PD “qetëson” çiftin Meta-Kryemadhi: Asnjë pakt Rama- Basha

I pyetur mbi qëndrimet e Ilir Metës, në konferencën e sotme për shtyp, sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi u shpreh se nuk është hera e parë që presidenti kritikon opozitën për vendimin e paprecedentë të djegies së mandateve.

“Ajo që do të duhet të marrim nga deklarata e sotme e presidentit është që në Shqipëri ka një krizë të madhe përfaqësimi. Sot, madje, nuk kemi vetëm një krizë përfaqësimi, por edhe një krizë kushtetuese dhe institucionale, pasi mungojnë disa prej institucioneve që mbajnë shtetin në këmbë, përfshirë, gjykatën kushtetuese dhe janë bërë jofunksionale disa institucione të tjera në vend si parlamenti dhe pushteti lokal”, u shpreh Bardhi.

Në lidhje me deklaratën e Metës mbi një pakt Rama- Basha, ai tha:

“Nuk e kuptova kështu deklaratën e presidentit të republikës. Ajo që unë dua të konfirmoj është se nuk ka asnjë pakt dhe nuk do të ketë asnjë pakt pa u plotësuar kushtet për zgjedhje të lira e të ndershme.

Nuk është çështje pakti mes dy individëve, por e parimeve dhe standardeve që të mos kemi më një krizë të tillë institucionale, kushtetuese, politike, përfaqësimi, siç e quan presidenti në të ardhmen.

Pra, do të duhet të jetë një zgjidhje e tillë që e fut Shqipërinë në një rrugë që të gjithë e dëshirojmë, anëtarësimin në BE. E dëgjova deklaratën e Presidentit, nuk e kuptova se ku e bazon informacionin se zoti Basha apo PD ka thënë që do të hapen negociatat.

Askush nga PD, përfshirë zotin Basha, nuk e ka thënë këtë. Ne kemi thënë që PD dhe Opozita e Bashkuar do të donim të hapjen e bisedimeve për anëtarësimin e Shqipërisë, si një mundësi për t’I vënë fre kontrollit të ksaj qeverie apo për të patur më shumë ndikim në situatën e brendshme në Shqipëri.

Ne lobojmë që të hapen negociatat, si aspiratë e shqiptarëve për të qenë sa më parë pjesë e BE, por për shkak të sjelljes së kësaj qeverie, shanset vijnë duke u zvogëluar. Ishim me 5 kushte për hapjen e bisedimeve, kanë shkuar 7. Dhe të gjitha informacionet tona flasin që nga 7 mund të bëhen në 9 apo 10 kushte.

Kjo tregon për hapa pas në peocesin e negociatave me BE. Ne duam që të jetë një PO, se nuk është Po për qeverinë, është Po për shqiptarët, por të gjitha dyshimet tona janë se nuk ka për të patur një PO pa kushte. Pra, do të shtohen edhe më shumë kushtet”, tha ai.

REMOTE_ADDR:[]

7 komente në “PD “qetëson” çiftin Meta-Kryemadhi: Asnjë pakt Rama- Basha”

 1. Lona says:

  PIRDHE BARDHA PIRDHE PD KA MBARUAR

 2. Komentuesi says:

  Ju te pd-ke,dihet boterisht, se ju, jo vetem jini kundra hapjes se negociatave me BE-n,por edhe kundra reformes ne drejtesi,kundra reformes zgjedhore e per shume gjera te tjera jini treguar maskarenj.Populli nuk ju do dhe nuk ju voton kurre.

 3. Aleksander says:

  Po ik o Basha.
  Basha ik.
  Ik Basha.
  Basha je i ikun.
  Basha ke fallimentua.
  Basha ke le i fallimentum.
  PD meriton kryetar te ri.

 4. Veshi says:

  Rihni uje ne havan, se keshtu mbeteni alternative sunduese maxhorance-minorance edhe 29 vjet te tjera. Rrofte PPSh-ja qe ju polli.

 5. PD says:

  Po per paktet qe z.Bardhi ben ne romeo dhe grinder per te fshehur deshirat e veta sexuale kush duhet te shqetesohet…..

 6. ledio says:

  Po kaq debil eshte ky bardhi mo. Basha shkon ke Meta, bisedon me te 1 ore, ky del dhe thote qetesohuni Meta dhe Kryemodhja. Debili sqaron debilen, hajde hajde kush na kerkon te na perfaqesojne.

 7. Beni says:

  Ec aty LGBT–Bytha.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *