Vuçiç në Vatikan: Do t’i lutem Papa Françeskut të mos e pranojë Kosovën

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç zbriti në Romë për një vizitë zyrtare në Selinë e Shenjtë të Vatikanit dhe u prit nga Arqipeshkvi Francesko Kanalini dhe Monsignor Joseph Murphy.

Siç ishte njoftuar nga Presidenca serbe, Vuçiç nesër do të ketë takime të ndara me Shenjtërinë e Tij, Papa Françeskun dhe Eminencën e tij Kardinalin, Pietro Parolini, Sekretarin Shtetëror të Selisë së Shenjtë.

Më herët Presidenti Serb u kishte thënë gazetarëve: “Po shkoj tek Papa në Vatikan t’i lus të mos e pranojnë Kosovën.”

Jo shumë kohë më parë, Serbia u kritikua për fushatën e saj të anulimit të pranimit të njohjeve të shtetësisë së Kosovës nga Ambasadorët e Quintit.

Këto përpjekje nuk janë ndalur posaçërisht për kërkesën e anëtarësisë në Interpol nga Kosova, që ishte refuzuar nga Këshilli i përgjithshëm i kësaj organizate.

REMOTE_ADDR:[]

3 komente në “Vuçiç në Vatikan: Do t’i lutem Papa Françeskut të mos e pranojë Kosovën”

  1. Lani says:

    vari karin papes. me gjith ty o rraca me e poshter ne bote rraca sllave

  2. Lani says:

    tna haj kaken vatikan pedofilat e poshter njerzit me te degjeneruar ka vatikani. turp. vatikani eshte poshtersi o.njerz. ..besoni ne ZOT. jo ne halet e vatikanit. qe tallen me njerzit pedofilat e poshter

  3. Edi says:

    Edhe katoliket shqiptare shumica e tyre jane kunder njohjes se Kosoves. Mos harrojme dhe priftin e tyre te famshem Anton Kcira i cili tha Serbia ka vra pak shqiptare. Duhet te therte me shume.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *