Alarmi i Macron: Europa ndodhet në buzë të greminës, Trump dhe SHBA na kanë braktisur dhe po shkaktojnë vdekjen e NATO-s

Presidenti francez Emmanuel Macron tha se mungesa e udhëheqjes amerikane po shkakton “vdekjen klinike” të NATO-s dhe se Bashkimi Evropian duhet të fillojë të veprojë si një fuqi strategjike botërore.

Zoti Macron i tha revistës The Economist se Shtetet e Bashkuara nën presidentin Donald Trump duket se po ‘na kthejnë shpinën’, sidomos me tërheqjen e trupave nga Siria verilindore pa paralajmërim.

Presidenti Macron tha se anëtarët evropianë të aleancës 29 vendëshe, ‘duhet të rivlerësojnë realitetin e ri të NATO nën dritën e angazhimit të Shteteve të Bashkuara’.

Në intervistë, zoti Macron tha se presidenti Trump ‘nuk ndan idenë tonë për projektin evropian’.

Ai shtoi se Evropa ndodhet në ‘buzë të një gremine’ dhe duhet të fillojë të mendojë si një fuqi gjeopolitike, përndryshe ‘ne nuk do të jemi më në kontroll të fatit tonë’.

Kancelarja gjermane Angela Merkel tha të enjten se kjo nuk ishte pikëpamja e saj. “NATO-ja mbetet një gur themeli i sigurisë sonë,” tha ajo për gazetarët.

Edhe Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg e kundërshtoi këtë karakterizim të aleancës gjatë një konference të përbashkët shtypi në Berlin.

REMOTE_ADDR:[]

6 komente në “Alarmi i Macron: Europa ndodhet në buzë të greminës, Trump dhe SHBA na kanë braktisur dhe po shkaktojnë vdekjen e NATO-s”

 1. Kalec Dega says:

  q ta kuptoni ket palaco….. ky do shperberjen e NATOS dhe krijimin e ushtrise EVROPIANE t’udhhequr dhe sponzorizuar nga fabrikat e armatimit franceze….

 2. I urti says:

  Nuk te ka braktisur Trumpi por vetja.

  Keni 75 vjet qe nuk hidhni nje qindarke per mbrojtjen se ja u siguron Amerika dhe tani ankoheni se Amerika ju thote qe te paguani aq sa ju takon.

  Eshte turp qe Franca dhe Gjermania qe jane ne krye te ekonomive ne bote te harxhojne me pak se 1% te buxhetit per mbrojtjen…

  Eshte koha qe te paguani ate qe ju takon,mjaft i rate qylit ne kurrizin e Amerikes qe ka 75 vjet qe ju siguron mbrojtjen.

 3. NATO says:

  Ky gerontofil prorus, sic jane edhe shumica e francezeve jane kali i trojes ne NATO. Francezet jane popull mosmirenjohes. Anglo-amerikanet o kane cliruat nga nacizmi e keta lere qe nuk jane mirenjohes per kete por punojne kunder interesave anglo-amerikane.

 4. Asnji idiot s’
  duhet te cuditet qs neser papritur NATO -deklaron shkrirjene saj .
  Si gjihtmone asnji nuk i jep llogari askujt !
  Disa gjera ndodhin sepse ashtu jane plaifikuar te ndodhin ,
  e gjithmone e befasi ,papriritur ,sepse ashtu kapen e befasi
  popuj naive ,shtete me politikane kaqola ,
  dhe kta derra popuj shndrohen e berxollat ne Festen e shkrirjes se psh NATO-s .
  ———–
  Nuk e di qs shteti Shqiptare eshte i pregatitur per nji gje te tille ?!
  Nqs neser Trump deklaron shperberjen e NATO-s (supozojme )
  si eshte e pregatitur Shqipria te perballet me situatat kercenuese
  qe ky dryshim Aleance do sjelli ?
  Pra troc e shqip ;
  Ka nji pergatitje si me the Plan D. per ti ber balle nji X situate qe eventualishte
  mudet te vije mbas shperberjes se NATO-s nga Shteti Shqiptare ?
  Shofim armatosje deri ne armet me Moderrne te Servbise nga Rusia ,
  Greqia u furnizua disa vite me pare poashtu me armet me moderrne te kohes ,
  kryesishte nga Gjermania dhe Amerika ,
  Kroacia poashtu u furnizua nga Amerika e Gjermaia Austria ,
  qe jane prodhuesit e armeve me speciale ne Bote ,

  po Shqiperia ?
  Perse Aleatet tane (kush jane Aleatet tane e di njeri ,sepse un shqiptari fantazoj ? )
  nuk furuzuan Shqiperine me arme edhe pse isharmatimi u shit me iniciativen e Aleatit
  dhe Miljardat i fitoj Miku jon IMAGJINAR dhe ca politikae si salih berisha dhe medih republikani fallso ?
  Pra me shqeteso kjo lloj miqesie se me duket tamam ,jomiqesi e vertete ,
  perse ata qe ne i quajme Miq nuk Moderrnizua USHTRINE shQIPTARE?
  Cfar pra eshte duke ber ky Shtet sot ?
  A mnedon ku shtet se nji kthese e fuqishme e Politikave te Botes
  prishi cdo ekujliber e qisin jashte loje cdo shtet naivesh qe sdijne te parashikojne e mendoje
  per nji Plan B ne arste nji Termeti ne ndertesen NATO ß

  Eshte skandaloze qe asji shtetare shqiptare rri si idiot e merret me baden e shkerdhatave
  qe degjenerua Shqiperise alal sot ,ne vend qe te medoje se cdo sjelle e nesermja ,
  mbas Refuzimit te BE-se (MBAS SE CILES FSHIHET NJI X PLAN BOTEROR )
  por vazhdon te bej naivin e merret me bla bla bla medieatike !!!!!!!!!!
  Si mundet ti bej balle nji Lufte ky Shtet ,me kte USHTRI E kte Gjendje
  te shkaterruar shqiptare ,nqs vjen nji e tille ?
  kY SHTET BYTHACESH NUK ESHTE I AFTE ME ZHDUK CA SHKERDHATA
  QE S’KAN LON GJE PA I SHKATERRUAR KTIJ SHTETI
  E JO ME TI DALIN ZOTE NE KOHE TE NJI LUFTE !
  Ne nji Lufte Shqiperia eshte e zhdukur 100%
  NDERKOHE QE TE GJITHE KTA pOLITIKANET QE KAKRISI SOTE PARLAMENTIT
  DHE MEDIEVE JANE ME FAMILJET E TYRE DIKU NE AMERIKEN LATINE
  OSE PSE JO ARABI !

  SHQIPERIA DODHET PERBALL NJI RREZIKU FATAL
  QE MUNDET TE ZHDUKET NGA HARTA E EUROPES PRADAJ DIKUSH
  NE ATE VED DUHET TE BEJ DICKA TE SIGUROJE MBROJTJEN E VENNDIT
  NE RASTE TERMETI POLITIKE NDERKOMBETARE KUR SINJALET
  JAE TASHME ME SE TE QARTA !

 5. Hammerhaituri says:

  Ky po i shkel syrin Rusise

 6. EJ says:

  Bashkimi Europian po shkon për lesh për vete .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *