Sokol Kushta analizon fitoren e Kombëtares: Bare i shkëlqyer, Reja ndër më të mirët në Europë!

Reagimet e njerëzve të ndryshëm kanë qenë të shumta për fitoren e mbrëmshme të kombëtares sonë.

Natyrisht, fitoret kanë shumë “baballarë”, sikurse thuhet, ndërsa humbjeve nuk iu del kush për zot.

Nga Franca tek Islanda, kuqezinjtë e kanë parë veten në “ferr” dhe “parajsë” brenda tri ditëve.

E megjithatë, ëndrra vazhdon, kualifikimi për në “Euro 2020” mbetet i hapur matematikisht.

Ish-sulmuesi i shquar i Shqipërisë, Sokol Kushta, e ka analizuar kështu atë që ndodhi mbrëmë, përmes një statusi në Facebook: 

“Urime për fitoren e bukur kombëtares! Fituesit nuk gjykohen, por analizohen.

Është nga herët e pakta që kombëtarja jonë reagon pozitivisht pas një humbjeje shkatërruese, si ajo me Francën.

Jo në drejtimin sportiv, por psikologjik dhe fizik. Këtu duket dora e një prej trajnerëve më të mirë në Europë.

Ai arriti të vendosë balancën në psikologjinë e ekipit, rinovoi formacionin për 4 ditë.

Dhe kjo u duk në reagimin pozitiv të ekipit, kur pësoi golin e dytë.

Gjithmonë, kombëtarja jonë bie nga ana psikologjike dhe fizike, por kjo nuk ndodhi këtë herë.

E kundërta ndodhi, shënoi dy herë dhe u rrit fizikisht me ndërrimet që bëri trajneri.

Po të vëmë re dhe parametrat fizikë, mbajtja e topit dhe taktika e trajnerit ishin dukshëm superiore karshi një kundërshtari të fortë.

Krahas shumë lojtarëve të rinj dhe premtues, doja të uroja Baren për të dyja ndeshjet e shkëlqyera të tij. 

Ishte një përgjigje e fortë për shumë skeptikë, që nuk nguruan të hidhnin baltë mbi të.

Minimumi duhet të heshtnin dhe të kërkojnë falje për të.

E them për Baren, por duhet të jetë mësim për çdo lojtar të ri, që vjen te kombëtarja.

Ata duhen përkrahur dhe ndihmuar në momentet e para. Suksese me Turqinë”.

REMOTE_ADDR:[]

5 komente në “Sokol Kushta analizon fitoren e Kombëtares: Bare i shkëlqyer, Reja ndër më të mirët në Europë!”

 1. taro says:

  Kombetarja reagoi jo ne drejtim sportiv,po psikologjik dhe fizik,shkruan Kushta dmth Tema qe ka korigjuar gabimet e shumta ortografike te Kushtes.
  Shkurt muhabeti jo çdo lojtar i mire ku futet dhe Kushta,eshte patjeter analist i mire.

 2. Ai says:

  Federata islamike Shqiptare e mbushur me antimyzeqar idiot di ish Zini Gjin-Ali duhet shkaterruar se kjo historikisht diskriminon lojtaret myzeqar qe nga Majaci i madhe e deri sot te Roshi, Bare e Manaj.

 3. © KENDVESHTRIM TJETER © says:

  Fitorja eshte fitore,por ajo merr rendesi kur fiton ndaj nje kundershtari superior !
  Fitorja ndaj Islandes nuk ishte e veshtire ,trainer akoma nuk ja ka mesuar emrat te gjithe lojtarve ,ai ka vetem tre ndeshje qe I analizon !
  Punen si “psikollog ” e beri kryeministri.
  Perpara kemi ndeshjen me Turqine ,nuk do shikojme kete bollek golash ne porten turke .
  Reja po arriti objektivin,kualifikimin ne European ,meriton superlativa.

 4. Taras Bulba says:

  O taro pordha , po ik o mjeran u bere ti te kritikosh Sokol Kushten , Koli te ka nderuar ty dhe mua dhe gjithe Shqiperine atehere kur personat qe te nderonin ishin te paket , pa te ardhura , pa kushte , por me shpirt , me zemer luani , dhe ti na korigjoke gabimet ortografike te Sokolit .
  Dukesh qe je mistrec , lamash , je nga ata qe kane manine te thone gjithmone nje gje te kundert , pa qene nevoja …..palaco

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *