Misteret e udhëtimit privat të presidentit drejt Strasburgut

Dje Ilir Meta ka fluturuar drejt Frankfurtit, por pavaresisht se ne cilesine e kreut te shtetit, ai viziten e ka mbajtur teresisht private.

Burime nga protokolli i shtetit bejne me dije se asnje punonjes i Ministrise se Jashtme apo Ambasades shqiptare ne Strasburg nuk eshte perfshire ne viziten e presidentit.

Pasi ka fluturuar me linjen ne Frankfurt, Ilir Meta ka udhetuar drejt Strasburgut me nje makine luksoze te marre me qera (nuk dihet si dhe kush ka paguar per kete) dhe me pas eshte akomoduar ne nje vile prane qytetit te vogel ku ka seline edhe Komisioni i Venecias.

Portali prane Ilir Metes raporton se presidenti do te zhvilloje nje takim me Kongresin e Autoriteteve Vendore, por mbetet mister perse nje vizite e tille e kreut te shtetit duhet te mbahet e fshehur dhe pa protokoll?

Burimet prane Metes bejne me dije se ne fakt arsyeja e vertete e udhetimit drejt Strasburgut eshte nje takim sekret me Gianni Buquicho, nderkohe qe keto dite Komisioni i Venecias nen drejtimin e Buquicho-s do te marre vendimin nese Ilir Meta e ka shkelur apo jo Kushtetuten e Republikes kur vendosi te c’dekretoje daten e zgjedhjeve te 30 qershorit duke nxitur protesta te dhunshme qe e kane demtuar jo pak imazhin e Shqiperise.

Jo me larg se dy dite me pare, ne nje interviste ne portalin prane tij, Ilir Meta deklaroi se ishte maxhoranca ajo qe po lobonte prane Komisionit te Venecias per ta shpallur jokushtetuese c’dekretimin e 30 qershorit.

Meta theksoi tek Cim Peka se ne rast se Komisioni i Venecias do ta klasifikonte si shkelje c’dekretimin, atehere Presidenti nuk do te priste as votimin e shkarkimit te tij ne Parlament e as vendimin e Gjykates Kushtetuese, por do te jepte menjehere doreheqjen.

Por ne kushtet kur Ilir Meta udheton fshehtas dhe nen kamuflim drejt Strasburgut per te takuar personin kyc e Komisionit te Venecias, pyetja qe ngrihet eshte: Kush po lobon ne Strasburg, maxhoranca apo vete Ilir Meta?

Dhe a mos eshte ky lobim i Ilir Metes garancia dhe siguria qe ai ka se Venecia nuk do ta leri ne balte?

(TemA)

REMOTE_ADDR:[]

16 komente në “Misteret e udhëtimit privat të presidentit drejt Strasburgut”

 1. Alush Dragoshi says:

  Lobon Ledi Bianku. Ai jeton atje dhe vazhdon jep asistence per dosjet qe dergon studio e Argites. Ate sekserllekun qe bente kur ishte gjyqtar, tani e ben si profesionist i lire.

  1. Kozi says:

   Eshte idiotesi e parlamentit shqiptar qe te shtyje /vendimin për 2 muaj – kjo eshte poshterrim I parlamentarizmit dhe zgjedhesve shqiptar dhe një lloj zvjerdhje e impotence e parlamentit. Eshte pozitive kerkesa për keshillim nga komisioni I Venetias por nese ky keshillim behej në menyre private dhe duke mos e zvarritur në kalendat greke. Programi I parlamentit/komisionit tone nuk mund të behet viktime e axhenses se Venecias. Komisioni parlamentar duhet te dale me nje raport sa me pare – me keshillimin e konstitucionalisteve me të mirë shqiptare dhe parlmenti duhet ta shkarkoje Metën sa me parë. Me pas ngelet për gjykaten e re Kushtetuese qe ta shkarkoje kete kafshe edhe formalist/ligjerisht. Sugjerimet e venecias ne fakt do të jene me te nevojshme për Kushtetuesen.
   Te mos harrojme se Meta eshte zgjedhur nga ky Parlament qe ka gjithe te drejten e ligjit e Zotit edhe për ta shkarkuar- qofte edhe për denigrimin qe I ka bere vete parlamentit, presidences, dhe ekzekutivit – te gjitha keto në shkelje te kushtetutës dhe frymës se saj.

 2. kumarxhiu says:

  Mos harro te nxjerresh edhe ate bllokun e famshem, o Like!

 3. Lik says:

  Kushedi sa te rende e ka marre thesin per qoka Likja.

 4. O mete per vete... says:

  Vetem takim kortezie si dhe per t’i marre “nr.e llogarise private” te G. Buquichos……………..

 5. burre shteti says:

  ka vajtur te beje ate pune qe premtoi ne Pogradec.
  Eh cdo te na futi ne konflikt dhe me te huajt sikur si mjaftonte njera nga vilat per te bere ate qe ka bere Mici .

 6. Luan says:

  Likja po mundohet te perdori disa para nga miliardat qe u ka vjedhur shqiptareve per te shpetuar bythen e tij te shtrember.

 7. Tani says:

  Ka shkuar Likja te jape ndonje thes me leke per ta kthyer vendimin be favor te tij…sic beri me videon e D. Priftit…..eshte turpi I ketij vendi…hajdut ordiner.

 8. Alban says:

  Shkoi te coje leket e vjedhura. Ja ky eshte muhabeti

 9. fati says:

  Sigurisht sepse shteti me sa duket nuk funksionon. Me parate e veta ka shkuar presidenti apo me parate tona??? Nqs eshte kjo e dyta, mendoj se nuk eshte fare nevoja per komisione hetimore, por ceshtja ti kaloje direkt prokurorise per ndjekje penale.

 10. Loni says:

  Ptedident idiot qe vetem ngaterron e turpeton Shqipetine….kubendi duhet ta heqe kete hajdut ordiner edhe nese komisioni i Venecias e mbron. Por nuk ma merr mendja ta mbroje kete kriminel.

 11. Te kete marre me vehte ndonje valixhe diplomatike presidenti yne ?

 12. Entoni says:

  Te kjo foto me duket sikur Likja po ben shurren

 13. A says:

  Zhdukeni m..tin se qelbi shqiperin
  Ky idiot me gjith moniken mendojn se shqipetaret jan budallenj . Monika,modeli me i keq i femres…..Mashtruese !

 14. vigjilenti says:

  Detyren me te veshtire ne kete rast e ka sigurimi i shtetit,i cili duhet te kontrolloje ne wc-n e avionit se mos ne fund te koshit me letrat higjenike te perdorura ka ndonje pako sekrete per presidentin tone.Eshte koha per ta demaskuar veprimtarine agjenturore te tij me nje tabllo sinoptike te re dhe mos ja besoni kontrollin vetem Cim Pekes E Bes Kallakut se eshte fiqgure qendrore e qe ti quhen te vertetuar materialet duhen tre e me shume burime

 15. Koba says:

  Ke marre FUND O QYQAR!!!.Nuk ke shpetim.Ti e ke shkelur RENDE Kushtetuten dhe po vazhdon ENDE me Budallallekun Tend Fshataresk.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *