Mirë që bini erë, po të paktën mend mos shisni, se nuk ua ka borxh kush!

Nga Edlira Gjoni

400 € salla

800 € kafja

800 € përkthimi

5 mijë € rruga për “ekspertët”

5 mijë € dhe akomodimi me 5*

50 mijë € “studimi” ku mësojmë se “dhuna të bën dëm” ose ndryshe “Rakia bëhet nga rrushi”

Në panel njerëz me rroga 10 mijë euro në muaj

Dhe zyrtarë që rrinë 10 minutat e para!

70 mijë € në një sallë × 5 salla x 5 hotele = 145 mijë € dita në hotelet përgjatë bulevardit.

Konferenca, workshope, prezantime, takime strategjike, ujë në hava! Llafe që s’i hyjnë në punë askujt. Shkresa që s’i lexojnë as ata që i kanë shkruar!

Aktivitete hotelesh pa fund!

Nuk ngeli grua pa u dhunuar, hajdut pa kapur, politikan pa ndëshkuar e punë pa vënë në vijë me kaq stuhi pune brenda mureve të hoteleve me 5 yje.

Edhe fotot vu, me aparat profesional. Ca dëgjojnë me vëmendje, ca shkruajnë, ca me mikrofon.

Kamerat po ashtu. Mjerë kolegët që merren me PR c’heqin. Se të gjithë duan të dalin në televizor, sado qesharake të jetë mënyra si na tregojnë për rakinë dhe rrushin nga sallat e konferencave!

Mirë që bini erë, po të paktën mend mos shisni, se nuk ua ka borxh kush!

REMOTE_ADDR:[]

13 komente në “Mirë që bini erë, po të paktën mend mos shisni, se nuk ua ka borxh kush!”

 1. AC/DC says:

  Mos u merzit! Albanistan hesapi s’mun të presesh ndryshe. Megjitheate shum e sakte. Rraca e mutit rrace muti ngelet!

  1. ''kurre mos'' luftoni'' me derrat[sunitet],sepse ju leroseni ndersa derrat[sunitet] zbaviten......''[G.B. Shaw] says:

   Me qart ska ku shkon,suniti jo vetem qe qelb por te shet edhe pordhe…………..perversa!

 2. asd says:

  Artikulli shume i pelqyeshem.

 3. Fatos says:

  MIre, dakord per cmimet, por perse psh nuk i ben ti keto te gjitha? Dmth, ti organizosh ti konferencat, te japesh ti mend dhe te marresh, le te themi, 1/10 e asaj? He pra, na jep mend.

  1. Fair enough says:

   Konference perse?
   Per te vjedhur, per t u dukur demagogji demagogji demagogji. Propagande propagande propagande.
   Bjeri daulleve daulleve daulleve
   Hej milet shihni c po bejme!
   Vidh vidh vidh
   Dhe shani diktaturen se ishte shtet i propagandes

  2. Mario says:

   O Tosi po keto OJF-rerat dhe OJQ-rerat nuk duhet te kene obektiv konferencen dhe dreka/darkat, se nuk jane organizatore eventesh. Kush merr fonde apo fiton projekte te caktuara duhet ti zbatoje ato rigorozisht (ne teori te pakten). Pastaj, kur i fusim nje te vjedhur dhe nuk kemi si te justifikohemi, bejme keto aktivitete pacavure. Copy/paste ca botime lart e poshte, i shesim si shkence, nje kafe dhe nje zarf nen dore, hajt mirupafshim. Tematika qe trajtohet eshte shume e drejte. Ky eshte bere si biznes mafjoz, ne BE nuk kane si riciklojne parate e pista dhe i plasim me organizata neper vendet e lindjes. Ja keto qe shkojne tek konferencat per grate e dhunuara dhe femijet ne nevoje te veshur me Gucci dhe Channel. Ndihmen dhe solidaritetin do e presesh prej ketyre?

 4. spartak says:

  A e din pse ndodhin këto o goce ? Se në Shqipëri nuk ka ZGJEDHJE , sepse nuk ka pas edhe ma përpara zgjedhje , por vetëm VOTIME .
  E votimet , pa zgjedhje janë vetëm vjedhje . Fillon vjedhja dhe shpërfytyrimi e shitblerja , që tek votat , sepse duhet me vjedh e me fitu me ç’do kusht pushtetin , që pastaj , ta komandojnë e mjelin si të duan veç për vetin .
  S’ke faj ti o goc , sepse na lexon veç disa pasoja , por kjo gjendje me këtë sistem duhet të ndryshojë , sepse Shqipërisë ( as sa Kosova ) s’po io hyn , por po i del boja .
  Mos përto o goc me lexu jo ma shumë se tre minuta një koment po tek ky portal me titull : LETRA/ Rama ftesë publike drejtuesve të opozitës joparlamentare …. të datës 18 Shtator .

 5. Lenini says:

  Artikull populist!
  Shumë dakord me shumë gjëra që thohen aty por:
  – Kur është premtuar që studimi i bërë do të zgjidhë problemin e dhunës në familje, korrupsionit etj?
  – Kur ka ndodhur që qeveria jonë këto studime (cilësore apo jo) të jetë përpjekur t’i vërë në jetë?
  – Në shumicën e rasteve, këto fonde janë parà të huaja, të cilat një pjesë e vogël mbetet në Shqipëri, dhe pjesa tjetër “rikthehet” në vendin e origjinës përmes ekspertëve të mirëpaguar të huaj. Kjo “padrejtësi”ndodh në të gjitha vendet jo të mirëzhvilluara ku vijnë këto lekë të asistencës teknike dhe shpesh abuzohet edhe më shumë se te ne.
  – Nëse mendoni se ministrat jo-shqiptarë rrinë nga 8 orë në takime ditore, mendoj se gaboni.
  Me respekt sidoqoftë

 6. Roi says:

  Keto ndodhin sepse sot e tash sa vjet vjedhja eshte bërë trend boteror. Vjedhim shqiptaret, vjedhin edhe ata qe në bashkepunim me shqiptaret financojne keto aktivitete. Ne se diskutimi eshte per nje projektligj le te mblidhen palet
  e interesit, pa tam tame, dreka, darka pa fund dhe te dikutojne ne salla modeste te vete institucioneve te interesuara per aksh problematike.

 7. Jugu says:

  Po kjo tani pas 30 vitesh na tregon ne se rakia e rrushit behet vetem nga rrushi?
  Ik o goce merr ndonje burse per vete nga fondacioni i McCainit dhe leri expertet se ata bejne detyren e tyre. Nese ata marrin 10 mije euro ne muaj kaq jane rrogat ne vendet e tyre. Ata vet i sjellin leket, nuk i marrin nga busheti i shtetit tone. Dhe nese ata vijne, do te thote qe keshtu duhet sepse e kane menduar disa me te mencur nga ty dhe une ate pune.
  Ti shkruaj per politikanet e vendit tend dhe timit qe po hajdutosin cdo gje dhe po i bejne njerezit te ikin nga syte kembet. Nuk na vjen e keqa nga expertet se vertet kemi patur nevoj per ta dhe me beso akoma kemi, por ne tere kohen na duket sikur jemi me te mencur nga te tjeret.
  Me kujtohet kur nje i aferm me kerkoj ca leke borxh per dicka qe nuk kishte kuptim tja jepje, dhe isha is sigurt qe kurr nuk mund ti kthente.
  Dhe kur u mundova tja shpjegoja me tha: “po pse o per mendje kam nevoje une, une kam nevoje per leke”. Ne fakte edhe tani ai akoma se ka kuptuar qe ka nevoje per mendje me shume se per leke. Edhe kjo qendron per te gjithe ne ne pergjithesi e dashur Edlira.

 8. FLUTURA says:

  Keshtu i pershkruan Zveig tek libri i tij Klarisa….
  Keshtu ka qene ne te gjithe boten e keshtu eshte e keshtu do vazhdoje….
  Ka per te tere…

 9. Fair enough says:

  Po te shkruanin edhe te tjere si ty do kishte nje fije shprese ne kete vend.
  Po ti je nje lule ne shkretetire e mbase dhe une jam si ty.

 10. art says:

  Nashti kjo llogari 70 mije x 5×5 mua sikur nuk me del 145 mije. Nejse ky qe ka bere llogarine duhet ta dije me mire se mua me del 1.750.000

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *