ANALIZA/ Media gjermane: Basha pagoi lobistë për të penguar me çdo kusht integrimin e Shqipërisë. Pas tij qendrojnë rusët

Në mes të nëntorit shefat e qeverive të vendeve të BE-së do të vendosin nëse Bashkimi Evropian do ti hapë dyert për Shqipërinë. Ndërkohë që shumica e vendeve europiane i vlerësojnë përpjekjet e Shqipërisë në luftën kundër korrupsionit dhe kriminalitetit, qeveria dhe opozita në Tiranë po zhvillojnë një luftë të pisët mediatike, e vlefshme për një film me agjentë. Në qendër të tij: një nga lobuesit më me influencë në botë, një agjensi offshore dhe pronarët e saj rusë. Një shembull tipik për mënyrën se si punojnë lobuesit globalë.

The European

Shqipëria gjendet para ndryshimeve historike: Në mes të nëntorit shefat e qeverive dhe shteteve të BE-së do të vendosin, nëse do të çelin negociatat e natarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Për shumicën e shteteve në Europë nuk ka diskutim, që përpjekjet e shteteve të Ballkanit në luftë kundër korrupsionit dhe kriminalitetit kanë përparuar aq shumë sam und të kryhet ndërkohë përafrimi me BE-në.

Ndërkohë që kryeministri shqiptar Edi Rama shpreson për një vullnet të mirë të BE-së, në vendin e tij ai po has në një rezistencë të fuqishme.

Opozita shqiptare, e kryesuar nga konservatorët e Partisë Demokratike të Shqipërisë (PD), përpiqet me të gjitha mjetet që të rrëzojë kryeministrin socialist gjatë rrugës së tij për në Bruksel.

Për këtë përdoren jo vetëm mjete demokratike: fushata të dyshimta në internet, leaked docuements (dokumente sekrete) dhe rregjistrime të kompromentuara shpërndahen me qëllim.

Mbas tyre fshihet me sa duket një nga lobuesit më me influencë në botë: ashtu sikurse e dëshmojnë edhe dokumentet e Ministrisë së Drejtësisë së USA, opozita shqiptare mbështetet nga strategu politik i famshem kanadez, Nick Muzin.

Rrjetet e Muzin shtrihen përtej gjithë kufinjve dhe brenda sistemeve të ndryshme politike. Lista e klientëve që konsiderohen të lidhur me të është impresionuese: Republikanët George W. Bush, Ted Cruz, John McCain , madje edhe Donald Trump janë mbështetur prej tij gjatë fushatës zgjedhore në USA.

Në vitin 2017 ai u kontraktua nga Katari. Me porosi të Emirit ai duhej të përmirësonte marrëdhëniet midis vendit arab me delegacionin e Trump-it dhe me komunitetin çifut në USA.

Misioni dështoi: duke qenë se Muzin nuk arrit të rregjistrohet si këshilltar i një shteti të huaj tek FARA, një autoritet që i përket Ministrisë amerikane të Drejtësisë, iu desh që hiqte dorë nga mandati i Katarit.

Atëherë erdhi klienti tjetër, opozita shqiptare, që donte të pengonte me çdo kusht hyrjen e Shqipërisë në BE – dhe ishte gatshme të paguante koston për punën e Muzinit.

Sipas dokumenteve të atoriteteve amrikane të FARA, Muzin do të merrte 675.000 euro për angazhimin e tij tremujor. Këto të dhëna vijnë nga ai vetë.

Shuma e këtij honorari dhe burimi i parave e kanë vënë në vështirësi dhënësin e porosisë: Lulzim Basha, kryetari i Partisë Demokratike, e ka nënshkruar kontratën me Muzin-in. Si honorat atëherë është dakordësuar shuma 25.000 dollarë.

Por në fakt është paguar shumë më tepër. Parandaj dhe në qershor në Shqipëri nisën hetimet ndaj liderit të opozitës Basha. A vetë mohon që të ketë shpërdoruar para dhe të mos ketë paguar taksa, flet për një fushatë të ndyrë dhe i akuzon akuzuesit për korrusion.

Por nga është burimi i parave për Muzin-in?

Sipas dokumenteve: Muzin konfrimon vetë kundrejt autoriteteve amerikane të FARA pagesën e parave. Si dhënës porosie shfaqet në një njoftim të mëvonshëm të FARA një ndërmarrje, që e ndan kutinë e saj postare në St. Vincent Street në Edinburgh të skocisë me 1200 kompani të tjera: Biniatt Trade LP.

Gjurmët e Biniatt Trade të çojnë një herë nëpër botë: nga Skocia në Belizën amerikano-jugore – dhe nga aty në Rusi.

Edhe pse ka degëzime në të gjithë botën, kjo firmë ka më pak para se çdo Start-up i vogël: sipas regjistrit tregtar britanik Biniatt Trade zotëron një kapital kompanie pre 100 paund britanik.

Ajo që u zbulua nga revista amerikane “Mother Jones” në mes të këtij viti e vuri PDSH dhe liderin e saj të opozitës, Lulzim Basha, përsëri në vështirësi argumentuese. Sepse mbas Biniatt Trade fshihet një rrjet i ndërthurur i firmave – në fundin e të cilave qëndrojnë shumë biznesmenë të sukseshëm nga Rusia.

Njëri prej tyre është Evgeny Sheremetyev. Ai ka aksione në disa kompani rues. Minimalisht njëra prej tyre i merr punët nga qeveria ruse.

Për shefin e qeverisë shqiptare Edi Rama ky është një sinjal i qartë, që Rusia qëndron mba angazhimit të top-lobuesit Nick Muzin. Në fakt Rusai ka pak interes për afrimin e Shqipërisë me BE-në –antarësimi do të dobësonte ndikimin e Rusisë në Ballkan.

Në një prononcim zyrtar PDSH sqaronte: “Partia Demokratike nuk pa patur dhe nuk ka lidhje direkte ose indirekte me individë ose kompani ruse.”

Një deklaratë, që duke iu referuar lidhjeve të dokumentuara midis PDSH, të top-lobuesit dhe biznesmenëve rusë, nuk është sqaruese.

Megjithatë makinacionet e dyshimat mund të kenë sukses: Delegacioni i BE-së e kishte paralajmëruar opozitën, që bojkoti i saj parlamentar dhe destabilizimi politik i krijuar prej tij mund të rrezikonte seriozisht rrugën e Shqipërisë për në BE. Por kjo ishte pikërisht ajo që kërkonte PD.

REMOTE_ADDR:[]

31 komente në “ANALIZA/ Media gjermane: Basha pagoi lobistë për të penguar me çdo kusht integrimin e Shqipërisë. Pas tij qendrojnë rusët”

 1. AS VILA NUK ESHTE ME JI STREHIM I SIGURTE
  PER BASTARDIN HOLLANDES BASHA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  U SHKERDHYE ME SERBET-ME GADDAFIN -ME GREKET -ME RUSIN
  DHE SE FUNDI ME SHTETIN ISLAMIK TE ISIS !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  DENIMI ME BURG TE PERJTESHME DO ISHTE SHUME PAK
  PER NJI PROSTITUTE QE KA PALLUAR NDERIN E TIJ VETEM E VETEM
  TE DEEM TE SHQIPERISE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  E TE TJERA VENDE ME POPUJ DINJITOZE NJI SI KY SI SHPETON DOT PREDHES PTUUUUUUUUUUUUU KURV ANTISHQIPTARE

  1. KUJTIM PUSHKA says:

   Keta plera qe jan me ANTISHQIPETAR I TE GJITHA KOHRAVE
   BASHA BERISHA LIKE FLOLIRI MONA JANE KUNDRA SHQIPERIS

  2. Ardi says:

   Nese krahason ruset me BE-ne. Po ashtu dhe BE-ne me Kinen.Per sa kohe Shqiperia kishte lidhje me keto dy vende ne kohen e komunizmi.Flasim nga ana ekonomise. Vetem ne nje kohe te shkurter. Si Rusia po ashtu dhe Kina ndertuan me dhjetra uzina e fabrika dhe hidocentrale. Kemi 30 vjet qe degjojme BE-ne dhe deri tani me e rendesishmja per ta ka qene se si te mos paragjykojme LGBLT. Dhe se si te zhvillojme dhe te pranojme martesat gay nder shqiptar.

  3. Malo says:

   Keto jane Komente jane Dhjeramute qe neverisin Edhe me injorantin qe ka deshire te lexoje Edhe shkruaj.
   Ja rruajtet Topet Rames & Company per gjithe keto vite?ashtu do ja rruani Edhe Bashes poshte e Larte,me mire Mos u ndjeni se nuk ju pjerthe askushe e mbylle gojen Kaqe.

 2. gora says:

  cjane kto booll sheet qe shkruhen!!! basha ka bere propagand antishqiptare nuk e besoj. mos ja futni pordhes kot se lexusit jane zgjuar. jeni bere vari lesht,

  1. arberkaonya says:

   gorre gora , pordhen e pifsh dhe e shijofsh , ti gorre , ti je carios carios, mos te them qe je dora vet lulushi , biri kurves se bllokut.

  2. 17nentori says:

   Basha nuk ka bere propagande… ka bere lobim KUNDER anetaresimit te Shqiperise.
   Miopet medoemos do te vazhdojne te mos e kuptojne ndryshimin.

  3. Po ti o bole nuk e beson qe saliu ka qene komunist me fanatik servil e dallkauk,dhe u kthye ne nje kriminel e hajdut i pronave tona…
   Prandaj e ke dhe pseudonimin gora se leh si gore

 3. lagja brrakes says:

  Rren me bisht. Aq te dhim jeni bo sa nji Lulush ju ha arrat let fare. Deshtut o muten rilindas e ju pidhnesmene pa shtylle kurrizore se u bot aq te kqij sa ska toke tju maje mo.

 4. BRSS says:

  KY BYTHQIRI E KA HAK BURGIMIN E PERJETESHEM ME GJITH ATE KURVEN QE KA NE SHTEPI AJO KA MAR NGA DAJA TE GJITHA LEKET E VEFA DHE SHKOI NE ITALI MEPAS NE HOLLANDER ME LEKET E FUKARENJVE KAN BLER SHTEPINE NE HOLLANDE KETA DO KALUAR NE PLUMB

 5. Timi says:

  Ore për Bashen janë të qarta që është lobuesi kundër Shqipërisë por nuk i kuptoj këta analistë në mbrëmje që kanë fytyrë dhe e mbrojnë akoma?!!

 6. Tropojan says:

  Tradhetare….jane pak…keta bastarde duhet zhdukur nga faqja dheut.

 7. Klorea says:

  Gjume te embel e sa me te gjate, prokuroria shqiptare!
  Mos u zgjofsh kurre!!

 8. LORA says:

  I gjithe informacioni eshte i ditur.
  Ende nuk di kur ligji do te ndeshkoje kete antishqiptar te perbetuar.
  Shqiptaret ne shumice e kane bere detyren e tyre civike;e kane ndeshkuar me vote.

 9. Alban Dega says:

  Mendime me gjuhen e fakteve

  LUFTA CIVILE” E PUTINIT DHE “MOSBINDJA CIVILE” E SALADINIT

  “ Djemte” dhe kopilat e Putaninit ne Tirane…

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Flake per flake

  Vetem 12 ore pasi ” Sputniku ” i RIA-s, GRU-se dy bijave te ish- KGB-se sovjetike te Vladimir Putinit dha njoftimin kobezi per “fillimin e luftes civile ne Shqiperi” , kryekryetari de facto i PDSH- se, Sali Berisha, qehajai i tij Lulezim Basha, i akuzuar dhe nen hetim per lidhje te fshehta e afera korruptive me nje kompani ruse te Putinit dhe bashkeshortja e Presidentit te Republikes dhe kryetarja e partise se tij LSI “ Levizjes Socialiste per Interes”, sic e quajti me shume te drejte deputeti i PS-se Ulsi Manja ne News 24, shpallen si me komande e flake per flake fillimin e ” mosbindjes civile” ne Shqiperi.
  Me teper se nje sinkron kohor ngjason me nje sinkron politik midis opozites se hallakatur e laramane shqiptare dhe Kremlinit, i cili ka filluar nje ofensive te eger per shtimin e influences ruse ne rajonin e Ballkanit,
  ku Shqiperia dhe shqiptaret kane nje pozite kyce per rajonin e trazuar gjithnje nga Moska e Shen Peterburgu.
  E ndodhur perballe kritikave te vazhdueshme e ne rritje te aleateve tane strategjike SHBA-se dhe BE-se, kjo
  opozite po i drejton gjithnje jo vetem syte por edhe zemren drejt Beogradit dhe nenes se tij, Kremlinit .
  Per te rivendosur sundimin e saj e sidomos per ti shpetuar uraganit te Reformes ne Drejtesi e
  Vetingut dhe ligjit ajo eshte e gateshme te beje aleance edhe me djallin e “ Perandorine e Djallit “, per te shpetuar koken e rrezikuar nga kusaria dhe korrupsioni masiv, qe po i dalin cdo dite me shume petet ne syte jo vetem te shqiptareve, por edhe nderkombetareve.
  Behet fjale jo per nje rastesi, por per projekte e plane te reja ruse kunder shqiptareve si popull e si komb me orientim drejt Evropes Perendimore dhe Shteteve te Bashkuara te Amerikes si aleati yne kryesor
  strategjik dhe miku me i madh ne Bote.
  Nuk eshte hera e pare qe ndodhe nje dukuri e tille e nje politike e djallezore e Moskes kunder shqiptareve
  si populli dhe kunder Kosoves e Shqiperise si shtete te pavarura, me sy e zemer tek Washingtoni e Brukseli !

  Plani Brezhnjev dhe “ shpetimtari i dyfishte” Tito

  Qe Rusia, BRSS-ja, e perseri sot Rusia historikisht ka qene nje armik i betuar e shqiptareve nuk ka asnje dyshim por ka shume deshmi te pakundershtueshme duke filluar nga copetimi i saj e aneksimi i gati gjysmes se territorit dhe gjysmes se popullsise se saj dhe i sakatimit ne kater shtete.
  Rusia ka qene jo vetem aktori kryesor, por edhe regjizori i Golgotes shqiptare qysh para 150 vjetesh e
  deri sot, qe nga Traktati i Berlinit, Konferenca e Londres e deri me sot ne favor te bijeve te saj sllave serbo- malazias e maqedone.
  Keto synime aneksioniste i shprehu hapur edhe pa maska vete Nikita Hrushovi kur i deklaroi Enver Hoxhes gjate vizites se tij ne Pashaliman, ku ndodhej e vetmja baze ushtarako- detare sivjetike ne Mesdhe , duke deklaruar se “ prej ketu e kam mbare Mesdheun ne pellembe te dores nga Gjibraltari deri ne Detin e Kuq “ .
  Nese ka nje akt te madh atdhetar e shpetimtar per Shqiperine pas Pavaresise e LNC-se, ai eshte vendimi
  i liderit shqiptar Enver Hoxha per mbylljen e asaj baze dhe perzenien me bisht ne shale te flotes sovjetike
  nga territori i Shqiperise. Ky akt e shpetoi Shqiperine nga blick-krig rus per pushtimin e saj.
  Vetem 5- 6 vjet mbas ketij vendimi ishte pasardhesi i Hrushovit ne krye te BS dhe PK te tij, Leonida Brezhnjev qe i kerkoi ish-Presidentit te Jugosllavise Josif Broz Tito , qe ti hapte shteg kalimi Ushtrise se Kuqe qe nepermjet territorit te saj te sulmonte dhe pushtonte Shqiperine.
  Titoja jo vetem e kundershtoi prere kete projekt makaber antishqiptar, por edhe e njoftoi menjehere
  liderin shqiptar Enver Hoxha per kete rrezik.

  Dy zogj me nje gur !

  Natyrisht lideri jugosllav nuk e mori kete vendim nga dashuria e madhe qe kishte per Enver Hoxhen,
  por se pari kishte frike se Ushtria e Kuqe para se te futej ne Shqiperi mund ta pushtonte vete Jugosllavine dhe
  te vendoste hegjemonine serbe ne mbare vendin duke i Hewitt edhe karriken liderit historik jugosllav, Tito qe arriti ta mbaje bashke kete shtet te arnuar keq qe u zbraze si nje kocan misri pak vite pas vdekjes se tij.
  Me siguri politikani i mprehte kroato- jugosllav do te jete konsultuar dhe keshilluar edhe nga anglo-amerikanet qe te njoftonte qeverine shqiptare per planet ogurzeza sovjetike.
  Si dhelper plake qe ishte Josif Broz Tito goditi dy zogj me nje gur.
  Tito kreu nje akt miqesor ndaj Shqiperise por mbi te gjitha i dha nje goditje nokauti nacional- shovinizmit dhe klanit filorus serb, qe po komplotonte dhe rrezikonte vete sundimin e tij nepermjet Aleksander Rankovicit .
  Ai e shkarkoi Rankovicin dhe njekohesisht
  ndermori nje sere hapash per zgjerimin e te drejtave te shqiptareve nepermjet Autonomise se Kosoves duke vendosur Fadil Hoxhen ne poziten e trete te udheheqjes politike dhe shteterore te Jugosllavise.
  Jo vetem pse ai kishte zbuluar dhe e kishte informuar me kohe Titon per pergjuesit e Rankovicit ne zyrat, vilat e deri ne krevatin bashkeshortor te Titos.
  Jane te rralle lideret qe e kane perdorur taktiken anglosanksone “To kill two birds with one stone”, pra te vrasish dy zogj me nje gur si Churchili dhe Titoja, shpetimtar i dyfishte i Jugosllavise dhe Shqiperise nga nje rrezik i madh e serioz per momentin…
  Por ariu rus nuk do hiqte dore nga politika dhe veprimtaria antishqiptare e mbi dhe e nedheshme !

  Deri ne majat e kupoles komuniste te Tiranes

  Agjentura e vjeter ruse ne Shqiperi ka qene teper e fuqishme dhe aktive. Skalioni i pare i saj ka qene gjithnje ne veprim qysh me ardhjen e misionin te pare ushtarak sovjetik ne vend. Ai u perforcua me tej me rekrutimin e studenteve shqiptare ne BS nga femrat e bukura ruse, te pergatirua qe ne moshe shume te re ne shkollat me te mira e speciale te KGB-se.
  Prania e madhe e specialisteve sovjetike ne fabrikat, hekurudhat, ne ushtri, ne Sigurimin e Shtetit e kudo krijoi hapesira te reja dhe me te medha per kete veprimtari.
  Shume prej ish- studenteve ne BS u vendosen ne piste kyce te politikes, mbrojtjes, sigurise, ekonomise,shendetesise, aresimit, artit e kultures. Pothuajse e gjithe jeta e vendit u sovjetizua.
  Shume prej tyre arriten deri ne majat e qeverisjes dhe jetes politike shqiptare. Mehmet Shehu, minister i Brendshem dhe me vone kryeminister ishte shkolluar ne Akademine Frunze, pasuesi i tij Kadri Hazbiu, Ramiz Alia, Foto Cami, Sofokli Lazri, Agim Popa etj. ishin ne pozita kyce te qeverise dhe PPSH-se.
  Ramiz Alia do ti ngjiste nje nga nje shkallet e udheheqjes deri sa mberriti ne krye te PPSH-se dhe shtetit shqiptar. Foto Cami do te ishte krahu i djathte i tij ne krye te ideologjise bashke me kehsilltarin e tij Sofo Lazrin e Agim Popen, si drejtor i Drejtorise se Jashteme te KQ te PPSH-se.
  Fakti qe gjuha ruse mbeti gjuhe kryesore e huaj nga klasa e peste e 7- 8 vjecares deri ne Universitet edhe 25 vjet mbas prishjes se madhe tregon se fijet e Moskes ishin te thella ne cdo fushe te jetes shqiptare,
  Po ashtu per 30 vjet me radhe propaganda shqiptare perdorte te njejtat shabllone e standarte si TASS dhe “Pravda” ndaj SHBA-se dhe Bashkimit Evropian deshmon qarte per doren e KGB-se dhe GRU-se sovjetike ne politiken shqiptare…

  Nga keq ne keq e me keq

  Prishja e marredhenieve edhe me Kinen per aresye ideologjike kur duhet te forconim edhe me miqesine me te pas hapjes se saj drejt SHBA-se dhe Perendimit, pas fillimit te modernizimeve te saj, izolimi nga Perendimi, sektore keta qe i mbulonte pikerisht Ramiz Alia jane deshmi logjike e bindese te kapjes se tij me teper se shpirterore qe heret nga ruset… Ka edhe me !
  Hapja e Shqiperise dhe rivendosja e marredhenieve edhe me Rusine , krijuan kushte dhe hapesira te reja per lidhje te drejteperdrejta me agjenturen e vjeter, qe ishte mbajtur gjalle, nepermjet ambasadave te shteteve lindore si RDGJ, Polonia, Cekosllavakia, Hungaria e sidomos nga bija e perkedhelur e saj Serbia.
  Asaj i shtohen edhe rekrute te rinje e mjafte agresive,
  Forca e agjentures ruse ne Tirane u shfaq me permasat e saj te verteta nepermjet
  propagandes dhe organizimit djellezor te te gjitha skalioneve te vjetra e te reja gjate protestave kunder vendosjes dhe eliminimit te Armeve Kimike siriane ne Shqiperi, qe per pak coi ne permbysjen e qeverise Rama-Meta.
  Shkendijen e kesaj levizje e hodhi nje gazete province e humbur ruse . sikur SHBA do tu paguanrte nje shume qesharake prej vetem 1:3 milione dollare qeverise shqiptare per kete veprim, cka ishte nje genjeshter e mashtrim ala KGB. Nje Fake New tipik rus!
  Protesta e Shoqerise civile ala Sazan Guri para ambasades amerikane ne Tirane dhe
  para Kryeministrise ishte suksesi me i madh dhe deshmia se agjentura ruse i kishte ndezur te gjithe moltoret e saj te vjeter e te rinj ne Tirane,

  Ogur apo skenar i ri antishqiptar i Putinit !?

  Kjo veprimtari antishqiptare ka depertuar deri ne majat e opozites se shpartalluar nga korrupsioni , nga pandeshkueshmeria dhe paprkshemeria qe “Banda e Gangstereve ” dhe ” Mafia krejt jashte kontrollit e Sali berishes i krijoi vetvetes per 13 vjet sundim te tij, , Salikracise ala Luigji i 14-te ” Ligji jam une !”
  Pak dite pas “Cadres” berishiste te Lulezim Bashes ne qender te Tiranes Lulezim Basha njoftoi per ardhjen e “instruktoreve ukrinas” dhe shpalli “modelin Maqedon” si ruugen dhe qellimin e tij per permbysjen e qeverise te zgjedhur ne rruge demokratike e plebishitare Rama- Meta dhe “themelimin e Republikes se Re”
  Ky sihariq u dha vetem pak ore mbas takimit te fshehte te Bashes me ambasadorin
  rus dhe ndofta edhe me “instruktoret ukrainas: te Vladimir Putinit , RIA-s dhe GRU-se ruse.
  Kambanat bien per ata qe kane veshe te degjojne.
  Shpejtesia me te cilen Sali Berisha e Lulezim Basha, Ilir Meta e Monika Kryemadhi,
  Flamur Noka e Edmond Spaho , krejt kupola e PD-se iu pergjigjen ” fillimit te luftes civile
  ne Shqiperi” te Sputnik Putinit me ” Mosbindjen civile” te tyre eshte nje deshmi domethenese e
  lidhjeve te tyre me Mosken.

  “Perandoria e Djallit” dhe Djalli i Vicidolit… !

  Nuk mund te pritet asgje tjeter nga nena e cdo fatkeqesie kombetare shqiptare ne
  historine tash e e 150 vjecare te Shqiperise..
  Nuk mund te pritet asgje me e mire nga kjo “Bande Gangsteresh”, fatkeqesia me e
  madhe e shqiptareve dhe Shqiperise ne hisotrine mbi 105 vjecare te shtetit te pavarur shqiptar!
  Per karrike e per pushtet, Sali Berisha vrau jo vetem Arbenin e Azemin por eshte gati
  te vrase edhe Shkelzenin e mijera shqiptare te tjere!
  Pse!? Sepse Sali Berisha duhet te kercenonte , bente shantazh e udheqhiqte PD-ne e opoziten e hallakatur shqiptare nga qelite e burgut!
  Jo sot ! Po sot e te pakten 20 vjet, qe me shtetrrethinmin e 97-es, qe me shterrenimin
  e urdherat e tij per te perdorur arme kimike e napalm kunder popullit te vet!?
  E sa a sa here te tjera me pas,
  Si Sali Berisha e Banda e Gangstereve te tij politike e familjare, mediatike e financiare… eshte babai i cdo fatkeqesie te shqiptareve ashtu sikurse edhe Rusia eshte nena e te gjitha te keqijave, pabesive, padrejtesive, copetimit e sakatimit te trojeve shqiptare ne Ballkan.
  Si “Perandoria e Djallit” – Rusia edhe vete djalli i Vicidolit dhe mbare Shqiperise- Sali Berisha jane fatkeqesia e shqiptareve dhe shtetit te tyre!
  Ndaj vigjilence perballe Ariut rus dhe Djallit te Vicidolit !
  Syceltesi

  From: Alban Dega
  Date: April 5, 2018 at 1:18:44 AM EDT

 10. Lani says:

  cohuni o Shqiptare e ti qim motren ketij krinineli me gjith berishen

 11. ALBAN says:

  MARINSI AMERIKAN “BRAWN ”…
  MUZHIKU RUS PUTANIN … APO NACALNIKU SERB BERISHA !?

  – Maska dhe fytyra e e vertete e nje ” bande gangsteresh “

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  “ CityNews” dhe pothuajse te gjitha mediat shqiptare botuan sot foto dhe fakte te plota ne lidhje me pergatitjen organizative te Partise Demokratike ne te gjithe Shqiperine per protestat destruktive te 13 majit.
  Pjese e ketyre pergatitjeve eshte edhe stervitja dhe pergatitja e “ nje trupe patamilitare” e perbere nga fanatike te PD-se. Pjese tyre eshte edhe “Korpusi Azem Hajdari”, nje bande tipike ala nazisete si nga simobolet e uniformat , i cili financohet dhe drejtohet nga Partia e Cadres se Berishes kunder Vetingut dhe Reformes ne Drejtesi.

  Miti i “marinsit amerikan Brawn ( !? )” dhe…

  Ne krye te ketyre pergatitjeve eshte “ Marinsi amerikan Brawn” qe nga vet menyra si shkruhet emri i tij ngjall dyshim dhe nuk para perdoret ne SHBA. Emri apo pseudonimi ka pak rendesi.
  Me rendesi eshte fakti qe shoqerues dhe perkthyes i tij eshte keshilltari i liderit de jure te PD-se Lulezim Basha…
  Sa poshte ka rene Kartagjena. Keshilltari i liderit te opozites ben terxhumanin e nje marisni!? Per te qeshur e per te qare kjo loje e felliqte sa edhe foshnjore e qesharake , aq edhe e lexueshme e Partise Cader e Sali Berishes!?
  Pak perkthyes anglishtjeje ka Cadra sa per te shperdorur nje keshilltar “kryetari” te saj!
  I duhet dhene rendesi “marinsit amerikan Brawn” ne syte e shqiptareve. U duhet shitur sapuni per djathe bashke me mashtrimin qesharak ala Lul Bashici e Sali Karaxhici.
  Mesazhi eshte teper djallezor aq sa edhe trashanik.
  Marinsi Brown e jo Brawn, eshte simbol fitimtar i SHBA-se.
  Hajde cfare keshilltari e perkthyesi ka Basha sa nuk di te shkruaj sakte as mbiemrin e marinsit amerikan!?
  Mesazhi i cadres eshte: Amerika eshte me ne!
  Ky eshte miti!

  Realiteti: Nacalniku serb Berisha

  Realiteti eshte krejt tjeter.
  Uashingtoni hapur e ne menyre te perseritur ka denuar e demaskuar politiken anti-Amerikane dhe antishqiptare te Partise Cader e Berishes kunder Vetingut dhe Reformes ne Drejtesi .
  Cdo organizem, cdo i paramilitare ala “Korpusi Azem Hajdari”, Cdo strukture paralele e armatosur ose jo, cdo njesi para ose ushatarke qofte edhe “vetmbrotjeje” , kunder nje qeverie te zgjedhur ne menyre demokratike kudo ne Bote vleresohet e cilesohet si nje akt terrorist dhe denohet si i tille .
  Cdo personi qe pershihet ne to jo vetem qe nuk i jepet Azil Politik, Karde Jeshile ( Green Card ) apo Shtetesi Amerikane apo euro-perendimore por edhe u hiqet ose arrestohet ne flagrance per terrorizem e veprimtari subversive e terroriste.
  Po pergjegjesine kryesore per akte te tilla e mban rekrutuesi, organizatori, financuesi dhe perdoruesi i tyre ne rastin konkret “Banda e Gangestereve” Sali Berisha, me emrin Partia Demokratike Sali & Shkelzen Sllobodanka Berisha.
  Deshmia me e qarte dhe prova e pakundershtueshme eshte shoqerimi i “Marinsit amerikan Brawn “ nga keshilltari i qehajajt te kesaj bande , Lulezim Bashic.
  Ne kete rast shtrohet pyetja kush eshte Marinsi amerikan Brawn?

  Marinsi amerikan Brawn apo … ?

  Eksperti , ekspertet ukrainas qe ne delir e siper permendi Lulezim Bashic ne Opinionet e Klanit kur u zgerlaq keqazi dhe doli krejt jashte kontrollit, njesoj si Mafia e bosit te tij perballe fakteve rrenuese te Baton Haxhiut dhe Blendi Fevziut !?
  Apo naclniku serb Sali Berisha ?
  Apo ekspertet ukrainas apo ujqerit e vjeter te Putinit !?
  E keta ekspertet ukrainas nuk jane askush tjeter vec ujqerve te vjeter te RIA-s = KGB-se se Vladimir Putinit qe bashke me UDB-ne serbe, Asaline greke, Urbanin hungarez te Kremlinit, jane te vetmit qe mbeshtesin Partine e Cadres se Berishes dhe Korpusin paramilitar Azem Hajdari qe u krijue dhe drejtohet nga Shkelzen Berisha e co.
  Cfare ben e me se merret Kryeprokuhori i Krimit Adriatik Palla dhe kryeprokuhorat e Krimeve te Renda, SHISH-i i Visho Ajaz Gazidedes e paramilitaret e tjere politike Berishes dhe Garda e tij Pretoriane kunder Vetingut dhe Reformes ne Drejtesi kete e tregon Cadra e krimit, e ngritur mbi vendin e krimit, per llogari e leverdi te krimit dhe terrorizmit antishteteror e antishqiptar ne zemer te Tiranes.

  Murtaja e Botes !

  A ka sot jo vetem ne Shqiperi, por edhe ne mbare Boten krim me te rende e rrezik me te madh kombetar e nderkombetare, mbareboteror se terroizmi?
  Jo vetem veprimi por edhe mosveprimi ndaj tij eshte po ashtu akt terrorisit po aq i rrezikshem me kosto te paripariparueshme ne sherbim te tij dhe kunder lirise e demokracise ne Shqiperi e Bote.
  Ndaj Qeveria, kryeministri, presidenti, policia te veprojne menjehere kunder akteve te tilla terroriste , te ndalojne , arrestojne cilindo qe eshte perfshire ne veprime te tilla duke filluar nga Sali e Shkelzen Berisha, Lulezim Basha e keshilltari i tij perkthyes, “marinsi amerikan Brawn”, qe me siguri do te na dale muzhik rus i Vladimir Putinit !
  Terrorizmi dhuna, dinamiti, Molotovet jane mortaja e Botes, kercenimi me i madh per njerezimin e aq me teper per nje shtet te vogel si Shqiperia !
  “Marinsi amerikan Brawn” eshte vetem maska e Berishes dhe Bashes per tu hedhe hi syve shqiptareve se gjoja “Amerika eshte me ne” ne nje kohe qe me ta eshte vetem Beogradi, Shkupi , Athina, Urbani dhe Putini … !

 12. Alban Dega says:

  FAKTE JO OPINIONE

  RUSIA- NJE KERCENIM SERIOZ PER DEMOKRACINE BOTERORE

  – Sirena alarmi jo vetem nga Nena boterore e demokracise…

  – Syceltesi !

  Mbare shtypi amrikan ndezi sot mbasdite sirenat e alarmit per permasat e nderhyrjes se sherbimeve sekrete te Rusise ne punet e brendshme te SHBA-se dhe te mbare Botes demokratike. Kryespiuni i ish KGB-se sovjetike, sot RIA dhe GRU-ja ne krye te Rusise, Vladimir Putin i ka shpallur lufte te fshehte jo nje , as dy as dhjetra shteteve te NATO-se e BE-se me SHBA-ne si nena e demokracise boterore ne krye te tyre por mbare Botes.
  Nuk behet fjale as per arme komvencionale e as per arme berthamore qe i ka me shumice e ne sofistikim te vazhdueshem.
  Behet fjale per luften me te rrezikshme, per luften e padukshme, per luften e fshehte. Agjencia Ruse e Informacionit, RIA dhe sherbimi
  sekret i Ushtrise Ruse GRU kane arritur te depertojne dhe te godasin vete zemren e demokracise boterore,shpirtin e armen kryesore te you saj, voten e lire te nje shoqerie te lire.
  Te gjitha rrjetet televizive dhe gazetat me te medha amerikane ka muaj qe u bien ketyre sirenave alarmi. Agjencite e zbulimit dhe kunderzbulimit jo vetem amerikan, CIA, FBI-ja, Agjencia Kombetare e Sigurimit e ….por edhe ato gjermane, franceze, britanike, izraelite
  … here pas here kane noftuar per kete rrezik te madh qe i kanosej ketyre supershteteve.
  Duke shfytezuar teknologjine e tyre dhe punuar nen rrogoz me te gjithe motoret e saj agjentura ruse jo vetem krijoi peshtjellim e
  kaos me fabrikat e saj te lajmeve te rreme por ka arritur te depertoje deri tek zemra teknologjike me e avancuar e Botes duke krijuar kaos
  e vene ne rrezik, ekonomine, financat, armatimin perfshi edhe ate berthamore, ushtrite vete politiken dhe demorkacite perendimore.
  Kur kercenohet superfuqia boterore SHBA nuk eshte e veshtire te imagjinohet ky rrezik e kercenim per Shqiperine si shtet e shqiptaret si komb. Nuk ka nje te keqe e padrejtesi, copetim te trojeve e sakatim te shqiptareve e Shqiperise ne 150 vjet e fundit qe te mos kete doren e zete te Shen Peterburgut e Moskes, e bijes se tyre, Serbise e Athines!
  Lidhjet e fshehta te Sali Berishes dhe Lulezim Bashes, Flamur Nokes e “ Bandes se Gangstereve” te tyre jane nje sirene alarmi e kushtrim per qeverite e Tiranes, Prishtines, Shkupit e Podgorices, per organet ligjzbatuese dhe mbare shqiptaret.
  Vrasja e kryeministrit properendimor te Serbise Zoran Gjingjic, komploti kunder kryetarit te shtetit te Malit te Zi Gjukanovic, dergimi iinstruktoreve te Putinit prane cadres se Sali Bashes, mishmashi i pergjimeve dhe trasudar ne Maqedoni…..
  Dizinformimi dhe yshtja kobezeze e diteve te fundit e Putinit dhe asgjentures se vjeter ish- KGB-se dhe RIA-s dhe GRU-se se Putinit per lufte civile ne Shqiperi ne nje hap e me nje ze me Sali Berishen, Lulezim Bashen, Flamur Noken, Enkeled Alibeajn, Mona Cizmen….jane nje kushtrim per qeverine, SHISH-in, drejtesine shqiptare dhe mbare shqiptaret si popull e si komb per syceltesi !
  Vigjilence ! Rusia ka qene dhe mbetet nena e te gjithe te keqijave qe i kane ardhur Shqiperise, Kosoves dhe shqiptareve, Evropes dhe mbare Botes. Rusia ka qene dhe mbetet Perandoria e Djallit ! Sot me shume se kurre !
  Syceltesi !

  From: Alban Dega
  Date: October 8, 2017 at 10:00:21 PM EDT

  SHENIM: Tre paragrafet e fundit jane perditesuar sot me 11 mars 2018

 13. goro ,maloqias etj shkerdhata te bades atishqiptare .

  me 97 -e ju morre zvarre rrugeve te shqiperise
  dhe kte do ta bejme perseri ,por ksaj radhe do t’ju shkerdhejm gjithcka

 14. luani says:

  Po mire more ti sistemi kapitalist dhe ju o qeveritar te shteteve kapitaliste qe jemi edhe ne , a e dini qe çdo shtet ka weverite e vehta dhe lidhjet e mardhenjet ndermjet njeri-tjetrit behen nepermjet qeverive respektive , atehere si ti kuptojme kuptojme keto lobime duke paguar para keture lobuesve , a din kush me ma shpjegu kete budallek . Atehere te shkrihen qeverite dhe te punojne lobistat qe nuk dihet çgare serjoziteti kane dhe çfare te mirash sjellin . Per mua lobus do te thot intrigant qe punon kunder qeverive dhe i shkatrron ato dhe haptas lejohen te veprojne ne vend qe te denohen sepse paraja qe fitojne ata eshte pare e piste . A ka kund ma kriminale se kur gati gjithe shtetet e bashkimit Europjan rane dakort per hapje negocjatat me Shqiperine çohet opozita shqiptare dhe paguan pare lobuesve per tu thene shteteve europjane mos i hapni negocjatat dhe ato pare jane te taksapagusve demokrat ne radhe te pare dhe n.q.s thot Luli qe nuk jane para te taksapaguesve shqiptare atehere del qarte qe jane lidhjet ruse ne kete mes ky eshte problem i zgjidhur qe nuk do shume mend .

 15. Koba says:

  Prekurore te Nderuar mos Humbni Kohe.Pa merreni kete çapaçul e rraseni Mrena se Bajagi krime dhe grabitje ka BO.

 16. rexha 10 says:

  LOBIMIN PRO SERBISE E BENE LULUSHI ME BERISHEN,KURSE ME RUSET E BENE LSI ME LUAN RAMEN NE KRYE.NDERSA RREZIKU I JASHTEM EKA FOLENE NE PD DHE LSI.KEMI NGECUR SI NE VITET PARA 90NE POLITIKAT E JASHTEME .KGB DHE UDB KANE IZOLUAR TE GJITHE VENDET E BALLKANIT.NUKE ESHTE CUDI EDHE ME MIRATIMIN E DY SHTETEVE TE MEDHA TE EUROPES FRANCEN DHE GJERMANINE.
  PO AMERIKA CFARE PO BENE????????????? KJO ESHTE DILEMA. E THEMI GJERMANINE SEPSE NE NENTOR TE VITIT1989 RREZOI MURIN E BERLINIT KU U BASHKUAN TE DUJA GJERMANITE AJO PERENDIMORE EUROPIANE ,DHE LINDORJA KOMUNISTE.PER NGA EKSPERIENCA GJERMANIJA DUHET TE ISHTE E PARA AJO QE TE PERKRAHTE PAMVARSINE E KOSOVES ,DHE TA BASHKOTE ME SHQIPERNE. PORE U DESHE AMERIKA QE TE NDERMERTE NJE LUFTE KUNDER SERBISE EDHE PA PRANIMIN E DISA VENDEVE EUROPIANE. ATHERE AMERIKA NUKE PATI ASNJE INTERESME PRESIDENTE BILL KLINTON. PO SOTE KU ESHTE PO E NJEJTA AMERIKE ,PORE ME PRESIDENTE NJE BIZNESMEN?CFARE BENE ME SHQIPERINE?

 17. gjergji says:

  Ti rruani bythen Maqedonise, e plasi brenda prokuroren e pergjitheshme per korrupsion. Kemi nje jete tridhjet vjet saliu hajdut kriminel, ne fakt rron si mbret. Lul Basha hajdut lobist , nderron vilat si ti doje k…i. Meta hajdut me te shoqen, vune pasuri me shume se nje buznesmen i sukseseshem qe ve me pune, ndersa keta me politike, rrojne e ferkojne barkun sa here qe shqitaret kerkojne drejtesi. Rama me banda e kriminel siç thote nje koqe parlamenti Moliq lefterius. Keshtu qe kur lakoni dike, nuk duhet mare seriozisht dhe pse akuza eshte e drejte, sepse asgje nuk i ndodh ketyre plerave, vetem se bejne sikur.

 18. Xhoni says:

  Politikan. bandita njerez pa asnje dhoj humanizem
  per vendin qe po eqojne. shqiperine dtejt humneres nuk i sherbejne popullit vetem vjedhin vrere. marrim rrshfete aty ketu
  Na nxorren bojen .u boshatis shqiperia. prej ketyre maskarenjeve. Zoti do.ti denoj..

 19. mik says:

  As Basha e Berisha, as Meta e Monika mos ardheshin kurre n’pushtet, gjithashtu edhe Rama ikt sa ma pare. Te gjithe keta kan dhan prova per mos-devotshmeri kundrejt popullit dhe Atdheut tyre.
  Gjithsesi, per cka asht shkruar ne kete artikull nuk asht asgja ma teper se nje SAJIM. Asnjera nga keto ” fakte ” qe permenden ketu nuk asht i verifikueshem. Kastile ne shkrim asht ba rromuje me emra kompanish e emra njerzish. Nuk na thate cilat media Gjermane dhe ne cfar date kane shkruar artikujt e tyre rreth Lulzim Bashes, apo edhe ky lajm asht kopil ( jetim ) ?

 20. Ali Polo says:

  Kam frike se askush nga politikanet shqiptare nuk do qe te futemi ne BE per te patur mundesi me shume per te vjedhur .
  Dhe sponorizuesi kryesor per tmos u futur ne BE nuk mund te jet Rusia

 21. american16al says:

  Kopja e karikatures Berisha doli qarte si dhe pasardhesi i tij I zi Berisha qe jane antishqipetare ne gjak ky pederast dhe djalli Berisha te bejne qejfe per sa kohe kane krye minister Edi Rama (Shvejku) burre grash llafazan….

 22. ╡▒sit back and relaks▒╡ says:

  Bravo Endri Fuga, goxha lobim per kete artikull mbi lobimet e lobuesve.

 23. ╡▒sit back and relaks▒╡ says:

  Bravo Endri Fuga, goxha lobim per kete artikull mbi lobimet e lobuesve..

 24. ╡▒sit back and relaks▒╡ says:

  Bravo Endri Fuga, goxha lobim per kete artikull mbi lobimet e lobuesve….

 25. FORSTER says:

  Zoterinj “komentes “PD prej dhjetorit te vitit 1990 dhe deri me sot ishte nji shprese e madhe per popullin SHqiptar dhe per SHqiperine ku dolen me platform : E DUAM SHQIPERINE-SI-GJITHE-EUROPA.Por kjo ishte nji mashtrim ,porsa ju hodhen “KETHETRAT”nga komunistet 24-karat si SALI-RAM-BERISHA,apo nga Azem -Hajdaret apo Gramos-Pashkot ,Neritan-Cekat e comp. Kjo parti beri ate qe se ka bere as edhe nji komb ne Bote ,por prap populli si “DELE-E-URTE”ju shkon nga pas dhe I voton ,kenaqet me perrallat qe ju tregon Lobisti LULEZIM-BASHA dhe I ve ne gjume kete popull dele .Por ky popull paska nji aleat strategjik dhe te madh me emrin e ndritur U.S.A. dhe BE me nji GJERMANI te vendosur qe kete popull do ta fusin ne gjirin e EUROPES ,atehere populli SHqiptar do jete I lire ne vendin e vet .SHpresojme se kjo dite do te jete shpejt.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *