pabotuara ne historine e Al-banistanit te Papes.
  Ku eshte informacioni per Heronjte Arvanitas?
  Kur bere derr e arine,cdeshe qe bere turkoallvanine.

  1. Spartak Avukat Anglosakson Ngjela says:

   Skender Bej Ishe Bektashi Dhe ashtu Vdiq si Bektashi, Dhe kishe Tyrben ne Lezhe,te Cilet rrenegatet i futen tritolin,te tjera Jane Lloqe Kavaje.

  2. KORÇARI says:

   Ti Pallazgoja qënke ftohur keq, shko futi ndonjë çaj , bëj dhe një gargarë me sodë buke të të dizifenktohet goja.
   Fute kokën në një legen (haleje , apo plastik ) të mbushur me alkool që të ngordhin mikrobet dhe qelizat e infektuara me Përralla Greke dhe me Antishqiptarizëm të shfrenuar.
   Më pas lexo pak për Thodhori Bythgurin , Marko Boçarin, Bubulinan,Mjaulin, Kiço dhe Koço Xhavellën ,Karaiskqin ose Karaiskaj , etj,etj ,gjithashtu lexo deklaratat e konsujve të huaj në atë kohë që pjesa që sot quhet greqi e quanin Shqipëri e Poshtme , gjithashtu lexo deklaratën e mbretit gjerman të greqisë Oto , i cili shkruante , këtu ( Athinë) nuka greqi dhe as grekë kjo (greqia e jugut) është një Shqipëri e Vogël dhe banorët janë të gjithë Shqiptarë.
   Pra o Pallazgoja SKËNDERBEU QUHEJ GJERGJ KASTRATI . Dhe ishte 100% I RRACËS ILIRO-SHQIPTARE.

 14. qytetari says:

  Akoma e mban Shqiperia,kete vrime haleje Anadolli,hysenqenferamedinaj?
  Paketoheni dhe dergojeni MUTIN,tek vllai albin,cunat e babes,armiqte e betuar te ketij vatani.

 15. ''kurre mos'' luftoni'' me derrat[sunitet],sepse ju leroseni ndersa derrat[sunitet] zbaviten......''[G.B. Shaw] says:

  normale qe turkoshaket,dobice te sultan muratit te urrejne Megakastriotin[jo iskender]…………pune korrakesh,varu kkkkkk!

 16. Patosi says:

  Ky duhet largu nga shqiperia ta cosh ne turqi ose ne serbi ky eshte agjent. Kto jane legena pastaj ca di ky nga historia kete e ka fut shkjahu. Me percare shqiptaret per fat te keq kombi shqiptare ka pasur plot tradhtare duke filluar nga hamza kastrioti dhe deri ne ditet e sotme

 17. era! says:

  U ka hyre tmerri korofillakeve grekqire nga shqiptaret e shqiptaria prandaj duan te tjetersojne e pervehtesojne vlerat e historine e lavdishme te popullit tone.Komb grek as nuk ka patur as nuk ka.Grekqiret jane mbeturina te jevgjiterve te Anadollit.Greqine e mbajti gjalle dhe e mban akoma raca jone.Greqia pervec se neper mite e legjenda nuk ka nxjerre asnje tribun a figure madhore ne historine e vone..Ajo mbijeton vetem ne saje te terrorit e vjedhjeve te trojeve e vlerave te kombeve perreth.Kastrioti nuk ka asnje lidhje me mut-ortopidhin greke.Ju nuk keni goje te flisni per historine e kombit tone se nuk keni asnje vlere ne historine e Ballkanit pervec xhvatjes se trojeve te fqinjeve HANI MUT E HESHTNI! Kur flisni ju duket sikur pellet gomari e lehin cakejt.

 18. Ramo Mezini says:

  FALLSITETI I DERDIMENIT FERRAJ ZBULOHET THJESHT. NE KOHEN E SKENDERBEUT NUK KA EKZISTUAR MYSLIMAN SHQIPETAR. FEJA MYSLIMANE U IMPONUA NE SHQIPERI MBAS VDEKJES SKENDERBEUT. KETE FAKT E DIN EDHE FEMIJET E SHKOLLAVE FILLORE. NUK ESHT I PARI KY PALO TURK QE BALTOS HEROIN KOMBTAR EDHE GREKU JANI LUFI NE TREGIMIN E TIJ ANTIHISTORIK SKENDERBEU KA THEN: SKENDERBEU ISHTE BIRI INJE BANDITI QE GRABISTE TOKAT E FSHATAREVE ME DHUNE PER TE SHTUAR PRONAT E TIJ. KETA TURQ E GREK TE PA FYTYR TE JAPIN FAKTE KU I BAZOJNE KETO DEKLATATA OSE SHQIPETARET E VERTET TU JAPIN DENIMIN QE MERITOJN. ESHTE E PA MUNDUR TE KESH NJE PIK GJAK SHQIPETARI DHE TE BALTOSESH HEROIN KOMBETAR. KUSH U DHA TE DREJT KETYRE BSTSRDEVE TE FLASIN PER HEROIN KMBETAR?!

 19. Pellazgos says:

  O Ramazan (Ramo).
  Viti 1906 tregon qellimin e Fuqive te Medha imperialiste te krijonin nje Shtet te ndare per here te pare ne historine tone te Epirit qe nga koha e majmunit.
  Krijuan kete State fashistet dhe barbaret e Evropes te quajture Al-bania,megjithese pothuajse gjysma e popullsise ishte Myslimane!
  Kjo eshte lufta kunder Greqise dhe Civilizimit,se i duan “njerezit” dele cifutet dhe Anglezet qe kane vjedhur pasurite tona te Epirit dhe kane nxjerre miliarda nga Museumet e tyre qe pa keto Veprat tona te Epirit dhe Ilyrise vetem thika do ekspozonin.
  Historia e shkruar thote qe ambasadori angles mori leje nga Turqia dhe shkoi si ata te Afganistanit duke shkeputur dhe vjedhur Veprat e Akropolit dhe Parthenonit qe i takojne Greqise,Epirit,Ilyrise.
  Por ata dine se cbejne,prandaj e krijuan kete shtet Al-bania qe te mos kemi mundesi te jemi nje Komb i fuqishem qe do kishte autoritet,do kerkonte llogari per asimilimin e Arberesheve nga fashistet,po ashtu edhe me Osmanet qe mbajne Kostandinopolin dhe Mikra Asian,mbeshtetur nga Amerika,Anglia,Franca,Italia,Gjermania.Ata futen Turqine pushtuese e tokave te Kastriotis ne Nato.Per ne si Epirote eshte njesoj si Ataturku edhe Milloshevici.
  Lufta e Cifuteve eshte kunder Kombit tone te Lashte dhe te Lavdishem duke na percare.
  E krijuan Alfabetin Greke te Latinizuar,ashtu sic kane Latinizuar cdo gje Greke.
  Zeusin e Dhodhonit e quajten Jupiter,por vndbanimi i Jupiterit nuk egziston,nuk ka Spiti (shtepi) sic jane Perendite e Olimpit ne Olimp.
  Mithollogjia Greke eshte e vetmja Mithollogji ne Evrope,se kur nuk ke Alfabet dhe gjuhe te shkruar,quhet perralle me mbret.
  Po keshtu edhe me Omiros ne Homer,Odhiseas ne Ulisse,Athina ne Minerva,Afroditi ne Venus,etj,etj,ecetera.
  Kemi Agi Saranden ne Sarande,Moskopolis ne Voskopoje,Epidhamnos ne Dyrrahu,Karavo Stasi (Stacion varkash greqisht) ne Karavasta,Apollonia,Buthrotos ne Butrint,Epir ne Al-bania,Ilisus ne Lezhe etj,etj eccetera.
  Kur degjon Aliun ne Malin e Tomorrit,kokalat (kockat) e Jeorgios Kastriotis levizin ne Al-banistane.

  1. KORÇARI says:

   Pallazgoja, të paska goditur dielli i Antishqiptarizmës mu në majë të kokës.
   Të kam shkruajtur dhe më lart çfarë të bësh për tu shëruar.
   Një fjalë e urtë thotë ” TË SHUMTË JANË ATA QË DUAN TRADHËTINË , POR TRADHËTARIN ..ASNJËRI ”
   PELLAZGËT –>>ILIRODARDANËT E MË PAS SHQIPTARËT ISHIN KËTU MIJËRA VITE PARA SE TË VININ GREKËT E MË PAS VËLLEZËRIT E TYRE SHPIRTËRORË SLLAVËT E MË PAS VËLLEZËRIT E TYRE TË GJAKUT OSMANËT, pra o PALLASGOJA sado që të mundohesh të nivelosh RRACËN PELAZGO-ILIRODARDANE me rracën e miksuar (që mos përdor fjalën ‘e Bastarduar’) Greko-Turko-Arabo-Sllave nuk ke për t’ja dalë, tani shko të tërheqësh pensionin 300 eurosh dhe ndonjë shpërblim nga KYP-i (SHIK-u grek).
   A mos harrosh të lëpish dhe ndonjë …………. k….ëpucë greke të spërkatur me shurrë.

 20. KORÇARI says:

  Pallazgoja, të paska goditur dielli i Antishqiptarizmës mu në majë të kokës.
  Të kam shkruajtur dhe më lart çfarë të bësh për tu shëruar.
  Një fjalë e urtë thotë ” TË SHUMTË JANË ATA QË DUAN TRADHËTINË , POR TRADHËTARIN ..ASNJËRI ”
  PELLAZGËT –>>ILIRODARDANËT E MË PAS SHQIPTARËT ISHIN KËTU MIJËRA VITE PARA SE TË VININ GREKËT E MË PAS VËLLEZËRIT E TYRE SHPIRTËRORË SLLAVËT E MË PAS VËLLEZËRIT E TYRE TË GJAKUT OSMANËT, pra o PALLASGOJA sado që të mundohesh të nivelosh RRACËN PELAZGO-ILIRODARDANE me rracën e miksuar (që mos përdor fjalën ‘e Bastarduar’) Greko-Turko-Arabo-Sllave nuk ke për t’ja dalë, tani shko të tërheqësh pensionin 300 eurosh dhe ndonjë shpërblim nga KYP-i (SHIK-u grek).
  A mos harrosh të lëpish dhe ndonjë …………. k….ëpucë greke të spërkatur me shurrë.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *