Gjigantët e naftës nisin shpimet për gaz në Jonin grek

Pas Qipros, disa nga kompanitë më të mëdha botërore të naftës do të nisin kërkimet për naftë edhe në detin Jon, në pjesën e Greqisë.

Katër kompanitë, “Total”, “ExxonMobil”, “Repsol” dhe “ELPE” kanë marrë zyrtarisht aprovimin e qeverisë greke për kërkimin dhe shfrytëzimit të hidrokarbureve në katër zona detare në Kretë dhe Detin Jon. Kjo projekt i është dorëzuar parlamentit Grek dje nga ministria e mjedisit dhe energjisë, e cila ka vendosur t’i japë këto fusha detare me koncesion.

Ministria e cilësoi këto si “një votë besimi ndaj kompanive të mëdha ndërkombëtare të naftës për të investuar 140 milion euro në eksplorime”. Sipas qeverisë konservatore greke, kjo do ta fuqizojë Greqinë si një fuqi ndërkombëtare për kërkimin dhe shfrytëzimin e hidrokarbureve.

Konkretisht, të dyja kontratat e nënshkruara më 27 qershor 2019 midis shtetit grek dhe konsorciumit “Total”, “ExxonMobil” dhe “Greek Petroleum” miratojnë nisjen e shpimit për naftë në Jugperëndimin e Kretës dhe në të gjithë rajonin e detit Jon në Greqinë Perëndimore.

Mësohet se kërkimet në detin Jon do të nisin në dhjetë zona detare.

Ky zhvillim, në planin afatgjatë, do të përmirësojë më tej sigurinë dhe furnizimin me energji të Greqisë, si dhe pozicionin e saj gjeo-strategjik si një qendër të rëndësishme energjetike për Evropën.

Deti Jon, përfshirë edhe pjesën shqiptare, është një zonë e nënvlerësuar dhe ka shumë pak të dhëna për potencialin e tij për hidrokarbure. “ExxonMobil” e ka përshkruar detin Jon si njëzonë me interes të lartë.

“Exxon” dhe “Total” aktualisht po eksplorojnë Detin e Qipros, ku kanë zbuluar një fushë të madhe gazi.

REMOTE_ADDR:[]

14 komente në “Gjigantët e naftës nisin shpimet për gaz në Jonin grek”

 1. Strategji e persosur says:

  Te tilla marreveshje duhet te beje edhe qeveria jone, jo idiotlliqe me kompani fantazem qe nuk dine te bejne gje tjeter, vec te fallsifikojne

  1. Kiri says:

   Pra deti i jone dhe adriatik spartak nuk ka ndonje siran Pakistan me kete emer,vetem shqiptaret i zoterojne dmth e shiten detin plehrat.

 2. shqiptari says:

  JONI GREK ???? EDHE SHQIPERIA GREKE ESHTE SE NUK KA QEVERI,JEMI THJESHT NJE KOLONI E GREKEVE DHE SERBEVE.NA BEJNE CFARE TU DOJE QEJFI.NE DJALL POLITIKANET TANE QE PER INTERESA PERSONALE NUK I LANE DINJITET KETIJ VENDI DHE POPULLI.

  1. ''kurre mos'' luftoni'' me derrat[sunitet],sepse ju leroseni ndersa derrat[sunitet] zbaviten......''[G.B. Shaw] says:

   EXO pousti tourkalvane ,this is Sparta!
   kur toka helene Ipiros jetohej nga greke e arvanites ju njethudraket arabe laheshit me shurre deveje ne Afghanistan………….

   1. abc says:

    Hahahaaaa je i modh TGF.
    Pjeserisht e vertet ajo qe thua.

 3. Pellazgos says:

  “Shqipetaret” po nuk mesuan AlfaBetin,nuk do i vleresoj dikush per “Njerez”,por me bisht.
  Deti quhet Ion dhe ka te bej me Ionet dhe zona e Lashte ku eshte Turqia pushtuese ishte Ionia.
  Atje la lindur Omiros qe Evropianet e quajne Homer!Atje ka lindur i pari Filo-Sof i kultures perendimore dhe Nje nga shtate te Diturit e kohes para Sokratike Thalis o Milisios qe mati edhe lartesine e Piramides ne Egypt me hijen e Tij.
  Atje ishte edhe Nje nga shtate Mrekullite e Botes.
  Prandaj,Al-bania qe u krijua si State ne 1913 si zone protektorati nga turq ne Ndergjegje si Ismail Vlora,Frashellinjte etj nuk kane lidhje me Detin Ion te lashte.

  1. KORÇARI says:

   Ti PALLAZGOJA, qënke i sëmurë keq nga çorba e prishur grekke, lexo pak që të mësosh se ndryshe do mbetesh gdhë gjithë jetën, do mbetesh Koktrashë e i pjerdhur ashtu si janë dhe idhujt e tu jugorë.
   Deti quhet JON dhe jo ION, dhe emërtimi vjen nga gjuha PELLAZGO – ILIRE dhe ka kuptimin e DETI YNË.
   Pellazgët dhe Ilirët ishin këtu në GADISHULLIN ILIRIK (JO RASTËSISHT QUHEJ ILIRIK ….) mijëra vite para se të vini idhujt e tu ,dhe fisi Ilir që quhej IONË ishin “Vëllezër” të Ilirëve , prandaj u quajtën Ionë -Jonë pra në Shqip Tanët.
   Pra o çyryk lexo lexo lexo dhe mëso, sepse ashtu si ka thënë dhe Platoni ” Gjysmëdituria është më e keqe se Padituria”
   MËSOHE DHE FUTE NË KOKËN TËNDE BOSHE QË SHQIPTARËT JANË KOMBI MË I LASHTË NË GADISHULLIN ILIRIK.

 4. Spartakos Thrakiotis says:

  Politikanet shqipetar dhe te gjithe ata qe shohin Greqine me dyshim dhe e konsiderojne nje vend armik te Shqiperise, kryejne nje gabim fatal se i vene pengesa popullit Shqiptar. Shteti Grek eshte nje shtet qe i respekton firmat qe ka hedhur ne marveshjet me te gjitha vendet. Ato qe thone disa qe Greqia ka pretendime teritoriale ndaj Shqiperise nuk qendrojne, por ajo qe kerkon eshte zbatimi dhe respektimi nga shteti Shqipetar i marveshjes dy palshe te Korfuzit. Nuk kane perse te friksohen disa, edhe ne vitin 1940 erdhen si clirimtar dhe jo si pushtues si edhe ne vitin 1949 te ashtuquajturat “Provokacionet e Gushtit” nga Enveri eshte e vertete qe hyne disa kilometra ne teritorin e Shqiperise por Enveri nuk na tha te verteten pse u futen, arsyeja qe futen nuk ishte qe te merrnin jugun e Shqiperise por qe te dilnin nga prapa krahve ne Malin e Gramozit komunisteve Grek dhe te nderprese furnizimin e tyre me armatim dhe municion qe vinte nga Bashkimi Sovjetik dhe dorzohej tek ata nga “Ushtria e Popullit”. Duhet qe historine ta shohim nga te gjitha pozicjonet dhe jo si na e servirin disa. Sot ne kete periudhe dhe ne keto situata boterore Shqiperia do te dale me e fituar ne nje aleance me Greqine dhe jo me Turqine, akoma dhe nje bashkim federatatash do ti bente te dy vendet superfine e Ballkanit. Mos duhet te shohim me mire cfar na bashkon dhe ato qe na bashkojne jane me te shumta nga ato qe na ndajne.

  1. KORÇARI says:

   Ti spar.(k)ari vrakiotis , po meqënëse greqia s’paska pretendime territoriale ndaj Shqipërisë , atëhere përse Forcat Speciale të ushtrisë greke këndojnë këngën e vorio epirit duke e quajtur motër e vogël e SKLLAVËRUAR ????
   Shpjegona pak se çfarë është Vorio Epiri dhe përse në shkollat gteke mësohet që është i pushtuar nga shqiptarët ???
   Greqia KA PRETENDIME TERRITORIALE ndaj Shqipërisë, thjesht janë dinakë si ty dhe dinë si ti mbulojnë , Greqia dhe STAMBOLLIN e quan të sajin megjithëse STAMBOLLI SKA QËNË KURRË GREK ka qënë Pers,Latin,Bizantin por KURRË GREK. Ato dinakëritë që na brroçkullit këtu se gjasme hynë në Shqipëri si për tju marrë krahët komunistëve grekë shko dhe shiti gjetkë , nqs deshte tu merrte krahët DUHET TË MERRTE LEJË NGA SHTETI SHQIPTAR, dhe jo të futë ushtrinë në tokë të huaj, greqisë nuk i eci se mendimin e kishte të grabiste sërish toka shqiptare, ju grekët duhet ti ndizni përditë qirinj dhe të faleni në emrin e ENVER HOXHËS që s’la MEHMET SHEHUN të merrte ÇAMËRINË, apo bëni sikur harroni që MEHMETI ju erdhi deri në Kostur dhe po ta linte Enver Hoxha do ju vinte deri në Athinë.
   SHQIPËRIA SKA NISUR ASNJËHERË AGRESION NDAJ ASNJË SHTETI NË KUNDËRSHTIM ME JU.
   Jeni me fat që Enveri vdiq dhe në krye të këtij vendi të rraskapitur e të drobitur nga Shkatërrimi Total që i bëri SALI MUTI kanë hipur njerëz pa dinjitet dhe bythlëpirës profesionistë, njerëz të shitur kokë e këmbë tek UDB -ja Sërbe , MIT- i Turk dhe KYP-i Grek njerëz legena .
   Këto ditë komplet media në Shqipëri po meret gjasme me “Skandalin” e Tahirit në mënyrë që tu hedhë hi syve Shqiptarëve që të mos KUPTOJNË QË DETI JU DHURUA GREKUT dhe nisën sondat të shpojnë për gaz natyror, jeni me fat që SALI MUTI e shkatërroi këtë komb dhe e ka katandisur Komb, Idiot dhe pa dinjitet , pa dashuri për ATDHEUN e MËMËDHEUN, pa rrespekt për veten e tij , pa moral .
   Greqi NUK RRESPEKTON FIRMAT E HEDHURA TË SAJA NËPËR MARRËVESHJE, ndryshe sot komuniteti Shqiptar në Greqi duhet TË KISHTE SHKOLLAT E TIJA në gjuhën shqipe dhe jo të kishte disa shkolla që punojnë në gjysmë ilegalitet nga pengesat e shumta që nxjerr shteti grek , apo të flasim për presionin që ju ushtrohet mësuesve nga policia apo dhe nga sigurimi grek ????
   Pra ti bythshituri që vetëquhesh sparkari vrakiotis mos na çaj astarët më përralla me mbret dhe princër zhabjakë.

   TRADHËTINË E DASHURUAN SHUMË , POR …. TRADHËTARIN , ASKUSH !!!!!!

   1. korcari says:

    Haha sa injorant qe qenke.
    1) Kufiri grekoshqiptar ishte njekohesisht dhe kufiri midis kampit socialist dhe atij kapitalist. Kufij te caktuar nga 2 te Medhenjte. Si mund te ndryshonte ai kufi? Keshtu qe Greket nuk erdhen per ndryshim kufijsh po per te goditur komunistet Greke qe i sillnin telashe Greqise ne bashkepunim me Shqiptaret. Operacioni u mbyll me sukses te plote per Greqine dhe menjehere as tij Lufta Civile Greke morri fund. Por E. Hoxha e fshehu nga populli peripecine ne te cile e vuri popullin Shqiptar dhe keshtu krijoi mitin e “sulmit Grek per Vorioepirin” dhe sigurisht te gjithe e hengren. Kujt ja mbante ta vinte ne dyshim?
    2) Thua qe Stambolli/Kostandinopoja ka qene “Bizantine dhe jo Greke”. Po a e di qe termi “Bizantin” eshte nje krijim i shekullit te 15 nga Europianet? Ata qe quajme sot Bizantine, ne kohen e tyre quheshin Romake dhe flisnin Greqisht. Ishin Greket mesjetare. Dhe Europianet nuk i njihnin si Romake, por si Geke dhe shtetin e tyre Romak te Lindjes e quhanin Imperium Graecorum (Perandoria e Grekeve) ose thjesht Graecia (Greqi).

 5. Stark says:

  E shpofshi koken e ja çifsha nanen!!

 6. Spartakos Thrakiotis says:

  Ty o Kocari Koke @ari dhe ca te tjere si puna jote do tju them se :Kafsha mjet mbrojtje ka ulerimen dhe egersimin e fytyres. Thua se shteti Shqipetar i respekton firmat ne marveshjet me shtetet e tjera dhe nuk ka kryer agresion kundert asnje vendi tjeter. Do te te jape disa emra qe ti analzosh se mos valle kujtosh. Princ Vidi 17/05/1914 e respektuan firmen e tij? Sulmi i Italise fashiste 28/10/1940 me firmen e Shefqet Verlacit bashke me breshkaxhinjte sulmuan edhe zorraxhinjte e qeveris kuislinge me disa bataljone, Gramozi, Drini, Dajti, keto nuk jane thjeshte emra malesh dhe lumenjsh por jane emrat e tyre. Nje emer tjeter eshte Maxhar Dino kunati i Shefqetit qe masakruan jo vetem ne Greqi por edhe ne Shqiperine e jugut, SS Scanderbey Divizion dhe nuk lane gje pa grabitur, shkatruar, perdhunuan, vrasje klerikve ortodoks akoma dhe shqiptar ne kombesi. Qellimi i tyre ishte i njejt me qellimin tend, qe te gllaberonin trojet e fqinjeve por moren ate qe meritonin si nga andartet Grek edhe nga partzanet Shqiptar kur erdhen aty per tu fshehur. Lereni ate ide te megalomanise se nuk u ka dal mbare, beni shtet ligjor jo per ne, por per ju qe nuk kini te drejta ne vendin tuaj. Populli thot nje fjale te urte. “Tamaja e Madhe te le pa Gje”.

  1. KORÇARI says:

   Ti [email protected] Vrakioti , mos u mundo të mbulosh mutin me shurrë, bëj një xhiro në Panarit dhe Hormovë , apo dhe në Korçë që të mësosh o çyryk .
   Emri Papallambro Ballamaçi , Petro Nini Luarasi të kujtojnë gjë apo jo , kush e copëtoi me sopata Petro Nini dhe Papallambron o zgjebanik ??????
   Ju bythlëpirësit vini erë që 1 km larg .
   Shko lëpi ndonë K….ëpucë të lagur me shurrë të huaj.

 7. Spartakos Thrakiotis says:

  Ti more KORCARI. Je nje rrote @ari qe si ty ska gjithe pazari. Ne kete debat qe e fillove ti, do te mesosh shume gjera qe nuk i dije.
  “Qe te perballosh kafshen duhet te veprosh si kafshe”.
  Papa Lambron o injorant nuk e vrane Greket por e vrane ca vlleh filorumun ne bashkpunim me disa turq shqipfoles si puna jote. Per Shqiptaret ai eshte hero, por ti duhet te mesosh qe emrat e heronjve ne Greket nuk i shkruajme ne te njejtin tekst me mutin, shurren, bythen dhe gjithe ato traplleqe qe na rradhise, prandaj te keshilloj qe te besh shoqeri me Greket se do mesosh shume gjera akoma.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *