Aleatët e NATO-s ‘’përplasen’’ me njëri-tjetrin, pas deklaratës së Macron se organizata po përjeton ‘’vdekje të trurit’’

Kancelarja gjermane Angela Merkel e ka përshkruar kritikën e Emmanuel Macron për NATO-n si “drastike” disa orë pasi presidenti francez tha se aleanca transatlantike ishte “duke përjetuar një vdekjen të trurit”, për shkak të mungesës së koordinimit me SHBA-në që po bëhet gjithnjë e më e paparashikueshme.

“Presidenti francez ka zgjedhur fjalë drastike. Ky nuk është këndvështrimi im lidhur me bashkëpunimin brenda NATO-s.

Unë mendoj se një goditje e tillë gjithëpërfshirëse nuk është e domosdoshme,” tha Merkel, duke folur së bashku me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg në Berlin.

Macron, duke folur për gazetën britanike “The Economist”, tha se ekziston një mungesë e koordinimit strategjik midis aleatëve evropianë nga njëra anë dhe e Shteteve të Bashkuara dhe Turqisë, me ushtrinë e dytë më të madhe të NATO-s, nga ana tjetër.

Turqia kundërshtoi aleatët e saj të NATO-s muajin e kaluar duke filluar një ndërhyrje ushtarake në Siri.

“Ajo që ne po përjetojmë tani është një vdekje e trurit së NATO-s,” tha Macron.

I pyetur nëse ai ende besonte në garancinë kolektive të Mbrojtjes së Nenit Pesë të traktatit të NATO-s, sipas të cilit vendet e NATO-s pritet të mbrojnë njëri-tjetrin ushtarakisht, Macron u përgjigj: “Unë nuk e di”, megjithëse ai tha se Shtetet e Bashkuara do të mbeten një aleate.

Mike Pompeo, Sekretari amerikan i Shtetit, gjithashtu u hodh në mbrojtje të NATO-s, e cila u themelua në vitin 1949, duke e quajtur atë aleancën më të rëndësishme “në të gjithë historinë e regjistruar”.

Pompeo ndodhet në Berlin, për ngjarjen historike të rënies së Murit të Berlinit që shënon 30 vjetorin.

Por, deklarata e Macron u pritën mirë në Rusi, me Maria Zakharova, zëdhënëse e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Rusisë, duke i përshkruar ato si “fjalë të arta”.

REMOTE_ADDR:[]

7 komente në “Aleatët e NATO-s ‘’përplasen’’ me njëri-tjetrin, pas deklaratës së Macron se organizata po përjeton ‘’vdekje të trurit’’”

 1. NNP says:

  Francezet historikisht ndonese nuk ju ka bere bytha kane pretenduar te marrin pjesen e luanit ne cdo situate.Por populli thote se TAHMAJA E MADHE TE LE PA GJE. Macroni rreth kokes e ka prandaj eshte bere si psikopat Do ta shohim edhe fundin e shpejte te tij.Edhe gomeret do te qeshim me fundin e tij.

 2. Arber iliri says:

  Mos latg qofte macron po behet aleat i Putin nen shembullin trump.

  1. ben says:

   Vetem rilindasit dhe islamiket do mund te mbrojne vlerat e krishtera dhe demokracine europiane.
   Gjithe europianet e tjere jane tradhetare.
   Ky vend eshte vertet vari leshte, cdo I semure psiqik mendon se duhet te japi mend.

 3. Raimond vlonjati says:

  Kjo deklarate e Makron eshte si pa kuptim ,
  sepse ky thote , meqe Turqia nuk i degjoi aleatet e saj te Natos, dhe u fut ne lufte ne Siri ,
  kjo tregon sipas Macron , se “paska vdekur truti i Natos’

  Kjo deklarate nuk ka kuptom fare , sepse sipas deklarates na del qe truri i Natos eshte Turqia 😂 lol

  Eshte njelloj si te thuash , me dhemb dhemballa , dhe fajin ma ka kepucari qe me regulloi kepucet 😂

  Nga ana tjeter Macron thote se “ Trump eshte gjithmone e me i paparashikueshem “

  Pra ketu kuptohet , qe ky Macron , per shkak se eshte i pakenaqur nga Trump ,
  dhe kerkon te prishi krejt Naton per tekat e tija ,
  Ne kete rast ky tregon papjekuri , sepse e shpreh pakenaqsine ndaj Trump ne menyre shume ekstreme feminore.

  Nato e ka trurin Top , dhe Trump nuk ka ndikiar aspak ne ndonje veprim te paparashikuar te Natos, keshtu qe ky flet me paragjykim

  Nato esht nje organizem shume i domosdoshem per Europen dhe sidomos per shtetet e vogla dhe te mesme te Europes

  Natyrisht Franca nuk ka nevoje per Naton sepse ajo ka arme atomike ndaj Macron flet keshtu me papergjegjeshmeri,

  Por do ishte mire qe kryesia e Natos , ti kerkoje Frances te dali nga Nato nqs nuk e pelqen kryesimin nga Trump ,
  dhe Nato te vazhdoje te mbroje gjithe shtetet e Europiane qe jane pjese e saj

 4. Ardjan says:

  Franca ka një mision në shërbim të rusve , të shpërbëj be dhe nato- n .

 5. Arber says:

  Se çfar po gatuhet nga teoricienet sekrete do mesohet shume vone,por nuk jane rastesi ardhjet ne pushtet te Putin,Erdogan,Trump,Makron,Xhonson,Xi Ping e Merkel. Po te konkludosh del ne perfundim se kane pamje te ndryshme,por duken me adn te njejte. Kapadai e materialista. Se kush ka te drejte do ta percaktoje sistemi i sejcilit vend . Tre prej tyre edhe bar hane e nuk e leshojne pushtetin. Normal se kur jane ne krize keto,ne krize jane edhe aleancat .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *