FOTOT: Vetëndëshkim me thika dhe gjak, myslimanët kujtojnë vrasjen e profetit Muhamed

Myslimanët shiitë në të gjithë botën kanë përkujtuar vrasjen e nipit të profetit Muhamed, duke u gjakosur dhe vetëndëshkuar me thika, në atë që njihet si dita e Ashura-s.

Ashura shënon vrasjen e imam Huseinit në një betejë me forcat e Kalifit Jezidit në vitin e largët 680.

Duke filluar nga lindja e diellit, muslimanët e devotshëm shiitë dëgjojnë recitimet e historisë së vdekjes së imamit me shumë të qara dhe rrahjet e tyre me grushte të mbyllura.

Disa gjithashtu vetëndëshkohen me thika dhe gjakosen.

Shumë prindër përfshijnë edhe fëmijët e tyre në ceremoni, duke i gjakosur edhe ata.(TemA)

15 komente në “FOTOT: Vetëndëshkim me thika dhe gjak, myslimanët kujtojnë vrasjen e profetit Muhamed”

 1. Tirona says:

  Jo vrasjen e Profetit o pall gazetar me mik. Dhe e dyta k’to nuk jane Mysliman, k’ta jane nje sekt qe pretendojne se jane Mysliman. Qe ka nje diference te madhe. Idiot pseudo-gazetaret.

 2. AC/DC says:

  Vllezërit e albanistanasve!Këtu do shkojnë dhe pellazgo-iloro-dardano-shqipo-sunitët.Rracë muti!!!

  1. Gaqi says:

   Pas evgjiteve helene normalisht.

  2. Enea says:

   Mos shkruaj ne gjuhen shqipe se e ndot

  3. Mbreti says:

   Te na falish, por si Greke duken njesoj. Jeni Gabele edhe Arabe sado te deklaroeni Europiane dhe kryqet mga 15 cm sju bejne Europiane. Jeni Arabe Irthodokse si Ethiopianet! Shqiptaret te oakten duken me te bukur se greket byt…zinj

 3. shqip says:

  Keta jane teper ne kete bote . Injoranca nuk njeh kufi , dhe bota prandaj vuan, nga pa dija , e prapambetje e thelle kulturore. E kuptoni pse keta transformohen ne bomba humane? Ja, pikerishte per ndeshkimin qe i bejne trupit te tyre. Dhe kur s’e ka problem te masakroje vetveten, te tjeret i shohin si objekte pa vlere. Megjithate koken hengshin. Problemi eshte mos kthehen edhe shqipfolesit ne nivelin e kafsheve.

 4. Popull says:

  O ti AC/DC, o ti injorant i klasit te pare. O ti i Vella i Iblisit te mallku. Kij frike Zotin o njeri se la me te gjet ndonje bela qe te mos e marresh veten sa te jesh gjalle.

 5. Komentuesi says:

  Nga viti largrt 680 e deri sot vazhdojne te behen gjera makabre qe nuk i pronon llogjika.Ja kush eshte feja myslimane.Ajo eshte nje fe anakronike,qe, le njerzit me shekuj mbrapa.Ata jane kundra shkences dhe perparimit.Te gjakosesh vehten dhe sidomos femijet me thika,gjak e te berrtitura,do te thot se ky sekt eshte shume mbrapa me zhvillimin e shoqerise njerezoer.Njerezimi po ecen perpara ne te gjitha fushat dhe kete e shikon i madh dhe i vogel.Femija dy vjeç perdor celularin per te pare kukulla,apo kompjuteri qe te sjell çdo gje te gatsheme,pra jemi ne nje shekull ku ç’do gje behet per te miren e njerezzimit.Nuk i sjell asnje te mire ajo qe njerzit masakrojne vehten dhe femijet me grushta dhe thika.

 6. inat says:

  500 vjet na shkerdheu turku per te na sjelle kete fe te bukur…tamam si qente shqyej veten

 7. sadik says:

  sa injoranta ka keti lloj gazetari duhet se pari te ket njohuri per ate qe shkruan kjo nuk ka te beje me islamin as me pak me te derguarin e allahut muhamedin a.s.

 8. Isufi says:

  Ju qifsha sektet jane myslyman byrhqiere jane shoket e olsi jazexhiut qe do te na nxjerri edhe. Shqiptareve vellezer me kto

 9. Pellazgos says:

  Kur Evropa e “Civilizuar” dhe me culture te Lashte Greke,eshte e nenshtruar nga Feja e Krishtere qe I ka duart me gjak (Kujtojme Galileon dhe Brunon) ,keta duken Engjej se nuk kane patur lidhje me Dhimokratia,Theatro,Filosofia,Mithollogjia,Mathimatiqi,Mrekullite e Botes,Olimpia Agones 776 B.C.E.
  Vete perkufizimi i periodhos Mesjete e Erret,tregon “fytyren” e terroristeve barbare te krishtere me shkaterrimin e Kostandinopolit nga Kryqezatat e Djallit ne emer te Krishtit “Zot qe u ngjall”.
  Nuk e kuptova kurre pse Shqipetaret e. Vertete nuk e pronciojne Kostandinopol por Stamboll!
  A nuk “pretendojme “ qe Kostandini ishte Ilyre?
  Nga kush presim respekt kur nuk respektojme Gjakun tone Ilyre?
  Do thote dikush qe u mbetet qejfi musllumanev apo katolikeve qe kufirin e vene jo tek Arvereshet e Magna Grecias,por ne Prevzen Turke.
  Do thote dikush qe,cna duhet ne per Atdheun tone,si per Magna Grecian,apo Kostandinopolin.
  Ketu eshte edhe disfata jone ne emer te State Al-Banas.
  Trishtohem me populin e “zgjuar” me shumice myslimane qe nga turpi po I ndron emrat ne Evropiane,”te bukur” pa lidhje me Historine,pa lidhje me Atdheun.
  Kush eshte fajtore se shumica kane ndruar jo vetem Fene e Jeorgios Kastriotis,por festojne fene e pushtuesve Osmane.
  Vetem po te “mashtroje dhe genjeje” historia e Al-banistanit.
  Ironia dhe Hipikrizia me e Madhe eshte qe pasardhesit e Naimit,Abdyllhut,Samiut,Ismailit qe shkuan ne Turqi perpiqen te quajne “vellezer” Arvanitasit qe luftuan kunder tyre!

 10. Illyrian says:

  Te menderosur mutër komentues. A e dini që ka edhe të krishterë rrahin veten me kamzhik, si pjesë e ritit fetar? Po për ata çfarë mendoni?

  Flagelacioni i referohet në një kontekst të krishterë Flagelacionit të Krishtit, një episod në Pasionin e Krishtit para kryqëzimit të Jezuit. Praktika e hipotekimit të mishit për qëllime fetare u përdor nga disa të krishterë përgjatë shumicës së historisë së krishterë, veçanërisht në manastiret dhe manastiret katolike. Për më tepër, Martin Luther, Reformatori Protestant, praktikonte rregullisht vetë-flagelacionin si një mjet për hipotekimin e mishit. Po kështu, shkrimtarja kongregacioniste Sarah Osborn gjithashtu praktikoi vetë-flagelacion në mënyrë që “t’i kujtonte asaj mëkatin e saj të vazhdueshëm, varfërinë dhe afërsinë në sytë e Zotit”. Është bërë “mjaft e zakonshme” për anëtarët e lëvizjes traktariane brenda Komunitetit Anglikan që të praktikojnë vetë flagelacionin duke përdorur një disiplinë.

  Në shekullin XIII, një grup katolik romak, i njohur si Flagellants, e morën këtë praktikë në skajet e tij ekstreme. Flagellantët u dënuan më vonë nga Kisha Katolike Romake si një kult në shekullin XIV sepse kisha e themeluar nuk kishte kontroll tjetër mbi praktikën përveç shpronësimit.

  Shumë bashkësi shiite në mbarë botën marshojnë në parada masive çdo vit në Ditën e Ashures për të përkujtuar Betejën e Karbala dhe martirizimin e Imam Huseinit, ndërsa godasin veten në gjoks ose duke u përplasur me zinxhirë të quajtur zanjerzani.

  Megjithëse është e pazakontë, disa komunitete shiitë godasin veten në anën e pasme me zinxhirë dhe objekte të mprehta siç janë thikat. Kjo ndodh në shumë vende përfshirë Indinë, Pakistanin, Irakun, Libanin, Shtetet e Bashkuara, [4] dhe Australinë.

  P.S. mos u lodhni të bëni dallime midis feve Abrahamike, të gjitha fe jevgjish janë. Nga i njëjti vënd kanë dalë.

 11. Matilda says:

  A ju hengert mortja o INJORANT….lini femit rehat, te jetojne te lumtur!

 12. Bardhi says:

  Kur bere derr e arrine, pse Turqine, por Naimit duhet thene te njejten gje edhe per Persine,
  se ai sulmon Turqine por levdon Persine me shiitet, atehere njerezit nuk e dinin por jo sot.
  dhe zervareve per Gerqine, ndersa Svetisavareve per Serbine si dhe breshkamadhen Italine.

  Na lini te lire gjithe ju fetare te palare qe e beni fene politike, Zoti ju denofte!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *