Është turp historik që drejtohemi ende nga primitivizmi i katër njerëzve, që na urrejnë e përbuzin

Nga Spartak Ngjela

Shqiptarët e Shqipërisë po habitën se si votuan me aq kulturë shqiptarët e Kosovës.

Dhe jo vetëm kaq: shqiptarët e Shqipërisë po habitën me kulturën politike që po reflektojnë liderët e rinj të Lidhjes Demokratike të Kosovës dhe Vetëvendosjes.

Po përse po habitën! Nuk e kuptojnë dot këta që kjo gjendje në Shqipëri është refleks i një politike mesjetare, injorante, dhe me shenja të theksuara marrëzie?

Në fakt gjendja primitive e politikës shqiptare është rrjedhojë direkte e egërsisë aintelekruale të Berishës, Metës, Ramës dhe Bashës.

Është turp historik për Shqipërinë që drejtohet ende nga primitivizmi i katër njerëzve që më karakterin anti-intelektualist të tyre, urrejnë dhe përbuzin Shqipërinë dhe shqiptarët.

Dyshja Kurti-Osmani në Prishtinë duhet që, me intelektualizmin e tyre, të përbuzin anti-intelektualizmin Berisha-Rama në Tiranë.

Ardhja në qeverisjen e Kosovës e Albin Kurtit dhe Vjosa Osmanit, nuk është një rastësi. Nëse ata do të jenë në lartësinë e duhur dhe me tharm patriotik në drejtimin e Kosovës, ditë për ditë do të zhvleftësojnë katërshen mesjetare dhe korruptive të politikës aktuale shqiptare që ka grabitur shqiptarët në 30 vjet.

Nëse qeveria e re e Kosovës do të fillojë procesin antikorrupsion në Prishtinë, ky duhet të fillojë si një proces me karakter radikal.

Në të njëjtën kohë, është mirë që të mos ketë asnjë lloj lidhjeje miqësore me katërshen injorante dhe të korruptuar shqiptare: Berisha, Meta, Rama dhe Basha.

Një gjë është e vërtetë, korrupsioni shtetëror në Tiranë dhe ai në Prishtinë janë bashkësi antiperëndimore dhe të lidhura me Beogradin, Moskën dhe Ankaranë.

Të dy këta korrupsione duhen shkulur nga rrënjët. Në Tiranë ka filluar reforma në drejtësi si formulë amerikane për shkallëmimin e korrupsionit politik. Po në Prishtinë?

Amerikanët duhet të strukturojnë të njëjtën reformë edhe në Kosovë. Dhe pastaj, menjëherë të nisë likuidimi gjyqësor për shpronësimin dhe penalizimin e të korruptuarve në Tiranë dhe në Prishtinë.

REMOTE_ADDR:[]

7 komente në “Është turp historik që drejtohemi ende nga primitivizmi i katër njerëzve, që na urrejnë e përbuzin”

 1. Zani says:

  Rrofsh Njè Mijé Vjet O TAKU Valuta !! Je POLITIKANI mé i SHKÉLQYER SHQIPTAR TAKU , prandaj Nuk té Afrojné né Qeveri ÇAKEJTÉ dhe SHUSHUNJAT e PD , PS , LSI etj etj etj !! RESPEKTE pér ju AVOKAT NGJELA dhe Mos u ndal i Dashur Avokat , sepse 95% e SHQIPTARÉVE té duan

 2. Cifuti x says:

  E ku ka shqiptar t mir .
  S ka shqiptar me u bo udheqes.
  Ka vetem komb cub kriminel qe caktojn me “votime” gjoja t lira demokratike,pra qe caktojn emertojn se kush do hypi n fron per me i pshurr qe nga lart ata.
  Se s rro dot pa u pshurr n kok shqiptari.
  S don ligj e drejtsi e liri si gjith dynjoja
  Don krim e korrupt. Si derrat,qe s duan lendina me lule e bar e uj kristal,por jan t knoq n lluc llum e plena..
  Prandaj,qysh ktej rrjedh ajo fjala e urt serbe “nji shqiptar i vdekur osht shqiptar i mir”
  Ja sa t lodhet bota me kriminelat shqiptar ti kthej shpinen atyre ti ler ata t han shoshoqin vampirshe si n historin e tyre.dhe atehere historija persritet.
  Aqsa nxjeirret prej muti mjalt,aw nxirret edhe preh shqiptarve lider i nershem.
  Muti shlo er qelb e miza kali..
  Kombi shqiptar pjell krer mafjoz korrupt kriminel

  1. Asd says:

   Por gjerat mund te ndryshojne… Me kembengulje te brezave dhe shkollim mundet nje dite te duken rreze dielli. Cdo komb e ka kaluar periudhen e tij te obskurantizmit.

 3. VRKRT says:

  Aq sa gjen kurv te paqir
  Po aq gjen shqiptar te mir.
  Thot Qifto Qinani nga Afganistani.
  😆😀🤣

 4. TIRONA says:

  Cifuti x ,VRKRT , PO JU PYES JU : A JENI SHQIPTAR ?
  JU MOHONI ATDHEUN SHQIPTARET.
  DO TE ISHTE ME MIRE TE KRITIKONIT.

 5. asi says:

  Taku ka te drejte, per 4 bastarde pp vuajme si qen te zgjebosur.

 6. Po çfare MUTIN ke o Avokat rrumpalla me Edi Ramen qe e pèrzien me llumin, krimin, hajdutet dhe Mafian shqiptare Berisha+Meta dhe bishtat e tyre ne parti e Familje.
  1.Po si je keshtu kaq mosmirenjohes nga Edi Rama kur te vinte tek dera e burgut e te sillte ato qe kishte mundesi dhe me rrezik per ate vete, se mund te perfundonte ne burg.
  2-Po si je keshtu kaq Malinj ne karakter dhe “Up and Down”, ku perlyen Edi Ramen me bemat super kriminale te dyshes Berisha+Meta keto 30-vite pseudo-Demokraci.
  3-Po si je keshtu kaq i pa ekuiliber nga nje shkrim ne tjetrin, nga nje interviste ne tjeteren, nga nje tavoline ne tjetern, ku dihet nga e gjithe Shqiptaret dhe te Huajt se, je Avokat me nivel profesional nen mesataren e nevojshme per proces mbrojtes, pa asnje proces te njohur qe te kesh fituar me forcat e tua personale nje ceshtje ne Gjykate.
  4-Po si je keshtu kaq Monster e Pervers bashke, nje MIX i te keqes qe, vetem per nje karrige ne Qeveri, Parlament, apo ne Institucionet e Larta te Drejtesise, je i gatshem te shashe e mashtrosh per kedo qe e meriton dhe kedo qe nuk e meriton, vetem e vetem te dali dufi yt pervers.
  5-Po pse keshtu kaq poshte ke rene e vazhdon te biesh cdo dite, sa here te ofrojne qofte dhe 500-Euro per te share e pergojuar Edi Ramen.
  6-Yt FLLIQESIRE qe e paske merituar Burgun e rregjimit te Enver Hoxhes.
  SHENIM: Te lutem z. BAZE, mos me çensuro, se kam Babain akoma gjalle qe e njeh mjafte mire Spartak Ngjelen se, kane qene afro 10 vite bashke ne biruce, burg. Nuk jam anonim qe te shkruaj. JO…

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *