Serbia nuk dëgjon paralajmërimet amerikane, do të blejë raketa ruse të sofistikuara

Rusia pritet t’i dorëzojë Serbisë një sistem të sofistikuar raketash kundër ajrore, ndonëse Shtetet e Bashkuara kanë paralajmëruar sanksione të mundshme kundër vendit ballkanik në rast se blen raketa të tilla.

Agjencia ruse e lajmeve TASS, shkroi të mërkurën se sistemi raketor Pancir do të dërgohet në Serbi ‘gjatë muajve të ardhshëm në pajtim me kontratën e nënshkruar”.

I dërguari i posaçëm amerikan për Ballkanin Perëndimor, Matthew Palmer, ka paralajmëruar Serbinë se blerja e armatimeve të tilla “mund të rrezikojë” vendosjen e sanksioneve nga Shtetet e Bashkuara.

Serbia mbetet aleat i Rusisë, ndonëse synon anëtarësimin në Bashkimin Evropian. Beogradi është zotuar se do të qëndrojë jashtë NATO-s dhe ka refuzuar t’u bashkohet sanksioneve perëndimore ndaj Rusisë për shkak të konfliktit në Ukrainë.

Rusia ka ndihmuar Serbinë të përmirësojë ushtrinë e saj me avionë, helikopterë dhe tanke, duke ngritur shqetësime në rajonin e Ballkanit të dërmuar nga luftërat. Gjatë shkatërrimit të përgjakshëm të ish-Jugosllavisë në vitet e 90-ta, Serbia ishte në luftë me fqinjët e saj; Kroacinë, Bosnjën dhe Kosovën.

Forcat ushtarake serbe janë të mbështetura pothuajse 80 për qind në teknologji sovjetike, një trashëgimi nga Armata Popullore Jugosllave dhe planifikojnë të blejnë pajisje nga të dyja palët, Rusia dhe Bashkimi Evropian për të përmirësuar forcat e saj ajrore të varfëruara nga luftërat ballkanike të viteve 1990.

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, tha këtë javë në një intervistë televizive se Serbia po blenë armë mbrojtëse nga Rusia dhe se dëshiron të shmangë çfarëdo sanksionesh amerikane apo “përplasje me Amerikën”.

“Serbia po armatoset sepse është një vend i lirë i rrethuar nga vendet anëtare të NATO-s me të cilat ne duam të jemi miq,” tha ai, duke shtuar se nuk do të lejojë që Serbia “të jetë aq e dobët sa ishte në vitet e 90-ta”.

NATO-ja bombardoi forcat serbe në vitin 1999 për t’u dhënë fund mizorive të tyre ndaj shqiptarëve të Kosovës.

Kosova shpalli pavarësinë e saj në vitin 2008, e cila kundërshtohet nga Beogradi dhe Moska.

Muajin e kaluar Rusia dërgoi në Serbi sistemet raketore Pancir dhe S-400 që u përdorën në stërvitjet ushtarake serbo-ruse.

Autoritetet serbe thanë se të premten në Beograd do të qëndrojë Thomas Zarzecki nga Departamenti amerikan i Shtetit, i cili është i ngarkuar me zbatimin e sanksioneve ndaj Rusisë dhe vendet që shkelin ato sanksione.

Mediet serbe cituan ministrin e Jashtëm Ivica Daçiç, të ketë thënë se Serbia nuk i ka shkelur sanksionet amerikane për blerjen e armëve nga Rusia dhe “nuk ka arsye për vendosje sanksionesh ndaj saj”./VOA

REMOTE_ADDR:[]

3 komente në “Serbia nuk dëgjon paralajmërimet amerikane, do të blejë raketa ruse të sofistikuara”

 1. Kodra says:

  Pancir eshte sistem vari lesht qe kap vetem helikopteret.

  Rusia tall trapin me servet gabel.

  U dergon mig qe kane nevoje miliona euro riparime, 30 tanke t-72 sovietike dhe ca blinda.

 2. Pellazgos says:

  Angloamerikanet dhe cifutet e kane bere “gogol ” Rusine ne syte e botes perendimore.
  Deri dje ishte lufte e ftohte midis sistemeve, tani?
  Amerikanet deklarojne hapur per mbeshtetjen e Cifuteve me cdo kusht bile.
  Kurse Serbeve dhe Ruseve qe jane Sllave dhe kane te drejten e tyre te kene lidhje vellazerore cfare nuk bejne qe ti percajne.
  Mbeshtetej Turqia duke e futur edhe ne Nato kur dihej mire se cfare kane hequr “vellezerit” e krishtere te Papes per 500 vjet.
  Thjesht hipokrizi,lufte per dominim, tradheti (me kurdhet e braktisur kohet e fundit).
  Populli thote.
  Me ke rri, te te them se cili je.
  Amerikanet me turqit,Serbet,Cifutet etj nuk e kane token e tyre te pushtuar “Atdheun e tyre”, dhe mjere kush e ka rradhen te behet pre e interesave te tyre.

  1. Axhim says:

   Mirë the ne fund fjalen e popullit lrandaj dhe : kallxom me kend rri te te them kush je .Po pak e kanë gjysmën e botës rusët dhe serbet dhe ende u dadhka me i kja ? Mostër .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *