Pse në Tiranë nuk ka ndodhur ajo që ndodhi në Kosovë?

Nga Mustafa Nano

Zgjedhjet në Kosovë. Është një ngjarje jo tipikisht shqiptare.

Në Kosovë pati zgjedhje dhe zgjedhjet shkuan normalisht, gjë që nuk para ndodh.

Ajo që dimë është që mbyllet procesi i votimit dhe fillon provesi i numërimit, është momenti kur fillon një proces kilometrik që zgjat me javë e muaj, pala humbës nuk pajtohet me humbjen, është një histori që nuk merr fund dhe në fund pritet që OSBE ODIHR të japë konkluzionet dhe jepen kritikat për atë që ndodh në terren dhe ankesat e zhurmën e madhe që bëhet nga partitë.

Në Kosovë nuk ndodhi asgjë e tillë, pala humbëse doli dhe pranoi humbjen.

Një gjë fantastike për shqiptarët dhe në harkun e pak orëve u mor vesh rezultati dhe u shpall të nesërmen në mëngjes.

Pse në Tiranë ka ndodhur ajo që ka ndodhur?

Faktori më i rëndësishëm është ai që ka të bëjë me klasën politike të korruptuar.

Klasa politike e korruptuar e sheh pushtetin si mjetin më të mirë për të mbrotjur vetveten.

Kjo është arsyeja kryesore e vjedhjes së zgjedhjes.

Kjo do të thotë që vjedhja nuk është ves, por nevojë, nuk është mani, por interes.

Kjo do thotë se partitë i vjedhin zgjedhjet jo se duan, por se janë të interesuara.

Pse nuk ndodh kjo në Kosovë?

Nuk e di pse nuk ka ndodhur në Kosovë dhe nuk e kam një shpjegim.

Asnjë shpjegim nuk më ka bindur dhe jam duke e vrarë mendjen që të gjej një shpjegim dhe deri sa ta gjej i gëzohem faktit që shqiptarët dinë të bëjnë zgjedhje dhe kjo u dëshmua në mënyrë spektakolare.

REMOTE_ADDR:[]

6 komente në “Pse në Tiranë nuk ka ndodhur ajo që ndodhi në Kosovë?”

 1. D. B. says:

  Hajde opinionist, hajde. Po vret mendjen për të gjetur arsyen?! Ajo kulla jote e fildishtë – lexo e bakërt – do na pjellë një arsye se pse zgjedhjet në Kosovë nuk vidhen?! Prit, prit se do ta pjellësh. Po shko, mor opinionist prej lecke, shko në Kosovë dhe bisedo me njerëz të zakonshëm, me politikanë, me filozofë dhe kërko të kuptosh arsyet e kësaj dukurie, mos rri pas tryezave të emisioneve në pritje të big-bengut tënd filozofik, se një ditë do të shkëndijojë truri yt ( i mykur) e do të pjellë ARSYEN dhe PSENË!!! Leqë me kë flas dhe unë…

 2. @autori says:

  Mire ben qe e vret mendjen para se te na shpjegosh aresyet, por ne nuk na intereson mendja jote kur ajo nuk di c’te thote. Ndaje mendjen njehere dhe pastaj ulu qe te shkruash. Sidoqofte faktet dhe rezultatet na tregojne se edhe
  pse banda hajdutesh qe vjedhin pushtetin ka ne Kosove, sikurse edhe ne Shqiperi, por (1) qytetaret e Kosoves duket se jane me te emancipuar se qytetaret e Shqiperise, gjithashtu, (2) nderkombetaret jane me te forte ne Kosove..

 3. @autori says:

  Mire ben qe e vret mendjen para se te na shpjegosh aresyet, por ne nuk na intereson mendja jote kur ajo nuk di c’te thote. Ndaje mendjen njehere dhe pastaj ulu qe te shkruash. Sidoqofte faktet dhe rezultatet na tregojne se edhe
  pse banda hajdutesh qe vjedhin pushtetin ka ne Kosove, sikurse edhe ne Shqiperi, por (1) qytetaret e Kosoves duket se jane me te emancipuar se qytetaret e Shqiperise, gjithashtu, (2) nderkombetaret jane me te forte ne Kosove…

 4. @autori says:

  Mire ben qe e vret mendjen para se te na shpjegosh aresyet, por ne nuk na intereson mendja jote kur ajo nuk di c’te thote. Ndaje mendjen njehere dhe pastaj ulu qe te shkruash. Sidoqofte faktet dhe rezultatet na tregojne se edhe pse banda hajdutesh qe vjedhin pushtetin ka ne Kosove, sikurse edhe ne Shqiperi, por (1) qytetaret e Kosoves duket se jane me te emancipuar se qytetaret e Shqiperise, gjithashtu, (2) nderkombetaret jane me te forte ne Kosove.

  1. pirdhuni ne qipro ! says:

   @autori……………..sa i prere qe je!!!! ipa gabueshem…i pa korigjushem……….e drita vete!!!!!!!!!!!!!! Por ne fakt je nje IDIOT i semure biles. Shko pirdhu ku ke efektivitet me te madh…………pi ndonje kafe e raki sheqeri …cigare e marrezira te trurit tend te semure ! Faktet e thjeshta 1+1=!!!!!!!!????????????????/ majuni fyhet me @aurori e D.B (dora bythes..)

 5. Analfabeti says:

  Shkaqet e votimeve te kqia eshte etja per pushtet e klases politike 30-vjecare.Ne 1991 votat u numeruan ne qendren e votimit dhe ne mesnate rezultati dihej.E njejta gje vijoj deri sa ish kryeministri Ilir Meta e beri balte me vjedhien duke menduar se do ta linte Nanua perseri.Ne kete moment grykesia e Sali Berishes per pushtet detyroj kete proces numerimi qe kemi sot,kete kasapan qe kane bere te gjitha partite te medha e te vogla.Sistemet zgjedhorejane provuar ne vende te ndryshme dhe kane patur suksese.Mendoj se kodi zgjedhor duhet te depolitizoj komisjonet.Te vendoset qe numerimi te behet ne qender te votimit.Rezultatet te dergohen ne qender me elektronike.Do te shohim ,mendoj,se zgjedhjet do te jene shume me te mira se ne cdo vend te botes.Shqiptaret,ku shumica jane te ndershem,do trgojne se cfar dine te bejne.Larg “PARTITE” nga numerimi ivotave.Mjaft e poshteruat kete vend ku na keni bere sikur jemi popull me bisht.Shikoni shqiptaret qe jetojne neper bote,shumica, e mos i ngateroni me kriminelet.Bota ka shume me teper por nuk i zmadhon,ne i hiperbolizojme.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *