Shkrimtarja tallet me Blendi Fevziun: Je gjeni letrar që i shkruan kaq shpejt librat për tre muaj, vetë Prusti donte të ngrihej personalisht nga varri të digjte librat e tij kur e mori vesh

Shkrimtarja Arlinda Guma ka ironizuar librin e ri të gazetarit Blendi Fevziu “Tirona e nonës”, i cili vjen para panairit dhe se vetë moderatori ka thënë se ka punuar 3 muaj për ta shkruar. 

“Blendi Fevziu ka shkruar një libër të ri. E paska shkruar për tre muaj! Gjithsej ka shkruar 14 libra.

Kaq kisha. (Kjo, sa për apdejtim me gjenialitetet e fundit letrare!)”, thotë Guma në rrjetet sociale, e cila vijon: 

“Ua ka treguar disa njerezve me shume ndikim ne boten letrare shqiptare dhe ata i thane: Je gjeni qe i shkruan kaq shpejt!

Vete Prusti deshi te ngrihej personalisht nga varri dhe te shkonte e te digjte me doren e tij te gjithe librat qe kishte shkruar!”, shkruan ajo.

Ndërkohë, Guma shton:

“Po po, makineri, rron me shume ambalazhi me te cilin me mbeshtjell buken shitesja mua, se sa librat e tij”

REMOTE_ADDR:[]

28 komente në “Shkrimtarja tallet me Blendi Fevziun: Je gjeni letrar që i shkruan kaq shpejt librat për tre muaj, vetë Prusti donte të ngrihej personalisht nga varri të digjte librat e tij kur e mori vesh”

 1. ronny says:

  nje idot medioker dhe i pangopur dhe plotesisht loser. Falenderoj kete zonjen qe paska permendur qe ky vesh alfi na paska shkruar 14 libra se edhe une qe ketu ne Tirane kam lindur e jetoj dhe e vizitoj panairin e librit cdo vit se dija vare qe ky na shkruaka edhe libra heheheh

  1. vang says:

   ”Vete Prusti do deshte te ngrihej nga varri dhe te etj………” ,dhe jo ”Vete Prust deshi te ngrihej…..”(Sepse ketu autorja supozon dhe jo se vertet Prusti deshi te ngrihej) Keto jane gabime te renda llogjike e sindaktike. Saper shkrimet e Fevzit nuk varen nga shpejtesia kryesisht por nga ato qe thote. Persa me perket mua nuk do merrja mundimin te lexoja asnje.

 2. me ket rritem qe ka fillu blendi do ja kaloje edhe numrit te veprave qe shkrunte kumandar hoxha

 3. Komentuese says:

  👍👍👍👍👍👍Pershkrim me te mire nuk ka👍👍👍👍👍

 4. Fendi says:

  Kush eshte kjo shkrimtarja?? Tema jeni bere shume te mjere. I beni jehone cdo zeri insinjifikant, mjaft te shkrepe ndonje pordhe kunder zerave sado opozitar ndaj opozites.

 5. Z says:

  Pastron parate e vjedhura me Sali e Co.

 6. Sedenius says:

  Apdejtim ???uauaua???!!!! Wawwww
  Ç’është kjo e ashtuquajtur shkrimtare qe edhe nje fjale english qe njihka e degjeneron (update-updating)

 7. Luma says:

  Ky esht gazetar medioker..un nuk e shikoj asnjehere jo vetem prej tij por edhe prej atyre qe fton…gazetari fshatarçe.

 8. SHKELZENI says:

  NJE XHELOZI KOLEGESH TI QUAJME.
  AI SHKRUAN SE PELQEN PASTAJE ESHTE LEXUESI QE VLERESON .
  E VERTETE QE FEFZIU KA EMISIONE BIDON PO BIZNESIN I ECEN DHE ESHTE PASURUAR .
  NUK KA VRARE NJEREZ SI BERRISHA BASHA MÉTA ME ATE PAK AFTE SI QE KA KA BERE PER VEJTE NJE GRUPE INJORANTESH DHE ECEN …..

  1. Mesuesi says:

   “ Nuk ka vrare njerez si Berisha, Basha, Meta..“

   Fevziut ka bere shume me keq se kaq.
   Ka deformuar, ka tjetersuar, ka fshehur dhe ka maskuar te verteten ne emisionin e tij baze “Opinion“, duke paraqitur aty gjysem te verteta te arnuara me mashtrime dhe interpretime te njeanshme nga paneli i thirrur ne emisionin e tij, gjithmone i perjete ne 80% or more nga krahu i vrasesve te se vertetes, nga krahu i regjimit te Berishes, i autoritarizmit, i kriptokomunizmit dhe i mafias se grabitjes se vendit dhe shitjes se interesave kombetare.
   Po, Fevziu nuk ka vrare njerez.
   Me keq, ai ka vrare te verteten.
   Mjerisht, ai nuk eshte i vetmi ne Shqiperi qe ka vrare te verteten duke u pasuruar dhe fituar nderime per kete vrasje.

 9. Alba.ny says:

  Arlinda ka te drejte.
  Nje tufe surrogatosh punojne per Fev-ziun, ai vetem ve firmen dhe emrin ne kopertine.
  Librin per Enverin ja shkruajti Plasari, po te pakten ai kish nje qellim, lartesoi emrin e te atit, Anastasit.
  E bejne edhe ne Perendim kete, ka njerez te shquar ne politike, art e shkence, qe bejne autobiografine me ndihmen e nje shkrimtari a gazetari, por ndershmerisht e vene emrin e bashkeautorit ne kopertine.
  Edhe shkrimtare te famshem (komerciale) si James Peterson shkruan me bashke autori, – gje qe personalisht nuk e pelqen- por emrin e kane te dy si bashke autori.

 10. TI KE ZBRIT GA MALI
  OSE DAL NGA SHPELLA DHE ZBARKOVE E QYTETE
  ME VJEDH TOKA E BO PASUNI

  TY TE DUHET TE PAKTEN NJI SHEKULL QE FILLOSH E MENDOSHE

  PER KULTUREN QYTETARE DHE JETEN NE NJI SHOQERI TE KULTURUAR
  PER TE KUPTUAR CDO TE THOTE QYTETARE

 11. Me e fund nji grusht turinjeve te qelbesires Fevzo
  qe mbasi ndyu gjithe Opinionin ,
  kerko te ndyje ,
  bej pis edhe Letersinne !!!
  Arlinda eshte pasardhese e Shkrimtareve te shquar Shqiptare ,
  te Vertete te tipit Petro ,Marko qe mjerishte pengohen me menyra Titare
  nga fara e djallit ne ate vend
  e ate shoqeri te trazuar nga dora e Djallit ,
  per mos te dhene haken atij qe e meriton duke shkaterruar keshtu gjithcka ne
  kulturen e zhvillimin e nji vendi .
  AG eshte realishte nji nder talentet qe ka te nevojeshme nji shoqeri
  qytetare per ta cuar perpara zhvillimin e Literatures dhe nxitur konkurencen .
  Asjiher zduhet te heshtim perball mediokritetit ,qe ushqen maskaraden ne ate vend
  (le qe kujt i flas un ne kte Stan ! )

 12. H says:

  Mos përlyni emrin e gjigantit m proust me mediokritetin tuaj provincial. Zgjebarakë.

 13. anticensurë says:

  shiko rrugën e parasë për të kuptuar se përse i boton fevzua!!
  nuk e kam marrë mundimin të lexoj ndonjë gjë të tij,por do të hetoja se sa shiten dhe kush i blen!!
  nëse shiten shumë dhe i blejnë me shumicë persona të veçantë!?
  atëherë kemi:
  o larje parash
  o pagesë gjobash, legale, tek fevzo

 14. anila says:

  Fevziu eshte nje pleher mediokre e pordhemadh qe tani duket se cfare eshte. Ai ka qene i djegur per te pasur nje veshje firmato. Nje femer qe eshihte me te tilla i qepej nga pas vetem se i shihte firmen e cantes. Lerre pastaj per sahatet. Dhe, sapo beri ca para me lepirjet e tij si nje legen, filloi te beje udhetime per te fshire diferencat me pjesen vertete aristokrate dhe te shetitur e te kamur. Filloi te blej marka dhe ti gjeje sa me te dukshme logot, tamam si nje adoleshent i varfer e me komplekse. Vendos 2 sahate , Apple dhe ate qe e ka blere e do qe te tregoje pasurine. Po kur e merr nje debile tjeter, me aset vetem buzeqeshjen, Magjistari, ne emisione qe te flase se ku ka brredhur.
  NEVERI per nje MEDIOKER e LEPIRES te peshtire

 15. Si mundet te diskutohet ne kte medie halabalabakesh ,
  ku kometi jot si qytetare eshte ne meshire te nji shkerdhate zbrit nga malet
  qe s’ja ka iden cdo te thote medie e tematika shoqerore ,
  qe nuk ka mesua ala me honger me luge ne pjaten e kultures ,
  pra prandaj kemi edhe te tilla skandale e degjenerata ne cdo fushe

 16. qerosi says:

  Mbas tre muajsh prisni librin e ri te Fevziut: Si e porosita vrasjen e Skerdilajd Konomit..

 17. fevziu ,
  ky surrakaruciimpotent ,
  qi shitet Opinionit per kompetent ,
  s’asht gja tjeter vecse nji cop mut,
  q’shitet per gazetare por asht thjesht nji harbut ,
  e sa i tako asaj me qen shkrimtar ,
  me ate surrat teper t’shemtum per nji car ,
  qe vec ta qush te till te ba me kjesh ,
  ky far pederi qe fluturo me presh ,
  q’jeton n’epoken ku lulzojn marrina ,
  qe boll pislliqe prej saj po kina ,
  asht mir me kuptue ma shpejt ket t’marr ,
  perparar se me na qujt nga Shqiptar ne Shqipkar !

 18. Monitor says:

  Nese i behet nje resume ketij tipi del qe mund Blend shkerdhat faqeziu! Aktuaslishte i neveritshem ne emisioni Opinion ku proncipi eshte kakofonia dhe devijim i problematikave, duke kthyer emisionin ne nje lavazh (truri).
  Shume zhurme per asgje! Eshte zgjedhja e tij! Qytetaret e kane kuptuar tashme! Frangaj akoma! Mund dhe duhet procesuar Ylli Rakipi!
  Kush pa emisionin mbrem ku flitej per Gj.Lalezit dhe vrasjen e Konomot nuk duhet ti kete shpetuar kembedngulja e ketij per te nxjerre info nga gazetaret e ftuar. Ky eshte i perfolur!

 19. Katnari says:

  @Fendi😷😷😷😷😷 hahahaa hahahaa

 20. USA says:

  Blend eshte hajdut pronash I ka vjedh pronat Toptaneve po dhe toptanet te ardh nga burreli jane I kan vjedh pronat te pareva mi Bargjini. Fejziu eshte allucinante dhe pastrus parash i saliut.

 21. . says:

  O idiote qe vetequhesh shkrimtare. Po ka autore qe librat e tyre i shkruajne ne dy javet e lejes vjetore. Dhe kane shume sukses ne bote. Fred Vargas per shembull. Po nje desgtake anonime si ti nuk ka nga t i dihe keto gjera se duket qe vetem palkavrat e tua lexon e rilexon.

 22. skenderbeu says:

  Thjesht i pafytyre…. infantil, inferior dhe medioker, sherbetor i te keqes si paraardhesit e tij.

 23. te tilleve i japin jete sahalepirsit e halese politike
  ato tipa qe kae ji karakter kurve dhe s’i ka iteresuar asjiher
  Shqiperia ,
  apo shoqeria shqiptare ,dinjiteti e pricipet e shqoeri .
  Nqs do kishte nji shoqeri tte tille ,#
  ky shkerdhate tv-je ,
  s’do ushtronte veprimtarine e tij prej shkerdhate e Opinion

 24. Tepelena says:

  Ne Shqiperi eshte formuar nje shoqeri e cuditeshme ne qofte se flasim per temen ku nje shkrimtare shqiptare ekspozon diturine e saj me nje emer qe nuk ka peshe ne literaturen franceze. Marcel Proust ka qene shkrimtar me origjine borgjeze dhe i pasur i cili ne veprat e tij ka dhe influence nga homoseksualiteti i tij ku ai shkruan per gjinine femrore dhe mashkullore te ndikuar nga kjo semundje. Kerkimi i kohes se humbur libri i tij i permendur dhe perkthimi i Bibles. I njohur per letersine franceze por jo ate boterore . Por cfare lidhje ka Prousti i cili ka jetuar ne shekullin e 19 dhe 20 me ate te Fevziut. Fevziu eshte nje drejtues i tv mbaruar nje shkolle per gjuhe letersi dhe bashkethemelues i gazetes rilindja demokratike. Lindur ne Lushnje dhe huazuar mbiemrin e ri Fevziu nga daja i mamase i cili e ka rritur me origjine nga Toptanet nga ku ka marre dhe trashegimi pasurie. Blendi Fevziu nuk eshte nje personalitet Shqiptar si shume emra shkrimtaresh apo njerezve te familjeve te denja dhe fisnike qe i ka sherbyer shtetit eshte thjesht nje njeri i pasur qe ka nje emision televiziv nga ku i sherben politikave Shqiptare per te perfituar te holla . Cfare ka te beje ne kete mes krahasimi i nje njeriut te pa vlere si B. Fevziu me nje shkrimtar te shekullit 20 i cili thjesht njihet ne France si shkrimtar i asaj kohe dhe me shume si nje njeri i pasur . Sot ne Shqiperi mundohen te gjejne shkrimtaret Shqiptare emra te kohes se shkuar per te bere zhurme ne opinionet televizive dhe per tu cfaqur edhe si intelektuale me njohuri te thella nga prirjet mendore si rasti i kesaj shkrimtareje A.Guma qe kerkon me ane te egocentrizmit te saj femeror te dallohet si nje emer i ndritur i letersise Shqiptare ku ne fakt ajo eshte krejtesisht si Blendi Fevziu e pa vlere.

 25. Ad says:

  O Vangu pe Korce: …do te donte… e jo …do te deshte…

 26. haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
  haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
  haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
  o sa hajvan
  c’gomare

  o Fevzo surrat bytha ,
  per Zotin po te ishe paaaaaaaaak burre ,
  kishe dal ktu e u perball me te ata kometues ketu ,
  qe medojne ndryshe nga c’pretendon me qen bytha jote .

  —-
  Un , si ne gjithe Bote e civilizuar dal perball gjithkujt ,
  qe do te oerballet me mua e hedh posht , ate qe un jam e pretendoj me qen
  ose per gjithcka shkruaj ,
  si i ka hije Burrave te ksaj Bote ,
  si perballen edhe gjithe njerzit me te shquar te Botes sot ,
  me kudershtaret e tyre .

  Nuk ke guxim e Dinjitet prej Burri te dalesh ktu ne shesh te burrave ,
  (si gjithe pseudot e atij vendi qe lulezuat ne mut ,)
  prandaj edhe fshihesh pas monitorit si nji spurdhjak e shkerdhate
  qe je . e pergjon se cfar kometohet per surratin tend prej shkerdhate te shemtuar .
  Ti je thjeshte ni cop muti per Qytetaret Shqiptare ,
  # nga fshataret ,katunaret ,maloket qe te shikojne si hahaha si Ufo mbase .

  ( mesiguri qe mero baze sdo ofendohej dhe postonte komentet e Qytetareve si un ,
  hahah ,perndryshe V.K fshatari mbetet fshatar ;KAPTIN PARRUR ;miku i shkerdhates Fevzo bytha e Opinioit )

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *