FOTOT: “Kooperativistet simpatike që çmendën Enver Hoxhën”, fotografi i njohur i diktaturës sjell pamjet e rralla nga komunizmi

Janë publikuar disa fotografi të mjeshtrit të mirënjohur Petrit Kumi, i cili ka lënë gjurmë shumë të rëndësishme në historinë e fotografisë shqiptare para viteve 1990.

Petrit Kumi, mjeshtri me një karrierë gjysmëshekullore në fotografinë e shtypit është sot i fundmi i një plejade fotografësh shqiptarë, që ruan ende emocionet dhe sfidat e një kohe tjetër të fotografisë, krejt e ndryshme nga kjo e sotmja.

Atëherë asgjë nuk ishte digitale, e çastit. Përkundrazi, rezultati i shkrepjes së kërkuar vinte pas orësh të tëra pritje në dhomën e errët.

Më poshtë po përcjellim disa nga shkrepjet e tij më të mira. (TemA)

29 komente në “FOTOT: “Kooperativistet simpatike që çmendën Enver Hoxhën”, fotografi i njohur i diktaturës sjell pamjet e rralla nga komunizmi”

 1. Shpiragu says:

  Nuk e kuptoj , perse titulli i shkrimit eshte : “Kooperativistet qe cmenden Enver Hoxhen” . Ne shkrim flitet per te madhin e fotografise Petrit Kumin. Fotot tregojne punen e palodhur qe benin njerezit ne ate kohe. Tregojne zhvillimin e bujqesise dhe te industrise. Ju qe i kini vene kete titull do te jeni cmendur nga fotot. Para disa ditesh nje banor i Pustecit tha: ” Pompat qe mernin uje nga liqeni per te vaditur ishin ne kohen e Enver Hoxhes, tani nuk ka.” Dhe i ziu fshatar merte uje me kova nga liqeni dhe vadiste domatet. I ke pare keto i nderuari artikullshkrues dhe qe ke vene kete titull?

  1. Komentuesi says:

   Shpiragu Bravo.Jane te verteta ato qe shkruan.Sot keta qe shkruajn nga b…a nuk e kane fare haberin se si ishte dhe çfare perfaqesojne keto foto.Permbajtja e vertete, eshte ajo e jetes se njerzeve, qe punoni per jeten e re porsa lindur,jeten e lumtur,kurse keta sot edhe vete Petrit Kume i shfrytezojne per qellime te mbapeshta politike.Jane me kilometra larg se vertetes.Ku jane fabrikat,uzinat gjigande,kombinatet, hekurudhat,SMT (makinerit bujqesore),bujqesia qe arriti te bente prodhime te drithrave bujqesore deri ne 120 kv miser per ha,60 kv grur per ha,etj qe nuk kane mbarim.Fotot jane reale dhe trgojne emacipimin e shoqerise ne ate kohe.

 2. IVONI says:

  Fukarallek dhe sinqeritet me mire se pasuri dhe degjenerim ..!

 3. BOHOTINA says:

  Ku e sheh ti cmendine e Enverit?…

 4. Kevin says:

  Kohët e arta të Shqipërisë.

 5. foto te bukura per nje kohe kur kishte shtet ligjor, dhe jo rrumpalle

 6. 123 says:

  O i ashtuquajtur gazetar edhe ju te Temas, perfshi te gjithe qe kane pergjegjesine per te pare cfare budallalleqesh ka ose jo ne kete gazete. C’lidhje ka titulli me permbajtjen e fotove? Thjesht jane foto nga fusha te ndryshme te jetes se asaj kohe dhe fare lehte mund te kuptosh frymen ne to, pastaj komentet varen nga kendveshtrimi i shikuesit te tyre. Duket qe turpi nuk egziston fare ne fjalorin tuaj profesional, mbase edhe ne ate qytetar (ne se je ni te tille, por shume pak gjasa ka), por te pakten mos i vleresoni te tjeret me nivelin tuaj medioker, per te mos ju fyer e them kete.
  Ka gjasa qe ju ta beni qellimisht kete gje pasi ne shfryjme kunder askujt ne gazeten Tema, keto rreshta nuk kane autor te deklaruar por vetem thuhet nga Tema Online. A mos u mblodhet te gjithe bashke dhe dorovitet nga disa rreshta shkrim, se fotot kane autoresi tjeter?
  Ju nuk jeni serioz as me buken tuaj te gojes, dua te them me punen, se me veten jo e jo e aq me pak me popullin e ketij vendi.

 7. xhemal says:

  fotografi te mrekullushme,,,ka gje me te bukur se te fotografosh njerezit qe plote dinjitet punojne e fitojne me djerse dhe ndihen te lumtur ,,lumturia nuk eshte vetem para e pasuri materiale,,,,tani fotografohen vetem femra lakuriq kjo eshte dhe ofendimi dhe perbuzja me e madhe per nje grua apo vajze qe kethehet ne mall ne nje send pa shpirt ,,,,pa moral e pa vlere shikoni fotografine me grate e vajzat qe punonin bashke .flasim per fotografite e per njerezit qe punonin jo per diktaturen e cila ka patur marrezite e saj e cila nuk i shperblehu sa duhej punetoret ne cdo aspekt pa folur pastaj per luften e klasave etj etj por ne tere ate marrezi pati zhvillime permbysje ne arsimim ,bujqesi,ne te drejtat e grave,energji u vendos per te gjithe sistemi i pensionever,ne shendetesi pati kapercime te medha psh vaksinimi apo sherbimi ne tere teritorin me mjek infermiere,industria pati nje shtrirje te madhe sidomos nxjerrja e mineraleve dhe nje pjese e tyre eksportohej produkt i gateshem ,u investua shume per sigurine kombetare bile duke egzagjeruar jashte cdo perfyterimi ,u hapen universitetet per here te pare ,keto duhen thene se jane te verteta .e cdo zhvillim eshte puna e djeresa e miliona shqipetareve keshtu nderojme njerezit e punes jo pushtetaret ,nderojme mesuesit ,mjeket ,inxhinieret studiusit .po eshte e rendesishme te dregohet e gjithe duke e zhveshur sistemin lakuriq

 8. Tin Tin says:

  Njerezit duhet ta kuptojne se pa vjedhje ,dhe thjesht me pune nuk behesh kurre i pasur sot dhe sikur te punosh 24ore,Kapitalizmi eshte nje genjeshter qe te paguaj gjoja djersen po do ti marr me blerjet qe Ben se te ka ne Kurth deri sa vdes,pra jete zero,Te gjithe Shqiptaret e ikur e dine ne cfare kurthi I ka futur kapitalizmi linden te lire po do vdesin me borxhe.nga ana tjeter komunizmi eshte njesoi Ben sikur punon dhe sistemi ben sikur te paguan po njeriu eshte me I lumtur se nuk konsumon me temper se ato qe jane te nevojshme.Enveri e dinte kapitalizmin se e kishte jetuar vete,po komunizmin e kuptoi keq pas viteve 80te.Njerezit jetonin me pak po te gezuar,sot ka plot po ka me shume me depressions dhe me semundje zemre ….Meqe komunizmi vdiq ne na duhet te perballemi me kapitalizmin gjakpires allaturka te Shqiperise ku si komunizmi allturka athere do na I nxjerre lengun keq.

 9. Tërfoni nga Kolkondasi says:

  Sa parrullë e bukur ishte ajo: “lufta për bukë është luftë për socializëm.” Jo si koha e sotme, shkon në supermarket dhe gjen 10 lloj bukësh! Kohë vërtetë më të fëlliqur se kjo e sotmja nuk mund të gjesh, kohë kur as qëni nuk preferon të hajë bukë! Rroftë shoqja Lenka dhe udhëheqësi i madh Muho Asllani! Lavdi të ndriturit Besnik Bekteshi, i cili fryhej dhe ngjantë me një gjel deti që i sulet pulave për ti “shkelur”.

  1. Moisi Golemi says:

   Ke 10 lloje bukësh dhe të gjitha janë kancerogjene, gatuar me krrundet serbe dhe ruse, trap!!!

   1. Ilia Toli says:

    Gatuar me miell radioaktiv nga Ukraina dhe Bjellorusia.

  2. Mazllumi says:

   Ke te drejte o malarik Libofshe. Pyet njehere tet teme apo gjyshen se si jetohej kur ishin bujkrober te beut.

  3. Kapedani says:

   Ne radhe te pare titulli ska asnje lidhje me fotot.
   E dyta o Trifon myzeqari po qe qenke dhe rrot kari buket e sotme jane pothuajse te gjitha kancerogjene ndersa ateher ishin bio o debil.
   Kishe buke 50-ce,40-ce 30-ce ,simite ,panine, buke misri kishte nje buke per diabetiket ne formen e pentagonit ,kishte dy lloj bukesh te bardha si dhe nje buke te zeze te veçante qe sme kujtohet si e quanim.Ja ku ti nxorra dhe 10 buke te asaj kohe o koke loqe.
   Une do thoja qe te rrojen kurvat dhe hajdutet e politikes se sotme qe kane te gjithe diploma fallco nga universitetet e shkerdhyera private .
   Te rroje Azemi (ka ikur i ndjeri) ,te rroje Noka , Dulja , fasulja ,Strazimiri ,bythe qiri dhe plot baxhella qe na nxjerrin cicat ne parlament.Kemi dhe plot drogaxhinj si Saimiri ,Rama , Nano dhe plot te tjere.
   Prandaj o Terfon bolja piqu pak dhe meso te shkruash .

 10. Erdi says:

  Me bene pershtypje, fotoja 40 fustan me vija rrip mesi i gjere, fix moda sot apo nje nene me femijen mbi piano….aaaahhh shyqyr qe na nxoret foto te fotografeve tane, se ngelet me foto te fracezit qe fotografonte lypesat rrugeve… sikur bota nuk ka hiç…..lypsa ..po deshet dhe artiste e te pasur por me vone i sheh posht ures…

 11. Erdi says:

  Me bene pershtypje, fotoja 40 fustan me vija rrip mesi i gjere, fix moda sot apo nje nene me femijen mbi piano….aaaahhh shyqyr qe na nxoret foto te fotografeve tane, se ngelet me foto te fracezit qe fotografonte lypesat rrugeve… sikur bota nuk ka hiç…..lypsa ..po deshet dhe artiste e te pasur por me vone i sheh posht ures…Per mos te folur pastaj per nivelin e shkrimit teper i ulet…

 12. USA says:

  Me keto foto ju e bete enverin gigolo Po kumi ka qene gje psiqiater si cufja qe u bene biografe te blok it. Po bloku i sotem ca behet njecik krim hajdut.

 13. PROMETEU says:

  Besoje se kishte plote femra Enveri verdall ose brenda ne Tirane qe te cmendej spesoje se cmendej per disa fshatarka te dhiarizuara.

 14. eri says:

  Kam jetuar ne vitet 1970-2000 ne Shqiperi dhe doemos kam jetuar ne periudhen e “socializmit” ne Shqiperi.
  Pas vitit 2000 jetoj ne Kanada.
  Po ju them me bindje te plote qe socializmi i vertete edhe ne Kanada. Vendi social nder 3 te paret ne bote. Mendohet per gruan, per femijet, per pleqte dhe per te gjithe. Merrni shembull. Shqipëria nuk ishte socializem ne ate kohe, ishte nje diktature e byrose te partise qe beri krime te tipit te Makbethit me njeri-tjetrin dhe me popullin.

  1. katarakti says:

   Pa dyshim qe ajo periudhe ishte nje diktature e eger. Por ishte njekohesisht edhe epoka e ndryshimeve madheshtore dhe te paperseritshme. Aq sa mund te them se ajo epoke e shnderroi neandertalin shqiptar ne Njeri. Mos harro se ishim vendi me i prapambetur i Europes. Dhe jo vetem kaq. Por ishim 300 vjet prapa saj. Prandaj mos be krahasime me Kanadane, Ameriken, Francen, Gjermanine etj etj. GJate asaj epoke diktatoriale u kapercyen shekujt. Nje vend tejet i prapambetur, krejtesisht mesjete e hershme dhe nje popull primitiv, injorant, anadollak u transformuan ne nje vend modern te mbushur me uzina, fabrika, shkence, inxhinjere, agronome dhe mjeke. Me te vertete nje revolucion i paperseritshem. Ate regjim une nuk e kam dashur, por nuk mund te ia mohoj arritjet e jashtezakonshme. Sidomos kur e krahasoj me “arritjet” e kesaj periudhes demonkratike!

  2. fuck U 2 says:

   Eri! Thjesht nga menyra se si shkruan e them me bindje se: Jo ne Canada por edhe ne Mars te perfundosh, prape se prape me llogjike KATUNDARI do jetosh….

 15. GAZETARJA says:

  Po eri me ‘e’ te vogel, Ke shume te drejte! Duket nga fotot e te madhit Petrit Kumi qe njerezit ne kohen e ” diktatures sebyrose ” ishin kocke e lekure dhe po vdisnin per buke ….A u ftofsh ti aty lart ne Canada qe megjithse jeton ne nje vend aq social dhe te mrekullueshem ,akoma paske ngel me mentalitetin e shqiptarit te keq qe shan cdo gje qe le prapa !
  Hapi syte dhe shihi mire ato foto dhe lere propoganden se ato flasin vete !

 16. Gjoksi shperthyes cmend rrjetin dhe rrit temperaturat ne Miami kur modelja kapet mat dhe rrëfen says:

  Çmenden, terbohen, ulerasin, shperthime, shkaterrime, termete, rrefime, kapje mat

 17. klevis says:

  27-ta me çoi mall!

 18. Shqiptar says:

  Eri,na e mbushe mendjen..!!!!!!

 19. Nick says:

  Eehhhhh…ç’te themi….ishim me mire atehere kur ishim me keq?!?

 20. labi says:

  Ka plot nga ata qe e kan shit motren ose gruan rrugeve te Italise,dhe sigurisht keto foto i duken cudi,po ja qe ka qene dikur Shqiperia shtet me dinjitet,jeta ne Shqiperi nuk fillon ne 1992 kur e mori qeni plak.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *