Facebook mbyll mijëra aplikacione, për “shkaqe të dyshimta”

Facebook ka qenë dhe vazhdon të jetë në vëmendje të mediave, veçanërisht pas skandalit të Cambridge Analytica, për shkeljen e privatësisë së të dhënave të përdoruesve.

Së fundmi, Facebook ka thënë se ka mbyllur ‘dhjetëra mijëra’ aplikacione, si pjesë e hetimit të vazhdueshëm për përdorimin e të dhënave të përdoruesve, pa dijeninë e tyre.

Kompania ka njoftuar se aplikacionet e mbyllura, jo detyrimisht kanë përdorur të dhënat e përdoruesve, por cilësohen si të dyshimta, për një sërë shkaqesh, si dhe bien ndesh me politikat e Facebook.

Gjigandi i teknologjisë ka qenë ‘i ngadaltë’ në procesin e identifikimit të këtyre aplikacioneve. Në maj 2018, kompania tha se pezulloi 200 aplikacione, në gusht 2018, ky numër shkoi në 400, ndërsa afërsisht 12 muaj më vonë, Facebook njofton se ka hetuar dhe pezulluar ‘dhjetëra mijëra’.

REMOTE_ADDR:[]

1 komente në “Facebook mbyll mijëra aplikacione, për “shkaqe të dyshimta””

 1. Perderisa vet Pederasti Mark Zuckenberg ,
  afroi si Option Aonimitetin ,nji e Drejt Njerezore qe nekupton lirin e aplikimit ,
  te shprehjes ,medimit ndryshe vs Politikave te ksaj Bote ,
  shume qe dinin mir Mashtrimin qe luhej me kte “Rrjet Social” -FB ,
  u cfaqen A N O N I M per t’ju shmangur Vjedhjes se Data-ve Persoale ,
  pikerishte nga ky Krijues Mashtrues i paskrupullt i FB -se ,qe jashte cdo te Drejte Nderkombetare ,
  abuzoj e menyren me ordiere e No Fair ,
  te Dhenat Personale te aplikuesve te FB qe arrije ne Miljona njerez ,
  dhe sot paritur ,mbas ksaj maskarade ,
  dhe detyruar njerzit ti rrembejn aplikueseve (atyre Anonim dikur ) cdo te Dhene Personale
  (qellimi dihet tashme ,per t’i maipuluar te Ardhmen popujve naiv / PERDORUR KTO DATA si KAVIE TE SKLLAVERISE
  ne PERANDORINE QE PO NDERTOJNE )
  eleminojne Aonimitetin duke i veshur termin “Te Dyshimte ” !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Kjo do te thote Fillimi i Fundit te Demokracise ne Bote
  dhe lindja e ji Epoke Diktatoriale e Perandorise se te Pasurve te ksaj Bote ,
  ne te cilen njeriu te mbetet ji Skllav en zinxhiret e Padroneve te ksaj Bote
  Kalbesirash Perverse ,
  ku Shprehja e Lire te jet nji relik mbi skenen e Demokracise , e se kaluares njerezore .
  (tani ju moderatoret shpellare ,kopjoheni si shkrim ose ide dhe shkruheni diku tjeter ,
  me fitu noj pordh kaptines ,si e keni zakon te beni ne kte hale te qelbur te muto bazes)

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *