Franca shtyn për në 2020 hapjen e negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut?

Franca konsideron se para se të hapen negociatat e anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut duhet të plotësohen kushtet përkatëse.

Në një lidhje të drejpërdrejtë nga Brukseli gazetarja e ABC News Erisa Zykaj sqaroi se vendimi i Francës për të mos hapur hapur negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut mbështetet në dy boshte, të cilat janë respektimi i shtetit të së drejtës dhe lufta kundër krimit dhe korrupsionit.

Shqipëria duhet të zbatojë refomën në drejtësi dhe reformën zgjedhore dhe Maqedonia e Veriut duhet të zgjidhë çështjen e prokurorisë speciale.

Franca mbêshtet kështu qëndrimin e Gjermanisë për kushtëzimin për Shqipërinë, por është më e avancuar dhe më kritike lidhur me problemet e korrupsionit dhe krimit të organizuar dhe progresin e bërë në reforma.

Për këtë, Franca konsideron se  hapja e negociatat e anëtarësimit shtyhet ne 2020 për të dyja vendet pasi të jenë përmbushur kushtet.

REMOTE_ADDR:[]

28 komente në “Franca shtyn për në 2020 hapjen e negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut?”

 1. Albann says:

  Krijoni nje parti qe legalizon hashashin,prostitucionin dhe lejon armembajtjen…..Do tju shohe zoti.Do beheni Amerika e Evropes.Mos lypni ne evrope.E shihni qe ju perbuz ?
  LIDERET LARGPAMES DALLOHEN NGA VENDIMET E GUXIMSHME.

  1. Hoxh Armandi says:

   Turkoshqiptaret jashte evropes prape. Por mund te shkoni dhe luftoni per llogari te recepit ne siri.

  2. o tourkos nuk ka vend ne Evrope..... says:

   sa keq me qen…………korrak sunit!
   turkye ka 35vjt ‘kandidate” madje me sumen/neg.te hapura,pergjigjia evropiane: te gjatin,gezuar ramazonin!
   fundja perse u duhen evropes sunitet…..!?

   1. Albann says:

    ik gris b…n e na ler rehat…..200 vjet qe Evropa u ka hapur dyert e i mban ne preher greket dhe nuk u bene qe s’u bene evropiane.

 2. Bilbilenjet says:

  He mè te lumt o Makron.Ky e ka gjetur tamam.Berisha,Basha,Meta dhe Fallxhorja nga ky lajm do jene fryr si kaposha,pasi ata nuk e duan anetaresimin ne BE.Lobimet e etyre nuk u kane shkuar kot.Bravo.Le te ngrohet ne diell Rama.

  1. teli says:

   Problemi eshte se Rama eshte kaluar or rrypa dhe se ua di fort mire hilete ketyre,por me vjen keq per ju rypat qe mendoni se ai e ka me Ramen e jo me Ju rrypat ku pa u ngritur niveli qytatar e pa u civilizuar shoqeria kete qendrim do mbaje gjithnje kancelaria Europiane!Ne e quajme se po thane ata po do te gdhihemi te pasur te mençur e punetore!Pa u zhdukur nje here e mire injoranca nuk mund te kete shkalle per te hypur Shqiperia sa do e zonja qe te jete paria!E gjithe kjo perpjekje duhet ti dedikohet Rames e jo tjeterkujt qe po lufton nga te gjitha anet me gjrperinj qe sa shtyp njerin i del tjetri e merite e tij persolane eshte çuarrja e zerit deroi ketu!Ndaj or rrypa nuk mund te shkohet ne Europe me Saliun,Lulin e Liken ne piramiden shteterore ku sejcili punon per interes te vet e te kokelopeve qe i kane nisur sa ne Angli dhe ne Europe!E çfare i duhet futja ne Europe ketyre legenave kur ata jane futur ne te qysh ne 1992,pas vrasjes se kater djemeve me 2 Prill 1991 ku iu dha liria per te vrare kedo qe i dilte perpara deri me 21 Janar 2011 ku dhe u etiketua “burre shteti” etiketim qe as Osama Bin laden nuk ia kishin dhene ndonese karieren e kishin te njejte!

 3. Shqiptar nga Brazili says:

  Franca eshte historikisht kurva e evropes. Popull qe iu nenshtrua pushtuesve gjermane ne kohe rekord.
  Popull qe dorezoj dhe tradhtoj te gjermanet ,gjithe hebrenjte e Frances
  Ca pret nga Macroni, kur ky eshte perdhunuar qe adoleshent nga kjo plaka qe sot e ka grua

 4. @ says:

  Ku jane zagaret e Meros?

 5. @ says:

  Ku jane zagaret e Meros??

  1. Roberto says:

   Me sa di une Mero nuk eshte gjahtar por gazetar. Nese e ke fjalen per zagare ka rrotull sa te duash por nuk shoh asnje lidhje me ate qe thua per pune zagaresh. Ka plot zagare qe jane zhgenjyer dhe kane mbetur rrugeve te Tiranes te cilet hedhin,gure,shashka,bomba molotov,bllokojne rruget apo merren me sajime pergjimesh qe po dalin bllof dite per dite vetem per ti bere qejfin ZAGARIT ME TE MADH TE SHQIPERISE ME EMRIN SALI.

 6. faro says:

  Francezët i kanë zgjidhur “mirë”, për vete, problemet e korrupsionit. Në na shohim me mikroskop, ndërsa veten me DYLBI!

 7. PO A APO JO? says:

  He me EDI tha jan hapur para 2 vitesh? Ka genjyer prap EDI? Tash a jan hapur a sjan hapur se na na beri me barke

 8. Miti says:

  Sa qesharake! Franca ka lagje te tera ne cdo qytet te madh qe jane jashte kontrollit te shtetit. Policia edhe kur i duhet arrestoje dike, hyn ne 4 te mengjesit me forca speciale, operacioni zgjat disa minuta dhe policia largohet sa me shpejte te jete e mundur, perndryshe behet nami. Drejtesia franceze eshte ne kolaps, jo prej korrupsionit por per shkak te sistemit dhe ligjeve jo koherente. Dhe keta na thone ne qe nuk jemi ne rregull? C’fare hipokrizie!

 9. luani says:

  Po mire mo Erisa Zykos i besoni ju a , po ajo eshte zedhenesja e Berishes dhe e Lulit . Kush kan vendos njerezit e rruges a se as nuk thot parlamenti as qeveria .

 10. Gjon says:

  Po nuk futi ne burg saliun, liken dhe lulken nuk hapen négociations me be . Pastaj ketij macronit i dridhen kembet kur i thote francezeve do fusim shqiperine ne be. Nuk e Duan myslymanismin dhe skane faj.

 11. katarakti says:

  Me kujtohet nje film amerikan me aktor kryesor Morgan Freeman. Ishte i burgosur ne nje nga burgjet e tmerrshme te Amerikes. Pasi kishte kaluar 25 vjet ne burg, ne çdo 5 vjet merrej ne pyetje nga nje komision per te pare nese mund te lirohej, apo perbente ende rrezik per shoqerine. Sa here qe kerkonte dhe shpresonte lirimin , aq here komisioni ia refuzonte. Heren e fundit, i lodhur dhe i plakur, deklaroi se aq i bente nese tani do lirohej apo do mbetej ne burg. Pra nuk beri me lutje per lirim. Dhe e liruan menjehere! Pra per sa kohe qe do t’i lutemi si leckamane BE-se, per aq kohe ajo do na hedhe poshte dhe do te na shikoje me perçmim. Boll e genjyem veten me hyrjen ne BE. Duhet te bejme vendin tone. Te behemi zoter te tij. Siç eshte Zvicra, Norvegjia, Islanda dhe plot vende te tjera. Kur te arrijme nivelin qe t’i themi BE-se se nuk na behet vone se ti nuk po na pranon, ajo do te na i hape dyert vete 4 kanatash dhe me buzeqeshje. Te bejme Shqiperine shtet. Te riveme ne zoterim pasurite tona natyrore, te fillojme te mendojme dhe te punojme per nje bashkim eventual me Kosoven dhe atehere as do kemi nevoje t’i lutemi me BE-se. Dhe sidomos, dhe ne rradhe te pare, te mos mashtrohemi më me sezamin Europe nga politikanet kopuke dhe maskarenj si Meta, Berisha e kompani. Te behemi zot te vendit tone. Ta bejme Shqiperine perseri shtet te forte dhe te nderuar.

 12. banalisti says:

  kjo eshte republika e Gjin Gjonit ne nuk kemi shtet dhe nuk kemi per tu bere shtet. mire na i behne qe nuk na i hapin negociatat. po nuk pastrua politika nga krimi. po nuk u luftua kriminaliteti dhe korrupsioni ne do te mbetemi keshtu sic jemi ndoshta dhe me keq

 13. tropoja 12094 says:

  ky edvin vuçiç tha e kam shok macron dhe hapen negociatat, palla kujto ky qe behen me shoqeri dhe presidenti francez hecen ne interesa te kombit dhe nuk ben dot siç i do bytha si edvin mafis argatit te serbis e trajton shqipnin si çifligun e vet me kryepleq kurva ministra

 14. Roland says:

  Fix …. me ilir monikqirin e me monik shurren … me lulushin me tanga … nuk te qas njeri ….oooooootrim i xha jahos ….oooo u qifte qeni tatin e nenes

 15. Zjarri 6 says:

  O Makro ik bo ndonje kalama a derezi pastaj na ca k…in ne

 16. xhemal says:

  e mira do jete te grisen ne parlamentin europian gjithe letrat e tyre.shqiperia ka jetuar pa europen mijera vjet e do rroje.sa te jete bota.asgje nuk ndodh shqiperia eshte nje perle e ka mundesi te zhvillohet e te jetoje me mire pa europen e miliardereve cinik ku ne ideologjise e tyre sunndon deliri i madheshtise,races superiore pronesia e inteligjences etj. e mira te themi me.gojen plote nuk e.duam me europen.kaluam 30 v jet.jane shume.te mendojme te nderrojme jeten ne shqiperi

 17. Zana says:

  Eh moj France asnjehere nuk i dole krah Shqiperise. E gjithe historia flet per kete.

 18. Jasas says:

  Ja, edhe “PO”-ja qe na dha greku nuk hyri ne pune.
  Qe ta marrin vesh politikanet tane qe kane frike nga “veto” e grekut:
  Per te hyre ne Europe hane veto vetem dy vende, Gjermania dhe Franca.
  Vetot e te tjerave jane vetem ne leter por nuk ekzistojne ne realitet

 19. Jasas says:

  Ja, edhe “PO”-ja qe na dha greku nuk hyri ne pune.
  Qe ta marrin vesh politikanet tane qe kane frike nga “veto” e grekut:
  Per te hyre ne Europe kane veto vetem dy vende, Gjermania dhe Franca.
  Vetot e te tjerave jane vetem ne leter por nuk ekzistojne ne realitet.

 20. Gje a gjeze per integrimin ne Bordellon Europiae

  makron
  s’ma krron
  hapet bytha dhe kendon .
  cfar eshte ?

  ———
  1-Eshte BE-ja vet qi bo lojen ?
  2-Eshte bada e krimineleve salih muta basha ,qe nuk po arrestohen ?
  3- Apo e gjitha ,cdo pordh dal nga vendet antare deri me sot ,qe Fendi macroni
  ishte thjeshte nji tallje bythe e organizuar ?

 21. 1962 says:

  Duhet krijuar Shqiperia e madhe qe te zgjohet nga gjumi Europa e plakur.

 22. Roberto says:

  Po sikur neser Franca te thote PO??? C’far do thoni pastaj???? Po aman mo se ne kemi duruar me dhjetra vjet mos durojme edhe ca muaj akoma??? Apo shyqyr u gjet tema e debatit dhe o burra kush e kush te ulerase me fort??

 23. realisti says:

  Po qe jemi gallat e madhe ne shqipot. Me kujtohet ajo anekoda me ata dy trimat qe i shpetuan sulltanin nga rrethimi dhe sulltani deshi ti shperblente. Duke i njohur arrnautet qe kishte nen hyqem perdori nje marifet. Do t’ju shperblej i tha , kerkoni ç ‘te doni vetem se i dyti do te mrre dyfishin e asaj qe do kerkoje i pari. Tani keta trimat u zune me njeritjetrin se kush do te detyronte shokun te kerkonte i pari. Njeri ishte me i fuqishem dhe e shtrengoje shokun te kerkonte i pari. Dhe ky tipi shkoi e i tha sulltanit-Une dua te me xjerresh njerin sy- Deshira jote do te plotesohet i tha sulltani dhe i nxorri syrin. Pastaj mori ate te dytin dhe ja nxorri te dy syte. Tashti morali i barcaletes eshte se ne nuk bejme dot marveshje qe tja hedhim sulltaneve dhe ta ndajme sebashku shperblimin siç eshte rasti i futjes ne Europe se kushteve ne i hame mutin nuk i plotesojme dot se ata vijne duke i shtuar. Ngihet Luli dhe s’le ven e parlament te Europes pa derguar letra per ti thene se nuk i plotesojme kushtet se kemi korrupsjon me nje fjale mos na pranoni ne Europe. Pse ? Sepse ai qe firmos mer me shume merita . Dhe ateher dalim tek barcaleta . Ata trimat nuk e ndanin dot bashke teteren qe do u jepte sulltani . Edhe ky me i dobeti i polli mendja ate lloj prapsie. Keshtu jemi edhe sot ne rraport me sulltanet qe duan te na fusin ne Europe.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *