Organizatat që mbrojnë homoseksualët në Tiranë, sulmojnë Kishën Katolike: Kush ju pyet juve, se çfarë do bëjnë vajzat me trupin e tyre

Dy organizata për mbrojtjen e të drejtave të njeriut, PRO-LGBT dhe Aleanca kundër diskriminimit LGBT, kanë reaguar pas letrës së ministreve të Qeverisë shqiptare, drejtuar deputetëve të Holandës, për hapjen e negociatave.

Reagimi vjen pas deklaratës së Kishës Katolike, që e shihte këtë letër si problematike, pasi ministren lavdëronin Holandën për martesat gay dhe abortet.

Por, organizatat që mbrojnë homoseksualët në Tiranë, u ankuan njëkohësisht për letrën e grave ministre, ashtu edhe për deklaratën e arqipeshkvit Frendo.

Organizatat kritikuan kryeministrin Edi Rama se po përpiqet të krijojë një imazh të pavërtetë mbi të drejtat e grupeve të margjinalizuara në Shqipëri.

“Premtimet boshe të qeverisë dhe deklaratat e pabazuara dhe hipokrite minojnë ndjeshëm përpjekjet tona për bashkëpunim me institucionet shtetërore,” thuhet në deklaratë.

“Për sa i përket reagimeve të përfaqësuesve të klerit katolik, që shqetësohen pse ministret marrin përsipër të flasin në emër të popullit shqiptar, risjellim në vëmendje faktin se dhe vetë këto individë nuk kanë tagrin për të folur në emër të shqiptarëve dhe të drejtën për të vendosur se çfarë do të bëjnë gratë dhe vajzat e këtij vendi me trupin e tyre,” vijon më tej deklarata.

REMOTE_ADDR:[]

4 komente në “Organizatat që mbrojnë homoseksualët në Tiranë, sulmojnë Kishën Katolike: Kush ju pyet juve, se çfarë do bëjnë vajzat me trupin e tyre”

 1. Spartakos Thrakiotis says:

  Shume mire bën kisha që mban këtë qëndrim të njëjtin qëndrim mbajti edhe krye myftiu dhe meritojnë respekt për stabilitetin e tyre. Çfarë janë këto organizata dhe çfarë të drejta mbrojnë. Kush i pengoi ata që u krruet të mos kruajn ose edhe ato që duan të lepien. Na kanë rrokanisur kokën dalin në ter botën e bëjnë demonstrime pa brekë dhe pa sutiena lakuriq me veglat jashtë dhe nuk i prek njeri, ofendojne çdo njeri që ka mendim të kundërt me ata. Kanë dhe pretendime që të biresojne fëmijë, si do të jetojë ai fëmijë more në shoqëri, cfare do ti thonë shokët në shkollë dhe kudo në jetën sociale, vetëm përbuzje dhe ofendime ka për të ndier dhe më e keqja se nuk është ai fajtor. Me çfarë të drejtë kërkon të biresosh kur nuk mund të krijosh dhe jo për arsye shëndetësore por për arsye gjinore. “Po të ishin të gjitha bletët vetëm meshkuj ose vetëm femra nuk do të ekzistonte planeti”

  1. KORÇARI says:

   Është hera e parë që jam dakord me ty .
   Vetëm hiqe atë s-në nga spartak.

 2. Jimmy Trendelina says:

  Secili thote mendimin e vet. Kush do te qihet ne bythe le te qihet, kjo nuk do me then se te tjeret nuk mund te thone qe kjo gje nuk na pelqen.

 3. Star says:

  Po pse more ju ministre ju coni leter atyre te Holandes? Po pse moj te uruara nga bythqirat e prisni shpetimin e vendit nga e keqja?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *