Gjyqi në Janinë, Jorgo Toto (Agim Kajmaku) shpallet i pafajshëm: Bien akuzat e PD

Gjykata e Janinës e shpalli të pafajshëm Agim Kajmakun, alias Jorgo Toto. Gjykatësja Kristina Andoniun pranoi se i akuzuari nuk mund të fabrikonte paratë për të cilat Kajmaku u akuzua më 13 janar të vitit 2003. Këtë akuzë përdori edhe Partia Demokratike kundër tij.

Korrespondenti i Top Channel në Athinë, Artur Bibe ka zbuluar vendimin e Gjykatës që shpall të pafajshëm kryetarin e bashkisë së Vorës, Agim kajmaku. Vendimi i pafajësisë është dhënë nga Gjykata e Janinës. Kajmaku, me emrin Jorgo Toto akuzohej për vepren penale të falsifikimit të parave.

Në procesin e zhvilluar në Janinë në datën 12 shtator 2019, i akuzuari Jorgo Toto, ose Agim Kajmaku është përfaqësuar prej avokatit të tij dhe pasi është shqyrtuar dosja, gjykata ka vendosur unanimisht se Jorgo Toto nuk ka asnjë përgjegjësi për ngjarjen e 13 janarit 2003 duke e shpallur atë të pafajshëm.

Gjykatësja Kristina Andoniu pranoi se i akuzuari nuk mund të fabrikonte paratë e përdorura gjatë transaksionit dhe mundësitë e tij për të kryer këtë gjë ishin zero.

Po ashtu gjykata pranoi edhe qëndrimin e mbrojtjes se transaksionet e parave në vendin tonë shpesh kryhen në rrugë dhe jo brenda bankave ç’ka shton ndjeshëm rrezikun  e marrjes së parave false në një transaksion të ngjashëm nëse kryhet prej personave jo ekspertë të fushës.

Edhe prokuroria pranoi se i akuzuari Jorgo Toto në asnjë rrethanë nuk kishte mundësi të fabrikonte por edhe të përdorte monedhat false pasi nuk ishte ne dijeni se transaksioni do të bëhej me para në dorë dhe jo nëpërmjet bankës siç kishte ndodhur në raste të ngjashme mes të akuzuarit dhe furnitorëve të tij.

Prokuroi pranoi edhe dëshminë e viktimës, i cili pamvarësisht se denoncoi Toton, tha se nuk besonte se ai i ka dhënë me qëllim para të falsifikuara por edhe vete Toto ka rënë pre e mashtrimit.

Ndërsa avokati i Jorgo Totos, (Agim Kajmaku) sqaroi se për shkak të njohjes jo të mirë të gjuhës greke, kuptoi se procesi ndaj tij kishte mbaruar me lirimin e tij me janar të 2003 ndaj dhe nuk kishte informacion se duhet të paraqitej sërish në procesin ndaj tij pak muaj më vonë.

Me këtë vendim, duket se kryetari i bashkisë së Vorës, Agim Kajmaku, i mbylli problemet me drejtësinë greke por jo ende me atë shqiptare. Kajmaku u akuzua nga Partia Demokratike se kishte fshehur arrestimin e tij në Greqi në deklaratën e dekriminalizimit kur mori detyrën e kryebashkiakut.(TCH)

REMOTE_ADDR:[]

22 komente në “Gjyqi në Janinë, Jorgo Toto (Agim Kajmaku) shpallet i pafajshëm: Bien akuzat e PD”

 1. Xhuxhumaku says:

  Epo e degjoni qe krisma spaska pasur!!!!!! Yt felliqesira, direkt ne burg per falsifikim te formulareve dhe ne baze te ligjit te kriminalizimit duhet shkarkuar. Po tani kush ka te drejte???

  1. ben says:

   Dmth ky banditi I rilindjes paska pasur nje gjyq te hapur dhe nuk e kishte deklaruar sic e do ligji.
   Ky njeri jo vetem duhet te shkarkohet por edhe te burgoset.
   Nese kjo nuk ndodh dhe drejtesia e re nuk vepron ndaj 1 delenxhiu nga Vora, si mund te veproje per ministrat drejtoret dhe oligarket e rames.
   Thjesht eshte 1 fakt me shime se ky vend jo vetem ka mbaruar po as nuk ka per tu bere kurrrrre!!

   1. mondi says:

    Jeni msu ju kurvat e vicidolit qe denoni e vrisni njerez te pafajshem .Ia keni kalu xhaxhit 10 fish po nuk ka me.Ka Rama bicak ,po ua leshon te shumepriturin SPAK.Si do iu shkoje urina litar juve mezi po e pres ate dite.Vetem atehere do prehen te qete ata qe shtrihen nen dhe prej jush.

   2. Durimi says:

    Ben, mbaje larte se na trembe mushkat.A pika mendjes.

 2. mendoj says:

  Popoooo, po Gazmendi? Do therrase babalen ne ndihme tani!

 3. SHKELZENI says:

  TANI SHKO BEJE KALLZIM PÉNAL PER SHPIFJE MERI BARDHES SE PD 100 MIJE EURO BEJE NJE SHTEPI TE RE

 4. komentatori nga cadra e gjyqit per portalin e zenit says:

  mund te jete ndaluar,por derisa eshte shpllur i pafjshem dhe akuza ka rene,ndalimi ka qene i gabuar,i pavlefshem dhe nuk ka nevoje te denoncohet.keshtuqe nuk perben problem as per ligjin ne shqiperi.problemi eshte inekzistent.pd duhet te mbaje pergjegjesi ligjore pershpifje per shkakte detyres.

 5. Jugu says:

  Po mor Tema po, nuk dinte gjuhen mire ai prandaj nuk deklaroj qe ishte ne ndjekje penale?
  Te japi doreheqjen si i ndjekur penalisht dhe qe kerkoj ta fsheh te kaluaren e erret, le pastaj qe ka nderruar emer dhe mbiemer. Si mundet te jet kryetar bashkie nje njeri i tille.

 6. Motorri says:

  Shau albitrin nga motra, por doli i pafajshem se Albitri nuk kishte Moter! Ore ca po thoni? Gjykatat e Greqise qenkan me keq se tonat! A behet ndonje reforme aty?

 7. xhoxhi says:

  Për mua kjo gjë nuk tregon se është njeri i ndershëm që mund të jetë kryetar bashkie.Ai nuk është dënuar sepse ska mundur ti fallcifiojëmpor je se ishte i pastër.Nga ana tjetër gjithë ata shqiptarë si nuk doli një pa ndonjë cen.Të gjithë nëpër gjykata kanë kaluar.Ai nuk duhet të jetë kryetar sepse ka shkuar në gjykatë për tu dënuar.Ky kështu i Shkodrës kështu deputetë sa të duash kështu kanë rendur nëpër gjykata.Ska të tjerë më të mirë?Kjo tregon se politika është gjëja me e shëmtuar sot në Shqipëri..

 8. Kuq e zi says:

  Ky zotria ka deklaruar ne formular qe eshte arrestuar dhe ka nje gjygj kunder tij?
  Pra gazetaruc akuzat e pd qendrojne dhe prokuroria duhet te ngre akuze kunder tij ska kurrfare rendesie eshte apo jo i pafajshem por eshte arrestuar apo jo dhe mbi te gjitha a e ka treguar ai ne formular
  Sikur berisha ti perdorte informacionet qe ka ne dobi te shqiperise dhe jo per vete do ishte “de golle” i shqiperise por meqe i perdor vetem per perfitm personal eshte si te gjithe lugeterit e ballkanit

  1. humoristi says:

   hahahahaha o Koq e zi na dhive gazit.Berisha ,kokrra e kriminelit do ishte hero i shqiperise,kokrra e spiunit ,babai i femijeve hajdute e trafikante.Hahaha cmban kjo toke

 9. Nime says:

  Urime Agimit.Suksese ne drejtimin e bashkise se Vores. Kjo eshte nje disfaste tjeter e PD e LSI.PAS BABALES EDHE KJO DUHEJ.Humbjet njera pas tjetres.Po diskretiton vetem cdo dite.

 10. operacioni zjarri says:

  Ne kohen qe kandidoi ishte ne ndjekje penale. Ne formularin qe ka paraqitur nuk ka deklaruar qe ka patur mdonjehere pune me drejtesine greke

 11. Lissius says:

  Po mire ky ne proces gjyqesor paska qene, dhe emer tjeter paska pAsur. Pak rendesi ka nese eshte shpallur fajtor apo jo, ky ka genjyer. Ne formular Kur ka bere daklarimet

 12. vlora.vlora says:

  O Bardhi o bythqir qe je bere si ato bucet qe leh gjithe diten ,mire qe s kupton greqisht po mer ndonje perkthyese o injorant se le nam ,fakti qe ka qene i arrestuar s do te thote qe qe eshte fajtor ,po ketu ne shqiperi ta bejne gjyqin dhe te denojne dhe pa fakte

 13. xyz says:

  TE NDERROJSHE EMER E MBIEMER DHE TE BEHESH KRYETAR BASHKIE KJO NDODHE VETEM NE ALBANISTAN.KY NJERI EDHE NENEN EDHE GRUEN E SHETE ….E LERE ME SHTETIN.TURPE PER KETE POPULL QE KA HUMBE GJITHE CKA ESHTE NJEREZORE.

 14. FU MB says:

  Vendimi i Janines i mbyll Kajmakut telashet me shtetin grek, por jo hesapet me ligjin shqiptar, sepse ai ka genjyer ne formularin e vetedeklarimit, kur ka deklaruar qe s’ka qene as i ndjekur, hetuar, apo arrestuar ne Greqi, cka perben veper penale sipas ligjit shqiptar. Dhe kete, ti sejmeni i leshit qe na ben naivin e di fare mire, prandaj futi ne bythe keto titujt sugjestionues diversioniste: “bien akuzat e PD”. Boll i “perdhunove” nga trute keto bajgat e tua militante qe postojne ketu pro Kajmakut, e qe s’kane as njohurite e konceptet me minimale te sistemit ligjor! Po te kishe nje fije integritet ua thoje te verteten sic eshte, Kajmaku ka pune me ligjin, dhe jo me PD! Por ti ke kohe qe je shnderruar ne nje lepires prostate te pushtetit dhe integriteti per ty eshte fjale e huaj!

 15. T.Voda says:

  –Nuk meret vesh, kush eshte emri i vertete i ketij njeriu, i ketij njjeru qe do drejtoje bashkin e nje qyteti ngga me te rendesishmit.?
  — Fillojeni nga emmri . A jane te shenuar te dy emrat ne formular. Ne se jo, atehere le ta mbaj RAMA ose kush e ka rekomanduar prane ose brenda shtepis tij, por jo Bashkis.
  — Ne se emrin e dyte [ose te pare ] nuk e ka deklaruar, ne se problemin me gjukaten se ka shenuar ne formular, atehere del se edhe mos paraqitja per efekt te gjuhes eshte mashtrim , atehere vetiu del se edhe perdorimi [jo prodhimi] i parave te fallsifikuare eshte bere me ndergjegje.
  — Me vjen keq , per vlonjatet kam respekt re vecante, por KY NJERI ESHTE TOTALISH I PA BESUSHEM. , Mund te jet i mire per ne krye te hales por jo te qoshes…. TURP…turp.. per SOSIALISTET …. E DEGJENERUAT , FJALEN, .. EMRIN ” RILINDJE”… ashtu sic po degjeneroni fjjalen anti-fashist, partizan, atdhetar e patriot.

 16. Kasem gahinji says:

  Pothuaj 70%e shqiptareve ne greqi ,sidomos me emra myslymane,kane nderruar emrat.kho nuk perben krim,mjaftin te jete i legalizuar.te ndalohesh nga policia nuk do te thote qe je i denuat.vetempas gjykimit dhe vendimit gjyqesor.

 17. Protestuesi says:

  Pd eshte parti e papergjegjeshme, sepse perbehet nga njerez te papergjegjshem. Me mashtrime, me akuza te sajuara, me deshmi te rreme, me filmime, incizime e te tjera maskaralleqe te tilla, duke e hedhur kete qymyr dhe balte ndaj kundershtarit politik, kane arritur, qe te tregojne natyren dhe fytyren e tyre te vertete, duke u bere krejtesisht te pabesueshem, te neveritshem dhe perfaqesues te poshtersive me te pabesueshme.
  Edhe aleatet e tyre jane pjese e ketij moçali te piset, prandaj sebashku mbeten te perbuzur, te braktisur dhe te vleresuar ashtu sic e meritojne, pengese serioze e perparimit te kombit, antishqiptare…

 18. SHKODRANI says:

  Interesante n.q.se eshte e vertete per nje akuze te 2003 gjygji behet ne 2019 me urgjence mbasi ky maskara u akuzu nga opozita , etu ka shume gjana qe nuk shkojne pse u zvarrite gjygji per 15 vite dhe perfubdoi per 1 muaj kur ky ordiner u akuzu per maskaralleqe dhe per me shume del dhe i pa fajshem kjo me duket nje mashtrim ordiner i llumit te shtypit shqiptare .Keto ordinera jane turpi i vendi jo te drejtojne komuna apo shtetin .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *