RAPORTI/ Banka Botërore vlerësim për Shqipërinë: Papunësia ra në nivele historike, më shumë vende pune u krijuan

“Më shumë vende të reja pune u krijuan në Shqipëri ndërsa papunësia ra në nivele historie në vitin 2019.” Kështu vlerëson Banka Botërore në raportin e fundit periodik për Ballkanin Perëndimor, sipas së cilës, ritmi i rritjes së vendeve të punës u përshpejtua në 3.4 përqind në tremujorin e dytë të vitit 2019.

“Vendet e reja të punës u krijuan në sektorin e shërbimeve dhe në bujqësi. Në fund të tremujorit të dytë, shkalla e pjesëmarrjes në forcën e punës u rrit me 1.24 pikë përqindje nga viti në vit (v-m-v)…Në tremujorin e dytë, papunësia arriti një nivel të ri të ulët historik prej 11.5 përqind. Pagat reale u rritën mesatarisht me 3.4 përqind, kryesisht në sektorin e shërbimeve (tregti dhe transport, dhe turizëm)”, shkruhet në raportin e Bankës Botërore.

REMOTE_ADDR:[]

2 komente në “RAPORTI/ Banka Botërore vlerësim për Shqipërinë: Papunësia ra në nivele historike, më shumë vende pune u krijuan”

  1. eh, ç'tu theme says:

    Po e di kete Grida e Mon-ika? Ato kane punen e tyre; Grida sex ne parlament dhe Mon-ika rrotullohet ne politike sikur eshte ne krevat me Ilirin. Po Lulezimi? Atij i ka thene bac mos luaj vijen dhe ulurin ne pyll i vetem. Lume ne per ta! E theme me te ver-tete.

  2. 20% says:

    jane mbledhur gati 1.2 miljarde € vetem nga turizmi per dhjete muaj por ne fakt jane deklaruar 840 miljon. sikur vetem 1/3 te themi se eshte destinuar ne rroga i bie qe te jene punesuar rreth 100,000 veta vetem si rrogtare. 100 mije e 1 miljon te punesuarve eshte 1/10. te rritet punesimi me (te pakten e te paktes) 10% dhe te figuroje 1,1 eshte nami. parja e zeze duhet te kete plasur sheshit se ske ku e çon gjithe ate lek.

    qeverise i lumte per krijimin e nje dege te re te industrise siç eshte turizmi, por po Nuk qe e ne gjendje te rimbledhi dhe riorganizoje me investime parane qe hy eshte kot ajo pune.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *