VIDEO: Qyteti nëntokësor i komunizmit shqiptar, që u ngrit me urdhër të Enver Hoxhës

Si u ndërtua gjatë komunizmit qyteti gjigant nëntokë që do t’i shërbente rreth 15 mijë njerëzve në rastin e sulmit Jugosllav?

Si është braktisur qyteti nëntokë që do të përdorej në rastin e një sulmi Jugosllav gjatë komunizmit ?

Çfarë qëndron në galeritë e errëta ? Zbuloni një qytet të nëndheshëm i cili sot është lënë në harresë të plotë. Ndiqni videon e dokumentarit të gazetarit Marin Mema.

REMOTE_ADDR:[]

33 komente në “VIDEO: Qyteti nëntokësor i komunizmit shqiptar, që u ngrit me urdhër të Enver Hoxhës”

 1. REZI says:

  Shumë interesant, unë jemi rritur në atë qytet, prindërit dinin dicka por nuk bisedohej për të tilla gjëra. Sepse fortifikimet, jo vetëm në Shqipëri, por kudo në botë, nuk nxirren sheshit, janë baza që përdoren në rast lufte. Me sa duket, shteti që ishte shtet, duke qënë se ndërtoi një qytet të ri nga themelet, mendoi dhe se ku do strehonte popullin në rast lufte. Në Kukësin e vjetër secila shtëpi kishte bodrum që mund ta përdorte në rast lufte, ndonëse në paqe ne mbanim zairetë e dimrit. Pra me qytetin e ri u mendua mbrojtja. Në shtetet skandinave ka shumë fortifikime, ndonëse ka ndonjë shtet që s’ka parë luftë për mbi 200 vjet. Pse atëherë ju duhet të mbrohen? Nga kush kur kanë të njëjtin sistem politik? Kritikohet koha e fortifikimit nga shqiptarët, por sigurisht që përderisa kishe një sistem ndryshe nga të tjerët, detyrimisht do përpiqeshe të mbroheshe në njërën apo tjetrën formë. me fortifikime e bunkera, me mbështetjen në forcat e veta, duke mos pritur nga të tjerët. Dihej dhe dihet, po kërkove nga të tjerët, do të kërkojnë harac për atë që të dhanë, a nuk po e provojmë që 30 vjet? Dhe e fundit: edhe në perendim për ndërtime strategjike punësohen vetëm vëndas, asnjë me prejardhje të huaj nuk punësohet.

  1. ilirida says:

   Ma se e vertete,topi se luan por cka te u bash ketyre politikaneve dhe nje numeri te madh te shqiptareve nuk cajne koken per sigurine e vendit.Keta hudhin dru e gure mbi sistemin komunist ,pajtohem se nuk ka qene fare popullor,
   por prap se prap ka menduar per sigurine e popullit.Keta qe deri dje i kendonin partise e zhbene ushtrine qe vlente djetra miliarde dollare,ndersa sot kush e di a vlen nji milliard.Keta armiq te popullit shqiptar ne emer te integrimit ne EU genj-
   ejne shqiparet se do ti mbroje NATO-ja.Por duhet ta dine se ku te kruan dora yte nuk te kruan dora jote ose sic thote
   nje fjale e urte kali i huaj te le ne balte.Ku ta dime ndoshta e kane zbatuar deshiren e sherbimeve te fqinjeve.
   HALLALL U QOFTE ,

  2. Raimond Vlonjati says:

   Ky qytet aty tregon se Enveri ishte njeri i pergjegjeshem, dhe qe e donte popullin e tij .

   Jo si keta sot qe e lene Shqiperine te pa mbrojtur fare , nderkaq qe fqinjet tane armatosen perdite deri ne dhembe

  3. Raimond Vlonjati says:

   WOW
   Hera e pare qe e shof kete —Kjo qenka gjigande —Nje ndertim kaq i madh nen toe, qenka e jashtezakonshme

   Kukesi kete tani regulloje e mirembaje dhe ta ktheje ne vend turistik, –Aty po te vijne turistet do cuditen per kete lloj ndertimi

   Sa bukur e ka bere Enveri kete ndertim —Ne kete menyre edhe me bombe atomike ta godisje Kukesin , po te futeshin nejrezit aty nuk e gjente azgje fare

   Gjenial qenka treguar Enveri me kete ndertim nentokesor

   1. taras bulba says:

    O Raimond Vlonjati , e mori motra provimin ore leshko ..?? Nga simpatia dhe dobesia per Ilir Meten e hodhe nga Enveri tani ?? Do jesh ndonje rot kari ti qe ske shokun , bythqim

 2. Korabi says:

  Ha haaa po car sulmi jugosllav mor lale keto jane pallavra sepse jugosllavet e vune dhe e mbrojten ne pushtet kelyshin e tyre qe nuk la gje pa bere si asnje pushtues tjeter dhe ju thoni sulmi jugosllav

  1. Kapedani says:

   Korab kari kur Enveri mori pushtetin Shqiperia ishte rreth 97 perqind analfabete dmth pjesa me e madhe injorante kur vdiq vetem 3/4 perqind .Po ti moterqir je nga kelyshat e kurves te Sali Karaxhaiç Berishoviç.

 3. Korabi says:

  Ja shikoni ne foto kelysht e kurves sebo-ruse tamam me unuformen e tyre Enver Pushti ne beligrad e ka qepur kostumin me i perngja M. Titos Jugosllav

  1. Shpetimi Debatik says:

   Korab , nanen dhe rracen ne brime te Pidhit dhe pak e ke , gjak prishur.

 4. Drejtësia says:

  Strehime jane ndertuar ne gjithe boten e mos na ça trapin shumë o marin.

 5. eh, ç'tu theme says:

  Shiko se çfare ka bere Enver Hoxha per te mbrojtur njerezit me ate fukarallek te shtetit te atehershem dhe shiko miljardat e sotme te parave qe shkojne ne xhepat e shtetareve kriminele qe nga Sali Berisha e deri tek Edi Rama dhe nuk ndertojne dot nje metrô ne qytet qe te shkojne njerezit ne pune. Me keto po i nxirrni vete syte ketij sistemi antinjerezor qe vetem vjedhje, porno , vrasje , tradheti ne interes te Lalezit, parajsa e krimineleve shqiptare politikane. Duhen shkulur rrenjet! Por….kjo pune ka mbaruar. Duroni popull se nje dite do vdisni nje e nga nje. Kete e ka bere natyra, por pse i duroni keta njerez!

 6. Kasem gahinji says:

  Kuksianet ti ngrene monument enverit.

 7. Qytetari says:

  Tunele dhe ambjente te tilla strehimi, jane ndertuar pothuaj ne te gjitha vendet perendimore.Kjo ka ndidhur ne vitet e “luftes se ftohte”,kunder (kryesisht) rrezikut atomik ! Ato edhe ne ditet tona egzistojne,te mbyllura dhe te “konservuara”.Ne qytetet e vendeve nordike,ka plot te tilla dhe jane te ruajtura. Sidoqofte,jane investime dhe shpenzime te jashtezakonshme te cilat duhet te ruhen dhe konservohen,por mund edhe te perdoren per qellime te ndryshme.Kjo egziston,pse te mos administrohet ?! Perndryshe,vazhdojme dhe “germojme” lajme vetem per sensacionale. Qytetari

 8. Kevin says:

  Këto nuk duhen publikuar. Jan pjesë e seketeve shtetërore.

 9. Nik says:

  Pèrse suedia dhe sot i mirmban dhe ka me dhjetra tunele tè nèndheshèm kurse minstria e mbrojtjes shqiptare as qè interesohet pèr objektet e veta pèr ti vendos nè funksionim pèr çdo situat.Pèrse fqinjt tanè shpenzojn miljona eur pèr tu armatosur kurse shqipèria na u mbush me muze sikur tè ishim pik referimi botèrore pèr kulturèn dhe artin, mbi tè gjitha èshtè investimi pèr mbrojtjen ,pa mbrojtje nuk mund tè kemi shkolla,kultur,art etj etj

 10. leka says:

  Eshte ca bajate emfaza me te cilen paraqiten keto gjera te rendomta.

 11. Kudo ne vendet lindore u ngrite fortifikime te tilla ,
  qe te shpetonin popullsine civile o kafshe pylli ,
  qe s’dini cdo me then Mbrojtje Popullsise Civile ne raste Lufte !
  Ne mes te Prages ,keni nji tynele si ai ne Tirane ,
  jo si ky ne Kukes qe eshte aq i madhe ,
  i cili sherbeu per shpetimin e qytetareve ceke ne kohe lufte .
  Pradaj basta injorances ,o gen llapaqenesh mesjetare ,
  nderkohe qe shqiptaret duhet te mburren per kto vepra te ish sistemit .
  paskei surrat edhe ti fyeni kur shikojme sot se cfar bejn me buxhetet e shtetit
  ne 30 -vjet saleh berisha -ilir muta e pordha basha ,
  e shkaterrimet e cdo fushe .ptuuuuu far e djallit

 12. am says:

  Kosova, Plava dhe Gucia , Çamëria dhe Dibra u vodhën me forcë nga territori shqiptar. Ne sot na mbron NATO përndryshe do ishim gjysma Greqi e gjysma Serbi. Me çfarë do mbrohej Shqiperia pa ushtri dhe infrastrukturë ushtarake? Mos shisni pordhë duke u tallur me bunkerët dhe tunelet se mbrojtja dhe fortifikimi i territorit nuk është shpikje shqiptare por strategji ushtarake e shteteve në gjithë botën. Me çfarë do mbrohej Shqiperia , me lesh ?!

 13. uskania says:

  Aty pamë vetëm ca galeri të ulëta e të ngushta. Nuk pamë asnjë sallë për jetesë, spitale, shkolla e zyra, siç pretendohej. Në një qoshe u paraqit një vend si furrë buke. Hahaha!

 14. Kuq e zi says:

  Ne perendim kur publikojne gjera te tilla dmth qe kane ngritur te reja dhe tregojne te vjetrat
  Po ushtria jone ka ngritur gje qe po i tregon te gjitha?
  A ka ushtria jone veto per mospublikimin e ketyre bazave?
  A kemi ushtri ne?

 15. Shpetuam nga bllokmenet e na erdhen salirat e e monikat says:

  Sot vetem vjedhin dhe bejne vila per vete…
  Sot edhe per nje tunel makinash,marin projektus dhe mjete nga jasht…
  Ua mban bytha te beni ndonje gje per popullin sot….

 16. Luan says:

  Praktika njerezore tregon se historia perseritet kur ke armiq historike tradicionale. Dhe mos ardhte kurre ajo ore se do ti hyjme me gjuhe qe ti pastrojme. Eshte nje veper mbrojtese pasuri kombetare dhe duhet mireadministruar.

 17. aleko says:

  Shqipetaret kane nxjerre dhe bythen tani perjashta e jo me tunelet..Kejo me siguri po na kushton dhe do na kushtoje me shume ne te arthmenn Jemi popull I lehte I papergjegjshemm..

 18. Kosta says:

  Fortifikimet cdo shtet i ka ender por jo te gjithe munden ti realizojne.Zvicra nuk ka pare ndonjehere lufte por eshte nje nga shtetet me te fortifikuara ne bote.Dhe keto fortifikime nuk i nxjerr ne pazarin mediatik.

  1. Shahisti says:

   E mer ti, Zvicra eshte edhe nje nga shtetet me te varfra ne bote, prandaj i ka tunelet me te mira ne bote.

   Si thua ti eshte me mire qe te vdesesh sot nga uria me shpresen qe do t’i shpetosh luftes neser qe a bohet a s’bohet.

   Jane mledh gjithe budallejt fanatike te kohes se pordhes e na mushin mendjen qe Enveri na paska qene burre i mire, po harrojne qe edhe burrat e mire mund te jene debila idioter paranoiake.

 19. Mir says:

  o legena komunista na nuk patme buk e drita mbi toke , jo ma te flasim per kushte ne rast lufte ( imagjinate e diktatorit..)…….. ne tunelet qe pati dhane urdher te ndertohen AntiKrishti enver

 20. Korabi says:

  O shpetimi i pillit te motres tate nuk pres gjo te mire nga ata qe ua kane qire serbo-ruset nonen dhe gjyshen e ke dal ti babi jot kopila brez pas brezi

  1. T.Voda says:

   —-=== Eeeeee ,,, mor NJEREZ TE MIIRE,,,,!!!…..
   Gjerat duhen pare e vleresuar me qetesi, me urti..pa inat e mllef. JO, per inat te VJERRES , te flesh me mullixhin.
   — HISTORIA, dihet ; eshte LAJMETARJA e LASHTESIS, MESUESE e JETES, DRITA e se VERTETES. Lume kush e studjon , vlereson , e nxjer mesime prej saj .
   — Me duket se… poeti Ali Asllani , diku thote; Bota dridhet , e perdridhet. Vjen nje dite ,… dhe lemshi mblidhet.!!
   Ose…ne nje sekuence tek filmi ”Skenderbeu, ”[me sa kujtoj ], ”fallxhori” thote; — O I MADHI SKENDERBE..!! Bota eshte sinje rreth.,,!! Ishte perandoria e madhe e ROMAKEVE , dhe humbi…!! SOT…. E OTOMMANEVE, …. NESER , … S’DIHET..!!!..
   —Ose…ose…Nje thenie e urte e popullit thoote; –”DHURATE nga i varferi, -PUNE nga dembeli, — MENDIM nga budallai dhe — NDIHME NGA ARMIKU – MOS PRIT..!!!!..
   == Dhe se fundmi, NJE MENDIM edhe NGA …UNE qe sherbeva ne ish USHTRINE POPULLORE, te asaj kohe kur eshte bere AI FORTIFIKIM…!!! ; — PERVOJA E SISTEMIT TE MBROJTIES , SISTEMIT FORTIFIKIMIT, GADISHMERIS e MOBILIZIMIT , I EDUKIMIT DHE PERGATITJES LUFTARAKE TE ASAJ USHTRIJE , ESHTE I PA PERSERITSHEM . Ajo, te ruhet e konservohet ne kasetat me te arta te historis te atij vendi. — Ajo , ..DO TI SHERBEJE FRYMEZIMIT TE BREZAVE SI NJE ”ROZAFE” , [LEGJENDE] E KOHEVE MODERNE.
   –Ajo,… Do tu tregoi brezave , se ai vend, ka patur dikur, nje here e njekohe , USHTRINE e te GJITHE POPULLIT USHTAR. E CILA, [para se te vete-flijohej ], I DILTE ZOT VENDIT PELLEMBE PER PELLEMBE, NE TE GJITHE TERITORIN , prandaj ”zemren ”, ”nje sy”, ”nje dore”[gisht] , DUHET TI MBAHEN GJITHMONE GJALLE….!!!!..
   ”””””””””””””””””””””””.
   ==== PAK FJALE Per… ty, mor ”korabi i zi ” , i SERBIS,.
   ”””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””’Mundohu pak te gjesh kengen e Kengetarit Emblematik te DIBRES , QERIM SULA. , me sa me kujtohet, ”Tunden Malet , JO , nuk tynden Kullat..!!”– KENGE qe duhet te mbetet E PA VDEKSHME…. , ”KENGA HYMN”, PER USHTRINE dhe MBROJTJEN e Atdheut.
   — ATY, DO TE GJESH SE CFAR do te NDODHTE … kur KORABIT ti afroheshin ”Rete e zeza ”, te ”korabit te ZI”……………………. dhe ja DISA VARGJE ……….
   ………………………………………………………………………………….
   ….. DRIDHEN MALET, JO NUK TUNDEN KULLAT .// NE LOG TE BURNIS MATEN BURRAT.//
   SE LSHOJM PLLAMEN PA LSHUE KSULAT.
   …KADAL HASEM SE KETU KA BUURRA ..// NA KNOJN PUSHKET NEPER KULLA.//
   TA SHTROJM VENDIN PLLAM E PLUMBA.
   ……MIKU I VOTRES , E LA KONAKUN. // DHANDRI I RI ,KA PRI BAJRAKUN .//
   NUSJA E RE, E HOQI DUVAKUN .
   — PLAKA NE VOTER , E THEU FURKEN . // FEMIJA I DJEPIT, KERKON PUSHKEN .//
   GRAT N’LLOGORE, PJEKIN BUKEN
   — SHTINI TRIMAT E MEJDANIT . // HIQNI SUMLLAT E XHAMADANIT
   — E LSHOJM FLAKEN NGA KULLA E TOPIT .// JEMI GJAKU I KASTRIOTIT.
   LE E RRIT NE KULL TE BAROTIT. ……………………
   ”””””””””’.…………Ndersa MIRDITA …… Ja si te priste, or ”korabi i ZI ” I SERBIS….
   — NACALNIK, ..LARGO TABORRE..!!! // MOS MA SHKEL BARIN MBI VORRE….. -……
   —- ……— PER ATEDHE E PE FLAMUR // GJAK E DJERS NUK SHTEREN KURRE…
   —-… PER LIRIN , TOKEN AMTARE // NGRIHEN PRAP HEROJT NGA VARRET. !!!
   ………………………………………… Zer mend mor … Bese-prere e bes-thyer; .gjak-shprishur e gjak-pshurrur; bisht-perdredhur e kurriz-perkulur. , mos e ndot gazeen me ate lloje fjalori… duke u fshehue prapa ‘’ferrave’’

 21. besnik says:

  Ne Elbasan kemi ne qender te qytetit nji xhami qe kane 12 vjet e nuk e ndertojne.pse???????

 22. JONI says:

  besnik,nuk jame ithtar i objekteve fetare.Por ta theme nje gje ,Enveri kur ka shku ne vizite ne Moske ,Stalini i thote,puneso me shume musliman ne administrate dhe qeveri……Stalini me siguri ishte ne dijeni per kurthin qeEnverit i pregadiste jugosllavia me besniket e tije k.Xoxen dhe tjeret.Tash une jame plotsisht i bindur se Rilindja ndjeke nje rruge te trasuar nga …dhe duhet nje stalin per te ndryshu gjendjen.

 23. SHKODRANI says:

  mania e nje te cmenduri , per te militarizu gjithe vendin , ne cdo fshate rep ushtarak ,bunkjetra gjithkund, vend strehemi e kesi tunelesh ne te gjithe vendin , keto ishin shpenzime marramendese per luften imagjinare dhe populli vuante per buken e gojes me tolonat poshterues per cdo arikull jetik ., me keto investime mbante dhe ne presion per armikun imagjinare maskarai , se armiku me i madhe i Shqipatrve ishte dikatatori perves , me burgosjen e ekzekutimin e elites se kombit , klerikve , tragtarve , me heqjen e prones private , me eleminimin e fese me luften e klasave , per 46 vite nuk ndertoi rruge , ujsjellesa , as kanale , as pallate per strehim por poshtesina te tilla e hala sot ka nostaligje te sistemit cnjerzor dhe simpatizant te pervesit , kaq shume e ka rrenjosur te keqen ai masakra .

 24. Tomor Voda says:

  === Eeeeee ,,, mor NJEREZ TE MIIRE,,,,!!!…..
  Gjerat duhen pare e vleresuar me qetesi, me urti..pa inat e mllef. JO, per inat te VJERRES , te flesh me mullixhin.
  — HISTORIA, dihet ; eshte LAJMETARJA e LASHTESIS, MESUESE e JETES, DRITA e se VERTETES. Lume kush e studjon , vlereson , e nxjer mesime prej saj .
  — Me duket se… poeti Ali Asllani , diku thote; Bota dridhet , e perdridhet. Vjen nje dite ,… dhe lemshi mblidhet.!!
  Ose…ne nje sekuence tek filmi ”Skenderbeu, ”[me sa kujtoj ], ”fallxhori” thote; — O I MADHI SKENDERBE..!! Bota eshte sinje rreth.,,!! Ishte perandoria e madhe e ROMAKEVE , dhe humbi…!! SOT…. E OTOMMANEVE, …. NESER , … S’DIHET..!!!..
  —Ose…ose…Nje thenie e urte e popullit thoote; –”DHURATE nga i varferi, -PUNE nga dembeli, — MENDIM nga budallai dhe — NDIHME NGA ARMIKU – MOS PRIT..!!!!..
  == Dhe se fundmi, NJE MENDIM edhe NGA …UNE qe sherbeva ne ish USHTRINE POPULLORE, te asaj kohe kur eshte bere AI FORTIFIKIM…!!! ; — PERVOJA E SISTEMIT TE MBROJTIES , SISTEMIT FORTIFIKIMIT, GADISHMERIS e MOBILIZIMIT , I EDUKIMIT DHE PERGATITJES LUFTARAKE TE ASAJ USHTRIJE , ESHTE I PA PERSERITSHEM . Ajo, te ruhet e konservohet ne kasetat me te arta te historis te atij vendi. — Ajo , ..DO TI SHERBEJE FRYMEZIMIT TE BREZAVE SI NJE ”ROZAFE” , [LEGJENDE] E KOHEVE MODERNE.
  –Ajo,… Do tu tregoi brezave , se ai vend, ka patur dikur, nje here e njekohe , USHTRINE e te GJITHE POPULLIT USHTAR. E CILA, [para se te vete-flijohej ], I DILTE ZOT VENDIT PELLEMBE PER PELLEMBE, NE TE GJITHE TERITORIN , prandaj ”zemren ”, ”nje sy”, ”nje dore”[gisht] , DUHET TI MBAHEN GJITHMONE GJALLE….!!!!..
  ”””””””””””””””””””””””.
  ==== PAK FJALE Per… ty, mor ”korabi i zi ” , i SERBIS,.
  ”””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””’Mundohu pak te gjesh kengen e Kengetarit Emblematik te DIBRES , QERIM SULA. , me sa me kujtohet, ”Tunden Malet , JO , nuk tynden Kullat..!!”– KENGE qe duhet te mbetet E PA VDEKSHME…. , ”KENGA HYMN”, PER USHTRINE dhe MBROJTJEN e Atdheut.
  — ATY, DO TE GJESH SE CFAR do te NDODHTE … kur KORABIT ti afroheshin ”Rete e zeza ”, te ”korabit te ZI”……………………. dhe ja DISA VARGJE ……….
  ………………………………………………………………………………….
  ….. DRIDHEN MALET, JO NUK TUNDEN KULLAT .// NE LOG TE BURNIS MATEN BURRAT.//
  SE LSHOJM PLLAMEN PA LSHUE KSULAT.
  …KADAL HASEM SE KETU KA BUURRA ..// NA KNOJN PUSHKET NEPER KULLA.//
  TA SHTROJM VENDIN PLLAM E PLUMBA.
  ……MIKU I VOTRES , E LA KONAKUN. // DHANDRI I RI ,KA PRI BAJRAKUN .//
  NUSJA E RE, E HOQI DUVAKUN .
  — PLAKA NE VOTER , E THEU FURKEN . // FEMIJA I DJEPIT, KERKON PUSHKEN .//
  GRAT N’LLOGORE, PJEKIN BUKEN
  — SHTINI TRIMAT E MEJDANIT . // HIQNI SUMLLAT E XHAMADANIT
  — E LSHOJM FLAKEN NGA KULLA E TOPIT .// JEMI GJAKU I KASTRIOTIT.
  LE E RRIT NE KULL TE BAROTIT. ……………………
  ”””””””””’.…………Ndersa MIRDITA …… Ja si te priste, or ”korabi i ZI ” I SERBIS….
  — NACALNIK, ..LARGO TABORRE..!!! // MOS MA SHKEL BARIN MBI VORRE….. -……
  —- ……— PER ATEDHE E PE FLAMUR // GJAK E DJERS NUK SHTEREN KURRE…
  —-… PER LIRIN , TOKEN AMTARE // NGRIHEN PRAP HEROJT NGA VARRET. !!!
  ………………………………………… Zer mend mor … Bese-prere e bes-thyer; .gjak-shprishur e gjak-pshurrur; bisht-perdredhur e kurriz-perkulur. , mos e ndot gazeen me ate lloje fjalori… duke u fshehu mbrapa ”ferres”…..

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *