“Dosja e fasadave të Ramës”, Meta i bën shantazh kryeministrit: Kam plot të tjera, i mbaj të gjitha në shtëpi. Mund t’i përdor

Presidenti i Republikës, Ilir Meta deklaroi sot në emisionin “Open” se nuk disponon vetëm të ashtëquajturën “dosje e fasadave” për Ramën, por edhe plot dosje të tjera, që siç u shpreh “një ditë do t’i çoj në Arkivën e Shtetit”, duke bere nje shantazh te paster ndaj kryeministrit.

Pjese nga Intervista:

Gazetarja: Zoti President, ju përmendet në një intervistë një dosje fasadash, lyerjesh, një dosje të Edi Ramës, që e ruani akoma. Ishte akuzë apo shantazh ndaj kryeministrit?

Presidenti Meta: Nuk merrem unë me shantazhe.

Gazetarja: Po pse e ruani akoma?

Presidenti Meta: Ajo, ishte për t’i dhënë një sqarim kolegut tuaj, se po më thoshte mua që thotë Rama se ju keni shqetësime nga drejtësia dhe unë i thashë: Nëse ka ndonjë njeri në këtë vend, që e di më mirë se kushdo tjetër sesa i rregullt jam unë në raport me ligjin, është Rama dhe ata që kanë punuar me mua.

Për shembull i thashë kur kam qenë kryeministër dhe Rama ishte ministri im, të gjithë e dinë që në mbledhjet e qeverisë nuk kalonte asnjë vendim pa konsensus.

Pra në qoftë se dikush e kundërshtonte, që kishte vërejtje për anën ligjore, financiare apo aspektet e tjera dhe e di aq mirë Edi, sa 4-5 herë janë kthyer mbledhjet e qeverisë, sepse kolegët e tij kundërshtonin aktet që ai sillte, për shembull për çështjen e fasadave.

Pra, e kisha në kuptimin e përgjegjshmërisë që unë kam patur dhe e kam gjithmonë në ushtrimin e detyrave të mia në raport me ligjin.

Gazetarja: Nuk është se e keni dosjen e fasadave?

Presidenti Meta: Ato i kam të gjitha unë, se unë çfarë firmos i mbaj për të gjitha një kopje, se ti e ke parasysh se çfarë ndodh këtu. Mund të ndodhë çdo gjë në kuptimin e falsifikimit, të ndërrimit të gjërave.

Gazetarja: Pra, i keni të gjitha dosjet e Edi Ramës?

Presidenti Meta: Kam ato që kam firmosur unë si kryeministër, si Ministër i Jashtëm, si President.

Gazetarja: Dosje të tilla problematike si ajo e fasadave nga Edi Rama, a keni?

Presidenti Meta: Atje duhet të jenë të gjitha në kuptimin e seriozitetit të dokumentimit të çdo akti. Njeriu duhet të jetë i përgjegjshëm për çdo akt që firmos, aq më tepër kur kemi të bëjmë me çështje që kanë të bëjnë më ligjin, që kanë të bëjnë me financat, që kanë të bëjnë me interesin publik.

Gazetarja: I ruani thjesht si materiale arkivore, apo mendoni se do i përdorni një ditë?

Presidenti Meta: Jo, janë materiale të domosdoshme. Ma ka mësuar Anastas Angjeli këtë gjë, që letrat duhen të ruhen të gjitha se është tregues i përgjegjshmërisë publike, se nuk është thjeshtë për histori e për arkiv.

Gazetarja: Mendoni se mund t’i përdorni?

Presidenti Meta: Po, edhe mund t’i përdor në kuptimin e kujtimeve, në kuptimin e rikthimit për të parë relacione, çështje të caktuara, ç’lidhje ka. Por, kjo është çështje e seriozitetit në përmbushjen e një detyre.

Gazetarja: Pra, thjesht i keni ruajtur si arkivë, nuk janë dosje problematike?

Presidenti Meta: Po, si arkivë. Një ditë do i çoj tek Arkivi i Shtetit, që t’i ketë arkivi, t’i kenë edhe historianët kur të gjykojnë për momente të caktuara të këtyre viteve, të këtyre dekadave.

REMOTE_ADDR:[]

15 komente në ““Dosja e fasadave të Ramës”, Meta i bën shantazh kryeministrit: Kam plot të tjera, i mbaj të gjitha në shtëpi. Mund t’i përdor”

 1. Bentirona says:

  Me kete gjuhe flet vetem mafia. TURP per nje palo alabak qe mban presidencen Shqiptare

  1. Zen says:

   Trapushi qe « ruan « kushtetuten!!!!!!!! Nuk e di akoma qe ka ligj per ruajtjen e dokumentacionit shreteror dhe arkivat ????!!!!! Po arkivat shteterore per cfare jane ?????? Eshte bere si Kaloçi qe ka kopjuar e pervetesuar gjithe arkiven e ministrise se brendshme dhe askujt si ben pershtypje. Eshte bere shteti lesh.

 2. eg says:

  Ky duhet te arrestohet per shantazh te tipit mafioz.
  E para duke pervetsuar dokumentacionin shteteror dhe mbajtur ate ne ambiente personale.
  E dyta nese ky ka patur dijeni te ketyre shkeljeve pse nuk I ka denoncuar ato kur ato kane ndhodhur por i perdor ato per te shantazhuar.

  Me kete shantazh ai konfirmon qe eshte teresisht fajtor per ato qe akuzohet dhe ka kuptuar qe kasaj rradhe nuk shpeton dot dhe po perdor gjithe arsenalin e tij.
  Ky po luan te njejten loje qe ka luajtur me Sali Berishen, kur e shantazhonte se nese do shpallej fajtor per vidion e Dritan Priftit do nxirrte pislliqet e Shkelzen Berishes, por kesaj rradhe e di qe perballe nuk ka kriminelin Berisha dhe familjen e tij.
  Ky dhe vetem ky eshte shkaku qe Shqiperise nuk po i happen negociatat dhe kjo eshte tejet e dukshme sepse asnje autoritet ne bote nuk kryen takime zyrtare me te.
  Ky, Monika dhe politikane te tjere kane perdorur pushtetin dhe poziten qe te mbedhin informacione per politikane te ndryshem dhe ti perdorin ato kur ndjehen te rrezikuar.

  Sado shkelje qe te kete bere Edi Rama, nuk krahasohen kurre me krimet, vjedhjet dhe shkaterrimet qe ka bere ky.
  Ky eshte imazhi i injornaces, mafiozit, perversit.
  Njeri i peshtire qe vjedh oksigjenin e njerezve.

 3. Emigranti says:

  LERE LIKE FSHATARI SE E DHJEVE KALOVE NE ORIGJINE .
  E TREMBE RAMEN IK NE SPITALE LIKE SE NUK JE MIRE NGA MENDJA

 4. Titi says:

  O Like o derr katunari, nuk shtyhet jeta tu kercenu o Like qe na felliqe presidencen

 5. Koba says:

  Dosjet e tua Or Legen i Peshtire nuk kane te numruar.Jep Doreheqjen se po te vjen Pasmataja e SPAK-ut.Ne Esfel do te shkosh familisht me Baxhellen Hermafrodite.

 6. klaudio says:

  O rob qir leri shantazhet po ke gje konkrete nxiri mos kujto se tremb njeri tani qe te vjen fundi doni te trembni njeri tjetrin me krimet qe keni bere dhe populli dele rri e degjon shkerdhatelliqet tuaja po nuk u zhduket qe nga berisha basha meta baxhella rama ky vend nuk rregullohet kurr mos te shpresojne shqipetaret duhet te qerohet kjo kolere qe mbane vendin peng sikur e kane ciflikun e tyre dhe tu meret pasuria ndryshe shqipetaret nuk kane per te pare dite te bardhe

 7. Plaku says:

  Palo njeri,nuk meriton as karrike e një nëpunësi të thjeshtë ,jo më karriken e presidentit të një vëndi apo të kryetarit të kuvendit dhe kryeministrit të disa viteve më pare .Skenaristët e humorit ,bejtexhinjtë Koço Devole me shokë kanë kaq shumë material me këtë debil sa të ngopet Shqipëria në breza me idiotësi të e tij ,
  Më e keqja është se bashkë me të është një lukuni njerëzish që i kanë dhënë votën kësaj monstre .
  Kurrë nuk kam patur as një “grimcë” besimi tek ky sharlatan ,qysh prej vitit 2001 kur mësova se me ç’alabakë kishte lidhje

 8. kujtimi says:

  Degjojme cudira nga keto debila. Po si ka mundesi qe dosjet e shtetit (te keshillit te ministrave) i mban personi dhe ato nuk jane ne vendin e duhur, e ne arkiva. Tamam si patriotiti tij Kastriot Dervishi i cili ka marre nga arkivi dokumente te cilat i perdor per qellimet e veta dhe kur e arrestuan benti si idiot. Keto njerez nuk mund te jene kurre ne poste shteterore, shteti ka ligje dhe rregulla te cilat duhen zbatuar.

 9. juristi says:

  Cfare turpi,me vjen neveri nga keta palo politikane

 10. Shqiptari i ndershem says:

  Zoti President pse nuk i kdenoncuar me pare, pse ke lejuar qe njerez me dosje te jene ne qeveri. Pse i ke bere keto. A mos valle ti ke punuar keshtu per te ruajtur veten. Ne se do i kishe denoncuar qe ne fillim mbase punet nuk do kishin shkuar keshtu, njerzit do trembeshin. E dyta materialet shteterore nuk mbahen kurre ne shtepi, si i ke pervetesuar. Qe nga ky moment juve nuk ju takon e drejta te jeni ne krye te shtetit. Nje burre shteti qe mendon se ka punuar per Shqiperine çdo shkelje dhe abuzim duhej ta denonconte ne moment, pasi keshtu eshte shtuar korrupsioni, hajt se nuk ndodh gje. Pra, ju me dashje keni edukuar psikologjine e pandeshkueshmerise. Tani çfar do qe te thoni e beni, nuk ka vlere, perkundrazi ju tregon juve te ulet, te vogel e frikacak. Burri qe eshte burre perballet qe ne fillim per te miren e popullit dhe atdheut. Jo president, jo, edhe ju jeni njesoj fajtor si Edi Rama ne mos me shume. Keni fshehur krimet per ti ruajtur per nje dite per vete. Kupa u mbush…. hapni krahun. Justifikoni çdo gje madje edhe ate pallat qe bete i cili nuk ka te mbaruar veçse buron buron e nuk shteron……..

 11. franci says:

  Ky i degjeneruar president, kerkon koka turku. Zakonisht ne ngjarje kriminale futet urgjentisht prokuroria, ndersa tek ky duhen te dyja, dhe prokuroria dhe psiqiatria. Shikojeni qetesine e sforcuar te tije, eshte gati te shqyeje kedo qe e kundershton, sepse morali i tije eshte vetem para. Ky vendin e presidentit kujton se ja ka lene e ema me te jatin, prandaj thote qe nuk largohem. Kur venecia i dha luanin e vleresoj, kur venecia do ta kritikoje, ky nuk e njeh. Ky eshte bastard ne krye te nje shteti, ku qellimi tije ishte se tani nuk e pyet me njeri, qe ta bente dhe nje here si 97, ku vodhi me bandat e tije dhe disa prej tyre nuk u dihet as nami as nishani. Ky eshte ibrrezikshem per shoqerine, te vret dhe te qan.

 12. Qytetari i Thjeshte says:

  Shtet leshi. Del Presidenti dhe ben presion sikur eshte nga Çolja, kam dosje per Ramen thote. Nese i ka firmosur vete do te thote se jane ne rregull, sipas logjikes se tij. Nga ana tjeter nese kane abuzime pse nuk i dorezon ne Prokurori dhe te kallezoj penalisht Ramen!
  Keta jane burrat e shtetit, me falni leshit, shqiptare, shkerdhehen nga grate!
  A mor Ismail Qemali e Luigj Gurakuqi kujt ja late dhurate kete vend te bekuar, ca maskarenjve e dallkaukeve.

 13. siliani says:

  Pame toto Liken dje ku u çfaq me tiparet e tij me te vyera ku pasi na u ç’faq para do kohesh nje here si Mit Sokoli,pasi na tha se jam Vojo Kushi pasi na tha se so te flijohet si Salvadore Alende dje me Eni Vasilin na gajasi duke na thene qe ne te vertete na qenkerka si Qazim Mulleti i mençur!Nuk eshte e vertet ,citoi ai,qe Qazim Mulleti ka qene budalla por kane dashur te deformojne figurn e tijduke na bere paralelizem me vehten e tij!Shakaxhi i madh !Ndoshta neser “Portokallia” do te kete spektatorin me te paket te te gjithe ç’faqjeve pasi teleshikuesit jane gajasur kaq shume me thenien e Toto Likes qe ai i ngjakerka Qazim Mulletit,saqe nuk u shkon ndermejdje ta perziejne me humorin e “portokallise”!

 14. rexha 10 says:

  LOJE BANDASH. UNE KAME VJEDHUR KETE ,PORE EDHE TI NUKE JE PA GJE.MORE PRESIDENTE JU I KENI TE GJITHA KOMPETENCAT QE TA THIRRNI KRYEMINISTRI DHE TI PARAQISNE INFORMACIONET E MARRA PER NJERI TEPER TE RREZIKSHEM .
  TANI PO DELE LOJA E JUAJ ,PERSE KRYEMINISTRI TE PASKA VENDOSUR PRESIDENTE. .PRA JU NUKE JENI PRESIDENTE ME MERITE ,PORE PRESIDENTE PER TE SHLYER NDERET .NDERET E MAFJOZEVE,KU DREJTOJNE PRESIDENTI I SHQIPRISE KRYETARE ,DHE KRYEMINISTRI I SHQIPRISE SEKRETARE. JENI BERE TAMAM SI OSMAN GAZEPI.DUHET TA NJOHESH SE ESHTE ANDEJ NGA KRAHINAT E JUAJA.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *