Arrestimi i Ismail Qemalit: Zbulohet dokumenti i rrallë i ambasadës angleze, çfarë shkruante për lirimin e tij

“Le Journal” ka botuar, të dielën e 25 shkurtit 1900, në faqen n°5, një shkrim në lidhje me arrestimin e Ismail Qemalit, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar:

Frankfurt. — Na shkruajnë nga Kostandinopoja në Gazetën e Frankfurtit:

“Këshilltari i njohur i shtetit, Ismail Bej Qemali, u arrestua dje, gjatë natës.

Ambasada angleze po kërkon lirimin e tij me arsyetimin se, gjatë demonstratave anglofile të muajit dhjetor, me iniciativën e Ismailit, ambasadori britanik mori nga Sulltani premtimin që Ismaili nuk do të shqetësohej.”

3 komente në “Arrestimi i Ismail Qemalit: Zbulohet dokumenti i rrallë i ambasadës angleze, çfarë shkruante për lirimin e tij”

  1. Moisi Golemi says:

    Ç’veni e botoni idiotësirat e këtij rrefugjatit të Francës??!! Kush është i interesuar, këto i gjen nëpër libra historie. Ku është dokumenti i rrallë këtu?? Një copëz gazetë??

  2. Baliu says:

    E kan arrestuar sepse ka mbathur atlete te bardha 😉

  3. Detari says:

    ismail qemali ishte turk dhe punonte per turqine.

Lini një Përgjigje te Detari Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *