Ish-kryeministri i Serbisë Koshtunica: Zgjidhja për Kosovën, si Hong Kongu

Ish-presidenti dhe ish-kryeministri i Serbisë, Vojisllav Koshtunica, ka deklaruar se kishte një propozim për zgjidhjen e çështjes së Kosovës dhe se ai bazohej në modelin e Hong Kongut.

Koshtunica, siç shkruan ‘Kurir’, thotë se ky model do të ishte kompromis, i cili do të përjashtonte të gjitha opsionet ekstreme dhe do të ishte i suksesshëm, i qëndrueshëm dhe funksional.

“Një autonomi e mbikëqyrur, për dallim nga pavarësia e mbikëqyrur, në pajtim me Kartën e OKB dhe Kushtetutën e Serbisë. Në këtë mënyrë do t’u mundësohej shqiptarëve në ‘Krahinën Autonome të Kosovës’, që vetë të qeverisin dhe të realizojnë interesat e tyre. Në anën tjetër Serbia, në pajtim me Kartën e OKB do të ruante sovranitetin dhe integritetin”, ka thënë ai.

Pas tërheqjes nga funksionet shtetërore dhe partiake, Koshtunica është tërhequr nga jeta politike, dhe në paraqitjen e tij pas një kohe të gjatë, ka vlerësuar se “propozimi i tij për autonomi substanciale do të siguronte një zgjidhje stabile dhe të qëndrueshme për statusin e Kosovës”.

REMOTE_ADDR:[]

13 komente në “Ish-kryeministri i Serbisë Koshtunica: Zgjidhja për Kosovën, si Hong Kongu”

 1. Kiri says:

  Keta serbet shohin endrra me sy hapur, Kostunica eshte aq idiot ose i zgjuar sa nuk arrin te dalloje ose e ben qellimisht kete analogji ,se Hong Kongu ka popullsi kineze dhe eshte territor kinez, dhe prandaj ju kthye Kines , por luftohet qe te ruhet demokracia atje, kurse Kosova ne perberje shqiptare absolute nuk ka qene kurre territor serb dhe popullsia atje eshte shqiptare dhe vendos per te ardhmen e vet. Pra qe nje dite te bashkohet me Shqiperine.

 2. Lani says:

  po po ha mute ha se sju pyt kush ju o kriminela te poshter. sa njerz keni vrare sa nana keni perdhunuar. sa goca keni tramatizuat

 3. Bureto says:

  Më falni për shprehjen, po pa e zgjatur, propozimi yt o Koshtunica, është Hong Kongu i satëme.

  1. vang says:

   Ketij i rrofte qe eshte dhe regjizor i shquar por si njeri eshte teper racist Ato zgjidhje qe propozon ai le ti beje me Republiken srbska.Erdhen nga Uralet keta dhe na hiqen si autuktone.Por po te behet ashtu sic thote ky i zgjuari cu kuptuam?.Gjithe ajo lufte dhe sakrifica’gjithe nderhyrjet e NATO-s dhe SHBA dhe shteteve Europiane perse u bene,qete na dali ky regjizori te japi mend?

 4. #varijanullen says:

  Mirmengjes Rrushi gezuar vitin e ri 1999. Ku ke qene ke humb fare.

 5. Ai says:

  Problemi Hong Kong duhet zbatuat per Presheven, Iliriden, Camerine dhe Malesine qe ti bashkohen Shqiperise.

 6. arber iliri says:

  Ha nje mut si deri me tash.Do e bejme Serbine krahine autonome nen Republiken e Kosoves se jeni shume pro Putinit.Do u cojme per lesh me gjithe mama Rusine, eshte 100% e sigurte do ju marrim ne kujdestari e tu heqim paranojen sllaviste.

 7. Ben says:

  Shume mire e ke. SI HHong Kong ku Serbia tia kaloje mbikqyrjen Shqiperise si ia dha Anglia Kines Hong Kongun.. Me duket se nuk e di mire historine e Hong Kongut ose Serbia do qe te jete edhe Angli edhe Kine. Ju jeni per te qeshur.

 8. Futja kot says:

  Po c’autonomi or koqe. Kosova eshte shtet i pavarur. Apo te kthehemi ne kohen e Titos.

 9. serb idiot says:

  Hajde rrot k.ri hajde. Hong Kongu dhe Kina banohen nga e njejta etni, etnia kineze.Kosova banohet 95% nga Shqiptaret dhe Serbia 96.5% nga serbet.

  1. 🕷🕸🕷 says:

   Vazhdoni kështu o trangull serb dhe pas ndonjë shekulli kur kufijtë e Shqipërisë të jenë afruar përreth Beogradit ( jo për meritë tonën, po sepse ju po ngordhni duke u mbytur në mutin tuaj) , do jeni katandisur ju krahinë autonome.

 10. Ast Veterani says:

  Kjo është një lojë fashisoide e racizmit hegjemoniste serbomadhe, e stilit hitlerjan, pra qosiqo-millosheviqjan, që kanë vetëm një synim: fshehjen e gjenocidit dhe hollokaustot shekullor kundër popullit shqiptarë dhe jo vetëm.
  Prandaj, propaganda raciste, tejkalon caqet e çdo gjëje normale.
  Kjo për shqiptarët duhet të jetë si apel për syqeltësi, mendjet në kokë dhe veprime konform asaj që e do ardhmëria nacionale.
  Ast Veterani

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *