Merkel dhe Stoltenberg kundër Macron: NATO mbetet gur themeli i sigurisë sonë

Kancelarja gjermane Angela Merkel tha se fjalori i përdorur nga presidenti Francez Emanuel Makron për NATO-n ishte i ashpër dhe bëri të qartë se ajo nuk ndante të njëjtin qëndrim me të.

“NATO mbetet gur themeli i sigurisë sonë,” tha Merkel në një konferencë shtypi me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg në Berlin.

Kreu i Aleancës gjithashtu hodhi poshtë opinionin e Macron për NATO-n, raporton Reuters.

Macron ishte shprehur më parë në një intervistë për “The Economist” se NATO është në gjendjen e vdekjes klinike dhe se vendet evropiane nuk mund të mbështeteshin më tek Shtetet e Bashkuara.

Macron tha se gjendja aktuale mund të përshkruhet si vdekja e trurit të NATO-s dhe shtoi se Evropa është në prag të një humnerë.

REMOTE_ADDR:[]

6 komente në “Merkel dhe Stoltenberg kundër Macron: NATO mbetet gur themeli i sigurisë sonë”

 1. Sqepari says:

  Perseritet koha e De Golit, xhelozi, megallomani franceze, inferioritet qe Makron e shfaq ndaj Gjermanise here duke e patur me Shqiperine e shqiptaret, here me Naton, sic ndodhi sot. Te shohim neser cfare do prrallisi ky sociopath?

 2. american16al says:

  Ketu Makron ka plotesisht te drejte Pavaresisht hipokrizise gjermane, e cila e ka abandonuar me kohe NATO ‘n .

 3. K9 says:

  Duket se Franca po kerkon te dominoje duke krijuar nje ushtri europjane me arme, strategji dhe komande franceze. Pas largimit te Anglise, ngelet vendi i vetem europian me arsenal nuklear dhe kerkon qe orekset e veta imperiale, impotencen ekonomike, gjeopolitike dhe degradimin ksenofob te popullsise se saj , ta mbushe me gjoba ndaj vendeve te Europes, qe tashme kerkon ti detyroje te paguajne armet e saj dhe ti ktheje qytetaret e Europes ne ushtare te nje Legione Straniera nen urdherat dhe komanden e Le Penit.
  Europa po trembet nga Putin, por duhet te trembet me shume nga Franca, sepse eshte barku i saj i semure dhe rreziku me i madh qe i kanoset.
  Nje kontinent i bashkuar si Europa perpara se te mendoje per nje ushtri, mund ti shpjegoje botes se ne cgjuhe do merren vesh ushtaret e saj, kur ne 50 vjet bashkuar europjanet merren vesh o me shenja o me google traduttore?!!!

 4. Kta jane kaluar edhe nqs shperbehet NATO

  Shqiperia s’ka luxin e Gjermait e asnji der vendet perreth ,
  te besoj prrallat qe hidhen medieve qe ka per qellim thjeshte Manipulimin e Opinionit .
  Shqiperia duhet te pregatitet per cdo eventuelitet ,sepse kjo Politike Boterore
  ka treguar qe eshte e paqedrushme dhe mendoje per Mbrojtjen ,
  kur dijme qe Ballkani eshte tashme i armatosur nga Gjermania Amerika Rusi ,
  dhe e na lane si cifuti e shkretetire Miqte tane me te mire ,
  pa industri ,paushtri , vetem mariuana .
  Shteti duhet te mobilizohet menjiher e mos bej derrin sepse neser
  mundet te perfudojme ne Lufte si berxolla e pjatat e Pushtueseve te gjithe .
  Boll besuat qorre ” Miqte tane ,”qe vetem neve na duken te tille :
  Naiviteti sot ne kto situata paguhet shume shtrenjt .

 5. Kta jane kaluar edhe nqs shperbehet NATO

  Shqiperia s’ka luxin e Gjermanit e asnji nder vendet perreth ,
  te besoj prrallat qe hidhen medieve qe kan per qellim thjeshte Manipulimin e Opinionit .
  Shqiperia duhet te pregatitet per cdo eventuelitet ,sepse kjo Politike Boterore
  ka treguar qe eshte e paqedrushme dhe mendoje per Mbrojtjen ,
  kur dijme qe Ballkani eshte tashme i armatosur nga Gjermania Amerika Rusi ,
  dhe ne na lane si cifuti e shkretetire Miqte tane me te mire ,
  pa industri ,paushtri , vetem mariuana .
  Shteti duhet te mobilizohet menjiher e mos bej derrin sepse neser
  mundet te perfudojme ne Lufte si berxolla e pjatat e Pushtueseve te gjithe .
  Boll besuat qorre ” Miqte tane ,”qe vetem neve na duken te tille :
  Naiviteti sot ne kto situata paguhet shume shtrenjt .

 6. komntet jane bere qysh dje ktu .
  madje qysh dje duket numeri i komenteve te bera
  qe eshte 5.komente
  dhe si gjithmone eshte praktike ne dyqanin e fshatit ,
  reklama e mallit zhgenjen .
  Shkruhet bio mbi pataten e stalles baze ,
  dhe e realitete eshte dicka komplet tjeter patate e kalbur
  qe e hane vetem kafshet e fshatit por jo Njeriu !
  Sa te qelbur jane fshataret !
  Vjen kjo sepse jane rritur mes Bajgash ne stalle ,
  apo se thjeshte qelbin qytetin sepse ashtu i ka bere Zoti !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *